Poznáš bylinku, z ktorej sme si ako deti robili hrkálky? + RECEPT na ženský čaj

Reč je o  kapsičke pastierskej alebo aj kokoške. Má výborné využitie v studenej kuchyni, ale pomôže aj pri silnej menštruácii. Poďme si o nej povedať viac ;-).

Ako spoznáme kapsičku?

Bylinka dorastajúca do výšky 30 cm. Má srdiečkové plody, ktoré sa podobajú kapsičkám, a biele kvety rastúce v súkvetiach. Rozkvitá postupne, preto na nej môžete vidieť súčasne kvety aj plody. Plody nezbierame. Je nenáročná na pôdu a ostatné poveternostné podmienky, takže ju nájdeme naozaj všade – na neudržiavaných plochách, v priekopách a na lúkach. Do domáceho prostredia si ju môžeme presadiť pomocou koreňov. Nie je to však potrebné, keďže vždy vyrastie aj tam, kde by sme ju nečakali – teda v trávniku aj medzi zeleninou.

Nájdeme v nej tieto účinné látky: flavonoidy, triesloviny, kyseliny, vlákninu, sacharidy, bielkoviny, minerálne látky a vitamíny.

kapsička pastierska

 

Aké účinky má kapsička?

Tak ako táto bylinka nevyniká krásou, vyniká svojimi účinkami. Je známa hlavne tým, že zastavuje vnútorné aj vonkajšie krvácanie a zaraďuje sa tak do skupiny byliniek, ktoré používajú najmä ženy. Odporúčam piť z nej čaj pri dlhotrvajúcom alebo intenzívnom menštruačnom krvácaní. Výborne tiež zmierňuje menštruačný cyklus v puberte. Zastavuje krvácanie pri zlatej žile (sedacie kúpele a klystír), krvácanie ďasien a krvácanie z nosa. Podporuje funkciu srdca, priechodnosť a pružnosť ciev. Dezinfikuje a hojí drobné poranenia.

Zbierame kvety a vňať od apríla do októbra.

kokoška

 

Aké využitie má kapsička?

Listy s kvetmi: Zbierame listy s kvetmi aj s prízemnou ružicou listov. Najvhodnejšie obdobie zberu je vtedy, ak ešte kvety nie sú celkom rozvinuté. Sú vhodné na prípravu jedál, môžeme ich dusiť, marinovať alebo srdiečkové lístky pridávať do šalátov – majú výrazne korenistú chuť. Nezamieňajme si ju však pri príprave jedál so zeleninou, je to bylinka, ktorá má účinné látky, a tak aj v tomto prípade platí „všetko s mierou“. Suší sa rýchlo, avšak po vysušení sa ľahko drobí, preto je dobré neuskladňovať ju v papierovom vrecku, ale radšej v sklenenej nádobe.

V kuchyni: Do čerstvých miešaných šalátov, na prípravu slaných jedál a koláčov. Využiť ju môžeme ako súčasť smoothies alebo ju odšťaviť a pridať do nápojov.

ženský čaj

 

Bylinkový čaj na zmiernenie krvácania pri menštruácii

Čo budeme potrebovať?

  • 20 g kapsičky pastierskej
  • 10 g ďateliny lúčnej
  • 10 g repíka lekárskeho
  • 20 g alchemilky žltozelenej
  • 10 g rebríčka obyčajného

Ako budeme postupovať?

1. Všetky bylinky spolu zmiešame a na prípravu 300 ml čaju použijeme 1 lyžičku zmesi.

2. Po 10 minútach lúhovania precedíme a pijeme počas dňa 2 šálky.

3. Čaj pijeme 2 dni pred očakávaným príchodom menštruácie a potom počas prvých dvoch dní.

kapsicka pastierska

Chcela by si poznať viac takýchto receptov, tipov a ďalších užitočných infošiek o bylinkách, ktoré rastú bežne okolo nás? Nájdeš ich v knihe Bylinky z babičkinej záhrady. Okrem toho v knihe nájdeš aj moje osobné rady a tipy na zber či prípravu zdravej medicínky.

 

Aj joga pomáha zmierňovať bolesti pri menštruácii. Skús si ju zacvičiť v pohodlí svojho domova:

joga na doma

 

Mohlo by ťa zaujímať aj:

Chceš, aby bola tvoja menštruácia príjemnejšia? Toto je 6 rád pre teba!

Je tvoja menštruácia sprevádzaná bolesťami brucha? Zbav sa bolestí pomocou týchto 5 joga cvikov!

Ako zvládať chute na sladké počas PMS a menštruácie?

PhDr. Miriam Latečková

Článok bol pridaný dňa 12/09/2020 a zaradený do kategórie: Zdravie   |   Autor: PhDr. Miriam Latečková

Komentáre