Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako sa hollywoodske hviezdy dostávajú do formy?

formovanie postavy
Vieš, čo majú spoločné herečky Emily Blunt, Emma Stone a Brie Larson? Všetky tri čakala rola v nejakom hollywoodskom filme, na ktorú neboli fyzicky pripravené, a tak sa ešte pred natáčaním potrebovali dostať do formy. Lenže malo to háčik. Ony si (na rozdiel od nás) nemohli dovoliť, že neuspejú! Inak by sa natáčanie presunulo a milióny dolárov by boli vyhodené von oknom. Si zvedavá, ako vyzerá proces chudnutia a zmena postavy, keď ide o veľa? Poďme sa na to pozrieť!

Ešte predtým však spomeniem 2 poznámky:

 1. Informácie som čerpal z dostupných rozhovorov s ich trénermi (Jason Walsh, Magnus Lygdbäck a ďalší).

 2. Budem hovoriť o herečkách, ktoré vďaka poctivému cvičeniu a zdravej strave vyzerali vo filmoch super − nezaujímajú ma tie, čo sa diétami vyhladujú na kosť tak, že by mohli robiť exponáty v antropologickom múzeu.


Ako sa z niektorých herečiek stávajú fit idoly?

Predstav si, že filmové štúdio vyberie skvelú herečku, ktorá však z nejakého dôvodu nie je na rolu fyzicky pripravená.

 • Možno potrebuje schudnúť.

 • Možno nie je dostatočne silná a ohybná, aby dokázala zvládnuť akčné scény.

 • Alebo skrátka nemá postavu, akú jej rola vyžaduje.


Aby si si to vedela lepšie predstaviť, vybral som pre teba 3 príklady:
 
EMILY BLUNT, ktorá sa pripravovala na vojenskú rolu vo filme Na hrane zajtrajška a ktorá sa potrebovala vypracovať a zosilnieť, pretože pri natáčaní bude na sebe nosiť 31-kilovú záťaž.
emily blunt

Zdroj fotky: https://m.imdb.com/title/tt1631867/mediaviewer/rm2678574848/

 
EMMA STONE, ktorá sa pripravovala na tanečnú rolu vo filme La La Land a potrebovala spevniť stred, zlepšiť koordináciu, stabilitu a symetriu, aby dokázala zvládnuť všetky tanečné pohyby.
emma stone

Zdroj fotky: https://www.theguardian.com/film/2016/aug/31/la-la-land-review-ryan-gosling-emma-stone

 
A nakoniec BRIE LARSON, ktorá sa pripravovala na rolu vo filme Captain Marvel − čo znamená, že potrebovala byť nielen silná a fit kvôli akčným scénam, ale aj vyzerať ako superhrdinka: štíhla, pevná, krásne vypracovaná.
brie larson

Zdroj fotky: https://abcnews.go.com/Entertainment/captain-marvel-star-brie-larson-reveals-iconic-role/story?id=61458900

 
Veľa herečiek nemá rok pred natáčaním postavu, ktorú neskôr obdivujeme vo filme. Potrebuje sa k nej dopracovať. Lenže filmové štúdio nemôže len tak prísť za niektorou z nich a povedať jej: „Máš pol roka na to, aby si sa dostala do formy.“
Nemôžu si dovoliť, že jej to nevyjde! Nemôžu riskovať, že bude tesne pred natáčaním vyzerať ako v piatom mesiaci a nezmestí sa do kostýmu superhrdinky. Potrebujú si byť istí, že to zvládne.
 
Rovnako vedia, že aj slávna herečka je žena, tak ako každá iná. To, že je skvelá v herectve a že je slávna, ešte neznamená, že je dokonalá a že na ňu neplatia zákony prírody.

 • Vedia, že aj jej sa niekedy nebude chcieť ísť cvičiť.

 • Že aj ona bude mávať chuť na sladké.

 • A že aj keď vie byť disciplinovaná vo svojej práci, nemusí byť nevyhnutne disciplinovaná pri jedení.


A preto hádaj, čo urobia, aby si boli istí, že sa jej to podarí?
 
...
 
UROBIA VŠETKO! (Teda okrem klikov − tie za ňu neurobí nik.)
Buď si však istá, že jej zabezpečia tú najlepšiu starostlivosť, pomoc a podporu.

 • Nájdu jej trénera, ktorý jej naplánuje stravu a cvičenie.

 • Dohodnú jej osobného kuchára a donášku jedál v krabičkách.

 • Zabezpečia jej človeka, ktorý bude dohliadať na to, aby zjedla aj posledný kúsok z krabičky a aby si nedala to, čo jesť nemá.


 
Pritom berú do úvahy každý detail jej roly. Inak vyzerá tréningový plán, ak bude natáčanie prebiehať v púšti. Inak vyzerá plán, ak bude mať vo filme holý chrbát… a tak ďalej.
Skrátka, postarajú sa o to, aby ona sama nemusela rozmýšľať, čo jesť a čo nie, čo a kedy cvičiť a kedy má ísť spať. Vďaka tomu vstane každé ráno s jasným plánom, čo má robiť dnes, zajtra alebo o mesiac + vďaka jej podpornému tímu to aj urobí = a preto má výsledky.

 • Tie ženy nemajú pevnejšiu vôľu než ty.

 • Nemajú zázračné spaľovače tukov, o ktorých si ty nepočula.

 • Nemajú najnovší body-shape-toning pás na chudnutie.


 
Ich tajomstvom je jednoducho to, že na to nie sú samy, že majú POMOC. Že sa celá skupina ľudí postará o to, aby jej odstránili z cesty všetky prekážky a ona tak mohla odcvičiť a zjesť, čo je potrebné.
 
A podobne na tom môžeš byť aj TY ;-).
Stačí, ak sa staneš slávnou a bohatou hollywoodskou herečkou… Žartujem. Stačí, ak budeš ochotná prijať pomoc, ktorú už okolo seba máš.
tvarovanie postavy

Aj ty môžeš mať okolo seba tím ľudí, ktorí ti pomôžu v chudnutí

Sú ľudia, ktorí ti môžu výrazne uľahčiť chudnutie a drasticky zvýšiť šance na to, aby sa ti splnil tvoj sen.

 • Sen, že sa už nebudeš musieť ukrývať pod tmavé kúsky oblečenia, bez výstrihu a bez formy, len aby si nejako prežila deň.

 • Sen, že budeš môcť s deťmi chodiť na túry a kúpaliská a mať s nimi kopu krásnych fotiek, na ktorých budeš aj ty.

 • Alebo že dokážeš manželovi, že si to zvládla!


 
A síce ti nepričarujem osobného kuchára (som kouč, nie džin z lampy), ukážem ti, akú pomoc môžeš využiť pri chudnutí.
Pomoc totiž nie je o tom, že ti niekto stojí za chrbtom. Pomoc pri chudnutí je o tom, že urobíš to, čo máš, a budeš vidieť výsledky. A to sa dá, aj keď pri tebe fyzicky nikto nie je.
Ako jeden z príkladov uvediem celý Fitshaker tím:
Spomeň si na všetky trénerky a trénerov, všetkých koučov, výživové poradkyne, všetkých autorov článkov, receptov a kníh… A teraz si predstav, že všetci títo ľudia sú tvoj podporný tím pri chudnutí.
Hoci nemôžu fyzicky stáť pri každej žienke (aj keby veľmi chceli). Ale môžu svoje rady, tipy, nápady, inšpirácie, myšlienky, odporúčania, energiu a motiváciu zabaliť do rôznych produktov tak, aby boli dostupné aj pre teba, pre tvoju sestru, mamu a kamošky.
chudnutie strava a cvičenie

Aké formy pomoci môžeš využiť pri chudnutí aj ty?

POTREBUJEŠ POMÔCŤ S CVIČENÍM?

#1: Fitshaker premium členstvo (prístup k videám na cvičenie)

Premium členstvo vo Fitshakeri ti umožní mať poruke desiatky, až stovky videí, podľa ktorých môžeš cvičiť, a tým ti ušetrí starosti s vytváraním tréningových plánov. Skrátka, zvolíš si štýl, ktorý ti vyhovuje, a potom už len opakuješ, čo robia tie baby vo videu.
To isté odporúčam všetkým svojim klientkam. Ak vezmeme do úvahy sumu, ktorú platíš, a hodnotu, ktorú získaš, nepoznám lepšiu investíciu pri chudnutí. To hovorím úprimne.
Odporúčam ti tiež pridať sa do aktuálnej výzvy (ktorá je pre členky zdarma) − a to kvôli skupinovej motivácii, stravovacím videám a ďalším bonusom.
ako zacat s posilňovaním

#2: Fitnes tréner/ka

Ak z nejakého dôvodu preferuješ prostredie fitneska, rešpektujem to. Ale keď už si tam, určite je lepšie požiadať o pomoc trénera alebo trénerku. Najmä, ak nemáš veľa skúseností a nevieš, čo robiť.
To len, aby sa ti nestalo to, že tam síce prídeš, ale budeš sa hanbiť chytiť činku a skončí sa to len drahou prechádzkou na páse a navyše bez výsledkov.
Niektoré moje klientky kombinovali obe možnosti: 2x cvičenie s trénerom a zvyšné dni doma s Fitshakerom.


Poznámka redakcie: Nakoľko článok ostáva na našom blogu natrvalo, tento bod je myslený do budúcna. Samozrejme, že v súčasnej situácii a pri aktuálnych opatreniach ťa v žiadnom prípade nenabádame, aby si porušovala opatrenia. Prosím, ostaň doma. Prípadne, sa dohodni s osobným trénerom na takej forme tréningov, ktoré budú v súlade s protipandemickými nariadeniami. Ďakujeme!


cvicenie fitness

#3: Fyzioterapeutka

Kto to je? To je taká super osoba so zlatými rukami, ktorá ti pomôže odstrániť bolesti svalov a kĺbov spôsobené nesprávnym držaním tela, sedením alebo životným štýlom − a ktoré ti môžu brániť v cvičení.
Dlho som využíval masáže, ale to mi pomohlo len dočasne alebo vôbec. Až fyzioterapeutka ma dala do poriadku a potom vypustila späť do divočiny (jej slová).
U niekoho môžu byť bolesti chrbta, kolien či krčnej chrbtice hlavným dôvodom, prečo s chudnutím ani nezačne.
do formy

POTREBUJEŠ POMÔCŤ S NAKUPOVANÍM?

#1: Manžel − dohodni sa s ním, aby riešil nákupy on

Nakupovanie je jednou z tých činností, ktoré nepotrebuješ robiť ty sama. Cvičko si za teba nik neodmaká, ale na nákup môžeš poslať manžela. Áno, viem, nie vždy donesie to, čo má. Ale určite stojí za to ho vycvičiť. Nám chlapom trvá nákup kratšie a sme aj fyzicky lepšie prispôsobení niesť ťažké tašky.
ako si vyformovať postavu za mesiac

#2: Dovoz potravín (ak manžel nemôže alebo vymýšľa)

Mám klientku, ktorá je sama s malými deťmi a všetky väčšie nákupy rieši donáškou, čo jej nielenže šetrí kopu času, ale aj starostí.
Mysli tiež na to, čo tým získaš: čas, pokoj, menej starostí, ľahšie chudnutie, väčšiu pohodu a menej stresu. Tieto veci stoja za pár eur navyše, ak si to môžeš aspoň trochu dovoliť ;-).
ako najefektivnejsie schudnut

POTREBUJEŠ POMÔCŤ S VARENÍM?

#1: Donáška hotových zdravých jedál

Odporúčam ti vygoogliť si, aké máš možnosti vo svojom okolí, pretože počas „korony“ sa táto možnosť výrazne rozšírila.
Nemusíš hneď objednávať. Len si to nechaj pre prípad núdze, ako keď sme boli zvyknutí mať uložené číslo na pizzu. Najlepšie to funguje v dňoch, keď vieš, že nebudeš stíhať s varením. Nie je to šéfkuchár, ale je to dosť blízko.
 

#2: Knihy s receptami

Ak ti došli nápady, čo variť, odporúčam dobrú knihu s receptami. Ono sa to nezdá, ale niekedy stratíme motiváciu len preto, lebo nás už nebaví jesť dokola kuracie s ryžou a brokolicou. Stáva sa to aj mne a vtedy viem, že len potrebujem vyskúšať niečo nové.
Fithaker tip: Aj my sme vydali celkovo už 7 kuchárskych kníh, vyberať môžeš aj u nás ;-).
pomoc pri chudnutí

POTREBUJEŠ POMÔCŤ S JEDENÍM?

Haha, so samotným jedením asi pomôcť netreba. Ale ak vôbec netušíš, čo by si mala jesť:
 

#1: Nutričné poradenstvo + vytvorenie jedálnička

Nevravím, že jedálniček na mieru potrebuje každý. Väčšina žien si (minimálne zo začiatku) vystačí aj s radami, ktoré už o strave vedia dávno.
Jedálniček však odporúčam v 2 prípadoch:

 1. Ak vôbec netušíš, čo jesť.

 2. Ak si začala už dávno, dosiahla prvé výsledky, ale časom si začala stagnovať a nevieš, kde v strave robíš chybu.


formovanie postavy

Toto je ukážka jedálnička, ktorý si môže zdarma stiahnuť každá majiteľka našej knihy Z fitka do kuchyne špeciál III.

POTREBUJEŠ POMÔCŤ S MOTIVÁCIOU A SO SÚSTREDENÍM?

#1: Fitness diár

Fitness diár je skvelá pomôcka, keď sa snažíš schudnúť a žiť zdravo, ale už viackrát sa ti stalo, že ťa po čase „rozptýlil život“ a stratila si chuť.
Obsahuje mnoho „nakopni sa“ textov, mnoho rád a odporúčaní, čo cvičiť, čo jesť a ako ostať dlhodobo motivovanou.
Nie je len na to, že si budeš plánovať tréningy a ďalšie udalosti. Jeho sila je v tom, že ti pomáha ostať sústredenou na svoj nový život (zvlášť, ak ho budeš používať každý deň).
Ale pozor − jeho čaro funguje, len ak ho používaš. Pozbierať prach na poličke zvládnu aj iné knihy. S diárom treba pracovať každý deň. Odporúčam preto vybrať mu jeho stále viditeľné miesto, kde ho skrátka neprehliadneš.
ako zacat cvicit doma

#2: Instagram

Instagram ťa môže motivovať alebo frustrovať. Záleží na tom, aké účty sleduješ a akými očami ich vnímaš.
Nemusíš sledovať 20-ročné modelky, čo raňajkujú makronky v Dubaji a nepriberú, ani keby zjedli perníkovú chalúpku. Budeš mať pocit, že to nie je fér.
Sleduj radšej ženy, ktoré sama obdivuješ, ktoré zdieľajú, že idú cvičiť, aj keď je vonku hnusne − a ty máš vďaka nim chuť ísť tiež.
 

POTREBUJEŠ POMÔCŤ S DISCIPLÍNOU, DODRŽIAVANÍM A VYTVORENÍM ZVYKOV?

#1: Fitnes koučing

Ak nemáš pevnú vôľu, nie si pri chudnutí disciplinovaná alebo sa ti jednoducho nedarí urobiť trvalé zmeny, a teda si udržať chudnutie, tu máš liek = fitnes koučing.
 
Tým posledným bodom si robím trochu reklamu, ale nezabúdajme na kontext:
Sme tu na to, aby sme ti pomohli. Všetky tieto body ti majú ukázať, že ani ty na to nemusíš byť úplne sama a že existujú rôzne formy pomoci.

Len ich často takto nevnímame a nevyužívame naplno.
 
Všimni si, že nie všetky hollywoodske herečky sú fit, aj keď majú peniaze a možnosti. Prečo?
Pretože pomoc funguje, len ak o ňu požiadame.

A to isté platí aj pre teba. 
 
Ukázal som ti zoznam možností a teraz je rad na tebe. Vyber si minimálne jednu takú, ktorú si ešte neskúsila. A ak nebude stačiť, vyber si ďalšiu. Najkrajšie na tom celom je, že schudnúť a byť štíhlou, zdravou a fit nie je súťaž. To nie sú preteky. Úspech jednej nevylučuje (a nemá negatívny vplyv na) úspech druhej. Všetci sme v tom spolu, sme tím a pomáhame si.
rady ako schudnut
P. S.: Ak by si chcela vedieť viac o tom, ako byť disciplinovanou pri chudnutí: Získaj zdarma môj návod: „Ako schudnúť svojich prvých 10 kg (a ostať štíhlou) − ak ovládaš teóriu, ale nemáš pevnú vôľu.“
 
Tak ako už Martin povedal, aj my Fitshaker tím by sme ťa radi pozvali k nám do Novoročnej výzvy 2021. Nebudeme síce fyzicky pri tebe doma, no urobíme všetko pre to, aby si ten pocit mala. Vo výzve sú pripravené tréningy na každý deň rozvrhnuté tak, aby si za týždeň stihla precvičiť všetky časti tela (čiže ak je v jeden deň cvičenie zamerané na ruky, na druhý deň ťa čaká čosi iné a pod.). Cvičenia sú navyše navrhnuté rôznorodo tak, aby si aj spaľovala tuky, aj formovala postavu a aj sa stihla zregenerovať. A k tomu všetkému si vždy v nedeľu povieme niečo o téme stravovania, chystáme videorecepty, dostaneš od nás darček s receptami od trénerov a každý deň tu aspoň na diaľku budeme pre teba aj na našich sociálnych sieťach či emailoch. Vyskúšaš? :-)
tréningový plán pre ženy na chudnutie
Fotka autora
Martin Toth
Redaktor vo Fitshaker

"Ovládaš teóriu chudnutia, ale nevieš ju dať do praxe a dodržiavať? Začni spolu so mnou. Na stránke (https://martintoth.me/) pomáham ženám vydržať pri chudnutí."

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.