Mnoho mamičiek začína kváskovať, keď sa im narodia detičky a nechcú im dať „cmúľať“ klasický chlebík z obchodu. Ja som to mala rovnako. V čom sú vlastne výhody kváskového pečiva?
Od kedy je vhodné deťom takýto chlebík podávať? Môžu ho už detičky mladšie ako 1 rok?
Ako je na tom kváskové pečivo, čo sa týka stráviteľnosti?
Ako založiť kvások?
Chceme minimalizovať množstvo pšeničnej bielej múky. Je možné pre detičky pripraviť chlebík, napríklad špaldový, ktorý bude predsa krásne nadýchaný?
Maminky sa nás na Instagrame pýtali na bezlepkové kváskovanie. Je náročnejšie starať sa o bezlepkový kvások a upiecť bezlepkové pečivo? Na čo si treba dať pozor?
Treba dbať na kvások, o ktorý sa treba starať každé 3 – 4 dni, pri receptúrach zohľadňovať špecifickú chuť prirodzene bezlepkových múk (napr. pohánka má výraznejšiu vôňu, amarant je horký a pod.). Cesto sa inak správa, keďže tam absentuje lepok. Je lepivé a chýba mu elasticita. S trochou tréningu to hravo zvládne každý. Aj keď to nebude chlieb krásavec, bude náš a bude plný lásky. Ten chutí vždy :-).
Existujú nejaké zásady, čo sa týka pečenia kváskového chleba pre najmenšie deti a pre dospelých? Pravdepodobne bude vhodné upraviť pre drobcov množstvo soli. Treba si dávať pozor ešte na niečo?
Ženy, ktoré ešte kváskovaniu neprepadli majú často obavy. Že sa im chlebík nevydarí. Že im to zaberie veľa času a námahy, ktorá bude zbytočná. Že chlebík bude kyslý a nebude členom rodiny chutiť. Čo by ste týmto ženám odkázali?
Existujú nejaké špeciálne tipy a triky, aby sa kváskový chlebík podaril aj kuchárke-začiatočníčke?
Zopár vašich receptov na kváskové dobroty pre najmenších predstavíme aj v knihe Zdraví papkáči, a dokonca aj mafinky, ktoré sú bez cukru a plné ovocia. Podarí sa kváskové pečivo, aj keď maminy nechcú svojim deťom dať klasický cukor, ale radšej sú za alternatívy, ako med, rôzne slady či datlový sirup?
Prezradíte nám recept na jednoduchý chlebík, ktorý budú môcť pripraviť maminy pre svojich drobcov?
Základný špaldový kváskový chlieb
Veľkosť ošatky: 750 g
Predpokladaná doba prípravy štartéra: 9 - 12 hodín
Ostatná predpokladaná doba prípravy: 3,5 - 6 hodín
Odporúčaný čas pečenia: 30 minút
Na štartér potrebujeme:
- 120 g špaldovej chlebovej múky
- 120 g vody
- 1 lyžicu materského kvásku
Suroviny spolu premiešame v mise a prikryjeme potravinovou fóliou, aby štartér neobschol a kvások správne pracoval. Pri izbovej teplote 22oC ho necháme kvasiť 9 - 12 hodín.
Ďalej do cesta potrebujeme:
- 380 g špaldovej chlebovej múky
- 180 g vody
- 2 lyžičky soli
Ako budeme postupovať?
1. Do 2 - 3 dl pohára odvážime vodu, pridáme do nej soľ a miešame dovtedy, kým sa soľ rozpustí.
2. Osolenú vodu spolu s vykvaseným štartérom dáme do väčšej misy a premiešame.
3. Do misy po tretinách pridávame múku. Vytvorí sa kompaktné cesto, ktoré sa miesením stane hladkým. S cestom sa dobre pracuje, je tvárne, poddajné, takmer nelepivé. Ručné miesenie je u tohto receptu veľkým relaxom.
4. Misu s cestom prekryjeme fóliou, aby cesto neobschlo a necháme pri izbovej teplote oddychovať 2 - 3 hodiny. Počas tejto doby cesto každú hodinu premiesime do všetkých svetových strán.
5. Následne cesto premiestnime na pracovnú dosku. Múky na podsypanie cesta stačí len máličko. Cesto rukami premiesime a vytvarujeme podľa tvaru ošatky či nádoby, v ktorej bude finálne kvasiť. Pri tomto stáčaní cesta dbáme na to, aby všetky spoje cesta boli sústredené na jednom mieste. To nám zabezpečí, že chlebík počas pečenia v rúre nepopraská.
6. Vytvarovaný bochník cesta dáme do zemiakovým škrobom vysypanej ošatky spojom nahor a prekryjeme fóliou. Necháme zdvojnásobiť objem, podľa sily a teploty to potrvá 1,5 - 3 hodiny pri izbovej teplote.
7. Rúru rozohrejeme na 250oC s tým, že do stredu dáme rozpáliť plech, na ktorom budeme piecť a na dno rúry dáme starší plech alebo nádobu na zaparenie. Po dosiahnutí teploty počkáme ešte 5 - 10 minút, aby boli plechy poriadne rozžhavené. Blízko rúry si pripravíme hrnček vody.
8. Vykvasený bochník vyklopíme na kuchynskej linke na papier na pečenie, ostrým nožom alebo žiletkou ho vkusne narežeme a pomocou sádzacej lopaty ho prenesieme do rúry. Šupneme chlebík aj s papierom na pečenie na rozhorúčený plech a pred zatvorením dvierok rúry vylejeme na spodný plech pripravený hrnček vody. Voda zasyčí, premení sa na paru. Dvierka rýchlo zatvoríme, aby para zostala vo vnútri. Pri 250oC pečieme 10 minút.
9. Následne rúru otvoríme, vyberieme plech s vodou a teplotu stiahneme na 200oC. Dopekáme cca 20 minút.
10. Po vybraní chleba z rúry naň zospodu zaklopeme. Zvuk má byť jasne dutý. Ak nie je, bochník vrátime ešte na pár minút na dopečenie.
11. Upečený chlieb dáme na vychladnúť na mriežku. Krájame, až keď je dokonale vychladnutý, nakoľko ako pri každom kváskovom chlebíku, aj počas chladnutia cesto ešte pracuje.
Mafiny či ostatné kváskové pečivo, ktoré sme spomínali a ďalšie recepty pre deti nájdeš v našej knihe Zdraví papkáči:
Aj tieto kváskové recepty sú vhodné pre deti:
Najjednoduchší recept na domáci kváskový chlieb vhodný pre deti od 1 roka
Perfektné pizza rožky z kvásku: tip na zdravú desiatu nielen pre deti od 1,5 roka
Cuketové pagáče pre deti od 1,5 roka: zdravá desiata aj pohostenie pre návštevy
Vynikajúci kváskový posúch so smotanou ako od babičky: vhodné od 1,5 roka
Domáca špaldová kvásková vianočka: tip na zdravé raňajky aj pre deti od 2 rokov
Milujem poctivé veci, nechávam sa inšpirovať šikovnými ľuďmi a bavím sa knižkami, varením a ďalšími maličkosťami, ktoré prináša každý deň. Robím veci, ktoré mi prinášajú radosť a tie zvyšné obmedzujem na minimum. :-) Som veľký fanúšik dobrého jedla, kvalitných potravín, pozitívneho myslenia a všetkého zdravého. A myšlienky z týchto oblastí budem s vami rada zdieľať.