Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Nevyšli ti novoročné predsavzatia s chudnutím? Nevadí. Pusť sa opäť do boja!

Máme tu február. Čas na to, aby sme sa obzreli za prvým mesiacom v roku a spýtali sa sami seba, či sme spokojný so svojou prácou na sebe? Či sa nám darí držať sa svojich predsavzatí o chudnutí? Či sme poctivo cvičili? Či sme vypotili toľko kvapiek potu, ako sme si s poriadnou dávkou nadšenia predsavzali? Či sme sa stravovali podľa našich predstáv? Ak áno, gratulujeme! ...len tak ďalej. Ak však vaša odpoveď znie NIE, máme pre vás 8 tipov ako svoje predsavzatia a nadšenie "urobiť so sebou niečo" opäť naštartovať. Keď nie od januára, začnime vo februári :-).
1. Dôležitá otázka „PREČO?“  
Skôr ako začnete je dobré si položiť túto otázku. A ešte lepšie, vedieť aj odpoveď. Mať jasný cieľ. Vezmite si papier a pero a spýšte si všetky dôvody prečo chcete schudnúť. Dôvody tipu "chce to môj manžel, priateľ..." v žiadnom prípade neuvádzajte. Ak nie ste vy sami presvedčený, že to chcete, váš cieľ bude mať krátku životnosť. Ďalším dobrým tipom je- vyhýbajte sa pri písaní slovíčku musím (napr. musím schudnúť, aby som...). Nahraďte ho slovíčkom "chcem". Všetky spísané dôvody si poctivo odložte. Vráťte sa k nim vždy, keď vaša motivácia poklesne. Dodajú vám obrovskú silu, pokračovať ďalej! :-)
2. Mať vopred pripravený plán 
Ak máte stanovený cieľ a viete prečo ho chcete dosiahnuť je ďalším krokom plánovanie. Niekedy je náročné skombinovať množstvo denných úloh súvisiacich s pracovnými povinnosťami, rodinnými a pod. Je treba si určiť priority a menej podstatné veci úplne vynechať. Naplánujte si vopred svoj jedálny lístok, alebo tréningový plán a uvidíte, že všetko ide zrazu ľahšie. Áno, opäť sa vám zíde pero a papier. Ideálne, ak si založíte jeden celý zošit s názvom "môj bojový plán" :-).
fitshaker_blog_motivacia
3. Začnite pomaly 
Ani úspešný bežec nezabehol maratón po týždňovom tréningu. Veľký vopred určený cieľ si rozdeľte na niekoľko medzicieľov. Chcete začať zdravým stravovaním? Začnite najskôr pridaním zeleniny do jedálneho lístka, neskôr vylúčením vyprážaných jedál. Ak chcete začať s určitým športom, dajte na pravidlo “piatich minút denne”. Občas aj malé postrčenie pomáha dokázať veľké ciele. Každý týždeň si dajte jeden nový malý cieľ. Postupne pridávajte ďalšie a zapisujte a zapisujte...
4. Ideálne prostredie a „nástroje“ 
Prostredie okolo vás môže mať hlboký vplyv na motiváciu, nadšenie a náladu. Aplikácie, ktoré sú neefektívne, tenisky, ktoré sú zodraté a auto, ktoré sa neustále kazí, vyslovene zabíjajú motiváciu. A preto sa motivujte nákupom vhodných „nástrojov“ a zidealizujte si prostredie okolo Vás. Niekedy postačí nákup oblečenia alebo tenisiek, ktoré inšpirujú „k činom“. Nákupom sa môžme tiež odmeniť za určitý dosiahnutý medzicieľ. Mimochodom, prostredie okolo nikdy nebude ideálne (vždy sa nájde kolegyňa, ktorá prinesie do práce zákusky, alebo manžel, ktorý bude akurát oslavovať narodky). Ale aj napriek všetkému sa oplatí stále pokračovať a nevzdať sa pri prvej nástrahe.
5. Zaznamenávajte si svoje výsledky  
Výborným spôsobom ako si udržať motiváciu na vysokej úrovni je zaznamenávanie svojich výsledkov a pokrokov formou fotografie, a to aj napriek tomu, že mnohí z nás neradi pózujú pred objektívom fotoaparátu. Ideálne je, keď sú fotografie snímané v rovnakom uhle, oblečení a v rovnakom čase. Ak by ste sa na tento krok predsa len nedali nahovoriť, aspoň si zapisujte svoje výsledky (ako napr. jedálny lístok, úbytok váhy, miery, spálené kalórie, pocity atď.). S tým zapisovaním to bude celkom makačka, však? Chce to však len trošku času každý večer a štipku sebadisciplíny ;-).
6. Získajte partnera s rovnakým cieľom 
Spoznajte niekoho, kto Vás bude motivovať, keď sa budete cítiť lenivo. Niekoho, s kým môžete riešiť aktuálne problémy. Niekoho, s kým sa navzájom budete posúvať dopredu a vymieňať si svoje myšlienky na ceste do cieľa. Lebo najhorším zabijakom motivácie je pocit frustrácie a pocitu že „ste v tom sami a nemáte sa na koho obrátiť“. Najlepšie je "spiknúť" sa s nejakou ženskou bandou, s ktorou sa budete navzájom posúvať vpred. Napr. existujú rôzne skupiny na portáli Modrý koník, či iných portáloch.
fitshaker_blog_motivacia_par
7. Mobilné aplikácie  
V súčasnosti je na trhu množstvo mobilných aplikácií, ktoré Vám uľahčia cestu a je úplne jedno do akého cieľa cesta smeruje. Skúste niektoré vyskúšať a možno práve táto bude Vašou motiváciou. Odporúčame: Sports tracker, My fitness pal, Nutriatlas a Pitný režim. Stiahnete ich za pár sekúnd a môžu mať pre vás nevyčísliteľnú hodnotu.
8. Čítajte, čítajte a čítajte  
Čítajte knihy, časopisy, rôzne fóra a blogy na internete, ktoré poskytujú veľa typov a nekonečných nápadov na inšpiráciu. Pretože nové nápady tiež budujú motiváciu. Napr. dajte si náš blog medzi obľúbené záložky, alebo pravidelne sledujte a čítajte aj iné vynikajúce stránky (www.cvicte.sk, www.vladozlatos.com, www.duanplichta.com a pod.). Taktiež dobrým tipom na čítanie sú knihy, ktoré taktiež dokážu poriadne nakopnúť. Napr. o stravovaní Z fitka do kuchyne 2, Nevíte co jíte, Pšeničný mozog, Cesta za zdravším, veselším a úspešnejším JA.
fitshaker_blog_motivacia_beh
Opakovanie je matka múdrosti a preto si to zosumarizujme ešte raz: 
1. Kúp si zošit na dôležité zápisky súvisiace s tvojim cieľom.
2. Spíš si všetky dôvody, pre ktoré si s rozhodla začať.
3. Priprav si plán na každý týždeň (kedy budeš cvičiť, čo budeš cvičiť, ako sa plánuješ stravovať...).
4. Choď na to pomaly a každý týždeň pridaj do svojich stravovacích, či cvičiacich plánov niečo navyše.
5. Po prvých úspechoch sa odmeň. Nie sladkou tyčinkou, ale napr. pekným novým tričkom na cvičenie.
6. Zapisuj si jedálny lístok, svoje pocity, výsledky, rob si fotografie...
7. Spoj sa s nejakou ženskou dušou, s ktorou budete mať podobný cieľ a navzájom sa budete môcť podporovať.
8. Ak ti to tvoj mobil dovoľuje- využi aplikácie, ktoré ti pomôžu sledovať tvoje výsledky a progres pri cvičení, či pitnom režime.
9. Kúp si knižku o stravovaní, ktorá bude pri čítaní tvoj každodenný motivátor ísť za svojim cieľom.
10.Vydrž a po úspešnom mesiaci, po ktorom budeš vidieť výsledky a cítiť sa fantasticky, už nebudeš chcieť vrátiť sa späť. Vrátiť sa do starých koľají.
Držíme ti neskutočne palce pri plnení si cieľov! :-)
 
Zdroj fotiek: flickr.com
Zdroj textu: www.lifehack.org
Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktorka vo Fitshaker

Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.