Najúčinnejší cvik na vyrysované a pevné telo? Jednoznačne plank! Ako na to?

Jeden cvik, desiatky variácií, konečne viditeľné výsledky! Množstvo ľudí si plank zamilovalo a zaradilo ho do svojho každodenného tréningu. Ak sa totiž naučíš tú správnu techniku a zistíš, čo všetko pozitívne ti dokáže priniesť, okamžite mu podľahneš aj ty. A neboj sa, rozhodne ťa nudiť nebude. Existuje v toľkých prevedeniach, že od radosti nebudeš vedieť, aké si vybrať. Začnime však od základov. Čo je to ten plank? Ako ho správne cvičiť a prečo je skvelý aj pre teba?

Plank, doska alebo podpor ležmo – o čo ide?

Plank alebo doska je jedným z najúčinnejších komplexných cvikov, ktorý nesmie chýbať takmer v žiadnom cvičebnom programe od jógy až po HIIT tréningy. Nech ho už nazveš akokoľvek, jednoznačne patrí k najlepším cvikom na posilnenie telesného jadra a mala by si sa s ním skamarátiť aj v prípade, že chceš mať kocky na bruchu.

Prečo je dôležité posilňovať telesné jadro?

Svaly telesného jadra patria k najdôležitejším svalom na našom tele. Regulujú využitie sily, stabilizujú chrbticu a panvu. Jadro je oblasť, kde je umiestnené ťažisko tela a vychádzajú z nej všetky pohyby. Silné a zdravé jadro zlepší tvoj každodenný život. Jeho posilňovaním získaš silu, stabilitu, svalovú rovnováhu a zabrániš mnohým zraneniam a bolestiam, ako sú napríklad bolesti krížov.

Ktoré svaly patria k svalom telesného jadra? Ide o svaly okolo panvy, chrbtice a brušnej steny. Okrem posilnenia svalov telesného jadra, pomáha plank rozvíjať aj silu ramien, paží, sedacích svalov a má tiež vplyv na celkové držanie tela. Jeho výhodou je, že sa cvičí iba s váhou vlastného tela. Môžeš ho teda robiť kdekoľvek. Napríklad aj doma, keďže nie potrebné žiadne náčinie a nepotrebuješ ani veľa priestoru.

ako cvičiť plank

Nauč sa správnu techniku! Ako na to? 

 1. Kľakni si na kolená a opri sa o predlaktia. Váhu prenes na paže a kolená zdvihni zo zeme až do vystretia tak, že sa zeme dotýkaš len predlaktím a prstami na nohách. Kolená máš od seba vzdialené na šírku bokov a paže na šírku ramien.
 2. Lakte by si mala mať priamo pod ramenami a tvoje telo musí byť v jednej priamke od hlavy až k prstom na nohách.
 3. Daj pozor, aby si neprehýbala chrbát!
 4. Spevni zadok aj brucho a vydrž v tejto pozícii niekoľko sekúnd.
 5. Dôležité je nepustiť zadok príliš nízko, ani ho nevystrkovať smerom dohora do striešky. Pamätaj, telo musí byť v jednej línii!

Druhá varianta je takmer rovnaká. Rozdiel spočíva iba v tom, že sa neopieraš o zem predlaktím, ale iba dlaňami, zatiaľčo je predlaktie vystreté. Ak si začiatočníčka, stačí, ak vydržíš 10 – 15 sekúnd. Postupne čas predlžuj, až kým sa nedostaneš na 60 sekúnd.

TIP pre začiatočníkov: Ak je aj základná verzia pre teba náročná, začni s kolenami na zemi a postupne sa prepracuješ ďalej.

fitshaker_blog_plank_cvičenie

Cvičenie bude efektívne, ak sa vyhneš týmto chybám:

 • neťahaj ramená k ušiam,
 • nezadržiavaj dych,
 • neprehýbaj sa v drieku,
 • nemaj zadok vystrčený smerom dohora.

5 hlavných dôvodov, prečo je plank skvelý

 1. Rozvíja funkčnú silu, ktorá ti pomáha pri vykonávaní rozličných činností v každodennom živote.
 2. Zlepší sa ti držanie tela, čím predídeš bolestiam chrbta a tvoj postoj bude vyzerať lepšie, takže budeš v konečnom dôsledku krajšia.
 3. Nadobudneš nielen silu, ale aj stabilitu a rovnováhu a zrýchli sa tvoj metabolizmus.
 4. Môžeš ho cvičiť donekonečna a nebude ťa nudiť, keďže má neskutočne veľa variácií a stupňov náročnosti.
 5. Vytvaruješ si pevnejšie a krajšie paže, takže budeš lepšie vyzerať v letných šatách a tielku.

fitshaker_blog_plank2

Vrelo odporúčam zaradiť plank do každodennej zostavičky. Ak by si rada skúsila niektoré z jeho ďalších variant, teš sa na pokračovanie článku. Pohybu a láske k športu zdar :-)!

 

FIT TIP: Keďže plank je skutočným kráľom medzi cvikmi, nájdeš ho takmer pri všetkých Fitshaker cvičeniach. Od jogy cez Toning Interval až po Six pack. Začni trénovať s profesionálnymi inštruktorkami a dosiahni viditeľné výsledky. Držíme palce!

 

 

Ďalšie články, ktoré by si nemala prehliadnuť:

Ako si vytvarovať brucho v 4 krokoch?

Drepy – prečo ich robiť každý deň?

Ako cvičením chudnúť? Vyhni sa chybám!

Silvia Hadeková

Článok bol pridaný dňa 24/11/2015 a zaradený do kategórie: Cvičenie   |   Autor: Silvia Hadeková

Komentáre