Prečo dopriať deťom kváskový chlebík? + Recept na špaldový kváskový chlieb pre začiatočníkov

Kváskovanie sa stalo fenoménom dnešnej doby a určite sa o to nemalou mierou pričinili i autorky webu kvaskovanie.sk a knižných bestsellerov Kváskovanie 1 a 2 – Naty Žúreková Štefková a Daniela Rau. Tie do tajov kváskovania zasvätili už tisícky žien a najnovším prírastkom do ich knižnej rodinky je Kváskovanie 3. My sme sa tentokrát zamerali na detičky a chceli sme vedieť, prečo by maminky mali uprednostniť kváskový chlebík pred tým s droždím, alebo aké sú špecifiká tohto druhu pečenia pre najmenších. Na záver sme pre vás vypýtali recept na chlebík, ktorý sa určite podarí :-). Tak príjemné čítanie!

Mnoho mamičiek začína kváskovať, keď sa im narodia detičky a nechcú im dať „cmúľať“ klasický chlebík z obchodu. Ja som to mala rovnako. V čom sú vlastne výhody kváskového pečiva?

Tešíme sa, že rozhodnutie dávať len to najkvalitnejšie sebe a našim deťom motivuje čoraz viac ľudí, aby si začali doma piecť svoj chlieb. Ak je to chlieb nadýchaný pomocou tradičného kvásku z múky a vody, je to to najlepšie. Kvasnice a kvások sa v ceste inak správajú. Z toho plynú aj plusy a mínusy. Kvások svojou prácou rozkladá v ceste zložitejšie, ťažšie stráviteľné suroviny obsiahnuté v ceste na jednoduchšie, ľahšie stráviteľné a menej zaťažujúce pre náš organizmus… A to je bez pochýb obrovské plus, pre ktoré sa oplatí začať kváskovať.

kváskový chlieb recept

 

Od kedy je vhodné deťom takýto chlebík podávať? Môžu ho už detičky mladšie ako 1 rok?

Tým, ako je chlieb prekyprený kváskom, múkou a vodou, ľahšie stráviteľný, nezaťažuje naše trávenie a ak si ho pečieme sami, vieme s určitosťou, čo obsahuje. Takýto chlieb môžu deti od prvého povoleného styku s chlebom.

 

Ako je na tom kváskové pečivo, čo sa týka stráviteľnosti?

Ako sme už spomenuli, je na tom oveľa lepšie. Vďaka jednoduchším, receptúrnym absenciám pekárenských zlepšujúcich prípravkov nie je organizmus vystavovaný aditívam, ktoré sa často v pekárňach používajú. Chlieb dokonale chutný, ľahko stráviteľný a podporujúci našu imunitu sa dá vyrobiť už zo 4 surovín – múka, voda, soľ a kvas.

 

Ako založiť kvások?

Tu sme spísali podrobný návod ako si kvások založiť.

pecenie kvaskoveho chleba

 

Chceme minimalizovať množstvo pšeničnej bielej múky. Je možné pre detičky pripraviť chlebík, napríklad špaldový, ktorý bude predsa krásne nadýchaný?

To by bolo úplne super, keby bol zo špaldy. Je to síce druh pšenice, ale jej aminokyselinové usporiadanie je trochu iné. Je ľahšie stráviteľná. Straty nadýchanosti sa báť nemusíme. Niektoré špaldy majú vyšší obsah lepku ako pšenica. A práve lepok je to, čo dodáva produktu na nadýchanosti.

 

Maminky sa nás na Instagrame pýtali na bezlepkové kváskovanie. Je náročnejšie starať sa o bezlepkový kvások a upiecť bezlepkové pečivo? Na čo si treba dať pozor?

Bezlepkové kváskovanie je veľmi fajn. Síce je náročnejšie na udržanie kvality materského kvásku, no príprava bezlepkového kváskového cesta je jednoduchšia a rýchlejšia. Navyše, chuť môže byť báječná. Použime prirodzene bezlepkové múky, urobme si svoj mix múk a doprajme si podľa seba chuť a väčšie portfólio vitamínov a minerálov.

Treba dbať na kvások, o ktorý sa treba starať každé 3 – 4 dni, pri receptúrach zohľadňovať špecifickú chuť prirodzene bezlepkových múk (napr. pohánka má výraznejšiu vôňu, amarant je horký a pod.). Cesto sa inak správa, keďže tam absentuje lepok. Je lepivé a chýba mu elasticita. S trochou tréningu to hravo zvládne každý. Aj keď to nebude chlieb krásavec, bude náš a bude plný lásky. Ten chutí vždy :-).

jednoduchy kvaskovy chlieb

 

Existujú nejaké zásady, čo sa týka pečenia kváskového chleba pre najmenšie deti a pre dospelých? Pravdepodobne bude vhodné upraviť pre drobcov množstvo soli. Treba si dávať pozor ešte na niečo?

Samozrejme, soľ je vhodné znížiť. A nielen u detí. Aj u kváskovania platí, že niekedy je menej viac. Nesnažme sa zbytočne prekombinovať receptúry. Niekedy je v jednoduchosti krása. A zároveň, doprajme si pestrosť. Teda nelipnime len na jednej surovine či receptúre. Používajme aj tu zdravý sedliacky rozum.

 

Ženy, ktoré ešte kváskovaniu neprepadli majú často obavy. Že sa im chlebík nevydarí. Že im to zaberie veľa času a námahy, ktorá bude zbytočná. Že chlebík bude kyslý a nebude členom rodiny chutiť. Čo by ste týmto ženám odkázali?

Treba to skúsiť a nebáť sa chýb ;-). Kváskovanie je na náš čas tak málo zaťažujúca činnosť, že aj vešanie bielizne niekedy trvá dlhšie. Všetku prácu odvádza kvások. Nestojíme celú dobu pri mise. Aj keď sa to nepodarí, nevadí, zje sa, chuť tam ostáva. Ten pocit, že som upiekla zdraviu prospešný a chutný chlieb je niečo nenahraditeľné, čo sa v tejto dobe jednoznačne oplatí. Práca s cestom je úžasný relax. Upokojuje, navodzuje dobrý pocit a náladu. A ešte tým aj nasýtime rodinu. No nie je to super?

ako upiect kvaskovy chlieb

 

Existujú nejaké špeciálne tipy a triky, aby sa kváskový chlebík podaril aj kuchárke-začiatočníčke?

Asi príliš to neriešiť, užiť si to. Ísť podľa podrobného receptu, ktorý si vopred dobre prečítame, vhod prídu aj nejaké videá na youtube či články. Denne radíme ľuďom, ktorí sa na nás obracajú mailom, ale máme aj skupinu na sociálnej sieti, kde si radíme všetci navzájom.

 

Zopár vašich receptov na kváskové dobroty pre najmenších predstavíme aj v knihe Zdraví papkáči, a dokonca aj mafinky, ktoré sú bez cukru a plné ovocia. Podarí sa kváskové pečivo, aj keď maminy nechcú svojim deťom dať klasický cukor, ale radšej sú za alternatívy, ako med, rôzne slady či datlový sirup?

Jasné, podarí. Je to druh sladidla. Na tomto recepte je to super vidno. Tieto mafinky sú u našich detí veľmi obľúbené a žiadané. A teda, ony sú dosť vyberavé :-).

kvaskovy chlieb pre zaciatocnikov

 

Prezradíte nám recept na jednoduchý chlebík, ktorý budú môcť pripraviť maminy pre svojich drobcov?

Odporúčame pripraviť tento základný chlieb.

 

Základný špaldový kváskový chlieb

Veľkosť ošatky: 750 g

Predpokladaná doba prípravy štartéra: 9 – 12 hodín

Ostatná predpokladaná doba prípravy: 3,5 – 6 hodín

Odporúčaný čas pečenia: 30 minút

 

Na štartér potrebujeme:
  • 120 g špaldovej chlebovej múky
  • 120 g vody
  • 1 lyžicu materského kvásku

Suroviny spolu premiešame v mise a prikryjeme potravinovou fóliou, aby štartér neobschol a kvások správne pracoval. Pri izbovej teplote 22oC ho necháme kvasiť 9 – 12 hodín.

Ďalej do cesta potrebujeme:
  • 380 g špaldovej chlebovej múky
  • 180 g vody
  • 2 lyžičky soli

 

Ako budeme postupovať?

1. Do 2 – 3 dl pohára odvážime vodu, pridáme do nej soľ a miešame dovtedy, kým sa soľ rozpustí.

2. Osolenú vodu spolu s vykvaseným štartérom dáme do väčšej misy a premiešame.

3. Do misy po tretinách pridávame múku. Vytvorí sa kompaktné cesto, ktoré sa miesením stane hladkým. S cestom sa dobre pracuje, je tvárne, poddajné, takmer nelepivé. Ručné miesenie je u tohto receptu veľkým relaxom.

4. Misu s cestom prekryjeme fóliou, aby cesto neobschlo a necháme pri izbovej teplote oddychovať 2 – 3 hodiny. Počas tejto doby cesto každú hodinu premiesime do všetkých svetových strán.

5. Následne cesto premiestnime na pracovnú dosku. Múky na podsypanie cesta stačí len máličko. Cesto rukami premiesime a vytvarujeme podľa tvaru ošatky či nádoby, v ktorej bude finálne kvasiť. Pri tomto stáčaní cesta dbáme na to, aby všetky spoje cesta boli sústredené na jednom mieste. To nám zabezpečí, že chlebík počas pečenia v rúre nepopraská.

6. Vytvarovaný bochník cesta dáme do zemiakovým škrobom vysypanej ošatky spojom nahor a prekryjeme fóliou. Necháme zdvojnásobiť objem, podľa sily a teploty to potrvá 1,5 – 3 hodiny pri izbovej teplote.

7. Rúru rozohrejeme na 250oC s tým, že do stredu dáme rozpáliť plech, na ktorom budeme piecť a na dno rúry dáme starší plech alebo nádobu na zaparenie. Po dosiahnutí teploty počkáme ešte 5 – 10 minút, aby boli plechy poriadne rozžhavené. Blízko rúry si pripravíme hrnček vody.

8. Vykvasený bochník vyklopíme na kuchynskej linke na papier na pečenie, ostrým nožom alebo žiletkou ho vkusne narežeme a pomocou sádzacej lopaty ho prenesieme do rúry. Šupneme chlebík aj s papierom na pečenie na rozhorúčený plech a pred zatvorením dvierok rúry vylejeme na spodný plech pripravený hrnček vody. Voda zasyčí, premení sa na paru. Dvierka rýchlo zatvoríme, aby para zostala vo vnútri. Pri  250oC pečieme 10 minút.

9. Následne rúru otvoríme, vyberieme plech s vodou a teplotu stiahneme na 200oC. Dopekáme cca 20 minút.

10. Po vybraní chleba z rúry naň zospodu zaklopeme. Zvuk má byť jasne dutý. Ak nie je, bochník vrátime ešte na pár minút na dopečenie.

11. Upečený chlieb dáme na vychladnúť na mriežku. Krájame, až keď je dokonale vychladnutý, nakoľko ako pri každom kváskovom chlebíku, aj počas chladnutia cesto ešte pracuje.

kváskový špaldový chlieb

Dobrú chuť a veľa zdaru pri kváskovaní. Verím, že si ho zamiluješ :-).

 

Mafiny či ostatné kváskové pečivo, ktoré sme spomínali a ďalšie recepty pre deti nájdeš v našej knihe Zdraví papkáči:

 

Aj tieto kváskové recepty sú vhodné pre deti:

Najjednoduchší recept na domáci kváskový chlieb vhodný pre deti od 1 roka

Perfektné pizza rožky z kvásku: tip na zdravú desiatu nielen pre deti od 1,5 roka

Cuketové pagáče pre deti od 1,5 roka: zdravá desiata aj pohostenie pre návštevy

Vynikajúci kváskový posúch so smotanou ako od babičky: vhodné od 1,5 roka

Domáca špaldová kvásková vianočka: tip na zdravé raňajky aj pre deti od 2 rokov

Romana Cibulková

Článok bol pridaný dňa 20/02/2020 a zaradený do kategórie: KváskovaniePečivoPre fitmaminkyReceptyRecepty pre deti   |   Autor: Romana Cibulková

Komentáre