Keďže niečo už o tom ako sa zdravo stravovať vieš, je čas na to, aby si svoje stravovanie opäť posunula na vyššiu úroveň. Práve preto mi napadlo týchto 20 tipov, ktoré ťa posunú opäť o krok vpred.
# 1: Menej soli viac byliniek
Nadmerné množstvo
soli dnes už nájdeš v každom druhom produkte, už len preto, aby ti daná potravina chutila. Keď jedávaš veľa soli, potom to kompenzuješ sladkým, čo ťa
pri chudnutí brzdí. Dobrá správa je, že existuje množstvo byliniek (bazalka, tymian, rozmarín, oregano, šalvia, ...), ktoré tvojmu jedlu dodajú chuť, no nakoľko to nie je soľ, nebudeš musieť nič kompenzovať.
# 2: Menej kávy, radšej viac čistej vody
Pre nadmerné stresy a potrebu vysokého výkonu sa vo veľkej miere pije káva. Zníženie príjmu kávy spôsobí, že telo nebude dehydrované a pre zdravie a spaľovanie tuku je to kľúčové. Potrebuješ dostatok tekutín, ak chceš chudnúť, aby všetko fungovalo tak ako má.
# 3: Menej klasického pečiva
Niekedy stačí nahradiť pečivo nejakou náhradou (napr. knäckerbrotom) a už má jedlo nižší kalorický príjem. Avšak, treba myslieť na to, že tieto náhrady zvyčajne nemajú ani žiadnu výživovú hodnotu, nedokážu nahradiť napr. poctivý kváskový chlebík.
Čiže, ak potrebujeme veľmi chudnúť a nevieme sa vzdať pečiva úplne, môže to byť dočasné riešenie. Odporúčam však mať vždy k nemu naozaj dostatočnú porciu zeleniny (kvôli vláknine, ktorá vám dodá pocit sýtosti). Takisto tieto náhrady netreba jesť každý deň. Stačí povedzme 2x do týždňa vymeniť za klasické pečivo. ;-)
# 4: Menej pozerania televízie znamená menej zbytočného pojedania
Množstvo reklám na jedlo ťa môže vyprovokovať až tak, že si dáš jedlo aj vtedy, keď na neho nemáš chuť.
# 5: Viac vege jedál
Skús obmedziť spotrebu mäsa na max. 2x do týždňa. Bude to lepšie nielen pre teba, ale aj pre životné prostredie. Aby ti v strave nechýbali bielkoviny, môžeš jesť strukoviny, syry, vajíčka, tofu, tempeh, sejtan, brokolicu, quinou, ružičkový kel, orieškové maslo a pod.
# 6: 85% čokoláda môže znamenať aj 5x menej cukru
Čím menej %-ná horká čokoláda, tým viac cukru môže obsahovať (pokojne aj 5x viac). Preto voľ radšej kvalitné vysoko percentné horké čokolády, napr. s 80% a viac.
# 7: Zdravý tuk a bielkoviny ťa zasýtia
Či už ide o orechy, semienka, sóju, mliečne výrobky atď., zdravé tuky a bielkoviny ti pomôžu k pocitu sýtosti. Budeš spokojnejšia, budeš mať menšiu chuť na sladké a menej často zažiješ prepadnutie mega hladom.
# 8: Dostaň zo seba napätie iným spôsobom ako jedením
Jedlo ti tvoje napäté situácie nevyrieši. Hoci sa dočasne cítiš fajn, z dlhodobého hľadiska z toho budeš priberať a prídu ďalšie problémy. Preto, ak si napríklad v strese, namiesto po čokoláde (v lete zmrzline, či pohári vínka) sa choď vyvetrať na prechádzku. Alebo si zacvič či sa venuj aktivite, pri ktorej strácaš pojem o čase (napr. maľovanie, počúvanie hudby, vaňa, tvorenie,...).
# 9: Spíš si zoznam potravín, po ktorých sa cítiš najlepšie
Nech tvoja strava pozostáva hlavne z potravín, ktoré ti dobre trávia. Potom sa budeš cítiť lepšie a budeš mať viac energie.
# 10: Tvoja zmena pomôže ďalším k zmene
Aj keď to nerobíš preto, či chceš alebo nie, tak to, čo robíš, má stále na niekoho vplyv. Buď pozitívnym vzorom v stravovaní.
# 11: Prostredie je najviac
Uprav si
prostredie podľa svojho cieľa. Uskladňuj len tie potraviny, ktoré ti pomáhajú.
# 12: Sústreď sa
Keď konzumuješ, konzumuj. Nehraj sa s telefónom, nepozeraj pri tom telku. Je to dôležité. Neoddiaľuj pocit sýtosti. Zjedz len toľko, koľko potrebuješ. Mozog potrebuje čas na to, aby spracoval signál o tom, že žalúdok je plný.
# 13: O jednu lyžičku cukru denne menej
Ročne je to o 1825 g cukru menej!
# 14: Každý týždeň skús nový recept
Nový recept môže byť novou motiváciou. Takto spoznáš množstvo nových chutí a zdravá strava ťa bude baviť. ;-)
# 15: Zájdi aj do iných sfér
Preštuduj si aj iné štýly stravovania. Nie, nenabádame ťa v žiadnom prípade, aby bola tvoja celková strava teraz orientovaná nejakým výživovým smerom. Avšak, aj v týchto smeroch vieš nájsť výživné zdravé recepty. Takže je v poriadku, ak ťa oslovia nízkosacharidové cestoviny, paleo chlebík či RAW strava. Dôležité je to, aby bola tvoja strava celkovo vyvážená a nechýbala v nej žiadna zložka (áno, aj sacharidy, aj tuky, aj bielkoviny).
# 16: Vnímaj stravu, ktorú si dopraješ ako nabíjačku
Maj stravu nastavenú tak, aby ťa posilňovala a nie unavovala (aby ti po nej nebolo ťažko).
# 17: Vždy zmeň len jednu vec raz za čas
Viem, že chceš výsledky, ale veľa zmien naraz je extrémne náročné udržať a vydržať s nimi. Zmeň len jednu vec a keď ju zvládneš, tak prejdi na ďalšiu.
# 18: Ak máš možnosť, pestuj si hoci aj na balkóne
Menej chémie znamená menšiu záťaž pre zdravie a celkovo tvoje telo.
# 19: Skôr než sa zahryzneš, polož si otázku
Pomôže ti toto jedlo/táto potravina dosiahnuť to, čo chceš?
# 20: Nájdi samú seba
Aj keď sa kdekoľvek dočítaš akékoľvek múdrosti o tom, ako by mala tá "najsprávnejšia" strava vyzerať, všetko prispôsob sebe, aby si sa cítila dobre, dosahovala výsledky a aby ti daná strava vyhovovala po všetkých stránkach.
Chcem tým povedať toľko, aby si nejedla nasilu niečo len preto, že je to zdravé. Ak ti nechutí brokolica, nemusíš ju jesť. Môžeš jej dať šancu, vyskúšaj jej rôzne podoby (dusenú, rozmixovanú v polievke, v nátierke a pod.), ale ak ti stále nebude chutiť, nejedz ju. Tebe môže viac vyhovovať ružikový kel, stonkový zeler, karfiol, špenát a pod. Dôležité je, aby ti strava chutila a bola výživná.
Na záver jedno rozumné odporúčanie. Snaž sa aplikovať jeden bod z týchto 20-tich tipov a keď ho budeš v pohode pravidelne zvládať, tak sa presuň na ďalší. Poradie je na tebe, lebo ty najlepšie vieš, čo potrebuješ vylepšiť a v akom poradí.
Držím ti prsty a prajem ti veľa úspechov. ;-)
Vieš, že k Novoročnej výzve 2023 sme pripravili aj bonusové redukčné jedálničky od výživovej poradkyne Ivky Maheľovej?