Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

9 dôvodov, prečo budeš chcieť z jedálnička vyradiť cukor

závislosť na sladkom
Cukor je vlastne taká legálna droga. Naše telo ho raz príjme a chce ho stále viac. Mohli by sme ho pokojne nazvať aj tichým zabijakom, pretože nadmerná konzumácia cukru spôsobuje niekoľko desiatok zdravotných problémov. Žiadna iná potravina nemá tak výrazne negatívny vplyv na zdravie ako cukor. Aj keď si často myslíme, že život s cukrom je lepší, krajší, šťastnejší, tak sa veľmi mýlime. Ide len o chvíľkové potešenie. Dopad je však omnoho zložitejší a rozhodne viac škodí ako teší.

Aj sama na sebe viem, že to vôbec nie je ľahké, vzdať sa tých lahodných sladkých pochúťok, ktoré na nás číhajú z každého regálu, nielen v potravinách, ale aj v rôznych kaviarňach. Preto si radšej vyberám miesta, kde majú aj zdravé sladkosti, alebo, ak na niečo dostanem chuť, radšej si to upečiem doma a mám istotu, aké suroviny v recepte použijem.
Treba si vstúpiť do seba a uvedomiť si, že telo, ktoré máme, iné nebude, nedá sa vymeniť, slúži nám celý život, a preto by sme na to nemali zabúdať. Verím, že nasledujúce dôvody budú pre teba vhodnou motiváciou, prečo sa tohto škodcu vzdať.

# 1: Pre zdravý a krásny úsmev

Spomenieš si, koľko si vyhodila peňazí, pri poslednej návšteve zubára? Určite to tvojou peňaženkou zatriaslo. Môžeš sa to však pokúsiť zmeniť.
Cukor totiž ovplyvňuje pH v ústach, po konzumácii sa tvoje sliny stanú kyslé, čo zvyšuje kazovosť zubov a spôsobuje paradentózu. Taktiež môže spôsobiť aj ochorenie ďasien.
Veľký dôraz treba dávať najmä u detí, za ktoré rozhodujú rodičia, v čase kedy siahajú po detských náhradách jedla, ktoré majú v sebe toľko cukru, ako jedna plechovka coca-coly, takže deti sú metabolicky otrávené hneď v prvý deň, ako im rodičia začnú takúto umelú „výživu“ podávať.
zuby

# 2: Pre lepší sex

Je vedecky dokázané, že cukor spôsobuje u mužov zvýšenie hladiny inzulínu, ktorý riadi dráhy, ktoré znižujú sexuálny apetít. Hladina cukru v krvi negatívne ovplyvňuje aj funkciu nervov v pohlavnom orgáne.
Aj my ženy by sme mali cukor obmedziť, nakoľko ovplyvňuje naše pohlavné hormóny. Vtedy môžu nastať problémy v sexuálnej oblasti - znížený záujem o sex, dokonca sa môže objaviť pošvová suchosť, ktorá spôsobuje bolesť pri pohlavnom styku. Ženy môžu mať vplyvom cukru aj nepravidelnú menštruáciu a môžu tak vzniknúť problémy pri otehotnení.
laska

# 3: Pre krajšiu pleť

Vedela si, že cukor zrýchľuje starnutie? Hups, čím sme staršie, tým si to asi viac uvedomujeme, že tá pleť nie je to, čo bývala. Aj tých vrások so sfúknutím ďalšej sviečky na narodeninovej torte nejak pribúda. Môže za to hormón inzulín, vďaka ktorému sa prejavujú známky predčasného starnutia. Dochádza k strate elasticity a funkcie tkaniva a mení sa aj štruktúra kolagénu, čím sa negatívne zvyšuje vek tvojej pokožky.
Dokonca aj akné sa častejšie tvorí, veď poznáš to aj ty, zhrešíš a dáš si čokoládu, koláčik a na druhý deň už sa ti vysmieva v zrkadle, pupáčik.
pokožka

# 4: Pre vysnívanú postavu

V celom svete prepukla epidémia obezity. V 17. st. človek priemerne skonzumoval okolo 1,8 kg cukru ročne. V porovnaní s dneškom, je to na jedného okolo 40 kg cukru za rok! Odporúčaná dávka sa pritom pohybuje na úrovni 30,9 kg. Niet sa teda čomu čudovať. Ľudia a predovšetkým deti majú nadváhu a sú obézne. Postava je v tomto smere menej dôležitá, avšak zdravie máme len jedno. Dávaj si pozor, čo ješ a čo jedia tvoje deti, pretože cukor je okolo nás takmer všade. V limonádach, v jogurtoch, pečive a je skrytý takmer v každom spracovanom jedle od praclíkov cez worchesterovú omáčku až po syrovú nátierku.
Cukor môže tiež v tvojom tele zvýšiť zadržiavanie tekutín a je nepriateľ číslo jeden v súvislosti so zdravým pohybom čriev, zvyšuje aj hladinu cholesterolu. Ozaj sa oplatí ho konzumovať?
cukor

# 5: Pre lepší spánok

Keď si sa naposledy večer prevracala v posteli a nevedela si zaspať, spomeň si, čo si jedla pred spaním. Ak si konzumovala práve cukor, je pravdepodobné, že ten nepokojný spánok bol spôsobený práve tým. Cukor totiž môže „nabíjať“ stresové hormóny, čo vedie k poruchám spánku. Paradox je, že najčastejšie siahame po sladkom práve vtedy, keď sme „zrelí“ na spánok, pretože očakávame, že nám dodá energiu a my budeme schopní pracovať. Omyl! Cukor práve blokuje schopnosť tvojho organizmu uchovávať zásoby energie.
Daj pozor aj na to, čo jedia večer tvoje deti. Väčšinou konzumujú veľké množstvo sacharidov (chleba, sladkosti, sladené nápoje) a potom majú poruchy spánku a nočné potenie.
spanok

# 6: Budeš šťastnejšia

Mýliš sa, ak si otváraš čokoládku so zámerom, že sa ti tým zlepší nálada. Možno sa tak aj stane, ale to len na malú chvíľu a potom môžeš upadnúť ešte do väčšej letargie. Príjem cukru je totiž skutočne spojený s vyšším výskytom depresie.


Chceš byť šťastnejšia, radostnejšia, autentickejšia, spokojnejšia? Toto sú tipy pre teba!


šťastie

# 7: Pre lepší imunitný systém

Cukor môže potlačiť činnosť imunitného systému a narušiť tvoju obranu proti infekčným ochoreniam. Vďaka nemu telo stráca aj vitamíny a minerály. Preto, ak bývaš často chorá, prechladnutá, skús porozmýšľať, či nekonzumuješ priveľa sladkého. Ak trpíš rôznymi alergiami, alebo máš astmu, môžeš si tiež polepšiť, ak prestaneš jesť cukor.


Namiesto cukru jedz radšej jedlá bohaté na vitamíny. Napríklad v zimnom období sú jedlá z kyslej kapusty dokonalé na posilnenie imunity.


astma

# 8: Pre lepšiu koncentráciu a sústredenosť

Cukor môže spôsobiť rýchly nárast adrenalínu, hyperaktivitu, úzkosť, poruchy koncentrácie a mrzutosť. Častokrát nie sme schopní ničoho, väčšinou útlm prichádza po najedení sa, sme plní, ospalí a nič sa nám nechce. Cukor tiež spôsobuje migrény i bolesti hlavy, kedy sa nevieme sústrediť.
koncentracia

# 9: Preto, aby sme boli deťom príkladom

Deti sú naše zrkadlo. A preto by sme sa mali správať tak, akoby sme chceli, aby sa správali aj ony. Nevynímajúc to platí aj o jedle. Darmo im budeme kázať, aby jedli zeleninu, keď ju nejeme my. Alebo, ak jeme priveľa sladkého, budú ho jesť aj ony.
Čoraz viac detí je obéznych, s nadváhou. Nielen, že nemajú dostatočný pohyb, ešte majú aj nevyváženú stravu, pijú presladené nápoje. Namiesto toho, aby sme im podávali domácu stravu, dávame im vreckové na fastfoody a sladkosti zo školského bufetu. Avšak nesprávne zvolené druhy sacharidov vo výžive detí môžu spôsobiť hyperaktivitu až agresivitu. Často sú deti nesústredené, ak cukor klesne sú podráždené, unavené. Cukor dokonca zvyšuje aj krvný tlak a cholesterol.
zdravá strava

Aj keď je tvoja chuť na sladké občas silná, vieš že ide o zdravie, a preto sa ho určite dokážeš vzdať. Mysli na to a skús urobiť niečo pre seba, ale hlavne pre svoje deti. :-)

Tip na záver: Ak máš ešte stále chuť na sladké, pozri si That Sugar Film a spomeň si na neho vždy, keď ťa ovládne chuť na túto návykovú „drogu“.

Poď s nami do Novoročnej výzvy 2023, kde budeme spoločne pracovať na novom JA:

fit recepty
Fotka autora
Petra Hegerová
Redaktor vo Fitshaker

Keď tvorím, cestujem a športujem, som šťastná. Relaxovať ma nájdeš v kuchyni, na Instagrame, pri behu či tvorbe náramkov...alebo len tak s manželom a rodinkou pri voňavej kávičke a zdravom koláči. Veľmi dlho neobsedím a robiť jednu vec je pre mňa občas nuda ;-). Momentálne si fičím na aromaterapii, spoznávam účinky akupunktúry a cvičím SM systém, aby som mala zdravý a pevný chrbát. Ešte rada fotím, dekorujem a píšem články o všeličom zaujímavom, čo stojí za to si prečítať.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.