Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Buď pred Silvestrom fit! 5 zaručených rád ako to dosiahneš

Chladnejšie počasie, menej svetla, slabšia motivácia. K tomu sem-tam nejaký vianočný večierok a sviatky. Môže sa stať, že sa tvoj systém úplne naruší. Zostať fit nie je najjednoduchšie úloha, najmä v tomto ročnom období a nieto ešte pred Silvestrom. K tomu samé nástrahy v podobe tradičných jedál, štedrých špecialít, aj alkoholu. Ale s trochou odhodlania môžeš zostať fit aj v tomto období. Pozri si 5 tipov, ktoré ti v tom určite pomôžu a budeš fit aj počas sviatkov. 

1. Uži si voľný čas

Naše sviatky sa točia prevažne okolo jedla a všetko sa tým pádom môže trochu skomplikovať, najmä keď si sleduješ svoju líniu. Nesústreď sa preto toľko na toto sviatočné obdobie ako na obdobie hojnosti v kuchyni. Skús svoju pozornosť zamerať na spoločnosť, s ktorou budeš tráviť čas. Na rodinu, ktorú si dávno nevidela, na priateľov, s ktorými si celý rok poriadne nehovorila. Spomaľ a vychutnávaj vzácne chvíle namiesto plného taniera alebo pohára.
fitshaker-blog-fit-pocas-vianoc3
 

2. Jedz s mierou

Keď sa snažíš naozaj dostať do formy, máš tendenciu obmedziť niektoré potraviny a to často radikálne. Ľahko sa môžeš zmeniť na maniačku a presne v čase sviatkov sa ti to môže vypomstiť. Zvykne sa to prejaviť tak, že si počas Vianoce jedla všetko hlava-nehlava, pretože si uvoľnila uzdu svojim zásadám. Preto si už povedz dosť! A na Silvestra sa už snaž kontrolovať a vopred daj určitým potravinám totálne tabu. Nastav si limit, ktorý nesmieš prekročiť. Zakaždým, keď budeš chcieť ochutnať kus trojposchodovej čokoládovej torty, zastav sa a premýšľaj o svojom cieli. Bude ti stáť zato, aby si neskôr cítila výčitky? No,  pravdepodobne nie. Ide len o krátkodobé uspokojenie z náhlej sladkej bomby.
Zostaň fit aj počas Vianoc! 5 zaručených rád ako to dosiahneš
 

3. Pi veľa vody

Pred večerou či obedom, vypi pohár vody. Pomôže ti to zaplniť žalúdok a tak získaš pocit, že si trochu najedená a nezješ toho toľko. Stále hovoríme o nealkoholických, nesýtených a nesladených nápojoch. Ak máš rada ľadové a sladké nápoje, vymeň ich za pitie zeleného čaju, ale nesladeného. Čokoľvek, čo vypiješ, sa počíta do denného príjmu, takže si skús strážiť tekutiny rovnako pozorne ako jedlo. Oplatí sa.
Zostaň fit aj počas Vianoc! 5 zaručených rád ako to dosiahneš
 

4. Buď ranné vtáča

Pretože chceš byť fit aj pred koncom roka, naplánuj si športové aktivity aj v tieto dni. Ideálne hneď ráno. Zrýchliš svoj metabolizmus a nemôže sa ti stať, že tvoj plán naruší nejaká návšteva. Tie predsa ráno nechodia, dokonca ani tie neohlásené. Tak sa ti nestane, že vypadneš z formy. Dokonca svoj tréning môžeš obmedziť len 20-30 minút, čo je lepšie ako nič. Ak si príliš v časovej tiesni, môžeš skúsiť HIIT alebo ktorékoľvek cvičenie z ponuky Fitshakeru, takže nemusíš opustiť pohodlie svojho domova. Usporíš čas a spravíš niečo pre seba bez toho, aby si sa musela v zime niekam presúvať.
fit aj počas Vianoc
 

5. Prines si vlastné jedlo

Ak si pozvaná na večeru k rodine, či známym, ktorí vedia, že si fit, dones si vlastné jedlo. Je to vždy lepšie, ako sa napchávať tým, čo ti nechutí, lebo nechceš uraziť hostiteľku. Možno budeš milo prekvapená, koľko ľudí bude chcieť zmenu, ochutnať niečo nové a podporí ťa v tvojej ceste za vysnívanou postavou. Tvojim heslom - buď fit aj na Silvestra, možno nakazíš aj ostatných a pôjdete do toho spoločne.
 
Keby náhodou ani jeden z tipov nevyšiel, nič sa nedeje. Život ide ďalej a v januári začína Novoročná výzva, takže všetko spolu napravíme :-)
Fotka autora
Adela Jasenovcová
Redaktor vo Fitshaker

Mama dvoch dcér, ktorá sa nechce zmieriť s tým, že na bruchu nemá tehličky. Milujúca svoje deti, no stále s potrebou realizovať sa. Neúnavný bojovník a nekompromisný optimista. Keď ľudia vravia “čo si pipi?!”, práve začínam. Vyvraciam mýtus, že dojčiace ženy po pôrode by nemali športovať. Po šestonedelí som sa v oboch prípadoch vrátila k behu. Predtým som precvičovala zumbu, viedla vlastné fit štúdio, mám certifikát Ministerstva školstva inštruktorky aerobiku a certifikát z učiteľského tréningu aštánga jogy od Jara Páveka. Vypínam pri joge, po piatom kilometri na cyklistickom trenažéri, ale aj v lese so psom a rodinou. Venujem sa literárnej tvorbe, veľa čítam, živím dušu hudbou a dobrými filmami. V januári 2018 mi vychádza knižný debut pod názvom Denník aktívnej matky.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.