Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Čo si zbaliť do cestovnej lekárničky? Tento zoznam ti pomôže pripraviť sa (nielen) na letnú dovolenku!

Lekarnicka

Dovolenky sú jedným z hlavných dôvodov, prečo sa všetci tešíme na leto. Či však už preferuješ leňošenie pri mori, spoznávanie miest, alebo pobyt v horách spojený s turistikou, všade ťa môžu nepríjemne prekvapiť zdravotné komplikácie. Ako sa teda pripraviť (nielen) na letnú dovolenku, čo si zbaliť do cestovnej lekárničky a v ktorých prípadoch je už potrebné vyhľadať lekársku pomoc? Poďme sa na to spolu pozrieť!

Dovolenka pri mori 🌊

Teplo, more, slnko, pláž... Táto kombinácia môže znieť ako idylka, mnoho z nás však vie, že dovolenka sa nielenže môže, ale často sa aj skomplikuje. Ak obľubuješ letnú dovolenku v prímorských letoviskách, potrápiť ťa môže všetko od prechladnutia z lietadla cez spálenie, úpal, hnačky, teploty, bolesti každého druhu až po uštipnutie hmyzom či popŕhlenie medúzou. Určite nechceme maľovať čerta na stenu, keďže hocičo zo spomenutých ťažkostí sa nám môže prihodiť aj v pohodlí domova, zásadný rozdiel je však v tom, že doma máme k dispozícii zdravotnú starostlivosť a lekára, ktorý nás pozná, a s mnohými ťažkosťami si vieme poradiť aj sami. Ak si teda nechceme pokaziť letné plány, buďme pripravené na všetko a cestovnú lekárničku prinajlepšom nebudeme musieť ani vytiahnuť 😊.

Slnko a hydratácia ☀️

O tom, že pred slnkom sa treba chrániť, sa toho narozpráva veľa, na dovolenke to však platí dvojnásobne. Keďže sa z nej chceme vrátiť krásne opálené, je pochopiteľné, že sa rady slníme na pláži alebo pri bazéne. Pri mori navyše zvykne príjemne pofukovať, a tak sa môže zdať, že ležať celý deň na priamom slnku nám určite neuškodí, opak je však pravdou.

Neriskujme zbytočne svoje zdravie a aj na dovolenke sa vyhýbajme pobytu na priamom slnku od 11. do 14. hodiny. Využi tento čas na relax v tieni alebo na dobrý obed, a ak predsa len chceš byť na pláži, utiahni sa na pár hodín radšej do tieňa. Alfou a omegou je opaľovací krém s vysokým SPF, ideálne 30 – 50. Nemusíš sa báť, opálená sa vrátiš aj po nanesení opaľovacieho krému, pôjde však o zdravšiu verziu opálenia, ako keby si sa ugrilovala až do spálenia. SPF pravidelne obmieňaj a mysli na zvýšenú frekvenciu natierania, najmä ak sa kúpeš alebo potíš pri športe.

Okrem ochrany pred spálením mysli aj na pokrývku hlavy, aby si si neuhnala úpal. V neposlednom rade spomenieme aj hydratáciu. Drinky síce v plážovom bare chutia lepšie, nezabúdajme však ani na dostatok čistej vody, ktorú naše telo obzvlášť v teple potrebuje!

Dovolenka v horách ⛰️

Ak si skôr fanúšičkou aktívnej dovolenky strávenej v horách či na túre, okrem pravidiel pobytu pri mori a na slnku treba myslieť aj na možnosť úrazu. Na aktívnu dovolenku sa teda priprav najmä vhodným oblečením, turistickou pevnou obuvou a do lekárničky pridaj navyše chladiaci sprej, elastické obväzy, octanovú masť, ak máš skúsenosti s predošlým úrazom, pomôcť môžu aj tejpovacia páska alebo elastická ortéza ako prvá pomoc napríklad pri vyvrtnutí členka. Na prípad pádov, škrabancov a odrenín zabaľme dezinfekciu a čistú gázu a nič nás neprekvapí!

Čo si zbaliť na dovolenku

Pri balení sa na dovolenku platí radšej viac ako málo. Ak lieky nebudeš musieť použiť, nič sa nestane, ak ich bude treba, dobre vybavenú lekárničku určite oceníš. Aké lieky si teda balíme na dovolenku?

  • Ochrana pred slnkom a prvá pomoc pri spálení

Ako sme už spomenuli, úplným must have je krém s vysokým SPF. Ak sa predsa len nedopatrením spáliš, v dovolenkovej lekárničke by určite nemal chýbať ani sprej s panthenolom, ktorý uľaví spálenej pokožke.

  • Lieky proti bolesti

Bolesť nás vie potrápiť nielen na dovolenke a či už sú to zuby, hlava, chrbát, alebo menštruačné bolesti, vždy je dobré mať pri sebe lieky proti bolesti – analgetiká.

  • Prvá pomoc pri hnačke

Cudzia strava alebo zdravotne nevyhovujúca voda najmä v exotických destináciách vedia prekaziť dovolenku, čo potvrdí väčšina nadšencov exotiky. Prvá pomoc pri hnačke by preto nemala chýbať v žiadnej lekárničke. Pýtaj si v lekárni prípravky proti hnačke, ktoré môžeš kombinovať s probiotikami, a čo je najdôležitejšie, treba navýšiť aj príjem tekutín, keďže ich nadmerne strácame a dehydratácia je najčastejšou komplikáciou hnačky. V prípade, že na dovolenke dostaneš hnačku, dopraj si okrem liekov proti hnačke aj diétu, prípadne ľahkú stravu a dostatočné množstvo tekutín.

  • Niečo proti teplote

Lieky proti teplote – antipyretiká – by takisto nemali chýbať v cestovnej lekárničke. Opýtaj sa v lekárni, ako konkrétny preparát užívať, mnoho z liekov proti teplote totižto účinkuje aj proti bolesti.

  • Prvá pomoc pri alergii, uštipnutí či popŕhlení

Ak ťa uštipne komár, včela, osa alebo popŕhli medúza, je dobré mať zbalené prípravky, ktoré uľavia od bolesti, svrbenia alebo opuchu. Dobrou voľbou je Fenistil gél na lokálne použitie a tiež kvapky, ktoré pomôžu pri prejavoch alergickej reakcie.

  • Proti bolesti hrdla

Ak ťa na dovolenke začne bolieť hrdlo, či už z lietadla, alebo z hotelovej klimatizácie, maj zabalené aj pastilky na cmúľanie, ktoré uľavia boľavému hrdlu.

  • Pri drobných poraneniach

Najčastejšími drobnými poraneniami sú buď odreniny, alebo malé rezné rany. Na tento prípad si zabaľme dezinfekciu, leukoplasty, gázu a elastický obväz.

  • Herpes

Keď sa nadmerné slnenie skombinuje s oslabenou imunitou, únavou alebo predispozíciou, môže ťa nepríjemne prekvapiť herpes, najčastejšie na pere. Na tento prípad si do kufra pribaľ antivirotický krém, napríklad Zovirax, ktorý pomôže, keď ho aplikuješ hneď pri prvom pocite napätia či svrbenia.

  • Na cestu

Ak patríš do kategórie cestovateľov, ktorí trpia kinetózou, čiže im býva v aute či na lodi zle, až vracajú, nezabudni si zabaliť aj Kinedryl, aby si si nepokazila dovolenku hneď v úvode.

Kedy vyhľadať lekára

Ak sa na dovolenke, nedajbože, pritrafia choroba alebo akútny stav, ktoré ti znepríjemnia pobyt do takej miery, že zabalené lieky nebudú stačiť, netreba sa hrať na hrdinov. Skončiť na dovolenke v nemocnici síce nikto nechce, ak ťa však trápi hnačka, ktorá neprestáva ani po troch dňoch na diéte s použitím prípravkov proti hnačke, ak máš pretrvávajúce vysoké teploty nad 38,5 stupňa, ak ťa uštipol hmyz a opuch sa zväčšuje nielen v mieste vpichu, prípadne máš prejavy alergie ako výsyp alebo dusenie, alebo pri závažnejších úrazoch, ako sú zlomeniny, pády, topenie sa či iné vážne nehody, neváhaj vyhľadať lekársku pomoc. Väčšina veľkých rezortov má vlastných lekárov a v prípade, že cestuješ na vlastnú päsť, s cestovným poistením máš nárok na ošetrenie na ktorejkoľvek pohotovosti.

Cestovania sa netreba báť, dovolenky väčšinou dopadnú dobre a vrátime sa z nich oddýchnuté a spokojné. Ako sa hovorí, šťastie praje pripraveným, používajme teda rozum, nepreháňajme to so slnkom, s jedlom ani s alkoholom a pobaľme si všetky základné lieky, ktoré môžeme potrebovať, aby nám letný oddych naozaj nič nepokazilo!

Leto vo forme
Fotka autora
Bea Loffayová
Redaktorka vo Fitshakeri

Ľudské telo ma vždy fascinovalo čo bol aj jeden z dôvodov, pre ktorý som sa rozhodla stať sa lekárkou. Páči sa mi, ako sa dá prostredníctvom “ľudskej reči" vysvetliť, čo sa v našom organizme deje a dať tak možnosť všetkým, ktorí sa zaujímajú porozumieť nášmu fungovaniu. Na blogu Fitshaker sa vám tak snažím priblížiť témy týkajúce sa ženského zdravia, výživy a fungovania nášho tela, podložené štúdiami a faktami. Ak vás zaujíma konkrétna téma, budeme radi ak sa nám ozvete do redakcie.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.