Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako na návšteve vysvetliť, aby ťa prestali pokúšať sladkosťami?

Určite sa ti už stalo, že si bola na oslave a odrazu pred teba niekto položil dobre vyzerajúci koláčik, ktorý mal však od nálepky zdravý poriadne ďaleko. Oou, a čo teraz? Väčšina z nás vtedy pozbiera všetku silu a povie: „Ooh, ten koláč vyzerá super. Ale nie, ďakujem. Ja si nedám.“ A tu to začne. Hostiteľka neberie naše "nie" ako odpoveď. Doslova vidíme, ako sa jej úsmev na tvári postupne stráca. Síce na nás nezačne kričať, ale z jej správania je jasné, že sa jej to nepáči. A tak to skúsi znova.

Janka, ktorej sa podarilo schudnúť 40 kg, opisuje snahu presvedčiť nás, takto:
“Daj si, ochutnaj, iba kúsok, to ťa nezabije, veď už diétuješ dlho, jeden deň sa nič nestane, daj si teraz kúsok koláča a potom doma už nič nejedz…”
V každom prípade nikdy nechýbajú argumenty:

  • „Jeden nezaškodí.

  • „To je makový, to je zdravý.

  • „Veď len ochutnaj.


pokušenie
Ak stále trváme na svojom "nie" a ak to stále nerešpektujú, tlak sa stupňuje. Svokra, švagriná či iná bytosť, ktorá sa rozhodla, že ti zničí život - začne byť pasívne agresívna. Všimnú si to aj ostatní a často sa aj oni pridajú na jej stranu (pretože ty si tá "divná", čo sa o seba stará a tým pádom vyčnieva, že?). Až to môže dopadnúť tak, ako u jednej mojej klientky, kde ju chudinku všetci tak presviedčali, ako keby im práve oznámila, ŽE SA CHCE ZABIŤ. Dokonca jej nabrali koláč na lyžičku a mávali pred ústami, ako keby bola 2-ročná, čo odmieta jesť nastrúhanú mrkvu.

„Prečo to robia? Prečo ma nenechajú na pokoji?“

Dobrá otázka. V 9 z 10-tich prípadov je to kombinácia tohto:

  • Ublížila si ich egu (vysvetlím nižšie).

  • Nie si podľa ich predstáv.

  • Nerešpektujú ťa ako osobu.


Skúsme sa na túto situáciu s koláčom pozrieť z ich pohľadu. 
Aby som ti lepšie ukázal, ako to vnímajú, predstav si, že si sa dala na prácu s drevom a podarilo sa ti vlastnoručne zostaviť pár stoličiek. Nie sú dokonalé, ale dala si do nich kúsok srdca.
A teraz si predstav, že príde návšteva. Všetci si spokojne sadnú na tvoje stoličky, až na tvoju švagrinú. Tá začne vymýšľať, že si na ňu nesadne, lebo ona potrebuje špeciálnu, aby sa jej nepokrčili šaty, čo má na sebe.
Ako by si sa asi cítila?
„To čo je už úplne blbá? Veď je to normálna stolička. Čo také hrozné sa jej stane, keď na nej 2 hodiny posedí? Doma nech si sedí hoci aj egyptskej bavlne, ale prečo si tu nemôže sadnúť na moju stoličku? Nikomu inému to nevadí. My na nich sedíme každý deň a tu sme.“
Skrátka, nechápala by si, prečo toľko vymýšľa kvôli jednej stoličke. Prečo na tom tak záleží, kde bude sedieť?
navod
A presne rovnako sa cíti naša hostiteľka, keď my odmietneme jej koláč!
Už chápeš? Má pocit, že len vymýšľame kvôli malému koláču, ktorý nám nijako nemôže ublížiť. 
Hovorí nám veci ako:

  • „Jedenkrát nezaškodí.“

  • „Nič tomu nie je.“

  • „To je len teraz na návšteve, doma si rob, čo chceš.“


…pretože ona nevidí tie koláče z cukru a múky rovnako ako my. Nevie, ako veľmi ti skomplikovali život. Nevidí tvoje utrpenie, tvoju hanbu pri nakupovaní oblečenia, tvoj plač do vankúša. Nevie, ako veľmi veľmi veľmi ti záleží na tom, aby si zmenila svoj život. Ona vidí len svoj svet. A v ňom je ona tá "dobrá" ako hostiteľka, a ty tá "zlá" ako princezná, čo vymýšľa. 
Možno je tiež - ako veľa ľudí - sústredená na seba a má pocit, že všetko, čo sa okolo nej deje, s ňou priamo súvisí. Tvoje "nie" považuje ako útok na svoje ego, na jej pocit hodnoty, ktorý predstavuje ten koláč. 
Znie to smiešne, ale to že odmietneš koláč je ako keby si jej do očí povedala, že nie je dostatočne dobrá. A preto ťa začne presviedčať, aby dosiahla svoje. Je to podobné, ako keď ľudia spoja svoj pocit hodnoty so svojím názorom a snažia sa za každú cenu dokázať, že majú pravdu.
Samozrejme, že to neznamená, že jej máš vyhovieť, zjesť to a ďalej si ničiť život. Ale ak ju najprv dokážeš pochopiť, budeš vedieť reagovať oveľa pokojnejšie a zvládnuť túto situáciu aj bez zničených vzťahov.
na navsteve
 

Ako reagovať, aby ťa prestali pokúšať?

Vráťme sa k situácii, kde nás ponúknu koláčom prvýkrát. A predstav si, že by to bol orechový koláč, a ty by si naň bola skutočne alergická. Čo by sa stalo, keby si im to povedala?
V momente by s tým prestali! (Zažil som tu už veľakrát.) Dokonca sa môže stať, že ťa začnú ľutovať. (Aj toto sa mi stalo už veľakrát.)
Taká drobná zmena v slovách a taká odlišná reakcia. Prečo?
Pretože vo všeobecnosti ľudia neberú chudnutie niekoho iného vážne. Ak povieš, že sa snažíš schudnúť, myslia si, že je to len kvôli vzhľadu. Akoby nadváha bola len povrchný kozmetický problém. „Jooj, nemusíš byť chudá. Nemusíš vyzerať ako modelka.“ (Dokonca aj niektoré ženy s nadváhou si myslia, že ti ide len o ideál krásy.)
Ale, ak by vedeli, že ti ten orechový koláč okamžite spôsobí fyzické bolesti - už by to brali trochu vážnejšie.
Týmto nehovorím, že máš predstierať alergiu (a potom personálu v záchranke vysvetľovať, že ty sa len snažíš schudnúť). Len povedz hostiteľke, že kvôli problémom s trávením si nedáš a chudnutie ani nespomínaj.
Ak chceš, aby ťa prestali pokúšať, a aby si neodchádzala z každej oslavy nahnevaná na svet a sklamaná zo seba, daj im najavo toto:
„Hej, ja nie som mimozemšťan. Tiež zbožňujem chutné jedlo. Ale sú potraviny, ktoré môjmu telu nerobia dobre, a preto sa im potrebujem vyhýbať.“

Oveľa pravdepodobnejšie je, že to pochopia a že to budú akceptovať. Predsa by nechceli byť zodpovednými za to, že do teba natlačili niečo, čo ťa dostalo do nemocnice.
Daj tiež hostiteľke najavo, že to nie je o nej. Že si vieš predstaviť, ako sa s tými koláčmi narobila a že naozaj vyzerajú výborne. Ale skrátka nemôžeš ani kúsok. 
To isté funguje aj mnohým mojim klientkam. (Áno, sú osoby, ktoré ani toto nezastaví. Ale ak ti chce niekto nanútiť látku, ktorá ťa môže zabiť… to už je prípad pre políciu :-D.)
Ak sa aj napriek tomu hostiteľka urazí, nemaj pocit viny. Janka má na to skvelú odpoveď:
„Ja som s tým už neskôr rátala. Je pre mňa prijateľnejšia myšlienka, že je na mňa niekto urazený kvôli jedlu, než myšlienka, že som porušila svoje stravovanie kvôli niekomu, kto sa dokáže uraziť kvôli jedlu.“
sladkosť
 

„A čo ak ja nebudem vedieť odolať?“

Nakoniec spomeniem už len to, aby si sa TY SAMA vedela lepšie ovládať. Najúčinnejšie na to funguje spomenúť si na tento fakt:
„Ak si dám kúsok, vyvolám v sebe chuť na ďalší.“
Možno nie hneď, možno až zajtra, alebo o týždeň, alebo až o mesiac. Ale áno, každý kúsok vyvoláva chuť na ďalší a na ďalší… A to my nechceme, všakže? :-)
ako sa stravovať
P.S.: Stále pri chudnutí zlyhávaš? Možno si len nebola dostatočne pripravená. Získaj zdarma môj návod: „Ako schudnúť svojich prvých 10 kíl – a to aj bez hladovania a počítania kalórií“, ktorý ti ukáže, ako začať s chudnutím tak, aby si v tom vydržala a dotiahla to tentokrát až do konca.
 
Pamätaj si, že chudnutie nie je len o dodržiavaní stravy, ale aj o pravidelnom pohybe. Dobrou správou je, že na to, aby si sa skvelo zacvičila nemusí ani nikam chodiť. V online fitku Fitshaker.sk nájdeš množstvo druhov cvičení od jogy až po vysoko intenzívne HIIT. Pridaj sa k nám:
cvičenie pre ženy
 
Prečítaj si aj:
Prečo nemá zmysel trápiť sa, ak máš prekážky pri chudnutí?
Čo má úplne najväčší vplyv na chudnutie? strava ani cvičenie to nie je.
Aké sú 3 hlavné príčiny neúspechu chudnutia?
Fotka autora
Martin Toth
Redaktor vo Fitshaker

"Ovládaš teóriu chudnutia, ale nevieš ju dať do praxe a dodržiavať? Začni spolu so mnou. Na stránke (https://martintoth.me/) pomáham ženám vydržať pri chudnutí."

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.