Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

6 vecí, ktoré som sa naučila robiť inak a môj život je krásny

Žijeme ako úplne bežní Slováci v 3-izbovom byte priemerného slovenského mesta. Nie sme extrémisti, filantropi, fatálni zástancovia zdravého životného štýlu, len máme radi život a naplno si ho užívame. Náš život, nie život niekoho iného. Neznamená to hneď sebeckosť, skôr len pochopenie vlastnej dôležitosti, ktorá súvisí aj so šťastím ďalších ľudí, ktorí sa s nami stretávajú. Sme úplne v pohode, ale aj napriek tomu občas počujeme narážku na to, ako môžeme byť bez televízora alebo ako to, že si nezohrievame jedlo v mikrovlnke?
Ľudia sa vekom naučili na veci, vďaka ktorým je ich život pohodlnejší a oni si žijú v komforte. Ako je, ale potom možné, že sa na ulici každý sťažuje, tomu vôbec nerozumiem. Nehovorím, že nepoužívame zariadenia, ktoré nám uľahčujú bytie – máme práčku, umývačku riadu, smartfóny a žijeme si krásne. Len sme proste veci, ktoré sa nám zdajú nepraktické alebo až zdraviu škodlivé, vylúčili alebo obmedzili ich použitie. Nevravím, že takto by mal žiť každý. Ľudia by mali robiť veci tak ako ich cítia. K tomu je však dôležité, aby vôbec cítili a boli si vedomí svojich rozhodnutí. Jednoduché, však? :)
Niekedy mám však pocit, že nie pre každého. A zdá sa mi akoby bolo veľa vecí úplne naopak. Tak neprirodzené, že až. Posúďte sami...
1. Prečo sú pre nás lieky štandardom a recepty od babičiek šarlatánstvo?
Schválne. Predstavte si situáciu, veľmi chcete dieťatko, ale nejde to. Lekári vám povedia, že máte zdravotný problém a je potrebné, aby ste brali lieky. Samozrejme, poslúchnete. Následne zistia, že lieky nezabrali a pomôže akurát umelé oplodnenie. Tak to skúšate a skúšate. Mám známych, ktorí to skúšajú už niekoľko rokov...a o iných nevedecky overených metódach nechcú ani počuť. Na druhej strane, ďalším známym pomohla pri rovnakom probléme akupunktúra. Stačilo zopár sedení (ležaní) a dieťatko je na svete.
Riešenie? Nevravím, že prírodná medicína vyrieši všetko a lekári neurobia nič. To rozhodne nie, len by sme sa mali na problém pozerať komplexne a hľadať jeho príčinu a, možno, kombinácie všetkých dostupných spôsobov liečby. Bylinky, homeopatia, akupunktúra – to je len zlomok doplnkových metód, ktoré vás môžu vyliečiť. Zoberte si ako dlho existuje prírodná liečba a ako dlho lieky? A čomu tak bezvýhradne veríme? :)
fitshaker_blog_5veci_bylinky
2. Prečo je zvláštne, keď si na návšteve nechcete dať chlebíček s vlašským šalátom a zemiakové lupienky?
Už dlhšie sa snažíme papať zdravšie, a preto, keď prídeme na návštevu, kde majú plnú tácku obložených chlebíkov, 2 balíky zemiakových lupienkov, nejaké sladké polotovary a šumivé malinovky, je nám z toho trošku nevoľno. Zobrať si musíme, aby, sme neurazili... To sme sa naučili v detstve, to nás učí konzumná spoločnosť.
Riešenie? Skúste aspoň trošku zmeniť papanie, ktoré máte na vašich stoloch, možno sa zmení aj pohostenie na vašej ďalšej návšteve. Možno hostitelia len nevedia, čo všetko sa dá jesť a treba ich inšpirovať. Nakrájajte čerstvú zeleninku, urobte nátierku, upečte koláčik, nasypte oriešky a nalejte vodu s citrónom. Príjemné osvieženie, ktoré môže potešiť aj gurmánov.
fitshaker_blog_5veci_jedlo
 3. Prečo je prepych jesť produkty z prírody?
Tento bod veľmi súvisí s predchádzajúcim. Poznám veľa ľudí, ktorí majú záhradku a užívajú si vypestovanú zeleninku, ale na druhej strane jedia veľa polotovarov a nesezónnej zeleniny a ovocia, ktoré je v hroznej kvalite, len preto, že majú chuť alebo je v zľave. V obchodoch je všetkého dostatok, priam prebytok, a najmä staršia generácia si chce dopriať to, čo v minulosti nemohla. Nakupujú nekvalitné potraviny, ktoré ich telu neprinášajú žiadne živiny, len preto, že momentálne je taká akcia. Ak namietnem, že toto určite jesť nebudem, som prieberčivá a nevďačná.
Riešenie? Vážim si svoje zdravie a chcem jesť to, čo moje telo potrebuje. Odporúčam to aj vám. Zdravé veci sú obvykle drahšie, ale kúpim iba toľko, čo skutočne zjem, nič nevyhadzujem a v konečnom dôsledku miniem možno rovnako ako ľudia, ktorí nakupujú v akcii, ale jedlom plytvajú. Jesť zdravo nie je prepych, pre mňa je to štandard a priamo nevyhnutnosť.
4. Prečo v supermarkete vyzeráme ako čudáci?
Posledná otázka, ktorá súvisí s jedlom a kladiem si ju vždy, keď stojím v rade pri pokladni a pozerám sa, čo majú v nákupnom vozíku ľudia naokolo. Úprimne je mi ťažko, keď vidím vozy plné nezdravých potravín. Keď tak nad tým premýšľam, ešte sa mi nestalo, že by som si chcela nákup s niektorým zákazníkom vymeniť (asi je to vzájomné). Ten, kto v supermarkete vyzerá ako čudák som v konečnom dôsledku ja. Lebo kupovať zeleninu, ovocie, biele jogurty, syry a vysoko-percentnú čokoládu je prinajmenšom podozrivé.
Riešenie? Čítajte balenia potravín. Ak obsahujú položky, ktorým nerozumiete, tak ich nekupujte. Možno si poviete, že by ste nemohli kúpiť nič. Ja tvrdím, že si zopár produktov nájdete. Snažte sa kupovať čerstvé potraviny, podporovať slovenských výrobcov a preferovať sezónnosť. Ak zo supermarketu odíde len s malým nákupom, aj tak je to výhra. Nezúfajte, zvyšok dokúpite priamo u lokálnych predajcov, prípadne od známych. Kde je vôľa, tam sa cestičky vždy nájdu. :)
fitshaker_blog_5veci_zdrave_jedlo
5. Prečo je nevyhnutné pozerať televízne noviny?
„A ty nepozeráš televízne noviny?“ „Nie, nemám televízor.“ Pri tejto odpovedi vyzerám ako totálny čudák, ale tak čo už.  Ak mi niekto začne vyčítať, že potom o ničom neviem, tak to nie je pravda. Neviem len o ničom negatívnom, lebo to nevyhľadám. A ak sa stane nejaká brutálna vec, z nejakého zdroja sa ku mne určite včas dostane. V opačnom prípade, pre mňa nemala význam. Okrem toho, TV celkovo považujem za totálny požierač času. Ja mám svoj život rada, aj keď je obyčajný, ale pre mňa je krásny, a nechcem si ho kaziť vopred nalinkovaným programom, ktorý je na mieru pripravený pre mňa.
Riešenie? Obklopujte sa pozitívnymi vecami. Je množstvo úžasných aktivít, ktoré môžete robiť. Stačí na ne len pomyslieť, možno vyjsť zo svojej zóny komfortu a pohnúť sa o kus ďalej. Len si premyslite, čo by vám robilo radosť a začnite sa tomu venovať. Veď existuje toľko užitočných spôsobov, ako tráviť svoj voľný čas, nie zabíjať nudu. A sústreďte sa na pozitívne, len tak si môžete do života pritiahnuť fantastické veci.
6. Prečo považujú ľudí, ktorí sa na ulici len tak usmievajú za bláznov?
Občas sa mi stane, že sa na ulici proste usmievam. Bezdôvodne a vlastne nielen na ulici :). Niektorí ľudia sa čudne pozerajú. Asi preto, že oni sa neusmievajú. Pripadá im to zvláštne, aj keď je to veľmi prirodzené. Ja som čudná a oni sú v pohode. Mne to neprekáža. Takto je nastavená súčasná spoločnosť – dôraz na masovú spotrebu, tlak reklám a život vo večnom nestíhaní. Ak si to uvedomíme, zistíme, že vieme žiť plnohodnotnejšie. A že úsmev robí náš deň krajším. :)
Riešenie? Nevšímajte si ostatných a usmievajte sa, kedy a kde sa vám chce. Možno si niekto pomyslí, že ste šiši, ale možno niekomu neznámemu zlepšíte náladu a on daruje úsmev ďalej. Nebolo by krásne, keby sme sa na chvíľu všetci cítili bláznivo? :)
fitshaker_blog_5veci_smiech
Keď som si po sebe tento článok prečítala, pripadal mi pomerne negatívny. A to pôvodne byť vôbec nemal. Mal byť inšpirujúci. Chcela som vám možno len trošku otvoriť oči a povedať, aké je dôležité, aby ste žili sami pre seba, tak ako žiť skutočne chcete a robili veci, ktoré chcete a ktoré vás bavia. Ak vám niekedy niekto povedal, že to nie je možné, neverte mu. Ak vám budú tvrdiť, že je takéto správanie sebecké, nepočúvajte. Len, ak budete vy šťastní, budú šťastní aj ľudia okolo vás. Poďme si spoločne urobiť krajšie miesto na život. Veď kedy, ak nie teraz?
Zo srdca vám želám ten najkrajší život, aký si viete prestaviť len vy. :)
Zdroj fotiek: flickr.com
 
Ďalšie články, ktoré ťa môžu inšpirovať:
5 rád, ako milovať svoje rána. Začni deň zmysluplne.
Televízor deťom otupuje mozog. Koľko času pred telkou je v norme?
Ako naštartovať nový a zdravší život?
 
Fotka autora
Romana Cibulková
Redaktor vo Fitshaker

Milujem poctivé veci, nechávam sa inšpirovať šikovnými ľuďmi a bavím sa knižkami, varením a ďalšími maličkosťami, ktoré prináša každý deň. Robím veci, ktoré mi prinášajú radosť a tie zvyšné obmedzujem na minimum. :-) Som veľký fanúšik dobrého jedla, kvalitných potravín, pozitívneho myslenia a všetkého zdravého. A myšlienky z týchto oblastí budem s vami rada zdieľať.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.