4x overené tipy na posilnenie imunity u detí

Blíži sa zimné obdobie, ktoré je okrem iného typické i rozšírením rôznych ochorení a detská imunita dostáva poriadne zabrať. Ak máš doma škôlkára či školáka, asi vieš o čom píšeme. Keď sa vírus dostane do týchto zariadení, je veľká šanca, že budeš mať doma maróda. Čo môžeme robiť, aby sme posilnili imunitu našich drobcov?

V prvom rade treba napísať, že proces zrenia imunitného systému je založený v prvých rokoch na prekonávaní detských chorôb. Je úplne normálne, ak tvoje dieťatko počas roka prekoná aj 6-9 ochorení. Zároveň prvým faktorom, ktorý dokáže imunitu pozitívne ovplyvniť je dojčenie. Materské mlieko obsahuje celú radu látok, ktoré chránia malé telíčko pred baktériami a vírusmi. Výlučné dojčenie počas prvých šiestich mesiacov (a aj neskôr, ale spoločne s prvými príkrmami) je tým najlepším, čo môžeme nášmu dieťatku dať do prvých mesiacov života.

Detska imunita

 

Čo ďalšie môžeme robiť na podporu detskej imunity?

# 1. Dbať na pestrú a vyváženú stravu

V neskoršom veku treba mať na zreteli príjem všetkých potrebných vitamínov a minerálov. Komplexné návody ako to dosiahnuť a viac ako 100 overených receptov nájdeš v knihe Zdraví papkáči, ktorá dá mamičkám a oteckom odpovede na otázky týkajúce sa zdravej výživy našich najmenších. V skratke treba myslieť na dostatočný prísun zeleniny, ovocia, obilnín, strukovín a kvalitných mliečnych výrobkov. Špeciálne sa zamerajme aj na fermentované mliečne produkty alebo prirodzené zdroje probiotických kultúr ako acidofilné mlieko či kefír.

Netreba zabúdať na dostatok vitamínu D, C, vitamíny skupiny B či betaglukány a i.

Zlepšenie imunity

 

# 2. Viesť detičky k pohybu

Pravidelným pohybom môžeme znížiť výskyt ochorení o 25-50 %. Cvičenie a pohyb je jednou z najdôležitejších vecí, ktoré môžeme našim detičkám dať. Ideálne, ak sa hýbu na čerstvom vzduchu, bez ohľadu na počasie. Neexistuje totiž zlé počasie, len zle oblečený človek.

Zistilo sa, že stačí denne 30 minút pohybu so zvýšenou srdcovou frekvenciou a detičky získajú cenné zdravé návyky do života. A ak sa k naháňačke v jesennom lístí alebo korčuľovaniu či bicyklovaniu pridáme k nim, budeme pre nich skvelým vzorom a pomôžeme aj nášmu zdraviu. :-)

Imunita u deti

 

# 3. Myslieť na dostatočný spánok

Veľmi dôležité je, aby sa telo detí správne zregenerovalo. Lebo, ak je dlhodobo narušený spánkový režim, môžu byť drobci náchylnejší k chorobám. Detičky do 1 roka by mali spať 14-15 hodín denne, deti od 1-3 rokov 12-14 hodín a 4-a viac ročné deti aj 10 hodín denne.

Kvalitný spánok podmieňuje aj pokojný večer, ideálne bez TV a tabletu a s ľahšie stráviteľným jedlom na večeru. Smiech a dobrá nálada je tiež len plusom, takže napríklad rituál čítania rozprávok deťom na dobrú noc je úplne skvelý. Aj na posilnenie vzájomného vzťahu, aj na zabezpečenie kvalitného spánku a s ním spojenej lepšej imunity. Jedno bez druhého by totiž nešlo.

Posilnenie imunity u detí

 

# 4. Dbať na hygienu

Umývanie rúk po príchode z vonku, po návšteve toalety, pred a po jedle by malo byť samozrejmosťou. Deti by sme mali tiež učiť čistiť si zuby ráno i večer a pravidelne sa kúpať. Správna hygiena je totiž základ, ktorý znižuje riziko infekčných ochorení. Zároveň však treba dodať, že deťom neublíži ani trochu špiny, takže netreba zase úzkostlivo všetko sledovať.

Dôležité je tiež, aby sme dieťatko zbytočne veľa neobliekali a neprekurovali miestnosti, v ktorých sa nachádzame, maximálna vhodná teplota je do 22 stupňov.

Imunita posilnenie

Veríme, že ti týchto zopár tipov pomohlo a prežijete tieto chladné mesiace viac zdraví ako chorí. Oveľa viac tipov od odborníčky na výživu detí a nutričnej poradkyne RNDr. Barbary Svieženej, PhD. nájdeš v ebooku Ako rozvíjať detskú imunitu, ktorý je darčekom k novučkej detskej kuchárskej knižke z našej dielne Zdraví papkáči.

jedlá pre deti

Prajeme nádhernú zimu a najmä pevné zdravie a pohodu! :-)

 

Mohlo by ťa zaujímať aj:

Tipy na darčeky na Mikuláša pre deti. Ide to aj bez sladkostí!

Ako produkovať menej odpadu aj pri malých deťoch?

7 tipov, čo pripraviť zo zeleniny pre deti + 2 recepty

Romana Cibulková

Článok bol pridaný dňa 29/11/2019 a zaradený do kategórie: Pre fitmaminkyZdravie   |   Autor: Romana Cibulková

Komentáre