Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

9x joga cviky na TOP strečing celého tela + VIDEOTRÉNING

Hľadáme rovnováhu v tele aj v mysli. Aktívne silové cvičenia, prechádzky, kardio, ale tiež naťahovanie pomocou strečových cvikov či jogy. Pomalé vedomé naťahovanie tela, aké si môžeš dopriať pomocou tejto komplexnej zostavy, dopraje relax telu aj nervovému systému. Strečing je v živote každého veľmi potrebný: udržuje svaly flexibilné, pevné, zdravé, pomáha nám udržovať rozsah kĺbov a predchádzať zraneniam a bolestiam tela. Skrátené svaly časom telo totiž obmedzujú nielen pri bežnom pohybe, ale aj pri väčších športových výkonoch. Hoci je strečing pre mnohých náročný, je to hlavne v hlave −  treba si vybudovať trošku disciplíny a trpezlivosti, a keď po čase pocítiš príjemné pocity uvoľnenia a rovnováhy v tele, nebudeš s ním chcieť prestať ;-).

9 cvikov na TOP strečing celého tela

Predtým, ako začneš cvičiť, zopár základných informácií. Aby sa telo viac uvoľnilo, môžeme sa počas celej zostavy sústrediť na dlhý výdych (vydychujeme dlhšie než bežne, pokiaľ sa dá, ale aby to bolo príjemné a nie silené). Nádych sa potom udeje spontánne sám, nemusíme ho nejako príliš kontrolovať − snažíme sa však dýchať bránicou, teda aby sa nám pri nádychu rozpínali spodné bočné rebrá a trošku aj brucho (ale nenadvihovali sa ramená).

Naučme sa rozlišovať bolesť

Ak pocítiš počas cvičenia ostrú, bodavú bolesť, nepokračuj v danom cviku. Ak je bolesť ťahajúca, skús v pozícii ostať a hlboko vydychovať. Spriateliť sa s týmto druhom bolesti a nebojovať proti nej ďalším napätím. Hlavne buď pri strečingu vnímavá a skús cítiť a rozlišovať, čo je pre teba dobré a čo nie.
A teraz poďme na konkrétne cviky:

# 1: Predklon v sede

 
strečing po cvičení
 

# 2: Predklon s pásom

 
joga zostava
 

# 3: Priťahovanie nohy v ľahu

 
strečingové cviky na nohy
 

# 4: Priťahovanie nohy do strán

 
staticky strecing
 

# 5: Naťahovanie ramien a prsných svalov

 
naťahovanie svalov
 

# 6: Naťahovanie nôh v sede s pásom

 
strečing celého tela
 

# 7: Natiahnutie predného stehenného svalu

 
strečing na nohy
 

# 8: Pluh

 
naťahovanie chrbtice
 

# 9: Záverečné dýchanie

 
cviky na strečing
Čo nás čaká v tréningovej zostave by sme si predstavili, teraz si môžeš pustiť video a cvičiť v sprievode Andrejkinho hlasu. A ak nemáš doma joga pás, pokojne ho nahraď šatkou.
Veríme, že si si super zacvičila a toto cvičenie si odložíš k svojim obľúbeným a budeš si ho dávať vždy napríklad po náročnom tréningu, či keď si budeš chcieť ponaťahovať telo. ;-)
 
Ďalšie krátke 15-minútové videá nájdeš v programe FIT in 15 min.:
online cvičenie
 
Mohlo by ťa zaujímať aj:
Prečo je strečing dôležitý a mali by sme ho zakomponovať do každého tréningu?
Ako si zlepšiť flexibilitu? Toto sú cviky na statický strečing od trénera Matúša
Nevynechaj strečing po cvičení! Tento ti nezaberie ani 4 minúty
Fotka autora
Andrea Peniaková
Inštruktorka vo Fitshakeri

Som inštruktorka cvičení Pilates, Mindfulness Joga a Gravid Joga v Bratislave a online (www.fb.com/cviceniaba, IG: @andrea_mindfulflow). Som tiež maminou 3-ročnej dcérky. Viesť cvičenia mi vždy dávalo veľký zmysel, pretože sú súčasťou starania sa o svoj fyzický aj duševný wellbeing. Postupom času sa stále len viac utvrdzujem, že Pilates aj Joga sú úžasné nástroje na to, ako sa cítiť vo svojom tele dobre, zdravo a vitálne. Či už je to vaše primárne cvičenie, alebo ako doplnok a podpora k ostatným športom a druhom pohybu, ktoré robíte. Teším sa na vás vo videjkách na Fitshakeri!

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.