Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako na chudnutie? Tieto 4 veci urob ako prvé!

ako schudnut
Predtým, ako začneš chudnúť, mala by si si nastaviť najprv svoju myseľ. Darmo sa budeš potiť každý deň pri cvičení ako je napr. HIIT, ak nebudeš trpezlivá a budeš chcieť vidieť výsledky skôr, ako by sa mali dostaviť. Alebo, keď sa budeš porovnávať s ostatnými. Nastavením mysle rozumieme uvažovať o chudnutí inak ako doteraz. Treba zmeniť prístup, postoj k danej problematike. Potrebujeme si uvedomiť, že tento proces je taký, ako náš život. Poďme si povedať niečo bližšie k 4 bodom, v ktorých by si mala mať jasno, skôr ako začneš so samotným chudnutím.

1. Prijmi fakt, že nie všetko pôjde tak, ako si predstavuješ

Nič nejde ľahko a nič nejde bez problémov. Ale, to je absolútne NORMÁLNE, a tak to treba vnímať. Potom sa ti týmto procesom bude prechádzať oveľa ľahšie. Pretože, keď ti do cesty príde akýkoľvek problém, uvedomíš si, že je to celkom normálne a nemusíš mať pocit, že sa to deje len tebe. Pri chudnutí sa ti môže stať, že sa postavíš na váhu a zistíš, že sa tvoja telesná hmotnosť vôbec nezmenila. Tento fakt je potrebné prijať bez zbytočných emócií, pretože aj toto je NORMÁLNY stav.
Pády patria do procesu chudnutia. Ja som tréner a pred časom som bol obézny a vážil som o 25 kg viac. Teraz chudnem a hoci mám množstvo skúseností a dovolím si tvrdiť, že som húževnatý a cieľavedomý, tiež padám. Tiež zakopávam a robím chyby, ale nesnažím sa za to karhať a nenávidieť sa. Uvedomím si to a nevyvíjam na seba tlak. Poučím sa z toho a nabudúce skúsim tento prešľap neurobiť, alebo ho urobiť menší, hoci aj tak sem-tam úplne padnem, aj keď som si to predtým plne uvedomil. To je život a JA nestrácam vieru a dôveru v to, že to dokážem. Snažím sa byť cez to všetko aj tak motivovaný a plný entuziazmu.

2. Uvedom si, že nie všetky zmeny môžeš urobiť hneď

Ďalšiu dôležitú vec, ktorú si potrebuješ uvedomiť, je fakt, že potrebuješ prestaviť svoje myslenie v oblasti zmien v našom životnom štýle. Zabudni na to, že zo dňa na deň zmeníš všetko a potom bude všetko super.
Zmeny nastav tak, že to bude pre teba až smiešne jednoduché. Spočiatku sa ti môže stať, že tomu ani sama nebudeš veriť. „Veď to nemôže byť až také jednoduché“. V jednoduchosti je krása. Zmeny potrebuješ nastaviť tak, aby si ich zvládla a aby neobmedzovali tvoj osobný život. Ako príklad uvediem zmenu v strave. Možno je tvojím najväčším problémom večera. Ak zvykneš jesť po večeroch kalorické „bomby“, potrebuješ sa prioritne zamerať len na večer. Nerieš nič iné, IBA večeru. Snaž sa vyriešiť tento problém a pracovať len na tejto JEDNEJ veci, až kým ju nezvládneš. Až potom prejdi na ďalšiu zmenu.
karfiolovy salat

3. Priprav nielen seba, ale aj svoje prostredie

Naše myslenie ovplyvňuje aj naše prostredie. Ako sa hovorí, prostredie nás formuje. A to je veľká pravda. Správne sa priprav na chudnutie a urob zmeny v tvojom prostredí. Prostredie, v ktorom budeš najčastejšie je tvorené tvojím príbytkom, prácou a ľuďmi, s ktorým si v kontakte na dennej báze.
Snaž sa svoju domácnosť prispôsobiť tak, aby na teba vplývalo motivačne a aby si toto prostredie nastavila tak, aby ti pomáhalo dosahovať tvoje ciele a nie naopak. Keď som priberal a v našej kuchyni boli samé sladkosti, sladké vody, slané pochutiny a kalorické jedlá, videl som, ako to vplýva na moju manželku a spolu so mnou pribrala 4 kg.

Ako si mám pripraviť prostredie?


  1. Nakúp si zdravé potraviny.

  2. Odstráň nezdravé potraviny.

  3. Maj na očiach aj nejaké posilňovacie náradie. Bude to v tebe evokovať potrebu niečo robiť.

  4. Vylep si vo svojom príbytku citáty, plagáty, fotografie, ktoré ťa motivujú a vyvolávajú v tebe akciu a chuť plniť si svoje sny.

  5. Stretávajte sa s ľuďmi, ktorí ťa motivujú, pozitívne na teba pôsobia.


Všetky tieto detaily súvisia s chudnutím a práve tieto maličkosti ťa vedia neuveriteľne posúvať vpred. ;-)
sportove pomocky

4. Buď trpezlivá

Zo skúsenosti môžem povedať ešte jednu veľmi podstatnú vec. Nechci schudnúť rýchlo. Videl som množstvo prípadov, kedy ľudia schudli rýchlo a potom ešte rýchlejšie pribrali. Nemáš sa kam ponáhľať.Chceš schudnúť a potom pribrať späť? Alebo chceš schudnúť a potom si tento výsledok udržať, alebo dokonca ho ešte časom aj vylepšiť ?Rozhodnutie je na tebe, ale ja osobne by som si určite vybral pomalšie a udržateľné chudnutie. Naša myseľ potrebuje čas na to, aby sa zmenila. Chudnutie je proces plný zmien, a preto si dopraj čas na to, aby sa všetky tieto zmeny stihli v tvojej hlave uložiť. Ak to chceš robiť kvalitne, potrebuješ na to oveľa viac času, ako keď to chceš nekvalitne. Nekvalitná práca si vyžaduje menej času, ale je urobená povrchne a nemá poriadny základ.

presypacie hodiny

Aj kvalitná stavba potrebuje poriadny a kvalitný základ. Takto si ja predstavujem chudnutie. Keď chceš kvalitné chudnutie, daj tomu poriadny základ a snaž sa nastaviť svoju myseľ tak, ako som popísal v tomto článku. Držím ti na tvojej ceste prsty. ;-)

Ak máš nastavenú myseľ a si pripravená, pozri, aké tréningy ti môžu pomôcť v chudnutí:

HIIT na spaľovanie tukov

Cviky na všetky časti tela

HIIT, ktoré ťa dostane do formy

Fotka autora
Matúš Špirko
Redaktor vo Fitshaker

Volám sa Matúš Špirko a verím, že mojím životným poslaním je pomáhať ľuďom trpiacim nadváhou a obezitou. Ľudí trénujem už viac ako 10 rokov a v tomto povolaní som sa našiel. Napĺňa ma, keď vidím, že dokážem ľudí pozitívne ovplyvniť. Chudnutie vnímam na úrovni troch oblastí a nimi sú pohyb, strava a myslenie. Chudnutie je komplexný proces, a preto chcem zmeniť vnímanie tohto procesu medzi širokou verejnosťou a uľahčiť tak ľuďom cestu k dosiahnutiu svojich cieľov.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.