Maminka Miška ti prezradí svoj návod ako schudnúť po pôrode

Tento rozhovor je určený nielen všetkým maminkám. Inšpiruj určite každú jednu ženu, ktorá sa chce cítiť vo svojom tele lepšie, zdravšie proste viac fit. Miška sa rozhodla pustiť do výzvy len 3 mesiace po pôrode. Ako sa s tým popasovala, aké sú jej výsledky sa dočítaš v tomto milom rozhovore, ktorý ti určite vyčarí úsmev na tvári. :-)

Kto je vlastne Michaela? Čo vás baví, aké máte koníčky? Prezraďte nám niečo o sebe?

Celkom ťažká otázka hneď na začiatok. Ono sú Michaely asi dve. Jedna pred bábätkom, ktorá zbožňovala svoju prácu učiteľky, knihy, učenie sa cudzích jazykov a kolieskové korčule, a tá s bábätkom, ktorá zbožňuje svoje bábätko, a tak jej na všetko ostatné ostáva podstatne menej času.

tehotenstvo

 

Miška vaša premena je iná ako ostatné, vy ste svoje kilá nabrali tým najkrajším spôsobom, tehotenstvom. Ste mamičkou malého bábätka, určite sa doma nenudíte a máte veľa povinností. Ako ste si popri tom všetkom našla čas na každodenné cvičenie?

Najprv k tomu naberaniu kíl. Nie je to niečo, na čo by som bola hrdá, no počas tehotenstva som sa uchýlila k nešťastnému – kedy, ak nie teraz a dopriala som si všetko, na čo som predtým ani nepomyslela. Keď sa k tomu pridala aj únava a to, že som výrazne skresala svoje pohybové aktivity, ručička na váhe (teda čísla na tej digitálnej :-D) ukazovala čoraz desivejšie veci. Doma som sa vôbec nevážila, no v každej poradni, keď som videla, že pribudli zase 3-4 kilá, som si povedala, že odteraz to už bude iné, že už si dám pozor. Ale prvé, čo som urobila, bolo, že som sa zastavila v nemocničnom bufete na škoricové croissanty – veď potrebujem energiu na cestu domov :-D.

Predtým ako som otehotnela som mala 62 kíl a permanentne sa viac či menej snažila dopracovať k vysnívaným 58. Záznam z poslednej poradne hovoril 92 kg, a to ma ešte čakalo ďalších desať dní, kedy som sa už nevážila.

Starať sa o bábätko (na začiatku výzvy troj, teraz päťmesačné), najmä také hyperaktívne, ako máme my, nie je nič jednoduché. No na druhej strane, existujú ženy, ktoré ich majú 2, 3, 4…, popri tom ešte pracujú atď. Ja mám to šťastie, že pracovať zatiaľ nemusím, a tak som si mohla určiť iné priority. Hneď za starostlivosť o rodinu som mohla postaviť svoju potrebu byť zase štíhla.

som tehotna
Miška na konci septembera 2018 (naľavo) a v novembri 2018 (napravo).

 

Ako sa dá vlastne zvládať cvičenie, dieťa, domácnosť? Ako ste to mala zorganizované vy?

Nebolo, teda nie je, to jednoduché.

Predbábätkovská Michaela potrebovala 8-9 hodín spánku, aby dokázala celý deň fungovať. A dovolím si povedať, že jej pracovný deň bol podstatne jednoduchší ako deň na materskej dovolenke :-D.

pobábätkovská spí priemerne 4-5 hodín a aj tie sú rozkúskované do hodinových intervalov. Boli dokonca dni, kedy som musela fungovať po dvoch hodinách spánku a nemohla som si povedať, že sa mi nechce.

Ako som už spomínala, ide o určenie priorít, konkrétneho cieľa a krokov, ktoré k nemu vedú. Spokojné bábätko a manžel sú vždy na prvom mieste, no všetko ostatné som si dovolila odsunúť až za chudnutie.

Nevyžehlená bielizeň počkala až do víkendu, povysávať vie aj manžel a že nemám utretý prach? Hm, no čo už… Mám skvelého manžela, ktorý nielenže nerieši neporiadok, ktorý u nás miestami vznikne (v duchu hesla – bordel v byte, šťastné dítě :-D), ale vždy po práci prevezme štafetu pri synovi a umožní mi zacvičiť si/navariť… Tá polhodina na cvičenie sa vždy dá nájsť. Ak sa k tomu pridajú každodenné prechádzky (naozaj svižné, predbiehame všetky kočiare naokolo :-D) a vláčenie bábätka hore dole po schodoch, výsledkom je celkom slušný energetický výdaj. Naozaj som sa snažila dodržiavať to jedno video denne, no ak sa to náhodou nepodarilo, vedela som, že aj tak som tých kalórií spálila celkom dosť. Krokomer bežne ukazoval 15 000 krokov.

cvicenie doma

 

Vieme že v tehotenstve ste nabrali 30 kíl. Ako ste to zvládali, mnoho mamičiek to berie zle a potom po pôrode sa opúšťa a nevie ako začať? Čo bol spúšťač chudnutia u vás? Ako ste sa dokázali namotivovať?

U mňa to bolo asi dosť špecifické, už počas priberania tých kilogramov som si nepripúšťala, že ich budem mať navždy. Pri každej zjedenej čokoláde (a že ich za tých 9 mesiacov nebolo málo :-D) som si hovorila, že to predsa potom nejako vyriešim.

A motivácia? Jasné, že na prvom mieste je tá abstraktná vízia byť zdravá a plná energie pre seba a rodinu, no mala som (teda ešte stále mám) aj oveľa márnivejší dôvod – 1.6. sa vydáva jedna z mojich najlepších kamarátok a ja som si povedala, že dovtedy budem zase vyzerať výborne a vmestím sa do toho správneho čísla nových šiat – za odmenu.

Na začiatok potešilo už to, že prvých 12 kíl som nechala v pôrodnici. Keď som sa zase začala cítiť aspoň ako tak dobre, vrátila som sa k cvičeniu na Fitshakeri. Najprv som si nastavila program pre čerstvé mamičky (pozn. redakcie program Mommy Fitness) a striedala ho s cvičením na brucho (pozn. redakcie – program Six Pack).

Za tri mesiace, kým začala výzva, som schudla ďalších 7,5 kg. Do výzvy som sa najprv oficiálne prihlásiť nechcela, keďže už jednu neúspešnú mám za sebou (asi pred dvoma rokmi). Paradoxne, v čase, keď som na prácu na svojej postave mala ideálne podmienky, som to vzdala už po prvých dvoch týždňoch. Nakoniec som si povedala, že teraz predsa iná možnosť ako schudnúť neexistuje, tak prečo to nespojiť aj s nejakou tou súťažou, a na poslednú chvíľu som si objednala diár, urobila fotku a zapísala miery.

pohánková kaša
Miškine raňajky: pohánková kaša s ríbezľami

 

strava
Miškina desiata: domáca hrušková výživa bez pridaného cukru s tvarohom a ľanovými semienkami.

 

Zmenila sa u vás doma aj strava? Alebo ste sa zdravo stravovali odjakživa?

Pred tehotenstvom som sa naozaj snažila jesť zdravo. A pokiaľ ide o hlavné jedlá, aj mi to celkom vychádzalo. Som však totálny čokozávíslák, takže som si to vždy pokazila týmto spôsobom. Za posledné mesiace sa na tom snažím intenzívne pracovať. Už kvôli bábätku nemôžem zjesť celú čokoládu na posedenie a musím myslieť na to, aby spolu so mnou dostalo všetko, čo potrebuje.

Raňajkujem nejakú kašu (ovsenú, pohánkovú) s čerstvým ovocím/orechmi, na desiatu si dám jogurt a ovocie, jedno hlavné jedlo je zvyčajne nejaký zdravý recept z blogu alebo kníh a to druhé si dovolím aj nie úplne zdravé, no v menšej porcii. Strava je u mňa vždy tá náročnejšia časť, keďže pohyb je pre mňa naozaj prirodzenou súčasťou dňa a nad jedlom sa musím zamýšľať a trošku sa obmedzovať.

Počas tých pár mesiacov sa mi neraz stalo, že pri dopoludňajšej prechádzke manžel vyhlásil, že má strašnú chuť objednať si pizzu. Tak sme zrýchlili krok, pridali ešte polhodinu prechádzania, na obed si dali iba zeleninovú polievku a na večeru si objednali pizzu. Alebo sme išli k sestre, ktorá geniálne pečie a zjedla som hneď 5 kúskov jej skvelého brownie (a nebola to tá zdravá verzia s cviklou :-D). Ale večer som pridala jedno video a na ďalší deň sa zase vrátila k lososovi a zelenine. Tým nechcem kaziť morálku tým, ktorí stravu dokážu dodržiavať na 100 percent. Chcem len povzbudiť tých, ktorí to tak ako ja, nedokážu, aby to po prvom prehrešku nevzdávali v presvedčení, že im sa schudnúť nikdy nepodarí.

zdravá strava
Miškin obed: kuskus so zeleninou a syrom

 

strava pri chudnutí
Miškina večera: kuracie mäso so zeleninovým šalátom

 

Kto bol vašou oporou, keď sa vám nechcelo alebo ste to chcela vzdať? Nastala u vás takáto situácia?

Ja som pred nikým nahlas nepovedala, že idem chudnúť, zapojiť sa do výzvy a do leta schudnem 20 kíl. No na druhej strane, moja rodina vie, že s takouto postavou spokojná nie som a pracujem na nej. Myslím, že by mi nepomohlo, keby prišla kamarátka a povedala mi: “Vieš čo, zlato? Ten koláč by si fakt nemala, poď, ideme radšej behať.” :-D

Osobne som presvedčená, že kvalita života 80-kilovej Michaely a tej 60-kilovej je diametrálne odlišná, takže vo chvíli, keď si chcem dať niečo sladké alebo nemám chuť cvičiť, si položím otázku, či mi to stojí za ďalší týždeň v tele, v ktorom sa necítim dobre. Niekedy si napriek zdravému úsudku odpoviem ÁNO (pretože spánkový deficit je strašná vec) a tú bábovku od babky si dám, no potom sa snažím nezavaliť sa výčitkami svedomia a rýchlo sa vrátiť na správnu cestu. :-D

ako schudnut
marec 2019

 

Na záver máme pre vás otázku, na ktorú každý čaká. Povedzte nám o svojej premene v číslach, koľko cm a kíl išlo vo výzve dole?

Už som hovorila o výsledkoch pred výzvou, tak pridám ešte údaje po dvoch mesiacoch výzvy. Začínala som na váhe 72,5 kg a schudla 5,5 kg, 4 cm z bokov, 4 zo stehien a 5 z brucha. Momentálne sa teda postupne blížim k váhe predbábätkovskej Michaely a verím, že teraz to už pôjde dokonca aj nižšie. :-)

výzva
marec 2019

 

Verím, že si si tento rozhovor užila tiež tak dobre ako ja, keď som ho robila. Miške ďakujeme za skvelé odpovede a prajeme jej a celej rodinke všetko dobré, nech sa im splní všetko, po čom túžia! :-)

 

Chceš si aj ty zacvičiť v niektorom z našich programov? Tak nakukni k nám do online fitka Fitshaker a vyber si, čo ti bude vyhovovať:

cvičenie pre ženy

 

Prečítaj si aj ďalšie inšpiratívne príbehy mamičiek, ktoré úspešne schudli:

Valéria je maminka 3 detí, napriek tomu po každom pôrode dokázala schudnúť takmer 25 kíl

Rozhovor s Terezkou, ktorá vo výzve schudla 12 kg

Slávka má doma 5 dcér, stará sa o domácnosť, no aj tak si našla čas na cvičenie a schudla 17 kg

Veronika Kašická

Článok bol pridaný dňa 25/03/2019 a zaradený do kategórie: Pre fitmaminkyPremeny   |   Autor: Veronika Kašická

Komentáre