Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Chôdzou k zdraviu: Prečo je zdravé prechádzať sa?

chodza

To, že by sme mali chodiť, vieme všetci. Chôdza je pre človeka tým najprirodzenejším pohybom a aj napriek tomu ju mnohí zanedbávame.

Či už hovoríme o ceste autom aj na krátke vzdialenosti, ktoré sa dajú bez problémov zvládnuť pešo, alebo o tom, že použijeme radšej výťah ako schody, všetky tieto na prvý pohľad drobnosti podnietili v našej dobe vznik sedavého životného štýlu.

Rozmýšľala si niekedy nad tým, koľko času stráviš investovaním do cvičenia, permanentiek do fitneska, športových lekcií či osobných trénerov a koľko peňazí na to minieš? A pritom je to také jednoduché a prirodzené. Chôdza nezaberá čas a nič nestojí. Poďme sa teda spolu pozrieť na to, ako ju zaradiť do nášho každodenného života.

rýchla chôdza

Koľko treba chodiť?

Niektorí vravia 10 000 krokov denne, iní 8 000, ďalší zas, že nezáleží na počte krokov, ale na vzdialenosti alebo tempe. Čo je teda pravda?

Koľko by sme mali chodiť? Väčšina odborníkov a vedcov sa zhoduje na známom čísle 10 000, pár štúdií však ukázalo, že ak kráčame nie kvôli chudnutiu, ale takúto formu pohybu využívame ako prevenciu kardiovaskulárnych ochorení, mohlo by stačiť aj menej krokov.

Podľa štúdie, ktorá sledovala viac ako 200 000 ľudí, je už všetko nad 2 300 krokov denne prospešné pre naše srdce a cievy!

Ak dokážeš kráčať viac ako 4 000 krokov denne, znižuješ navyše aj riziko predčasného úmrtia z ovplyvniteľných príčin. Aj napriek tomu, že tieto štúdie hovoria o nižších číslach, neznamená to, že by sme mali zlenivieť. Každých 1 000 krokov navyše až do čísla 20 000, čo je približne 14 kilometrov, nášmu telu dodáva extra benefity!

Vo všeobecnosti sa odporúča kráčať 30 minút denne, pričom každý z nás, či už máme kroky kratšie, alebo dlhšie, uspokojivo splní limit krokov.

Pre koho je chôdza vhodná?

Chôdza je bezpochyby vhodná úplne pre každého. Ženy či muži, mladí či starí, chôdza poskytuje mnoho zdravotných benefitov každému z nás.

Patrí k aeróbnym aktivitám, čo znamená, že pomocou nej budujeme nielen kondičku, ale zlepšujeme aj kapacitu pľúc a podporujeme kardiovaskulárne zdravie.

Ako sme povedali, chôdza je vhodná pre každého, podľa vedcov z Univerzity Johnsa Hopkinsa však z tejto aktivity najviac benefitujú ľudia mladší ako 60 rokov.

spravna chodza

Benefity chôdze

  • zlepšenie kardiovaskulárneho zdravia
  • prevencia vzniku diabetu 2. typu
  • prevencia obezity
  • prevencia vzniku osteoporózy
  • zlepšenie kondície

Chôdza na chudnutie

Ak chceš chôdzu používať ako prostriedok na chudnutie, mysli na to, že 5 000 krokov zrejme stačiť nebude.

Šesťdesiatpäťkilová žena pri tempe 5km/h a 10 000 krokoch spáli približne 350 kalórií.

Pri chudnutí je preto vhodné kombinovať tréning s chôdzou, ktorá by sa pre nás mala stať bežnou aktivitou a nemali by sme ju brať ako šport, do ktorého sa musíme nútiť.

Iná káva je už chôdza rýchlejším tempom či chôdza v hornatom či kopcovitom teréne. Pri takýchto „navýšených“ aktivitách, samozrejme, stúpa aj počet spálených kalórií.

chôdza a chudnutie

Na čo si dať pozor?

Chôdza je snáď jednou z najmenej náročných aktivít na vybavenie. Na čo si treba dať pozor?

Pri chôdzi, obzvlášť v rýchlejšom tempe, je dobré mať kvalitnú a pevnú obuv, ktorá ti poskytne potrebnú stabilitu.

Keď už sme pri stabilite, pri chôdzi treba dbať aj na držanie tela. Pri správnom držaní tela sme vystreté, nie však „vyprsené“, ako nás kedysi učili.

Správne držanie tela nielen pri chôdzi je s vystretým chrbtom a podsadnutou panvou. Ruky by sa mali hýbať popri tele na kríž s nohami. Ak si vášnivou chodkyňou a zvládaš aj dlhšie trasy, možno oceníš pomôcku vo forme špeciálnych palíc na nordic walking!

rýchla chôdza účinky
Vidíš, chodiť je jednoduché. Skúsme teda cestu na nákup zvládnuť aj pešo, miesto výťahu ísť po schodoch, poprechádzať sa párkrát do dňa aj po kancelárii či dopriať svojmu psíkovi dlhšiu prechádzku ako obvykle. Kráčajme každý deň a zvyknime si na chôdzu. Naše telo sa nám za to odvďačí pevným zdravím!

Výbornými spoločníkmi na tvojich prechádzkach ti budú práve kúsky z našej novej BASIC a COMPRESS KOLEKCIE oblečenia. Vyber si z nášho e-shopu priamo tu a nakombinuj si ich podľa seba 😊👇

kolekcia oblečenia
Fotka autora
Bea Loffayová
Redaktorka vo Fitshakeri

Som študentkou medicíny. Páči sa mi, ako sa dá prostredníctvom "ľudskej reči" vysvetliť, čo sa v našom tele deje a dať tak možnosť všetkým, ktorí sa zaujímajú porozumieť ľudskému telu. Okrem toho som fanúšikom cestovania, spoznávania a dobrého jedla a tieto moje vášne sa snažím preniesť aj do mojich článkov. Ak ťa zaujíma, čo sa v našom tele deje pri športe, jedle, ako si zachovať fyzické aj psychické zdravie, či všetky možné aj nemožné témy z oblasti zdravia podložené štúdiami a faktami tu si na správnom mieste.

Kategórie

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.