Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako na jednoduchý detox podľa lunárneho kalendára?

Každý z nás iste vie o vplyve a sile mesiaca na našu planétu. Príliv a odliv, zvieratá zavíjajúce na mesiac, častá insomnia počas splnu. Niet pochýb o tom, že mesiac má na naše telo obrovský vplyv. Veľa dám pozná lunárny kalendár a vie podľa neho, kedy sa má strihať, farbiť, či ísť na kozmetiku. Áno, mesiac vplýva na všetko možné, ale viete aj to, že má schopnosť pomôcť nám zbaviť sa škodlivín a toxínov z tela? Zajtra bude spln. Ideme si vyskúšať malý experiment :-)?
Očisti si telo detoxom
Naše telo je denne vystavené vplyvu toxínov, či už živých alebo neživých. Prijímame ich z vonkajšieho prostredia, ale vytvárame si ich aj my sami, a to nesprávnym stravovaním a stresom. Preto by sme ho mali z času na čas vyčistiť, nielen navonok, ale aj zvnútra. Detox poskytuje telu oddych a čas na regeneráciu. Organizmus si odpočinie od namáhavého trávenia a ušetrenú energiu investuje do regenerácie, a tzv. nápravy škôd. Prospešný je aj v rámci prevencie. Najúčinnejší je počas splnu a novu, kedy telu sila mesiaca pomáha lepšie a efektívnejšie sa čistiť.
Moje očisty sú vždy počas fáz mesiaca, a to nasledovne:
Čo robiť počas SPLNU?
Počas splnu má telo tendenciu zadržiavať. Nemá takú silu zbavovať sa škodlivín. Preto je dobrý pôst, kedy telu umožníme prečkať tento stav. Odporúčam konzumovať čerstvé lisované šťavy z ovocia a zeleniny a ľahké šaláty z listov. Najlepšie aj pár dní pred a pár dní po splne.
Čo robiť, keď je NOV?
Novu hovorím aj “nový začiatok” a on ním aj naozaj je. Detoxikačná schopnosť tela je na vrchole a telo má najväčšiu schopnosť zbavovať sa škodlivín. A tu mu vieme veľmi efektívne pomôcť pôstom, a to pitím vody alebo maximálne štiav 12 hodín pred začiatkom a 12 hodín po vrchole novu.
fitshaker_blog_mesiac_vplyv (2)
V prípade, že sa aj vy pohrávate s myšlienkou detoxu, odporúčam začínať počas fáz mesiaca. Benefity budú cítiteľné intenzívnejšie. Skúste sa počas vašich detoxikačných dní vyhýbať stresu a zvýšenej aktivite. Čistenie by malo prebiehať, keď je telo v pokoji a má dostatok energie na vyčistenie sa. Na záver už len na zdravie vášmu chrámu :-).
Ranný detox smoothie počas splnu
Pripravila som si pre vás jeden veľmi príjemný detoxikačný smoothie, ktorý si iste obľúbite na raňajky počas splnu. Vychutnávajte :)
Čo budeme potrebovať pre 2 osoby?

 • 2 poháre jahôd

 • 1 menšie mango

 • šťava z 2 pomarančov

 • 2 poháre listov z kelu

 • 2 cm kúsok zázvoru aj so šupkou

 • kokosová voda (cca 2 poháre)


Ako budeme postupovať?
Všetky ingrediencie vymixujeme vo vysokorýchlostnom mixéri a už len popíjame :-).
fitshaker_blog_detox_smoothie
Na čo vplýva ranný detox?

 • prepláchne pečeň aj obličky od nahromadených toxínov v noci počas bunkovej opravy,

 • podporuje žlčník a pomáha správnej produkcii žlče,

 • pomáha, aby pleť bola žiariaca a jasná,

 • zlepšuje krvný obeh a odstraňovanie toxínov,

 • zlepšuje trávenie a poskytuje žalúdku nový začiatok.


 Urobte si tento drink už zajtra ráno. Uvidíte, hneď sa vám pôjde do nového dňa ľahšie :-).
 
Ďalšie tipy na fantastické smoothies:
Zelené smoothie s chia semienkami
Energy smoothie s nádychom exotiky
Životabudič v pohári - cviklové smoothie
Vanda Dita Gallo
Redaktor vo Fitshaker

Dlhé roky som aktívna vyznávačka veganského/raw životného štýlu. Venujem sa prednáškam a osvete o zdravom životnom štýle, zdravej voľbe surovín. Venujem sa tiež výrobe zdravých ľahko stráviteľných a výživných verzií pochutín ako napr. Raw – živému chlebu či kelovým chipsom. Pripravujem super zelené výživné smoothies a zdravé raw verzie hlavného menu pre veganov a vitariánov. Pozorne analyzujem zelenú listovú zeleninu, bylinky a jedlé divé trávy. Verím, že moje články, početné recepty a zaujímavosti vás inšpirujú, poučia a dajú vám niečo cenné a hodnotné do života. Pretože presne to je to, čo sa vám budem snažiť odovzdať v každom jednom z nich.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.