To, že by sme mali chodiť, vieme všetci. Chôdza je pre človeka tým najprirodzenejším pohybom a aj napriek tomu ju mnohí zanedbávame.
Či už hovoríme o ceste autom aj na krátke vzdialenosti, ktoré sa dajú bez problémov zvládnuť pešo, alebo o tom, že použijeme radšej výťah ako schody, všetky tieto na prvý pohľad drobnosti podnietili v našej dobe vznik sedavého životného štýlu.
Rozmýšľala si niekedy nad tým, koľko času stráviš investovaním do cvičenia, permanentiek do fitneska, športových lekcií či osobných trénerov a koľko peňazí na to minieš? A pritom je to také jednoduché a prirodzené. Chôdza nezaberá čas a nič nestojí. Poďme sa teda spolu pozrieť na to, ako ju zaradiť do nášho každodenného života.
Koľko treba chodiť?
Niektorí vravia 10 000 krokov denne, iní 8 000, ďalší zas, že nezáleží na počte krokov, ale na vzdialenosti alebo tempe. Čo je teda pravda?
Koľko by sme mali chodiť? Väčšina odborníkov a vedcov sa zhoduje na známom čísle 10 000, pár štúdií však ukázalo, že ak kráčame nie kvôli chudnutiu, ale takúto formu pohybu využívame ako prevenciu kardiovaskulárnych ochorení, mohlo by stačiť aj menej krokov.
Ak dokážeš kráčať viac ako 4 000 krokov denne, znižuješ navyše aj riziko predčasného úmrtia z ovplyvniteľných príčin. Aj napriek tomu, že tieto štúdie hovoria o nižších číslach, neznamená to, že by sme mali zlenivieť. Každých 1 000 krokov navyše až do čísla 20 000, čo je približne 14 kilometrov, nášmu telu dodáva extra benefity!
Vo všeobecnosti sa odporúča kráčať 30 minút denne, pričom každý z nás, či už máme kroky kratšie, alebo dlhšie, uspokojivo splní limit krokov.
Pre koho je chôdza vhodná?
Chôdza je bezpochyby vhodná úplne pre každého. Ženy či muži, mladí či starí, chôdza poskytuje mnoho zdravotných benefitov každému z nás.
Patrí k aeróbnym aktivitám, čo znamená, že pomocou nej budujeme nielen kondičku, ale zlepšujeme aj kapacitu pľúc a podporujeme kardiovaskulárne zdravie.
Ako sme povedali, chôdza je vhodná pre každého, podľa vedcov z Univerzity Johnsa Hopkinsa však z tejto aktivity najviac benefitujú ľudia mladší ako 60 rokov.
Benefity chôdze
- zlepšenie kardiovaskulárneho zdravia
- prevencia vzniku diabetu 2. typu
- prevencia obezity
- prevencia vzniku osteoporózy
- zlepšenie kondície
Chôdza na chudnutie
Ak chceš chôdzu používať ako prostriedok na chudnutie, mysli na to, že 5 000 krokov zrejme stačiť nebude.
Pri chudnutí je preto vhodné kombinovať tréning s chôdzou, ktorá by sa pre nás mala stať bežnou aktivitou a nemali by sme ju brať ako šport, do ktorého sa musíme nútiť.
Iná káva je už chôdza rýchlejším tempom či chôdza v hornatom či kopcovitom teréne. Pri takýchto „navýšených“ aktivitách, samozrejme, stúpa aj počet spálených kalórií.
Na čo si dať pozor?
Chôdza je snáď jednou z najmenej náročných aktivít na vybavenie. Na čo si treba dať pozor?
Pri chôdzi, obzvlášť v rýchlejšom tempe, je dobré mať kvalitnú a pevnú obuv, ktorá ti poskytne potrebnú stabilitu.
Keď už sme pri stabilite, pri chôdzi treba dbať aj na držanie tela. Pri správnom držaní tela sme vystreté, nie však „vyprsené“, ako nás kedysi učili.
Správne držanie tela nielen pri chôdzi je s vystretým chrbtom a podsadnutou panvou. Ruky by sa mali hýbať popri tele na kríž s nohami. Ak si vášnivou chodkyňou a zvládaš aj dlhšie trasy, možno oceníš pomôcku vo forme špeciálnych palíc na nordic walking!
Výbornými spoločníkmi na tvojich prechádzkach ti budú práve kúsky z našej novej BASIC a COMPRESS KOLEKCIE oblečenia. Vyber si z nášho e-shopu priamo tu a nakombinuj si ich podľa seba 😊👇
Ľudské telo ma vždy fascinovalo čo bol aj jeden z dôvodov, pre ktorý som sa rozhodla stať sa lekárkou. Páči sa mi, ako sa dá prostredníctvom “ľudskej reči" vysvetliť, čo sa v našom organizme deje a dať tak možnosť všetkým, ktorí sa zaujímajú porozumieť nášmu fungovaniu. Na blogu Fitshaker sa vám tak snažím priblížiť témy týkajúce sa ženského zdravia, výživy a fungovania nášho tela, podložené štúdiami a faktami. Ak vás zaujíma konkrétna téma, budeme radi ak sa nám ozvete do redakcie.