Chceš prežiť opäť čarovné Vianoce? Vyhni sa uvedenému

Jingle bells na každom kroku. Spoza rohu vykúka zle oblečený Santa Claus. Z odkvapu šplhá dole Dedo Mráz a Ježiško sa nestačí čudovať, že stále nemáš napečených osemnásť druhov sladkých koláčov, hoci všetci, aspoň podľa fotiek na sociálnych sieťach, sa už predháňajú. Ty nie si ešte naladená? Ako by sa to aj dalo, keď chodíš do práce, prípadne sa staráš o deti a prípravy vianočných parád prídu na rad až posledný adventný víkend. V nákupnom košíku nemáš ešte ani jeden darček. Nie si sama. Pomôžeme ti vrátiť sa k pôvodným Vianociam z detstva.

# 1: Vypni telku

Znie to komicky, ale pomáha to. Všade samé reklamy, ktoré ťa tlačia na nákup darčekov snáď už od augusta. Akcie, letáky, zľavy. Najlepšie urobíš, ak ich ignoruješ.

Otrepaná fráza, ale podľa nás funguje zo všetkého najviac – Vianoce nie sú o darčekoch a jedle. Sú o rodine, blízkych, kamarátoch a osobných stretnutiach.

Venuj sa knihám, filmom, zavri na moment oči a predstavuj si detstvo, kedy si s radosťou pomáhala v kuchyni mame nie preto, že si musela, ale že sa ti chcelo. Vôňa vanilky, škorice, klinčekov. Zapáľ si sviečku s vianočnou vôňou a zababuš sa pod deku s vareným vínom s knihou. Možno si to vychutnáš omnoho viac ako splašené objednávanie darčekov cez internet a pečenie do noci koláčikov, ktoré potom aj tak nárazovo zješ.

 

# 2: Vyskúšaj absolútny úlet z reality

A keď hovoríme úlet, myslíme tým doslova uletieť mimo. Zabookuj si letenky a uži si to v cudzine. Zarezervuj chatu, rodinný dom, chalupu na opačnom konci Slovenska, a dopraj si čas stráviť tam hoci aj dva týždne. V práci budú mať takmer všetci dovolenku a rodina ťa môže navštíviť aj tam. A nemusíš upratovať. ?

 

# 3: Vystúp z davu

Urob to inak, ako všetci ostatní. V skutočnosti je to veľmi osviežujúce nepribrať tento rok ani deko. Vykŕmiť sa, to vie každý. Daj si, ochutnaj, ale skús nastaviť mieru. Koho baví tlačiť sa v preplnených fitkách v januári a na hrádzi sa vyhýbať spomaleným bežcom, ktorých trápi svedomie a koncom januára po nich nebude ani chýru, ani slychu?

 

# 4: Preži Vianoce znovu ako dieťa

Kedysi si sa na Vianoce tešila. Teraz sa z nich stal stres a naháňačka. Dovoľ si ich prežiť nanovo s detskou úprimnou radosťou. Vieme, že neexistuje zázračný gombík, ako zmiznúť zo sveta komercie, ale čaro Vianoc sa dá predsa len docieliť.

Mnohí odborníci sa zhodujú na tom, že Vianoce nemusia znamenať konštantný stres, pokiaľ sa zvolí ten správny prístup. Rozhodnutie je iba na tebe.

Psychologička a úspešná koučka Mgr. Silvia Langermann z poradne Power Coaching radí:

„Pokojné prežitie Vianoc sa môže zdať celkom veľkou výzvou, avšak nemusí to tak byť. Dôležité je, aby sme poznali náš ozajstný cieľ, načo to vlastne celé je? Čo je pre nás zmyslom Vianoc? Ak sa toho zmyslu budeme držať, tak Vianoce budú čarovné a krásne. Zmysel nebude pravdepodobne čisté okná, či vianočné pečivo, ale skôr to bude oddych, potešenie druhého, láska, spoločne strávený čas, radosť a mnoho iných príjemných chvíľ a pocitov.

Zároveň je dôležité uvedomiť si, že ak budeme veci robiť rovnako ako minulý rok a rok pred tým, tak aj výsledok bude rovnaký aj teraz. Teda keď niečo nevyšlo alebo nedopadlo najlepšie, ak to budeme robiť aj tento rok rovnako a nepoučíme sa, dosiahneme rovnaký výsledok. A to by bola škoda.“

Ak si sa nechala inšpirovať, sme radi, že sa nám podarilo spraviť predvianočný čas o málo pohodovejší a čarovnejší. Šťastné a veselé! :-)

 

Chudneš, no idú sviatky a ty premýšľaš nad jedálničkom? Celý ho za teba nezostavíme, ale načerpať inšpiráciu môžeš v tomto ukážkovom dni:

 

Prečítaj si aj:

5 tipov, ako si užiť predvianočné obdobie

50+1 tipov na vianočné darčeky

Ako si užiť sviatky a nepribrať? Rozhovor s fitness trénerkou

Adela Jasenovcová

Článok bol pridaný dňa 16/12/2017 a zaradený do kategórie: Všeobecné   |   Autor: Adela Jasenovcová

Komentáre