Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Nielen kofola a pivo môžu byť čapované!

Separuješ? Vypínaš v sprche vodu, kým sa namydlíš? To iste robíš aj počas umývania zubov? Zodvihneš odpadok, ktorý vidíš vyhodený v lese a zanesieš ho do koša? Ak si odpovedala áno aspoň na jednu otázku, si skvelá. Pretože aj drobnosťami robíš veľké veci pre svoju planétu. Okrem týchto všeobecne známych "trikov" ti ponúkame ďalší. Počula si už o obchodíku, kde prídeš s vlastnou fľašou a oni ti do nej načapujú prášok na pranie? Radi by sme ti o tom niečo povedali. Preto sme sa rozhodli vyspovedať priamo majiteľku obchodíku, aby nám prezradila kto a prečo prišiel s týmto nápadom.

Prať ekologicky sa predsa len dá. Kto prišiel s týmto nápadom, otvoriť si obchodík s čapovaným pracím práškom a avivážou?

Áno, určite sa dá prať ekologicky. S nápadom otvoriť si takýto druh obchodu prišla moja dcéra, ktorá čítala v časopise Trend rozhovor s pani, ktorá začala predávať čapovanú (rozlievanú) drogériu v Žiline. Priznám sa, že som vôbec nevedela, čo mám očakávať od kvality výrobkov, a preto som chcela vidieť, ako predaj funguje. Po všetkých mojich zodpovedaných otázkach v žilinskom obchode som vedela, že takýto koncept by som chcela šíriť ďalej. Po prvé preto, že aj my máme domácu čističku odpadových vôd (prečistená voda odchádza cez potrubie do kanála, ktorý od jari do jesene využívame na polievanie záhrady a okrasných drevín a cez zimu ide do spodnej vody) a toto zariadenie funguje na báze prirodzených baktérií. Ja sama teda musím používať detergenty, čistiace prostriedky dobre biologicky rozložiteľné. Takže koncept predaja je zameraný na projekt 3 x EKO.
Prvé EKO je rozložiteľnosť prípravkov, pri čapovanej drogérii je to viac ako 90 % a 100 % biodegradabilita. Druhé EKO je nádoba (plast, sklo), ktorú si môže zákazník priniesť sám a tretie EKO je ekonómia, každý si vezme toľko, koľko chce a má peňazí určených na produkt.
 

Ako to u vás funguje? Ľudia k vám chodia s vlastnými nádobami, alebo im nádoby na prášok dávate vy?

Ľudia chodia na 80 % s vlastnými nádobami a ostatní si môžu vhodnú nádobu zakúpiť a potom chodia s ňou, ak sú s produktom spokojní.

 

 

Čím sa líšia vaše pracie prostriedky od tých, ktoré sú bežne dostupné v drogérii?

Prípravky, ktoré predávame sú veľmi dobre rozložiteľné v prírode, sú bez parabénov, fenolov a sú netestované na zvieratách, preto ich je možné používať všade. Navyše sú vhodné pre ľudí s citlivou pokožkou, so sklonom k alergii, psoriáze a rôznej intolerancii na komerčné pracie gély.

Vašu ponuku tvoria len produkty na pranie alebo ponúkate aj iné veci?

Okrem pracích gélov sú to aj aviváže, oplach prádla (náhrada aviváže) a všetky čistiace prostriedky do celej domácnosti ako: čistenie podláh, okien, WC čistič, čistič vodného kameňa, čistič chrómu, nerezu a antikoru, odstraňovač škvŕn, univerzálny odmasťovač, čistič grilu a trúby, čistič sanity, osviežovač vzduchu. Ponúkame aj čistiace prostriedky v práškovej forme, ako sú sóda bikarbóna, odstraňovač vodného kameňa - kyselina citrónová, zmäkčovač vody, Puer- prírodné bielidlo, odstraňovač škvŕn a čistič zapchatého odtoku, kryštalickú sódu - sóda na pranie a výrobu pracieho prášku, sódu bikarbónu a soľ do umývačky. Zákazníci si môžu zakúpiť aj 100% rozložiteľné tabletky do umývačky a aj gél a oplach umývačky. Stačí raz prísť a všetky informácie dostane zákazník a čo je naozaj výhodné, všetko si môže zakúpiť v minimálnych množstvách, keďže všetko je na váhu.
 
 

Aké podmienky musí spĺňať tovar ktorý ponúkate?

Tovar, ktorý ponúkame by mal byť čo najviac bio rozložiteľný, ideálne od 90 - 100 % a mal by sa dať rozvážiť, prípadne ponúkať na kusy, aby si ho vedeli zákazníci otestovať a vziať si množstvo, ktoré potrebujú (aj máličko alebo viac) do vlastnej nádoby.
 
Z akej krajiny pochádzajú prášky, aviváže ale aj ostatné produkty, ktoré nájdeme vo vašom obchodíku?
V obchode máme zväčša produkty z Talianska (sú medzinárodne certifikované), z Českej republiky a kozmetické prípravky z Rakúska, Nemecka, Francúzka, Sýrie a produkty slovenských výrobcov. Základné kozmetické prípravky (šampóny, tekuté mydlá, šampóny) by sme chceli tiež rozlievať, keďže máme možnosť priniesť tieto produkty taktiež certifikované, avšak ich rozlievanie podlieha zákonu o kozmetických prípravkoch z roku 2009, takže ich môže rozlievať len výrobca. Dúfame, že sa to čoskoro zmení a preto by sme chceli osloviť čo najviac zákazníkov a rozšíriť ich povedomie o čistiacich prípravkoch, ktoré sú vhodné do prírody, čističiek odpadových vôd a pre všetkých, ktorým záleží na sebe, prírode a chcú sa správať ekologicky aj ekonomicky.
Ďakujeme veľmi pekne za rozhovor p. Gabike Augustínovej z obchodu Mydlinka - Eko Drogéria. Chceli sme ti ním ukázať, že aj pri nákupe prostriedkov do domácnosti vieš myslieť ekologicky. Ak si myslíš, že tieto prípravky sú drahšie, ako tie v obchode, tak si na omyle. Tým, že neplatíš za nádobku a čapuješ si len toľko, koľko sama uznáš za vhodné, môžeš dokonca zaplatiť ešte menej. Navyše, šetríš nimi prírodu.
Ak je pre teba obchod pani Gabiky od ruky, skús nám alebo jej napísať. Na Slovensku je podobných obchodíkov viac, ak budeš mať záujem, skúsime ti nájsť tú najbližšiu k tebe. ;-)
 
Ďalšie zaujímavé rozhovory sme ti priniesli aj tu:
Aký je to vegánsky parfem?
Poznáš prírodnú kozmetiku zo Slovenska?
Na čo si dávať pozor pri kúpe detskej kozmetiky?
Fotka autora
Veronika Kašická
Redaktor vo Fitshaker

Úsmev na tvári, varecha v ruke a stále nové nápady. Tak nejako by som sa charakterizovala. Baví ma vymýšľať nové, zdravé a hlavne bezlepkové recepty na ktorých si pochutí naozaj každý. To že som komunikatívna a rada sa rozprávam s ľuďmi si môžete všimnúť na rozhovoroch ktoré pravidelne pribúdajú na našom blogu. Preto ak ti chýba motivácia rýchlo si nejaký prečítaj. ????

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.