Mojej sestre sa tento rok splní ďalší sen: Presťahuje sa do svojho nového domčeka!
Keď som ju tak sledoval pri všetkom tom plánovaní a príprave, všimol som si, ako odlišne pristupujeme k stavbe domu a k chudnutiu – aj keď oba projekty sú si dosť podobné.
Pri stavbe domu sa nerozbehneme len tak na lúku a nezačneme kopať základy. Prečo? Pretože po prvé: tá lúka pravdepodobne nie je naša, a po druhé vieme, že ak to má vyjsť, potrebujeme si to premyslieť, inak sa stane, že sa narobíme a bude to zbytočné.
Je však zaujímavé, že pri chudnutí robíme presne túto chybu: rozbehneme sa nachystať si šalát bez toho, aby sme to celé trochu premysleli a pripravili – tak ako pri stavbe domu.
Možno aj to je dôvod, prečo je náš dom nakoniec hotový, ale naše chudnutie nie.
A preto jednou z myšlienok, ktoré v poslednom čase hlásam, je:
Tým nemyslím, že máš ísť na úrad a požiadať o stavebné povolenie (vraj po novom stačí poslať čestné vyhlásenie, že začíname chudnúť :-D).
Mal som však na mysli pristupovať k chudnutiu rovnako seriózne, ako by si sa chystala postaviť nový dom. Pretože z istého uhla pohľadu presne to robíš.
A dnes ti k tomu dodám ďalší kúsok skladačky: Ukážem ti, na ktoré 3 situácie sa potrebuješ pred chudnutím pripraviť, pretože na 100 % prídu.
Takmer všetky ženy, ktorým sa podarilo úspešne schudnúť a s ktorými som hovoril, mali:
● #1 VOPRED pripravený spôsob, ako zvládať chuť na sladké (resp. čo urobiť s pokušeniami)
● #2: VOPRED pripravený spôsob, ako zvládať návštevy (čo budem jesť/čo poviem, ak mi ponúknu dezert)
● #3: VOPRED ujasnené nové pravidlá s rodinou (resp. čo sa tým doma zmení)
Ak si nič z toho nepripravíme, stane sa toto…
Pozri… s chudnutím zrejme nezačínaš prvýkrát. A tak vieš, že:
● Pokušenia prídu, a ak sa nepripravíme vopred, je dosť možné, že nás porazia.
● Rovnako prídu aj návštevy. Viem, že tá korona trvá už večnosť, ale aj to sa raz skončí a znova sa budeme vo veľkom navštevovať. A kde sú návštevy, tam sú aj koláče a hrdé hostiteľky, ktoré nechceme uraziť.
● A to isté platí pri rodine – ak si vopred neurčíme nové pravidlá, nemôžeme čakať, že ich rodina dodrží a že nám nechtiac nepokazí všetku snahu.
Všetky tieto situácie prídu. Aj keby si teraz ignorovala tento článok, čeliť im budeme tak či tak.
Už je len na nás, či sa pripravíme a vyzbrojíme, alebo budeme dúfať, že to vymyslíme za pochodu. Nemám nič proti improvizácii, ale načo si robiť život (a chudnutie) ťažšími, než sú?
#1 AKO BY SI MOHLA ZVLÁDAŤ CHUŤ NA SLADKOSTI
Ako prvé si priprav, ako budeš riešiť, ak dostaneš chuť na niečo sladké. Pretože, ver mi, ona príde.
Ženy, ktoré poznám, ju riešili:
- kúskom 70% čokolády,
- kúskom zdravého koláča,
- ovocím s tvarohom (či iným zdrojom bielkovín),
- v ideálnom prípade bez jedla.
Stále však potrebujeme myslieť na kalorickú hodnotu. Ak nás 1-2 ks (10 gramov) čokolády neuspokoja a máme chuť na ďalšie, potom čokoláda nebude najlepším riešením.
A ak prijmeme navyše 300 kcal z tvarohu a ovocia, je fajn, že sme odolali dezertu, ale potrebujeme tie kcal brať do úvahy.
Tu sú moje rady, ako si uľahčiť odolávanie:
● Začni vnímať sladkosti ako falošného priateľa alebo neverného manžela – vyber si podľa skúseností. (Tvária sa, že sú super, ale poza chrbát celý život ubližovali tvojmu telu a budú ubližovať aj naďalej. Aj ich vinou sme teraz tam, kde sme.)
● Daj ich preč zo svojej domácnosti, aby si doma nemusela ničomu odolávať (ak to jedia deti, manžel či návšteva, nech to manžel skryje tak, aby si o tom nevedela).
● Chuťové bunky sa ti časom upravia, len buď trpezlivá. Sladká chuť sa dá naplniť aj ovocím (zo začiatku nemáme ten pocit, pretože naše chuťové bunky sú zvyknuté na vysoko koncentrované dávky cukru v sladkostiach. Neskôr sa chuť upraví a ovocie ti bude stačiť).
● Ty máš väčšiu moc, ako si myslíš. Chuť je len radca, ale TY si kráľovná. Ty rozhoduješ. Ruky sa nám samy nezodvihnú, ústa samy neotvoria a sladkosti samy nezjedia. Viem, že tá túžba vie byť veľmi, veľmi silná, ale ty máš posledné slovo, nie chuť. Ak nemôžeš vydržať, rozptýľ sa niečím iným a túžba oslabne.
● Ak už máš pokušenie pred sebou, najúčinnejšie zaberá toto: odíď a rozplač sa. (Tým, že odídeš, oslabíš vplyv pokušenia. A plakať síce nemusíš, ale potrebuješ v sebe vzbudiť silné emócie, prečo to nechceš jesť. Vtedy logika nezaberá. Zaberajú len emócie, dôvod, prečo si začala, strach, ako môžeš skončiť, ak s tým neprestaneš. Potrebuješ v sebe vyvolať silnejšie emócie, ako je túžba dať si ten hlúpy koláč. O tom si ešte povieme v inom článku, lebo toto je kľúč.)
#2 AKO BY SI MOHLA ZVLÁDAŤ NÁVŠTEVY
Ako druhé si priprav spôsob, akým budeš riešiť návštevy. Budeš jesť doma, alebo na návšteve? Dokážeš odmietnuť koláč? Je hostiteľka osoba, ktorá ťa pochopí, alebo budeš čeliť spoločenskému tlaku?
Ženy, ktoré poznám, riešili návštevy takto:
● Najedli sa doma (je ľahšie odolať, keď nie si hladná, ako ísť na návštevu a snažiť sa kontrolovať).
● Vopred hostiteľke avizovali, že nebudú jesť (to záleží na tom, kam ideš a ako ťa rešpektujú).
● V duchu si pripomínali, že návšteva je o ľuďoch, nie o jedle a že tým, že povedia nie a niečo odmietnu, nikomu neublížia.
● Nenechali sebou manipulovať hraním na pocity viny „zjedz to, lebo sa urazím“. Jedna zo žien, ktorej sa úspešne podarilo schudnúť, mi povedala, že určite si nebude kaziť všetku snahu pre osobu, ktorá sa dokáže uraziť kvôli jedlu.
● Necítili sa tam ako obeť, ale ako hrdinky. (Nezabúdaj: nie si chudáčik, čo si nemôže dať koláč. Si hrdinka, čo robí správnu vec, ktorá ide príkladom, prevzala iniciatívu, pretože ostatní na to kašlú. My sme zodpovední za svoje telo. My budeme znášať následky, nie návšteva. A preto my potrebujeme povedať nie veciam, čo telu ubližujú.)
● Ak nič z toho nefungovalo, na určitý čas obmedzili návštevy.
Moja rada:
● Argumentuj zdravotnými ťažkosťami a tým, že ti niektoré jedlá nerobia dobre (je väčšia šanca, že ti dajú pokoj, ako keby si hovorila o chudnutí).
#3 AKO BY SI TO MOHLA ZARIADIŤ S RODINOU
Je naivné si myslieť, že náš nový životný štýl nebude mať vplyv na rodinu. Bude.
A preto je lepšie premyslieť si nové pravidlá vopred tak, aby to rodina ľahšie prijala.
Ženy, ktoré poznám, si určovali takéto pravidlá:
● Keď mama cvičí, dajte jej pokoj. „Choď za ockom, a ak tam nie je, kakao počká.“ Hovoril som so ženami, ktoré mali jedno dieťa, ale aj 5 detí. Ktoré mali okolo seba rodinu, aj s tými, ktoré boli samy na 2 malé deti. S takými, čo mali protestujúcich tínedžerov, a aj s takými, čo mali batoľatá. Vždy sa to dá vymyslieť. V tomto si stoj za svojím.
● To isté platí aj pri jedení: Keď je môj čas jedenia, nerušte ma. (To platí, ak nie sú deti vyložene maličké a doslova nelozia prstami do taniera.)
● Zapojiť deti do domácich prác a učiť ich samostatnosti. Záleží na veku detí, ale znova platí, že ak nie sú vyložene drobci, začni im delegovať niektoré úlohy (riad, bielizeň, upratovanie). Deti odmalička reagujú na očakávania. Ak od nich nič nečakáme, samy od seba nezačnú.
● Dohodli sa s manželom na prerozdelení povinností.
Moje rady:
● Snaž sa ich pochopiť. Oni nemajú motiváciu ako ty a tvoja postava ich zase až tak netrápi. Preto vždy prezentuj pravidlá tak, aby z toho niečo mali aj oni.
● Získaj manžela na svoju stranu. Nie je nič horšie, ako vysvetľovať deťom nové pravidlá či kompromisy, zatiaľ čo manžel okamžite podkopne tvoju autoritu nevhodnou poznámkou o tom, čo zase vymýšľaš. Porozprávaj sa s ním vopred bez prítomnosti detí.
● Rob kompromisy, ale aj vyžaduj kompromisy. V rodinách platia nepísané pravidlá a často je to žena a mama, ktorá na ne dopláca, pretože s 2-mesačným bábätkom nemôžeš rokovať – len sa prispôsobiť. Ale keď sú deti staršie, neboj sa byť viac asertívna. Uč ich, že spolužitie ľudí je o kompromisoch. Niekde ustúpiš ty, niekde ony.
● Nebuď tá, čo stále ustúpi. Ak si urobila kompromis, povedz im o tom a daj najavo, že ty nebudeš tá, čo ďalej cúvne, lebo ty si už cúvla.
● Robíš to aj pre ne. Ako mama potrebuješ robiť aj nepopulárne rozhodnutia. Napríklad ísť do práce, aj keď deti sa chcú hrať. Možno sa im to nepáči, ale aj tak to urobíš – pretože vieš, že je to dôležité a zodpovedné.
To platí aj pri chudnutí. Nemaj pocit viny, keď cvičíš, keď si vyhradíš čas len pre seba, lebo im týmto ideš správnym príkladom.
● Ľudia sa nakoniec prispôsobia. My ľudia sme prežili tisícročia vďaka našej schopnosti prispôsobiť sa podmienkam. Len si všímni koronu – nikomu sa nepáči nosiť rúška, obmedziť stretávanie a dezinfikovať si ruky 300x denne. Ale robíme to. Prispôsobili sme sa situácii. Ak budeš hľadať ešte aj spôsoby, aby im nové jedlá viac chutili, prispôsobia sa aj oni.
Vytvor z toho miniplán
Odporúčam ti buď vytlačiť si tento článok, alebo si do svojho Fitness diára do poznámok vytvoriť takýto miniplán, aby si vedela aj o polnoci povedať:
- Čo urobíš, keď dostaneš chuť na sladké?
- Čo urobíš, keď ťa pozvú na návštevu, kde budú pokušenia?
- A aké nové pravidlá zavedieš v rodine, aby si mala čas na cvičenie a stíhala navariť aj pre seba a v pokoji sa najesť?
Ženy, ktorým sa podarilo úspešne schudnúť, to mali premyslené. Premysli si to aj ty.
P. S.: A ak by si chcela vedieť viac o tom, ako začať s chudnutím a ako si pripraviť plán:
Získaj zdarma môj návod: „Ako schudnúť svojich prvých 10 kg (a ostať štíhlou) – ak ovládaš teóriu, ale nemáš pevnú vôľu.“
S tréningovým plánom na cvičenie ti radi pomôžeme napríklad aj v našej Novoročnej výzve 2023:
"Ovládaš teóriu chudnutia, ale nevieš ju dať do praxe a dodržiavať? Začni spolu so mnou. Na stránke (https://martintoth.me/) pomáham ženám vydržať pri chudnutí."