Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Čo jesť po tréningu, keď cvičíš pred spaním? 3 bleskové recepty TU!

Jedlo po tréningu je veľmi dôležité. Najideálnejšie dokonca do 30 minút po odcvičení, pretože strava pomáha telu zotaviť a zregenerovať sa. Pozor! Nie je však vôbec jedno, čo si na tanier naložíš. Či to bude kúsok pizze, cestoviny alebo tvaroh, či zelenina. A ešte viac to platí, ak zvykneš cvičiť neskoro večer a nechceš ísť do postele s plným žalúdkom. Čo si teda môžeš bez výčitiek dopriať po intenzívnom večernom tréningu?

Aby sme si to upresnili, ideme sa baviť o tréningu, ktorý zvyšuje tepovú frekvenciu, ako silový tréning, intervalový/kruhový tréning alebo dlhšie kardio (cez 45 minút). Po menej intenzívnych tréningoch, ako prechádzky, strečingové tréningy alebo pilates, obvykle nie je potrebné neskoro večer jesť. Ak si, ale udržiavaš tepovú frekvenciu po dobu 20 - 30 minút vďaka intenzívnemu tréningu, vtedy je jedlo po cvičku veľmi dôležité. Na regeneráciu i získanie spotrebovanej energie!
Tajomstvo jedenia po cvičení neskoro večer: Zameň si večeru a olovrant!
Na to, aby sme z cvičenia vyťažili, čo najviac je správna výživa veľmi dôležitá. Avšak cvičenie neskoro večer nám situáciu môže sťažovať, pretože často nemáme čas na prípravu jedla po tréningu. A okrem toho, nechceme si naložiť nič ťažké, aby sme nemali problém so spánkom...
Ak vieš, že budeš cvičiť v neskorých večerných hodinách (napríklad po 20:00 hod.), snaž sa dať si večeru tak 1 až 2 hodiny pred tréningom. Potom nebudeš po cvičení taká hladná a bude ti postačovať len malý "olovrant" po docvičení. Áno, jednoducho si zameň večeru za olovrant. Skvelá vec na olovrante je to, že si ho môžeš pripraviť ľahko vopred a za pár minút.
eggs-933343_1280
Ale čo by malo byť tvojim olovrantom po docvičení? Po tréningu potrebuješ dostať do tela 2 zložky: sacharidy a bielkoviny. Sacharidy ti pomôžu načerpať energiu, ktorú si práve vynaložila a bielkoviny tvoje telo potrebuje na zregenerovanie svalov.
Čo teda zjesť po tréningu neskoro večer?
1. Grécky jogurt & bobuľové ovocie (jahody, čučoriedky, maliny)
Grécky jogurt má vysoký obsah bielkovín a nízky obsah kalórií, takže sa nebudeš cítiť ťažká a nafúknutá. Bobule ti dajú veľa vitamínov, minerálov a ďalších živín, ktoré pomôžu telu zotaviť sa.
fitshaker-blog-co-jest-po-treningu1
2. Cottage cheese & krekry alebo zelenina
Cottage cheese, podobne ako grécky jogurt, obsahuje veľa bielkovín. Môžeš si ho dať s hriankou z ražného chleba alebo s ražnými krekrami, príp. s nejakou zeleninou (napríklad mrkvou, ktorá ti dodá sacharidy). Ak si chceš cottage ochutiť, jednoducho pridaj trošku soli a korenia, prípadne pažítku a máš skvelú potréningovú maškrtu.
3. Proteínový nápoj
Proteínové nápoje sú skvelý spôsob, ako dostať živiny, ktoré potrebuješ, ak si v časovej tiesni. Zvyčajne si zmiešam môj proteínový nápoj s kvalitným mliekom, aby som si pridala potrebné sacharidy.
milk-shake-608919_1280
Ktorým potravinám sa zďaleka vyhnúť, keď trénuješ pred spaním?
1. Čokoláda
Všetky druhy čokolády (vrátane horkej čokolády) obsahujú kofeín. Sú skvelé ako povzbudzujúci prostriedok, a ak ju zješ vo večerných hodinách, môžeš mať problém zaspať.
2. Tučné jedlo
Mastné jedlo je pre naše telo ťažko stráviteľné. To znamená, že ak si dáš niečo s veľkým obsahom tukov vo večerných hodinách, môžeš si narušiť spánok, a tým podráždiť žalúdok a byť unavená v ďalší deň. Nehovorím, že ti takéto jedlo odporúčam v priebehu dňa, ale večer je to špeciálne to najhoršie, čo môžeš dať do úst.
3. Pikantné jedlá
Zbožňujem pikantné jedlá a majú mnoho výhod. Avšak, ak ich jeme v neskorších hodinách, nie je to dobré. Pikantné jedlo je stimulant, ako aj kofeín, a tak môžeš mať problémy zaspať. A takisto, ako sú tučné jedlá ťažšie stráviteľné pre žalúdok, tak aj pikantné jedlá nám môžu zabrániť v snahe o kvalitný spánok a pohodu počas ďalších hodín. Radšej sa ich vyvaruj.
burger-731298_1280
A čo ty? Čo zvykneš jesť po neskorom večernom tréningu :-)?
Jana Earl
Redaktor vo Fitshaker

Som osobný tréner a odborník na výživu certifikovaný prostredníctvom Health Sciences Academy vo Veľkej Británii. Pomáham mojím klientom dosiahnuť ich ciele prostredníctvom zdravého životného štýlu, ktorý je udržateľný, lebo ja neverím na krátkodobé diéty a rýchle "opravy". Mojím cieľom je pomôcť, čo najväčšiemu počtu ľudí, ako je to len možné, aby lepšie pochopili fitness a výživu vďaka môjmu blogu www.janaearl.com.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.