Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako vyzerá život a tréning krasokorčuliarky? Ako si splniť svoje sny?

Aj ty pri pozeraní filmov, kde je hlavnou hrdinkou kraskorčuliarka, vždy len ochkáš, ako nádherne a ladne to na tom ľade vyzerá? Alebo, keď sleduješ majstrovstvá Európy v krasokorčuľovaní, premýšľaš, koľko námahy a driny je za každou piruetou? Chcela by si vedieť, koľko hodín denne musia krasokorčuliari trénovať, či trénujú aj mimo ľadu alebo ako zvládajú bežný život? Vyspovedali sme za teba našu mladú slovenskú krasokorčuliarku Livku Lörinčíkovú, ktorá vie, že ak sa chceš stať v niečom expert, musíš do toho vynaložiť aspoň 10 000 hodín úsilia. Prečítaj si, čo všetko sme sa od nej o krasokorčuľovaní dozvedeli.

Livka, ako by si sa našim Fitshakeráčkam predstavila? Povedz nám prosím o sebe pár slov.

Ahojte všetci. Volám sa Lívia Lörinčíková. Mám 19 rokov a študujem na vysokej škole UMB v Banskej Bystrici na filozofickej fakulte odbor kondičný tréner. Od svojich 12-tich rokov sa venujem krasokorčuľovaniu. Som v kategórií seniorky a v konečnom rebríčku Slovenského pohára som sa za sezónu 2016/2017 umiestnila na 2.priečke.
rozhovor o krasokorculovani
 

Ako si sa dostala ku krasokorčuľovaniu? Čím ťa tento krásny šport dostal?

Už odmala som sa zaujímala o tento šport, žiaľ môj zdravotný stav mi to nedovoľoval. Vyskúšala som veľa športov ako akrobatický rock and rol, golf či tenis, ale stále som to nebola ja. Keď som mala 12 rokov, spolužiačka, krasokorčuliarka, ma zavolala na kurz korčuľovania. Neváhala som. Veľmi ma to bavilo a zlepšovala som sa rýchlo. Onedlho ma prijali do krasokorčuliarského klubu vo Zvolene.

Tréning krasokorčuliarky je skutočne náročný. Koľko času tráviš na ľade?

Každý deň ráno od 6:00-7:00 máme tréningy. Poobede by sme mali mať ľadové tréningy tiež, ideálne dve 45-minútovky. No nie vždy to tak je, kvôli vyťaženiu ľadovej plochy. Víkendy, zväčša od novembra až do konca marca, trávime na pretekoch.
krasokorculiarka livka
 

Je potrebné aby krasokorčuliarky trénovali aj mimo ľadu? Ako vyzerá tvoj tréning bez korčúľ?

Suché 30 minútové tréningy máme pred ľadom a samozrejme aj po ľade. Pred ľadom je špeciálne rozcvičenie a po ľade nasleduje výbeh a naťahovačky. Krasokorčuľovanie nie je len o ľadových tréningoch. Máme aj suché tréningy zamerané na krasokorčuľovanie. Ale je veľmi dôležitý aj tanec, balet či gymnastika.
Z hľadiska finančných dôvodov nie je možné sa venovať všetkému a naraz. Keďže tanec, gymnastiku či balet vyučujú rôzny učitelia, nedá sa platiť všetkých. A tak som aj ja hľadala inú cestu.
Už rok mám svoj účet na portáli fitshaker a neviem si to vynachváliť. Mám pod jednou strechou HIIT tréningy, PortDeBras či výborné pilates cvičenia. Čo sa ešte týka tréningu je veľmi dôležité mať v pohode aj hlavu. Tým myslím, že mám ešte aj osobného mentálneho coacha.
livka vyhrala
 

Je náročné spojiť školu, ostatné povinnosti a krasokorčuľovanie?

Vybrala som si cestu športovca a tak som sa stavala aj ku škole. Zmaturovala som na Športovom gymnázium v Banskej Bystrici. Počas 4 rokov mi sprístupnili chodiť na tréningy aj počas vyučovania a za to im patrí veľké ďakujem.
Momentálne študujem na Univerzite Mateja Belu v Banskej Bystrici odbor kondičný tréner. Tu je už štúdium o čosi náročnejšie. Keďže poobedňajšie ľady sú každý týždeň v inom čase, treba k tomu pristúpiť flexibilnejšie. Treba si len nájsť čas a správne si deň naplánovať. Potom sa dajú stíhať všetky povinnosti.
krasokorculiarka tancuje na lade
 

Odlišuje sa tvoja strava od tej, ktorú majú tvoji rovesníci? Musíš sa obmedzovať alebo prispôsobovať športu?

Strava nie je moja obľúbená téma. Hahaha. Sama s ňou bojujem a nie je to vôbec ľahké. Ako krasokorčuliarka si musím držať svoju váhu. Veľmi sa mi páči fitshaker program - výzva do plaviekrady ohľadom stravovania sú vo videách výborné. Som zástanca toho, že jesť treba častejšie, ale v menších množstvách. Tam to chce ale pevnú vôľu, a to vedieť sa zastaviť pred skonzumovaním celej chladničky. Neobmedzujem sa, skôr vyberám zdravšie potraviny. Ale zväčša ráno musím zjesť niečo sladké. Ak nie, mám veľmi zlú náladu celý deň. Hahaha.
 

Dosiahla si už nejaké úspechy? Na ktorý si špeciálne hrdá?

Súťažiť som začala hneď ďalšiu sezónu po príchode do klubu. Začínala som v Interpretačnom korčuľovaní, kde som bola 3 roky. Moja tretia sezóna žala veľké úspechy a dostala som sa na stupeň víťazov viackrát. Potom som prešla do ženskej Juniorskej kategórie. V tomto období to bolo veľmi ťažké, lebo som dobiehala krasokorčuliarky, ktoré začínali jazdiť v 5-6 rokoch. Predsalen, mali nakorčuľovaných viac kilometrov ako ja.
V seniorskej kategórií som prvý rok. Špeciálne hrdá nie som na žiadne preteky, pretože pri každom štarte, či už pri krátkom programe alebo voľnej jazde, som sa naučila niečo nové. Túto sezónu som bola prvýkrát na Four Nationals Championschips v Katowiciach. Boli to moje prvé veľké preteky. Hoci som skončila posledná, nabrala som veľa skúseností a nakoplo ma to ďalej pracovať na sebe.
uspechy v krasokorculovani
 

Aký je tvoj sen? Čo by si chcela na ľade a mimo neho dosiahnuť v živote?

Keďže študujem odbor kondičný tréner a denne som na ľade, svoju budúcnosť vidím v krasokorčuliarskom odbore. Baví ma byť trénerkou, neraz som si to už vyskúšala. No teraz ešte určite nie. Mám málo skúseností a ešte sa chcem venovať súťažne krasokorčuľovaniu. Mojím snom je splniť si technické nominačné kritéria.
 

Čo všetko si musí úspešná krasokorčuliarka odoprieť, aby dosiahla vysnívané úspechy?

Pokiaľ sa niečomu venujete s láskou, ani nevnímate, že si niečo musíte odopierať. Jediné, čo si musím odoprieť, je mnoho mnoho čokoládových zákuskov. :D :D :D.
krasokorculovanie
 

Akú najnáročnejšiu figúru, alebo prvok si doteraz zvládla?

Na začiatku každej sezóny si zvolím cieľ, čo by som chcela do konca sezóny dosiahnuť. Tento rok som chcela, aby sa mi ustálil dvojitý Axel, a to sa mi aj podarilo. Určite mojim ďalším cieľom budú trojité skoky, zlepšiť piruety a jazdiť krátky program a voľnú jazdu čo najlepšie.
 

Čo by si odkázala Fitshakeráčkam, ktoré sa snažia formovať postavu, schudnúť, získať lepšiu kondičku, alebo dosiahnuť iné ciele? V čom spočíva podľa teba tajomstvo úspechu?

Moje trénerky často vravia:„Všetko je len v hlave!“. Treba mať pevnú vôľu, dať si dokopy hlavu a držať sa svojho vytúženého cieľa. Pomáhať si fitshaker článkami či radami a snažiť sa nájsť si vlastný rytmus života.
pirueta na lade
 
Livke veľmi pekne ďakujeme za rozhovor a prajeme jej veľa úspechov a nech sa jej darí dosahovať zadané ciele!
Fotka autora
Lucia Švaral
Spoluzakladateľka Fitshakera

Som inštruktorkou rôznych skupinových cvičení, trénerkou a výživovou poradkyňou. Rada trávim hodiny nielen v telocvični, ale aj na čerstvom vzduchu a v kuchyni. Prostredníctvom mojich článkov by som ťa chcela "chytiť za ruku" a ukázať ti zdravšiu a lepšiu cestičku, po ktorej môžeš ísť. Budeš sa na nej cítiť fantasticky. Sľubujem :-).

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.