Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

"Ako sa dopracovať k postave snov?" Rozhovor s fitnesskou Sabínkou Plevákovou

Okrem správnej životosprávy a športu je vynikajúcim spôsobom, ako dosiahnuť svoje ciele, ak zostaneš maximálne motivovaná. Preto ti prinášame letne ladený rozhovor so ženou, ktorá je skutočným stelesnením motivácie zo všetkých uhlov pohľadu. Odpovede na fitness i "nefitness" otázky máme priamo od Sabínky Plevákovej, ktorá je už 5 rokov na pomyselnej špičke slovenskej i európskej fitness scény. Prajeme ti príjemné čítanie, napríklad po letnom večernom behu :-).
Celý náš tím ti blahoželá k úžasnej jarnej sezóne! Ako by si ju zhodnotila ty?
Ďakujem krásne. Tak táto sezóna bola pre mňa jednou z najnáročnejších, keďže som bola v diéte od januára až dokonca mája a myslím, že celý čas vo veľmi dobrej forme, keďže som sa snažila dokázať, že mám na to ísť do PRO (Pozn. red.: PRO karta je vstupenkou do sveta profesionálnej kulturistiky. Získajú ju najlepší  pretekári/pretekárky v prípade, že obsadia najvyššie priečky súťaže o absolútne prvenstvo vo vybraných prestížnych súťažiach). Nebolo to jednoduché, ale stálo to za to. Znova som sa naučila veľa a mám kopec skúseností, a o to viac, že prípravu si korigujem len sama s pomocou môjho priateľa.
Ako si úspechy oslávila a ako si si po sezóne oddýchla?
Najväčší úspech, ktorý som si najviac užila, boli Majstrovstvá Európy. Nečakala som, že dám znova, už po 4. krát, víťazstvo medzi juniorkami + 3 x juniorskú absolutku a po 3 x víťazstvo medzi ženami. O to viac sa mi to ráta, keďže pri tom boli aj moja mamina a môj priateľ. Veľmi som dúfala, že sa to podarí a že budú môcť byť pri tom. Letenky a ubytovanie som im zabezpečila ešte pred mojou nomináciou na ME, takže mohla byť z toho len dovolenka, ale keďže Santa Susannu už dobre poznám, vedela som, že sa to oplatí. Nakoniec to dobre dopadlo, nominovala som sa. Plnohodnotne sme si to vychutnali aj s výsledkom :-). A to bolo to najkrajšie, že sme si to naozaj užili - mamina prvýkrát letela a bola prvýkrát pri mori a do toho moje víťazstvo... tak toto bola pre mňa jedna z najvzácnejších súťaží vôbec.
fitshaker-blog-rozhovor-sabina-plevakova4
Na bikini scéne pôsobíš už veľmi dlho. Čo ti tento šport dal?
Áno, je to už 5 rokov neustáleho súťaženia, ale neľutujem :-). Tento šport mi dal určite odvahu, vieru v seba, vo svoje schopnosti, sebazaprenie, naučila som si vážiť si život a vychutnávať si ho. Predsalen tie diéty plus tréningy nie sú sranda a človek nemá niekedy chuť robiť nič naviac... a milujem to posúťažné obdobie, keď mám dostatok energie a len tak idem napríklad na turistiku do hôr. Okrem toho mi tento šport dal určite mnoho skvelých ľudí, ktorých by som inak nespoznala a za to som veľmi vďačná. Nebyť mnohých, dnes by som nebola tam, kde som.
Ako sa vyrovnávaš s neúspechom? Ako to robíš, že sa nikdy nevzdávaš?
Slovo neúspech je v mojom prípade veľmi relatívne. Veľa ľudí okolo mňa mi dáva pocítiť, že to, čo som dokázala, dokázal málokto. Tak dlho sa udržať aktívne na vrchole "scény" je ako zázrak. Stále tam visí tá nešťastná PRO karta... je to ako začarovaný kruh... a neviem, či sa to podarí. Už táto sezóna bola veľmi ťažká, hlavne psychicky. Keď idete obhajovať 4. krát titul majstra Európy, je to celkom nepríjemná príprava. Máte to v hlave stále a neprestávate na to myslieť ani na jeden jediný deň.
Okrem športu sa venuješ aj trénovaniu. S akými najčastejšími chybami sa stretávaš u klientov?
Príliš striktné diéty alebo prílišné objemové prípravy. Ale klamala by som, keby som tvrdila, že som si tým neprešla tiež. Človek sa učí na vlastných chybách. Čo ma, ale mrzí viac je nezodpovednosť mnohých trénerov, ktorí sa snažia rýchlo a masovo vyprodukovať tímy bikini fitnessiek, bez ohľadu na ich zdravie. Je samozrejmé, že ako zverenec nejakého trénera sa mu plne odovzdáte do rúk a plne mu dôverujete. A preto aj možno prostredníctvom tohto článku by som chcela apelovať na mladé dievčatá, aby si dávali pozor, komu sa zveria do rúk. Určite zásadným pravidlom je vyberať si trénera podľa toho, ako sám vyzerá a ako on osobne pristupuje k športu a neposlednom rade k svojmu zdraviu. Určite veľkú úlohu zohrávajú aj jeho výsledky a s tým súvisiaca prax v danom obore.
fitshaker-blog-rozhovor-sabina-plevakova5
Čo je podľa teba najväčším “ničiteľom” krásneho a zdravého tela? Na čo si dávať najväčší pozor?
Určite si treba dávať pozor na prehnané objemové fázy, ktoré taktiež ako striktná diéta spôsobujú hormonálnu nerovnováhu a hlavne u mladého organizmu môžu narobiť veľké škody. Ďalej nevyhodiť zo svojho jedálnička všetky tuky. Netreba zabúdať, že zdravie si ničíme aj vtedy, ak sa zameriame len na tuky čerpané z rastlinných výrobkov. Pre naše telo a správny chod sú určite dôležité aj živočíšne tuky, ako losos, hovädzie mäso, plnotučné jogurty, vajíčka. A, samozrejme, klasické rady - treba sa vyhýbať bielej múke, čiže aj pečivu, sladeným vodám, sladkostiam, koláčom...
Máš nejaké last minute tipy na leto? Čím sa toho dá v strave a cvičení zachrániť najviac?
Určite sa toho dá veľa zachrániť kardiom, ktoré v toto ročné obdobie môžeme vykonávať už aj vonku, a tak by nás až tak nemali brzdiť otváracie hodiny fitka, či práca... A strava ? Nie som za príliš striktné sťahovanie stravy, takže tu by som sa snažila držať zdravého jedálnička a príliš sa neprejedať. Zvýšiť príjem tekutín určite len prospeje.
12806137_869732279802349_2790981583935717692_n
Počas leta nesúťažíš a napriek tomu máš vždy nádhernú postavu. Ako sa udržiavaš v skvelej forme?
Až na jednu veľkú objemovku, ktorú som mala, je naozaj pravda, že sa udržiavam počas celého roka v akej-takej forme. Fígeľ je len v tom, že sa snažím dopriať telu všetko, čo potrebuje v zdravých variantoch, čiže nevybočím veľmi z predsúťažnej diéty, ale popridávam trošku väčší objem a spestrím to viacerými surovinami. Ak má telo dostatok bielkovín, sacharidov a tukov, či nasýtených alebo nenasýtených, nedochádza tak k prejedaniu sa.
Keď si telo povie “mám toho dosť”, začne si samo pýtať to, čo mu odopierate, a to často vedie k prejedaniu sa. Raz za 2 týždne si doprajem "cheat day" a poriadne zhreším :-). Dá sa povedať, že udržiavam určitú rovnováhu.
Okrem toho, samozrejme, nie je to len o strave. Určite v tom veľkú úlohu zohráva aj pohyb. Nikdy neprestanem po súťaži cvičiť. Áno, týždeň voľna si doprajem, ale potom sa zase vrátim k svojmu pôvodnému režimu. Nikdy ma nikto nemusel nútiť alebo prehovárať, aby som išla na tréning. Každú športovú aktivitu beriem ako tréning, a preto aj moje voľnočasové športové aktivity sa snažím využívať vo svoj prospech a vykonávať ich, v čom najväčšom nasadení.
Baví ma hýbať sa a v tomto teplom počasí ešte viac. Znova prichádzajú do úvahy aktivity, ako korčuľovanie, bicyklovanie, behanie, turistika... konečne nemusím byť zavretá vo fitku, a tak okrem bežných silových tréningov, nedám dopustiť ani na aktivity vonku :-).
fitshaker-blog-rozhovor-sabina-plevakova6
Čo odporúčaš na udržanie 100%-tnej disciplíny?
Stanoviť si cieľ a nebyť v tom sám. Vždy sa nájde niekto, kto to potiahne s vami, a o to to je jednoduchšie. Môžete sa navzájom kontrolovať. Okrem toho, tak ako píšem vyššie, treba si aj dopriať a udržiavať určitú rovnováhu. Inak môže 100%-ná disciplína skončiť 100%-nou nedisciplínou, a to väčšinou vedie k tzv. jojo efektu.
Myslíš, že správny partner (priateľ, alebo kamarátka) môže prispieť k dosiahnutiu vytúženého cieľa? Ako je to u teba?
Určite áno. U mnohých mojich klientiek tvorí veľkú časť úspechu práve to, že majú obrovskú podporu doma. Samozrejme, stretla som sa už aj s opakom, kedy snaha schudnúť zlyhala taktiež na partnerovi a jeho podceňovaní... U mňa je to našťastie o plnej podpore a okrem toho, keďže priateľ tiež cvičí, plne chápe, že nemáme každý deň na stole buchty a rôzne prívarky :-). Obaja žijeme relatívne zdravo, ale taktiež si dokážeme navariť, či zájsť na dobré i keď aj nezdravé jedlo. Napriek tomu, čomu sa venujeme, sme veľkí gurmáni a s obľubou skúšame rôzne maškrty :-).
Ako zvykne taká úspešna športovkyňa tráviť voľný čas?
Skoro stále športom, prechádzkami so psom a, samozrejme, sa snažím vo svojom voľnom čase dobehnúť zameškané s rodinou a priateľmi.
13502769_935664486542461_6494304476075484017_o
Tvoja predstava ideálneho leta... alebo čo toto leto plánuješ?
Toto leto bude asi trochu chudobnejšie na dovolenku, keďže sme tento rok absolvovali už USA a Španielsko. Určite, ale plánujeme koncert Rihanny v Prahe, nejaký hudobný festival, a to buď BALATON SOUND v Maďarsku alebo ULTRA EUROP v Chorvátsku. Obaja radi tancujeme a počas sezóny sa úplne vyhýbam takémuto druhu zábavy a zbytočnému ponocovaniu :-).
Ak by si mala vybrať 3 najobľúbenejšie jedlá, aké by to boli?
Bryndzová polievka, sviečková a parené buchty :-).
Ako sa staráš o vlasy a telo? Líši sa to cez rok, počas súťaží a v lete?
Ani nie. Na vlasy používam klasický šampón a balzam, značky bežne dostupné v ktoromkoľvek obchode. Ďalej si robievam domáce zábaly - z olivového leja, citrónovej šťavy, prípadne medu. A čo sa tela týka, používam taktiež len rôzne telové mlieka, či oleje, napr. aj kokosový olej. Veľmi dôležitá je však strava. Ak máte dobrú životosprávu, odrazí sa to aj na kvalite vašich vlasov a pokožky.
fitshaker-blog-rozhovor-sabina-plevakova1
Si vzorom mnohých dievčat a žien po celom svete. Čo by im, a špeciálne našim čitateľkám, chcela odkázať? 
Rada by som odkázala svojim priaznivcom, aby cvičili pre to, že ich to baví, napĺňa, nehľadali najkratšie, ale najúčinnejšie cesty svojej premeny a boli vytrvalí. Treba si stanoviť svoje cieľ a krok po kroku sa k nemu približovať :-).
A na záver zopár otázok z iného súdka:
Obľúbený film: Great Gatsby
Obľúbené miesto: Liverpool
Obľúbená farba: zelená
Obľúbená hudba: všetko svieže a tanečné
Najväčšia slabosť: dôvera v ľudí
Životné motto: Žiť tak, aby som sa vždy mohla obzrieť za tým, čo po mne ostalo a nemusela som sa za svoj život hanbiť. Žiť život tak, ako ja chcem, nežiť tak, ako to chcú iní, či sa to niekomu páči alebo nie.
fitshaker-blog-rozhovor-sabina-plevakova2
Sabínke ďakujeme za čas, ktorý venovala rozsiahlym odpovediam. Prajeme, aby sa jej všetky sny, túžby a plány týkajúce sa rastu na fitness scéne, v osobnom živote alebo inej oblasti splnili a zachovala si vždy tak úžasnú schopnosť motivovať seba i ostatných :-).
 
Ďalšie články, ktoré ťa budú motivovať:
Rozhovor s trénerkou Evkou Dvoráčkovou
Ako Biba schudla neuveriteľných 40 kíl?
5 last minute tipov na schudnutie
Fotka autora
Baška Línek
Redaktor vo Fitshaker

Nepoznám nudu a stereotyp. Snažím sa vždy „bojovať na viacerých frontoch“, pričom ich spoločným znakom je pocit spokojnosti, naplnenia a lásky. Svoju nekončiacu zvedavosť prenášam do zaujímavých rozhovorov, kreativitu do zdravých alternatívnych receptov a lásku do každej činnosti, ktorú robím. Čas chcem tráviť zmysluplne a osožne pre seba aj svojich blízkych. Milujem hory, jógu, bike, bežky, dlhé prechádzky, beh, turistiku, komiksy, čítanie a najviac zo všetkého svojho manžela, rodinu a priateľov. Verím, že kúsok pozitívneho myslenia, ktoré je dôležitou súčasťou môjho života, prinesiem prostredníctvom článkov, receptov, príspevkov a správ aj do toho tvojho. :-)

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.