Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Nafúknuté bruško, potenie a opuchy končatín? Vieme, čo sa s tebou deje!

Určite aj ty poznáš ten pocit, keď sa necítiš vo svojej koži dobre... Si stále akási nafúknutá a nohavice, ktoré ti ešte pred týždňom boli dobré, sú zrazu príliš tesné? Nedarí sa ti zhodiť kilečká navyše? Máš často opuchnuté končatiny? Alebo sa často potíš? Možno po prečítaní tohto článku zistíš, že za tvojimi ťažkosťami stojí obyčajné zavodnenie. Čo je to a ako si s týmto problémom poradiť?

Ako spoznám, že mám zavodnený organizmus?

Voda je neodmysliteľnou súčasťou nášho tela. No ak ju tvoje telo začne zadržiavať, môže to pre teba mať viacero nepriaznivých účinkov. Pocítiš množstvo nepríjemných príznakov. Môžu sa objaviť opuchy nôh, rúk či prstov. No pokojne sa môže pripojiť aj opuch celého tela, z ktorého si to najčastejšie odnesie tvoje bruško. Nadmerné potenie je tiež jedným z najčastejších príznakov.

Čo sa to so mnou deje?

Večer si sa vážila, a keď si to zopakovala aj ráno, mala si o kilogram viac. Nejde ti do hlavy, ako je to možné... Jednoducho. Môže za to sodík. Áno, sodík je pre tvoje telo dôležitý, ale musíš odhadnúť správne množstvo. Ak ho prijímaš nadmerne, tvoje telo ho nedokáže spracovať. Preto, ak si na večeru dáš niečo štedro osolené, tvoje telo sa bude počas noci snažiť všetku tú soľ zriediť - a to cez zadržiavanie vody. No zadržaná voda sa ráno prejaví opuchom tváre či iných častí tela.
Za všetko nemôže len sodík, ale i veľký príjem cukrov či škrobov. Ak si dáš na večeru jedlo, ktoré obsahuje veľa sacharidov a škrobov, spôsobíš reťazovú reakciu. Zvýšený príjem týchto 2 látok povedie k uvoľneniu inzulínu, a ak sa ho uvoľní veľa, môže to mať za následok to, že tvoje telo bude zdržiavať sodík i vodu.
fitshaker-blog-zavodneny-organizmus4
No za zavodnenie organizmu môžu i úplne iné veci, ako napríklad predmenštruačný syndróm, nedostatočný pitný režim alebo zlá funkcia lymfatického systému. Občas sa nás telo snaží zavodneným organizmom upozorniť na ochorenie pečene, obličiek, srdcové choroby či vysoký tlak. Preto je vhodné pri dlhodobých príznakoch vyhľadať lekára.

Povedz 3 krát "NIE" zavodneniu!

 

1. Zbav sa množstva soli a cukru

Ak prestaneš prisoľovať jedlo, vyhneš sa rýchlemu občerstveniu, údeninám, slaným syrom, polotovarom, či spracovaným jedlám, vyhneš sa aj kvantám soli. Lebo práve tieto veci jej obsahujú najviac. Biely zabijak menom cukor sa v dnešnej dobe skrýva skoro všade. Vyvaruj sa presladeným a energetickým nápojom. Ani by si neverila, koľko cukru dokáže výrobca natlačiť do malej fľaše. No prospešné je vzdať sa aj cukroviniek, sladkostí, bieleho pečiva, múky či cestovín a ryže.
fitshaker-blog-zavodneny-organizmus1
 

2. Skoncuj s nepravidelným pitným režimom

Znie to ako nezmysel, však? Snažíš sa zbaviť telo nadbytočnej vody a pritom máš stále vypiť aspoň dva a pol litra vody denne... Ale práve pravidelný pitný režim zabezpečí, že sa ti z tela vyplavia toxíny a spolu s nimi aj prebytočná voda.
fitshaker-blog-zavodneny-organizmus2
 

3. Povedz "nie" nezdravej strave

Pri zavodnení je veľmi potrebný draslík. Draslík pomáha udržať telesné tekutiny v rovnováhe. Práve preto je nutné jesť veľa ovocia a zeleniny, ktoré ho obsahujú. Tvoja strava by mala obsahovať dostatok strukovín - odporúča sa najmä sója (bez GMO) a mungo fazuľky. Potrebné sú aj obilniny, ako napríklad jačmeň či ovos. A ak chceš pre seba urobiť ešte niečo navyše, doplň si aj vitamín A a C.
fitshaker-blog-zavodneny-organizmus3
 

Aký postup zvoliť pri odvodnení organizmu?

Začni úplne jednoducho. Zahrň do jedálnička potraviny, ktoré odvodneniu napomáhajú. Skvelí pomocníci sú melón, uhorka, koreňová zelenina (zeler, petržlen, paštrnák). Veľmi účinné sú jabĺčka.
Na problémy so zavodnením je na trhu veľmi veľa bylinkových čajov. Ak ich doplníš k strave a pitnému režimu, budú ti veľmi nápomocné. Určite vyskúšaj tie, čo obsahujú žihľavu, jahodový či malinový list, prasličku roľnú, plod borievky, brezové listy, kyselinu listovú alebo petržlenovú vňať.
Ale ak si ich nechceš kupovať, práve je sezóna, kde je žihľavy všade naokolo. Takže rukavice na ruky a po natrhaní a vysušení, máš skvelý domáci čajík na odvodnenie. To isté platí aj o púpave - listy tejto zázračnej kvetinky sú tiež jedným z bojovníkov proti zavodneniu.
fitshaker-blog-zavodneny-organizmus5
Na záver ti už len prajem, nech sa ti všetko podarí a nafúknuté bruško zmizne skôr, ako bude čas vytiahnuť plavky :-).
Zdroje: 
http://unclewileys.com/index.php/content/view/185/34/
http://www.magazinluna.sk/default.aspx?p=magazinearticlepage&article=42
http://www.webmd.com/pain-management/tc/swelling-topic-overview
https://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003103.htm
http://www.bustle.com/articles/154305-14-reasons-your-body-feels-swollen
 
Ďalšie články, ktoré by ťa mohli zaujať:
5 vecí, ktoré naštartujú tvoj imunitný systém
Zaraď so svojej stravy semienka - tu je 5 naj druhov
Strašiak menom histamínová intolerancia. Ako proti nej bojovať?
Fotka autora
Veronika Kašická
Redaktor vo Fitshaker

Úsmev na tvári, varecha v ruke a stále nové nápady. Tak nejako by som sa charakterizovala. Baví ma vymýšľať nové, zdravé a hlavne bezlepkové recepty na ktorých si pochutí naozaj každý. To že som komunikatívna a rada sa rozprávam s ľuďmi si môžete všimnúť na rozhovoroch ktoré pravidelne pribúdajú na našom blogu. Preto ak ti chýba motivácia rýchlo si nejaký prečítaj. ????

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.