Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ďatelina lúčna je viac ako iba štvorlístok pre šťastie

Čaj, ústnu vodu, ale aj koláč. To všetko si vieš pripraviť z ďateliny lúčnej.
Kto by ju nepoznal? Už v detstve sme sa skláňali nad ďatelinovými lístkami a hľadali ten, ktorý nám prinesie šťastie. A nielen to! Ďatelinka už dávno nie je len pochúťkou pre zajace, hoci na poliach sa pestuje práve na tento účel. Myslím, že je stále nedocenenou bylinkou. Teraz to spoločne zmeníme.

Ako spoznáme ďatelinu?

Ďatelina je jednou z najrozšírenejších burín. Existuje niekoľko jej druhov, za liečivé sa považujú ďatelina plazivá (s bielymi kvetmi) a ďatelina lúčna (s fialkovými kvetmi), ktorá je ešte účinnejšia. Je známa svojimi trojlístkami a ružovými až fialkovými kvetmi. Rastie na okrajoch lesov, na lúkach a má rada vlhkejšiu pôdu, potešiť sa ňou môžeme aj v záhrade. Bežne ju vidíme aj na poľnohospodárskych poliach, ide však o prešľachtený a umelo hnojený druh, ktorý sa pestuje na kŕmenie zvierat. Túto neodporúčam zbierať.
Ďatelina dorastá do výšky 20 – 30 cm, kvitne od mája do septembra.
Nájdeme v nej tieto účinné látky: minerály, vitamíny, triesloviny, silice, organické kyseliny, estrogénové látky.
datelina lucna ucinky
 

Aké účinky má ďatelina?

Ďatelina je výborným prostriedkom na prečistenie lymfatického systému, má protikŕčové a močopudné účinky, podporuje trávenie a dezinfikuje tráviaci trakt, uvoľňuje kŕče, účinná je pri hnačke aj žalúdočných vredoch, uľahčuje vykašliavanie. Je najbohatším rastlinným zdrojom estrogénu, pomáha zmierňovať príznaky klimaktéria, obmedzuje návaly tepla, potenie, pomáha aj pri poruchách spánku.
Ďatelinu zbierame (kvety) od mája do septembra a (listy) počas vegetačného obdobia.
ďatelina lúčna čaj
 

Aké má ďatelina využitie?

Kvety: zbierame čerstvo rozkvitnuté hlávky bez znakov vysušenia v spodných častiach kvetu. Sušené kvety sa používajú na ďalšie spracovanie, na prípravu liečiv. Čaj zo sušených alebo z čerstvých ďatelinových kvetov je výborný pri liečbe dýchacích problémov aj pri prejavoch predmenštruačného syndrómu. Zmierňuje dokonca výskyt akné. Okrem iných liečivých vlastností má schopnosť dezinfekcie rán a lieči kožné problémy, napr. ekzémy a psoriázu. Odporúčam pripraviť silnejší čaj (1 lyžica na 200 ml vody) a urobiť si z neho obklady.
Listy: Zbierame pekné, nenapadnuté listy a stonky. Sú veľmi chutné a osviežujúce, chuťou pripomínajú mladý hrášok. Môžeme ich využiť najmä v kuchyni všade tam, kde používame listovú zeleninu.
ďatelina biela
 

Moje 3 obľúbené ďatelinové recepty

 

# 1: Ďatelinový čaj

Pomáha pri všetkých kožných problémoch a hlavne pri psoriáze. Pije sa pri kašli a zahlienení priedušiek. Pripravíme si ho z jedného dielu sušených alebo čerstvých ďatelinových kvetov, kvetov divozela a podbeľu. Zalejeme horúcou vodou, necháme lúhovať 10 minút, scedíme a popíjame počas dňa.
datelina caj
 

# 2: Ďatelinová ústna voda

Pripravená ako silnejší čaj – 1 lyžicu sušených alebo čerstvých kvetov zalejeme 100 ml horúcej vody. Po vylúhovaní, scedení a vychladnutí si ním premývame ústnu dutinu pri vriedkoch a aftách.
 

# 3: Koláč – quiche s hluchavkou a ďatelinou

 

Čo budeme potrebovať na 4 porcie?


  • olej

  • 1 balenie bio lístkového cesta

  • 2 hrste listov hluchavky, ďateliny a bazalky

  • grilovacie korenie

  • morskú/himalájsku soľ

  • mleté čierne korenie

  • 3 vajíčka

  • 100 g modrého syra

  • 100 g tvrdého syra

  • 3 paradajky

  • prerastenú slaninu (nemusí byť)


Ako budeme postupovať?

1. Pripravíme si okrúhlu formu na pečenie, vymastíme ju olejom a vyložíme rozvaľkaným lístkovým cestom.
2. Na cesto dáme zmes zelených bylín (hluchavku, ďatelinu, bazalku) rozmixovaných v mixéri s olejom a koreninami.
3. Ďalšou vrstvou koláča budú vajíčka rozmiešané s nastrúhaným modrým syrom.
4. Zmes už nesolíme, pretože modrý syr je dostatočne slaný a chuťovo výrazný. Poslednou vrstvou je nahrubo nastrúhaný syr a na kolieska nakrájané paradajky, rovnomerne rozvrstvené po celej ploche.
5. Navrch môžete dať slaninu nakrájanú na kocky.
6. Koláč pečieme vo vyhriatej rúre pri 220 ˚C asi 30 minút dozlatista. Dobrú chuť :-)!
quiche
Chcela by si poznať viac takýchto receptov, tipov a ďalších užitočných infošiek o bylinkách, ktoré rastú bežne okolo nás? Nájdeš ich v mojej knihe Bylinky z babičkinej záhrady. Okrem toho v knihe nájdeš aj moje osobné rady a tipy na zber či prípravu zdravej medicínky.
 
Ďalšie skvelé recepty nájdeš aj v našich knihách:
fit recepty
 
Aj tieto ďalšie články by ťa mohli zaujímať:

7x bylinky, ktoré môžu pomôcť pri strese, nervozite, únave, podráždenosti či zlom spánku


Ako ti môže lopúch pomôcť proti vypadávaniu vlasov? Skús recept na tento odvar
Trápi ťa akné, strie, jazvy či popáleniny? Vyskúšaj rastlinu aloe vera. Aké ďalšie účinky ešte má?
Fotka autora
PhDr. Miriam Latečková
Redaktor vo Fitshaker

Zdravým životným štýlom sa zaoberám takmer 15 rokov. K bylinkám ma priviedla choroba mojej dcéry a rýchlo ma presvedčili o svojej sile a účinku. Odvtedy sa venujem zdraviu na všetkých úrovniach. Organizujem detoxikačné pobyty, kde učím 7 dní ľudí zdravšie žiť www.detoxpobyt.sk, vydala som knihu Bylinky z babičkinej záhrady www.babickinebylinky.sk, robím kurzy, prednášky, píšem články, vediem obchodík so zdravou výživou Babičkina záhrada v Nitre a rovnaký eshop. Verím, že sa vďaka mojim článkom o bylinkách zamilujete do liečivej sily prírody rovnako ako ja. :-)

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.