Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako sa zorientovať v zdravej výžive? Máme pre teba návod

zdravá strava

Je pre teba výživa jednou veľkou neznámou? Prípadne máš nejaké informácie o tom, čo je zdravé a čo nie, ale rada by si sa dozvedela viac? Teraz máš úplne naj možnosť. Výzva do plaviek bude i tento rok obsahovať fantastické videá o stravovaní. A keďže z celého srdca veríme, že „najkrajšie telo je zdravé telo“, povedali sme si, že sa zdravej strave budeme venovať ešte viac ako obvykle. Každý týždeň ťa nebude čakať len jedno stravovacie video, ale dokonca dve – jedno od nutričných terapeutiek a druhé od uznávaného lekára. Čo všetko sa v nich dozvieš? Malé ochutnávky nájdeš nižšie, tak čítaj ďalej 😊.

Zdravie – to najdôležitejšie, čo v živote máme

Možno to znie ako klišé, ale – starajme sa o svoje zdravie. Nič vzácnejšie v živote nemáme a to, ako sa budeme cítiť, máme z veľkej miery vo vlastných rukách. A aj vo vlastných tanieroch. Strava totiž zásadným spôsobom vplýva na naše zdravie. Výberom potravín sa môžeme rozhodnúť, či podporíme naše zdravie alebo chorobu...

Ak si nie si istá, ako by mal zdravý jedálniček vyzerať, prípadne čo je základom zdravého životného štýlu, sme tu pre teba. Prostredníctvom 15 vzdelávacích videí ti prinesieme obrovské množstvo informácií, ktoré ti budú pri rozhodovaní nápomocné 😊.

Kto ťa prevedie stravovacími videami?

Nedeľné stravovacie videá budú mať pod palcom nutričné terapeutky z Ne hladu. Andrea Jakešová a Veronika Pourová sa už viac ako 10 rokov venujú nutričnému poradenstvu a pomáhajú ľuďom zorientovať sa v oblasti výživy. Celý ich príbeh sa začal blogom , ktorý reagoval na nepravdivé informácie a mýty o výžive šíriace sa internetom. Dievčatá sa venujú nielen osvete a nutričnému poradenstvu priamo pre konkrétnych klientov, ale usporadúvajú aj prednášky a online kurzy na rôzne témy súvisiace so zdravým životným štýlom. V neposlednom rade sú autorkami kníh Vyváženě a O výživě, ktoré odzrkadľujú ich poznatky a obsahujú zdravé recepty.

Čo všetko sa v stravovacích videách naučíme?

Ak ťa zaujíma, akých okruhov sa vo videách vo Výzve do plaviek dotkneme, si na správnom mieste. Posvietime si na tieto témy:

1. Stravou ku krásnej postave, no najmä k zdravému telu

Nováčikov budú zaujímať informácie o základných makroživinách. Povieme si, koľkokrát denne by sme mali jesť a na čo pri tvorbe jedálnička myslieť. Ako by mali vyzerať tvoje hlavné jedlá a či je nutné počítať si kalórie. Bonusom bude tiež videjko o energetickom príjme a výdaji.

Ukážku z neho môžeš vidieť tu:

2. Pestrosť v strave – čo to vlastne znamená?

Presne si opíšeme, ako by mal vyzerať zdravý tanier a čo to znamená pestrosť v jedálničku. Konkrétne príklady ti najlepšie pomôžu pochopiť túto tému.

Čo by si mala vedieť o ovocí a zelenine?

3. Výživové doplnky – ako sa v nich orientovať?

Kontroverzná téma, ktorá zaujíma množstvo ľudí. Dievčatá z Ne hladu majú na výživové doplnky jednoznačný názor. Vo videu sa dozvieš, či sú nejaké, ktoré je naozaj nutné užívať. A tiež, ako je to so spaľovačmi a proteínmi.

4. Obmedzenia v strave – ako s nimi pracovať?

Trápi ťa intolerancia na lepok či laktózu, prípadne nekonzumuješ živočíšne produkty? Toto videjko ťa môže nasmerovať, ako si zabezpečiť pestrosť v jedálničku a konzumovať dostatok živín, ktoré potrebujeme.

5. Stravovanie v bežnom živote

Dá sa stravovať zdravo, ak máš málo času na prípravu jedál? Prípadne varíš pre celú rodinu alebo pracuješ na zmeny? Ukážeme si, ako presne môžu vyzerať rýchle hlavné jedlá a snacky, ktoré ti zaženú hlad.

Prečo pri snackoch nevynechať bielkoviny?

6. Emócie, chute a ich vzájomný vplyv

Jedlo ako náplasť na smútok či hnev.

Poznáš to? Poďme s tým niečo urobiť. Emočné jedenie je problém mnohých žien a my si ukážeme, čo s tým.

Ako je to s tukmi?

7. Čo robiť, keď váha a miery stagnujú

Je demotivujúce, ak sa po týždňoch cvičenia a vyváženého jedenia očakávané výsledky neukážu. Čo robiť v tomto prípade?

8. Praktické tipy na záver – ako si udržať zvyky v strave dlhodobo

Verča a Andy ti na príbehoch svojich klientov ukážu užitočné tipy, ktoré ťa vedia na tvojej ceste za zdravým životným štýlom nakopnúť. Daj sa inšpirovať 😊.

Jeden taký tip ti predstavíme tu:

NOVINKA vo výzve – odborné videá s gastroenterológom Ladislavom Kuželom

Ako sme už naznačili, toto nie je všetko! Odborné videjká o zdravej výžive má pre teba pripravené aj doc. MUDr. Ladislav Kužela, PhD., MPH. Jeden z najznámejších lekárov na Slovensku, ktorý je dlhoročným propagátorom zdravého životného štýlu a ktorý verí tomu, že zdravá výživa má enormný vplyv na zdravie človeka. Tiež je autorom úspešných kníh Zdravé črevo a trávenie a Zdravie bez liekov. Už roky sa okrem svojej lekárskej praxe venuje aj osvete v tejto oblasti. Prednáša na konferenciách, je hosťom rôznych relácií, podcastov a rozhovorov, kde ľuďom na vedeckých štúdiách ukazuje, čo je pre naše zdravie kľúčové. A to bude aj cieľom videí, ktoré sme spoločne pripravili do našej výzvy 😊.

Aké témy ťa čakajú s MUDr. Kuželom?

1. Terapia jedlom

Doktor Kužela má za sebou nesmierne zaujímavý príbeh, ktorý ho vlastne doviedol k tomu, aby sa väčšmi zameral na štúdium zdravej stravy. Sme si istí, že ťa inšpiruje.

Prečo jesť pestro?

2. Superpotraviny ako súčasť nášho jedálnička

Existujú vôbec superpotraviny? V sérii kratučkých videí ti pán doktor ukáže, ktoré potraviny sú z jeho pohľadu hotovým zázrakom pre naše telo, a aj vedecky podložené dôkazy prečo.

Aj čokoláda môže byť zdravá:

3. Z potravinovej intolerancie k potravinovej tolerancii

Toto video bude pre ľudí, ktorí trpia určitými intoleranciami, možno úplne prevratné. Ako sa pán doktor stavia k intoleranciám a čo pri nich môže pomôcť?

Ukážku z videí si môžeš pozrieť tu:

4. Fakty a mýty zdravého stravovania

Na internete nájdeš kadejaké „zaručené“ informácie, ktoré môžu zlepšiť tvoje zdravie. Ktoré z nich sú nezmysly a ktoré nie?

5. Bielkoviny v rastlinnej strave

Dokážeme rastlinnou stravou získať dostatok živín pre naše telo? Ako ich správne nakombinovať, aby sme mali aj dostatok energie?

6. Cvičenie a jeho vplyv na trávenie

Nie je to len o zdravej strave. Pohyb zohráva v našom živote zásadnú úlohu. Ako fyzickú aktivitu vníma pán doktor Kužela?

7. Postupné zmeny, ktoré môžu zmeniť život

Spoločným znakom týchto videí je množstvo praktických informácií a rád, ktoré vieš pekne aplikovať do bežného života. Určite v nich nájdeš veľké množstvo inšpirácie 😊.

Tu máme ešte pre teba bonus v podobe rozhovoru z nášho podcastu s doc. Ladislavom Kuželom:

Je toho veľa, však? Aby si sa dozvedela takýto objem informácií o zdravom stravovaní, musela by si stráviť veľa času štúdiom rozličných zdrojov. V tejto výzve ich nájdeš pekne pokope v podobe kratučkých 10-, 20-minútových videí. Snažili sme sa, aby boli čo najviac praktické a vďaka úlohám týždňa ti prinášali aj okamžité nápady na zmeny v tvojom bežnom živote.

Ak sa bojíš, že to bude nuda, chceme ťa ubezpečiť, že rozhodne nebude 😊. Odborníci, ktorí ťa týmito videami prevedú, sú ostrieľaní rozprávači a nás to teda s nimi skutočne bavilo. Takže sme si istí, že si získajú aj teba. A naučia ťa presne to, čo teraz potrebuješ vedieť.

Takže, vidíme sa vo výzve? Už sa na teba tešíme 😊!

Prihlás sa priamo tu👇. 2.5 začíname 😉!

Výzva do plaviek 2023
Fotka autora
Romana Cibulková
Redaktor vo Fitshaker

Milujem poctivé veci, nechávam sa inšpirovať šikovnými ľuďmi a bavím sa knižkami, varením a ďalšími maličkosťami, ktoré prináša každý deň. Robím veci, ktoré mi prinášajú radosť a tie zvyšné obmedzujem na minimum. :-) Som veľký fanúšik dobrého jedla, kvalitných potravín, pozitívneho myslenia a všetkého zdravého. A myšlienky z týchto oblastí budem s vami rada zdieľať.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.