Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako začať behať v 4 jednoduchých krokoch

Aj tebe sa páčia vyšportované bežkyne ladne bežiace ako gazely, kamkoľvek sa teraz otočíš? Aj ty môžeš mať telo bohyne, stačí si obuť tenisky. Že nemáš rada beh, lebo si hneď spomenieš na dvanásťminútovku na základnej? Pomôžeme ti prekonať samú seba a beh si zamilovať. Nielenže si vďaka nemu prevetráš hlavu, ale budeš mať aj postavičku ako lusk :-).
1. Kúp si obyčajné bežecké tenisky
Obuj sa a choď von. Možno to na začiatku nebude beh vôbec pripomínať, no nevadí. Akýkoľvek pokus o šport je viac ako gaučová kultúra. Rýchla chôdza je takmer beh. Ak sa ti podarí striedať pár sekúnd behu s chôdzou, si na najlepšej ceste raz zabehnúť i dlhšiu vzdialenosť. Začiatočníci vydržia behať najprv len 5-10 minút. No vytrvaj a behaj všade. Obzri sa po okolí. Isto máš v blízkosti park, hrádzu, školský dvor s 300 metrovým okruhom, poľnú cestu, čokoľvek. Behať sa dá aj po chodníku. Neodkladaj to na zajtra.
fitshaker-blog-ako-zacat-behat1
2. Pozor na štýl
Možno ťa po prvom behu budú bolieť lýtka, píšťaly alebo bedrá. Nie, obuv za to nemôže. Žiadne nablýskané drahé tenisky za teba nezabehnú maratón, rovnako ako žiaden bicykel sám nevyhrá Tour de France. Preto daj pozor na to, ako beháš. Kam kladieš nohu pri dopade. Skús dopadať na stred chodila. Príliš tvrdé dopady na päty ti môžu spôsobiť práve spomínané komplikácie. Snaž sa bežať vystretá a nemávať veľmi rukami. Každý zbytočný pohyb ti kradne energiu. Nehýb trupom, maj pevné jadro.
fitshaker-blog-ako-zacat-behat5
3. Nauč sa správne dýchať
Plytké psie dychčanie behu škodí. Pľúca sa dostatočne neokysličujú a pri výdychu sa slabo zbavujú kysličníka uhličitého. Dýchaj prirodzene, no snaž sa o čosi dôkladnejšie vydychovať. Ideálne je nadychovať sa zhlboka nosom a prudko vydychovať ústami. Skús mať hrudník doširoka otvorený tak, aby bránica mohla správne pracovať. Po niekoľkých tréningoch sa ti technika dychu dokonale zautomatizuje.
fitshaker-blog-ako-zacat-behat4
4. Nezabudni na ľahký strečing
Asi budeš mať zo začiatku dosť naložené, na strečing však nezabúdaj. Urobí ti perfektnú službu. Stačí sa aspoň 5 minút ponaťahovať a svalovicu budeš na druhý deň cítiť podstatne menej. Každú svalovú partiu drž natiahnutú 15-20 sekúnd. Najdôležitejšie je natiahnuť nohy, no pozornosť si zaslúži aj trup či ruky. Pri behu dostáva zabrať aj krčná chrbtica. Strečing ti zvýši svalovú kapacitu a pomôže regenerovať.
IMG_9392
 
Pevnou vôľou sa dopracuješ aj ty k zdravému a štíhlemu telu. Stačí pár týždňov v bežeckých teniskách a uvidíš výsledky. Fandím ti!
 
Ďalšie články, ktoré by si si mala prečítať:
"Prečo milujem beh?" Rozhovor s bežkyňou
5 dôvodov, ktoré ťa delia od krásnej postavy
Trénerka Evka Dvoráčková: Ako som získala sexy telo?
Fotka autora
Adela Jasenovcová
Redaktor vo Fitshaker

Mama dvoch dcér, ktorá sa nechce zmieriť s tým, že na bruchu nemá tehličky. Milujúca svoje deti, no stále s potrebou realizovať sa. Neúnavný bojovník a nekompromisný optimista. Keď ľudia vravia “čo si pipi?!”, práve začínam. Vyvraciam mýtus, že dojčiace ženy po pôrode by nemali športovať. Po šestonedelí som sa v oboch prípadoch vrátila k behu. Predtým som precvičovala zumbu, viedla vlastné fit štúdio, mám certifikát Ministerstva školstva inštruktorky aerobiku a certifikát z učiteľského tréningu aštánga jogy od Jara Páveka. Vypínam pri joge, po piatom kilometri na cyklistickom trenažéri, ale aj v lese so psom a rodinou. Venujem sa literárnej tvorbe, veľa čítam, živím dušu hudbou a dobrými filmami. V januári 2018 mi vychádza knižný debut pod názvom Denník aktívnej matky.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.