Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Dojčenie a strava: toto je mojich 7 tipov, ktorými sa riadim

Dojčenie – jedno z krásnych, no zároveň náročných období v živote ženy. Niektoré z nás majú to šťastie, že im bola poskytnutá starostlivosť v oblasti dojčenia už v pôrodnici, iné si zas musia poradiť samy pomocou literatúry, videí či kontaktom s laktačnými poradkyňami.
Ak si už dojčiť začala a máš obavy, či máš vždy dostatok mlieka, či je mlieko zložením vyhovujúce pre tvoje dieťatko, alebo nevieš, čo môžeš konzumovať, pripravila som pre teba niekoľko tipov, ktorými sa riadim ja. Prosím, ber na vedomie, že na teba môže platiť niečo iné. Ja som sa snažila naštudovať si a konzultáciami získať čo najviac informácií už pred pôrodom, aby som dojčiť mohla.

# 1: Spoľahni sa na to, že tvoje mlieko nemôže byť „slabé“ ani „silné“

Pojem slabé mlieko neexistuje. Mlieka môžeš mať dostatok alebo ho môžeš mať menej. To bola jedna z prvých informácií, ktorá bola pre mňa kľúčová. Pomohlo mi to nestresovať sa po pôrode tým, či je dieťa z môjho mlieka dostatočne sýte. Tvoje mlieko je presne také, aké tvoje dieťatko potrebuje, a má jedinečné zloženie. Ak budeš jesť príliš málo, môžeš mať mlieka menej.
strava počas dojčenia
 

# 2: Nemusíš zo svojej stravy vyraďovať základné potraviny

Pred niekoľkými rokmi nebolo ničím výnimočným, že ženy mali 5-6 detí, často s 1- až 3-ročným rozstupom. To znamená, že ženy mohli dojčiť aj 15 rokov po sebe. Nepredpokladám, že počas tohto obdobia vylučovali zo svojej stravy úplne všetky strukoviny, med, orechy, ovocie či zeleninu alebo vajcia, aby sa vyhli potenciálnym alergénom. Práve strukoviny, obilniny, ovocie a zelenina tvorili základný zdroj obživy.
Často sa stretávam s tým, že dojčiace ženy vyraďujú zo svojej stravy nezmyselne veľké množstvo jedál. Stretla som sa už aj s nejedením jabĺk, hrušiek či marhúľ. Bez toho, aby to malo nejaké logické alebo vedecké opodstatnenie. Ak dieťatku bude niektorá potravina spôsobovať problémy, dá ti to vedieť. Nemusíš všetky potraviny vyraďovať zo svojho jedálnička preventívne. Moje trojmesačné dieťatko malo koliku asi raz, aj to neviem, či bola z jedla.
strava pocas dojcenia
 

# 3: Tvoja psychika je častejšou príčinou ťažkostí než tvoja strava

V tomto bode nadviažem priamo na ten predchádzajúci. Ženy vyraďujú zo svojej stravy veľké množstvo základných surovín, a tak je paradoxne v tomto období ich strava chudobná na živiny. Skončia často na hydine pripravenej na prírodno s varenými zemiakmi či ryžou, občas zjedia z ovocia nejaký banán a ich zeleninové pokrmy pozostávajú len z varenej mrkvy, cukety a tekvice. Je pre mňa veľkou záhadou, prečo sa žena obáva počas dojčenia skonzumovať rybu s pečenou tekvicou a so zeleninovým šalátom, ale neobáva sa kvanta bieleho pečiva s topeným syrom a so salámou.
Ver mi, že tvoje nesprávne psychické nastavenie a obavy prejdú do tvojho mlieka v oveľa väčšom množstve ako tvoja strava. Bábätko chráni aj jeho vlastný tráviaci systém + tvoje mlieko sa tvorí z krvi. Do krvi nejde 100 % toho, čo skonzumuješ – mlieko sa netvorí priamo z potraviny, ktorú si zjedla. Ak sa budeš polovicu dňa obávať, či pár bobuliek cícera, ktorý si zjedla v nejakom pokrme, nespôsobí u tvojho dieťatka koliku, budeš z toho v strese a je veľmi pravdepodobné, že ak dieťatko nejaké ťažkosti mať bude, je to z tvojich obáv a zo stresu, nie z tých zopár bobuliek.
Pozor, týmto nechcem povedať, že bábätku nikdy nemôžu spôsobiť ťažkosti žiadne jedlá, ktoré dojčiaca mamička skonzumuje. Len je podľa mňa niekedy potrebné zamyslieť sa nad tým, že keby si trochu tých strukovín zjedla a nevedela o tom, či by bábätko malo rovnaké ťažkosti, ako keď máš skutočné obavy.
dojcenie strava
 

# 4: Dbaj o pestrý jedálniček a s diétami počkaj

Áno, vyvážená a pestrá strava sú pri dojčení základom. Nezabudni však, že dojčenie oberá tvoje telo o energiu. Množstvo spotrebovanej energie je individuálne a závisí od toho, v akej fáze dojčenia sa nachádzaš, ako dlho už dojčíš, koľko hodín denne dojčením stráviš. Vo všeobecnosti by sa dalo povedať, že potrebuješ prijať 300 kcal navyše, ktoré tvoje telo spáli dojčením. Ideálne je, ak tieto kalórie prijmeš z výdatného výživného jedla, nie z nutrične prázdnych pochutín. Ak máš však naozaj výživnú stravu počas celého dňa, nemusíš sa vôbec obávať, ak zješ pri dojčení navyše nejakú sladkosť alebo niečo menej nutrične hodnotné. Pozor, týmto ťa nenavádzam na to, aby si sa počas dojčenia prejedala hlúposťami. Chcem tým povedať, že občasná sladkosť alebo trochu menej nutrične hodnotného jedla tvojmu dieťatku určite neuškodí. Ak zješ kúsok čokolády, neznamená to, že priamo túto čokoládu zjedlo aj tvoje dieťa.
Mnoho žien sa chce hneď po ukončení tehotenstva pustiť do chudnutia. Odporúčam počkať aspoň 3 mesiace. Samozrejme, dá sa nastaviť mierne redukčný jedálniček aj po pôrode s ohľadom na dojčenie. Odkedy som však začala dojčiť ja, neviem si predstaviť aplikovať to sama na sebe. Matka potrebuje čas na regeneráciu, potrebuje čas tráviť so svojím dieťatkom a nie trápiť sa chudnutím a ihneď aj redukčnou stravou. Myslím, že každá žena pocíti, kedy sa dojčenie stabilizuje a kedy je vhodný čas začať riešiť svoju postavu.
Už som sa stretla s prípadmi, keď žena prestala dojčiť z dôvodu príliš nízkeho príjmu – jej mlieko sa nestalo slabým, bolo ho však menej. Pozor – ak sa stane, že počas niektorých dní naozaj nebudeš mať chuť do jedla, bude ti zle, budeš sa cítiť slabá a vyčerpaná (napríklad pre upchatý mliekovod či zápal prsníka), nemusíš sa obávať, že prídeš o mlieko. Musíš byť v energetickom deficite dlhšie obdobie, aby si ho začala strácať.
dojčenie strava
 

# 5: Maj po ruke nočný snack 😊

Toto je bod, v ktorom sa, verím, nájde každá mamička, ktorá dojčí svoje dieťatko aj v noci. Dojčenie jednoznačne uberá energiu, niekedy vyčerpáva (hlavne zo začiatku) a môže spôsobiť veľký hlad. A hlavne v noci.
Neboj sa doplniť po dojčení energiu, no buď vždy pripravená. Ja som zo začiatku nebola, lebo ma nikto neupozornil, a tak som sedela v obývačke o 3. ráno s vianočkou s maslom. Keď som zistila, že tento nočný hlad neprechádza, bola som vždy pripravená už večer – odporúčam pripraviť si napríklad kúsok celozrnného chlebíka s Lučinou a s dusenou kvalitnou šunkou alebo celozrnné knäckebroty s domácou ľahkou nátierkou, vhod padne aj trochu cottage syra. Vždy maj poruke v noci aj bielkoviny – zaženú hlad rýchlejšie ako kus ovocia či džús.
nocne kojenie
 

# 6: Čomu sa naozaj vyhnúť?

Poznám ženy, ktoré pri dojčení vylúčili z jedla takmer všetko, no aj také, ktoré jedli naozaj všetko. Sama za seba by som sa vyhla surovému mäsu (aj keď tatarák a sushi milujem, nebudem to riskovať a doprajem si to po ukončení dojčenia) a surovým vajciam, nepasterizovaným mliečnym výrobkom, veľkému množstvu húb a plesňovým syrom typu niva či gorgonzola. Tých potravín, ktoré by som nekonzumovala, naozaj nie je veľa.
Rob to vždy tak, aby to vyhovovalo tebe, aby si bola sýta, spokojná a aby to vyhovovalo tvojmu dieťatku. Nemusíš zo svojej stravy vylučovať napríklad hrášok preventívne počas 2 rokov. Ak chceš byť opatrná, daj si pozor prvých 6 týždňov a začni pomaly potraviny skúšať – hlavne buď objektívna a v psychickej pohode, nemaj obavy ani stres zo všetkého, čo zješ. To ti môže uškodiť viac ako konkrétna potravina.
dojčenie a strava
 

# 7: Dojči tak, aby si bola spokojná a šťastná ty a tvoje dieťatko

Nie tvoje okolie.
dojčenie strava matky
Prajem ti krásne chvíle s tvojím pokladom či pokladmi :-)!
 
Priprav sa aj na prvé príkrmy svojho dieťatka. Množstvo užitočných rád a aj praktických receptov nájdeš aj v našej knihe Zdraví papkáči:
prvé príkrmy
 
Mohlo by ťa zaujímať aj:
Ako hravo zvládnuť prvé príkrmy? Rozhovor s výživovou špecialistkou o zdraví detičiek
4x overené tipy na posilnenie imunity u detí
Tipy ako produkovať menej odpadu aj keď máš malé deti
Fotka autora
Ivana Maheľová (Eľková)
Redaktor vo Fitshaker

Výživa a pomoc ľuďom s nadváhou je mojou profesiou už 8 rokov, no v prvom rade je práca s ľuďmi, ktorí chcú zmeniť svoj životný štýl mojou veľkou vášňou. Svoju prácu milujem tak, že som sa jej neprestala venovať ani po narodení môjho úžasného syna, práve naopak - je mojou ďalšou motiváciou. Vďaka nemu som začala pretvárať mnoho tradičných receptov na zdravšie verzie, preto si moje jedlá obľúbilo už mnoho slovenských rodín, ktorým záleží na tom, čo konzumujú. Som naozaj temperamentný a priamy človek, ktorý robí všetko naplno a s vášňou. Som naozaj vďačná za to, že sa môžem venovať práci, ktorá ma baví, napĺňa a pomáha meniť ľuďom (v niektorých prípadoch doslova) životy. Snažím sa byť svojim klientkam nielen najlepšou výživovou poradkyňou, akou viem - snažím sa ich aj pochopiť, podporiť a byť im oporou, ak to potrebujú. Mojou prioritou je odborné vypracovávanie individuálnych stravovacích plánov výlučne z dostupných potravín, individuálny prístup ku každej klientke a neobmedzená podpora. Každý jedálniček píšem ručne a zohľadňujem každý detail, aby som sa ženám, ktoré sa mi zverili do rúk, prispôsobila najviac ako viem. Je to moje poslanie a životná cesta. Som hrdá na každú premenu, každú ženu, ktorá sa rozhodne zmeniť svoj životný štýl. Milujem svoju prácu a robím všetko pre to, aby som pomohla zmeniť pohľad na stravovanie čo najväčšiemu počtu ľudí. Zatiaľ mám za sebou vyše 1 600 úspešných redukcií hmotnosti rôznych typov klientov. Som autorkou kníh To najlepšie pre tvoje supertelo a Moja štíhla príručka, ktoré nájdete na www.jedalnicky-obchod.sk Nájdete ma na facebooku ako jedalnicky.sk - Ivana Maheľová, na instagrame @jedalnicky.sk alebo na mojom webe www.jedalnicky.sk

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.