Ako schudnúť po pôrode? Recept maminky Andrejky je: Mommy Fitness!

Si čerstvou mamičkou? Pokúšaš sa vrátiť späť do „starých aktívnych koľají“ v časoch pred pôrodom? Alebo túžiš po tele, aké si nikdy nemala? Ak hľadáš motiváciu a príbeh ženy, ktorá sa na takúto cestu dala, darí sa jej a prežíva z tejto cesty navyše skutočnú radosť – si na správnej adrese. Porozprávali sme sa s Andrejkou, maminkou polročného synčeka Matiaska, ktorá si svoju cestu za „svojim zdravším JA“ skutočne užíva a popri tom sa teší z nádherných výsledkov! :-)

 

Ahoj Andrejka, si našou Fitshaker Mommy Fitness hviezdičkou! Ako by si sa predstavila všetkým kočkám vo Fitshakeri, ktoré ťa ešte nepoznajú?

Ahojte kočky! Moje meno je Andrea a som momentálne mamičkou na materskej dovolenke. Mám doma 10 mesačného syna Matiaska a cvičiť s Fitshakerom som začala, keď mal malý pol roka. Skôr ako som otehotnela, venovala som sa kickboxu, no stal sa mi úraz, pri ktorom som si poranila krčnú chrbticu. Ten ma odstavil od športu. Kilá začali pomalinky bez cvičenia a fajčenia pribúdať. Keď vyskočila ručička na váhe na číslo 83, povedala som si: „A DOSŤ!”

Odcvičila som prvé video z novoročnej výzvy vo Fitshaker-i. Bola som celá šťastná, že som sa opäť odhodlala cvičiť a že idem chudnúť. Na druhý deň ma okrem svalovice prekvapil aj pozitívny tehotenský test. A bolo po chudnutí! :-) Kilá išli opäť hore a mne ubúdalo sebavedomie. Zo šťastného, nadšeného, sebavedomého dievčaťa ostala zakríknutá šedá myš, ktorá má problém presadiť si svoj názor, rieši predsudky a má problém prechádzať sa po ulici bez toho, aby sa v každom zrkadlovom odraze na ulici nemusela hodnotiť a riešiť svoje nedokonalosti.

cvicenie pre mamicky
Andrejka predtým, ako začala s cvičením, február 2017

Ako a kedy došlo k rozhodnutiu „Idem cvičiť a dokážem to!“?

Moju motiváciu cvičiť by som rozdelila na dve skupiny: vonkajšiu a vnútornú. Tá vonkajšia zahŕňala rôzne podnety, ktoré prichádzali z okolia. Boli to také nakopnutia. :-) Napríklad, moja kamarátka ma pozvala na jej svadbu za družičku. Svadba mala byť o 7 mesiacov. Oznámila mi, že si praje, aby všetky jej družičky mali na sebe ružovú tylovú sukňu. Predstavali som si mňa samú s mojimi 93 kilami v ružovej tylovej sukni a bolo mi skôr do plaču než do smiechu. Alebo, keď som bola so synom u lekára, spýtal sa ma: „No čo, rastiete?“ Ako vzorná mamička som mu odpovedala: “Áno priberá.” A on na to: „No to vidím, obaja.“

Vnútornou motivácia je pre mňa predovšetkým môj syn. Chcem byť preňho správnym príkladom, viesť ho k zdravému životnému štýlu a k športu. Taktiež sa chcem cítiť skvelo, byť zdravá, šťastná a hlavne byť na seba hrdá. :-)

 

Budovala si si cvičebné návyky odznova, alebo si sa už v minulosti nejakej športovej aktivite venovala?

Našťastie som už nejaké tie návyky mala. Z kickboxu mi nechýba vytrvalosť a vôľa prekonávať samú seba. Už vtedy som po pol roku dosiahla prvé úspechy. Kočky, hovorím vám, niet lepšieho pocitu, ako keď vám všetci vaši známi zrazu hovoria, ako super vyzeráte a všetky „lenivé“ kamošky, ktoré sa dovtedy len vyhovárali, chcú odrazu začať s vami cvičiť! :-)

mommy fitness

 

Mnoho žien si často povie, že „kilečko navyše ešte nikoho nezabilo.“ Čo si o tom myslíš ty? Pociťovala si problémy a ťažkosti kvôli kilám navyše aj po zdravotnej stránke?

Po psychickej stránke je to určite horšie ako po fyzickej. Z hľadiska fyzických ťažkostí išlo najmä o bolesti chrbtice a nôh. Problém, ktorý pripisujem svojej hmotnosti je aj chrápanie. To sa odzrkadlilo aj na partnerskom živote. Môj manžel spáva v obývačke, aby sa vyspal do roboty.

Takže žiadne kilá navyše nehromaďte príliš dlho, lebo môžete na to doplatiť v rôznych oblastiach. Napríklad ako ja, keď som do „kilečiek navyše“ ešte aj otehotnela. Nie je nič horšie, ako keď chcete makať a nemôžete.  Zbytočne som vyššou váhou ohrozila zdravie seba aj svojho dieťaťa.

 

Máš za sebou nádherný kus cesty! Ako dlho s nami cvičíš a aké výsledky si zatiaľ dosiahla?

S Fitshakerom cvičím cca 6 mesiacov.

Keď som sa postavila na váhu pred týždňom, tak z mojich 93 kg mám momentálne 89 kg. Nepovažujem to za „obrovský pokrok“. Stále som ešte len na začiatku cesty. Zaujímavejším číslom je, že z obvodu pásu som schudla 10 cm. Keby som si nespravila fotku na úplnom začiatku, tak tomu ani neuverím. Často ma prepadali zlé myšlienky. Mala som pocit, že vôbec nechudnem, napriek tomu, koľko cvičím. Ale ono to FAKT ide dole! A o čo lepšie, mňa to aj baví!!! :-)

ako schudnut z brucha
Maminka Andrejka po pár mesiacoch cvičenia dala – 10 cm dole v páse. Jún 2017

Aký program si si vo Fitshaker-i vybrala a prečo?

V prvom rade mi išlo o udržanie laktácie. Takže žiadne diéty alebo radikálne cvičenia neprichádzali do úvahy. Preto som si zvolila program Mommy Fitness, ktorý bol pre mňa ako stvorený! Tento program som cvičila asi 5 mesiacov.  Napriek tomu, že som v ňom cvičila stále dookola, poviem Vám, že niekedy sa mi to videlo čím ďalej tým ťažšie a ťažšie. :-D

 

Zmenil sa tvoj postoj k zdravej strave? V akom režime funguješ teraz a aké boli tvoje začiatky?

V mojom stravovaní vidím ešte veľký priestor na zlepšenie. Som typ človeka, ktorý si veľmi pomaly zvyká a osvojuje si nové veci. Najdôležitejšími zmenami, ktoré som za posledný polrok urobila a ktoré ma posunuli vpred boli, že som nahradila biely cukor za med, naučila som sa piť čistú vodu a pijem jej skutočne veľa. Osvojila som si každé ráno jedávať kašepohánková, ryžovo kukuričná, ovsené vločky a po obede chuť na sladké riešim 1-2 kockami horkej čokolády. :-)

 

Ktorú časť považuješ za náročnejšiu? Tú stravovaciu, alebo tréningovú?

U mňa rozhodne tu stravovaciu.

ako zhodit kila

Mnohé (najmä mamičky) tvrdia, že pri starostlivosti o dieťa nemajú čas na starostlivosť o seba. Čo môžeš z vlastnej skúsenosti povedať k tomuto tvrdeniu?

Pokiaľ si na seba nenájdeš čas, budeš mať pocit, že si len stroj na domáce práce a starostlivosť o dieťa. Bude ťa to len ubíjať a budeš prepadať depresiám. Pamätaj:

spokojná mamička = spokojné dieťa

Keď rada cvičíš, tak cvič. Keď rada štrikuješ, tak štrikuj. Nájdi si čas na to, čo más rada a venuj ten čas naozaj sama sebe a svojej záľube. Vytvor si z toho návyk a budeš to robiť automaticky, ako napríklad také čistenie zubov. No hlavne, budeš sa pri tom cítiť skvelo! :-)

 

Ako vyzerá tvoj deň a koľko z neho ti zaberie cvičenie, ktoré ti dopomohlo k nádhernému pokroku?

Ráno okolo 6 – 7 ma prebúdza môj syn bľabotavými výkrikmi z postieľky. To ma naštartuje do nového dňa. :-) Dáme si raňajky, poupratujem byt, aby som sa „rozhýbala“ po raňajkách a okolo 10-tej pravidelne cvičím 20 – 30 minútové video, zatiaľ čo má Matiasko doobedný spánok. Potom prichádza chladná sprcha, desiatujeme, varím a zase papáme. Po obede ideme ešte na prechádzku a pekný deň je pomaly za nami. :-)

cvicenie po porode

 

Si maminkou nádherného synčeka Matiaska. Zvykneš cvičiť aj s ním? Ako sa podľa teba dajú zapojiť do športových aktivít aj malinké detičky?

Podľa mňa je to hlavne opačne. A to tak, že deti zapájajú svojich rodičov do športových aktivít akonáhle začnú štvornožkovať. Skúšala som cvičiť aj s ním program Baby Fit, ale nakoľko bol už vtedy dosť ťažký, tak som to vzdala. Cvičím vtedy, keď spinká. Prípadne, keď si chcem zacvičiť, dám ho do cestovnej postieľky a tam sa hrá a pozoruje ma. Občas mám pocit, že mi to ráta aby som nepodvádzala. :-)

 

Myslíš si, že tvoj pokrok, postoj k zdravej strave a cvičeniu má na Matiaska vplyv?

Určite áno. Existujú určité návyky, ktoré si odovzdávame z generácie na generáciu. Ako napríklad postoj k zdravému životnému štýlu či varenie. Tiež som vyrastala v rodine, kde sme mávali na obed knedle, parené buchty, rezne a podobne. Nevravím, že tieto mňamky nebudem variť aj ja môjmu synovi, ale je potrebné sa už teraz zamyslieť nad tým, aký základ mu odovzdám. Je veľká pravdepodobnosť, že dieťa, ktoré bude vyrastať v rodine, kde všetci pijú, že bude piť tiež, lebo to bude považovať za normálne. A to isté aj naopak, keď budú športovať a mať blízko k zdravému životnému štýlu, tak je pravdepodobné, že ich dieťa bude mať tiež. :-) Preto mojím cieľom je, čo najskôr zmeniť samu seba a svoje zlé návyky v prospech celej rodiny.

cviky pre mamicky

Čo v tvojom jedálničku nesmie chýbať?

Kaše bohaté na vlákninu! Milujem kaše na raňajky. :-)

 

Aké jedlá a suroviny si si obzvlášť pri formovaní postavy obľúbila?

Avokádo a olomoucké syrečky.

 

V závere sa spýtame na jeden „špeci recept“ a to ten, ako zatočiť s výhovorkami. Čo je podľa teba najdôležitejšou ingredienciou v takomto recepte?

Treba sa zamyslieť nad tým, pred kým sa snažíme vyhovárať, komu tým škodíme a koho klameme? Vždy len seba. Predstavme si, aké bude mať naše konanie následky. Buď si povieme, že keď nespravím nič preto, aby som zmenila to, ako vyzerám, tak mám prehraté hneď na začiatku. Na druhej strane si môžem povedať: odhodlám sa, spravím to, zamakám na sebe!  Výsledkom je, že aj malinke pokroky, hoci len 1-2 kg dolu na váhe sú lepšie ako nerobiť nič a pribrať 4-5 kg. :-)

po 5tich mesiacoch

 

Čo by si odkázala všetkým Fitshakeráčkam, ktoré sú na ceste, alebo sa chcú vydať na cestu za zdravším a krajším ja?

Aby sa nevzdávali, boli vytrvalé a výsledky sa dostavia! Nezabudnite sa odfotiť, aby ste tie výsledky aj reálne videli a mohli sa nimi následne potešiť a pochváliť! :-) Možno si nakoniec uvedomíte, že nie samotný úspech a dosiahnutie počiatočného cieľa, ale to každodenné cvičenie je to, čo vás bude robiť šťastnými! Pretože cesta je cieľ. :-)

 

Andrejke zo srdca ďakujeme za nádherný rozhovor, úžasnú dávku motivácie a čas, ktorý nám venovala. :-) Držíme palce, aby dosiahla všetko, po čom v živote túži. Sme nesmierne vďační, že môžeme byť súčasťou tejto cesty! :-)

 

Pozri aj ďalšie zaujímavé rozhovory o premenách:

Mamička Lucka schudla 41 kg

Ako sa fitness trénerka dostala späť do formy po narodení dvojičiek?

Ako skĺbiť mamičkovské povinnosti s cvičením?

Baška Línek

Článok bol pridaný dňa 25/07/2017 a zaradený do kategórie: CvičeniePre fitmaminkyPremenyStravovanieVšeobecné   |   Autor: Baška Línek

Komentáre