Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

6 rád, aby tvoja štítna žľaza fungovala "ako hodinky"

štítna žľaza
Štítna žľaza trápi mnohé z nás. Toto ochorenie je čoraz rozšírenejšie aj medzi mladými ľuďmi. Ak si si doteraz myslela, že problémy s ňou spojené môžeš brať na ľahkú váhu, opak je pravdou. Správne fungovanie štítnej žľazy je pre zdravé fungovanie organizmu veľmi dôležité. A presne to predsa chceš - byť zdravá a fit. Tak sa poď so mnou pozrieť, čo na štítnu žľazu platí.

Čo je vlastne štítna žľaza?

Nachádza sa na prednej strane krku pozdĺž priedušnice pod ohryzkom. Vedie cez ňu množstvo ciev a aj nervy, ktoré ovplyvňujú aj kvalitu tvojho hlasu. Tento orgán je akýsi „šéf“ metabolizmu. Jej činnosť môže byť buď zvýšená – vtedy bývajú ľudia podráždenejší, agresívnejší, nervózni a majú sklony k chudnutiu. Čo ale naopak nemajú tí ľudia, ktorí majú funkciu štítnej žľazy zníženú.  Vtedy je človek pomalý a priberá. Môžeš mať však aj iné príznaky. Zopár z nich ti teraz prezradím.

1. Váha

Už spomínané klesanie a stúpanie hmotnosti je najčastejším príznakom. Preto, ak robíš všetko pre to, aby si si udržala hmotnosť - cvičíš, zdravo sa stravuješ, regeneruješ svoje telo, no aj napriek tomu váha stále stúpa resp. klesá, mala by si navštíviť dobrého endokrinológa. Ten na základe základných vyšetrení zhodnotí ďalší postup a v konečnom dôsledku, môže objasniť tvoje problémy s váhou.
fitshaker_blog_vaha

2. Emócie a únava

Depresia, úzkosť, smútok a plač pre nič za nič určite nie je len ženský rozmar. Hormóny, ktoré do tvojho tela vysiela štítna žľaza majú na starosti aj tvoju náladu. Tieto pocity, samozrejme, nemusia ihneď znamenať, že tvoja štítna žľaza nie je v poriadku. Dobrou správou je, že ak sa tieto pocity naozaj spájajú s týmto ochorením, dá sa to liečiť. Únava spôsobená častým budením sa počas noci je ďalším príznakom zlého fungovania žľazy. No a vstávať ráno unavená neveští nič dobré pre tvoje okolie však :-)?

3. Bolesť v krku

Táto bolesť je podobná tej, ktorú pociťuješ keď ta sekne v krku alebo spíš v zlej polohe a ráno máš stuhnutý krk. Ak sa tvoja štítna žľaza zdurí, tak tlačí na okolité tkanivo, čím spôsobuje nepríjemnú bolesť. Ak náhodou poznáš pocit „žemlíka v krku“, ťažko sa ti prehĺta a pri jedení máš pocit, že nemôžeš prehltnúť jedlo - môže to byť kvôli zväčšenej štítnej žľaze.
štítna žlaza krk

4. Nepravideľná menštruácia

Trápia ta veľké bolesti, keď máš svoje dni? Problémy so štítnou žľazou sú prepojené aj s nepravidelnou ovulačnou činnosťou. Dôvodom je, že štítna žľaza je veľmi úzko spojená s naším reprodukčným systémom. Tento príznak určite nepodceňuj, najmä, ak ešte nie si mamou a na túto krásnu rolu sa chystáš v blízkej alebo ďalekej budúcnosti.
fitshake-blog-stitna-zlaza2

Čo môžeš pre svoju štítnu žľazu urobiť ?

1. Zdravý jedálniček

Ak si silná kávičkárka, snaž sa kávu obmedziť a voliť tú naozaj kvalitnú. Snaž sa menej sladiť a úplne vylúč bielu múku. Z obilnín vyberaj obozretne tie, ktoré tvojmu telu prinesú maximum živín, no zaťažia ho čo najmenej. Dopraj si viac zeleniny. Vhodné sú bielkoviny a zdravé tuky, ktoré môžeš získať napríklad z avokáda, olivového či kokosového oleja.

2. Dostatočný príjem vitamínov

Tvoje telo potrebuje aj viac vitamínov. Určite siahni po železe, vitamíne D, zinku, seléne či jóde. Snaž sa mať aj dostatok A-čka a B-čka. Vyrovnaná rovnováha týchto vitamínov ti zabezpečí že nebudeš mať ťažkosti.
fitshake-blog-stitna-zlaza3

3. Dôraz na trávenie

Pre správne fungovanie štítnej žľazy musia správne fungovať i tvoje črevá a tráviaci trakt. Ak nefungujú, tak skús do jedálnička pridať probiotiká v podobe kyslej kapusty či iných prirodzene kyslých potravín.

4. Pohyb

Zdravú životosprávu treba doplniť jednoznačne správnym typom pohybu. Ten je veľmi dôležitý. Ako vieš, pri ochorení štítnej žľazy môžeš pribrať pár kíl navyše. Bojuj s tým a nevzdaj to. Ak dodržíš správnu stravu a pridáš k tomu pohyb dokážeš všetky tie kilá zhodiť. Nikde nie je napísané, že to je nemožné.
joga a imunita

5. Menej stresu

Aj keď je to v tomto svete skoro nemožné, urob všetko pre to, aby si sa vyhla stresu. Ten pre je pre ľudí s chorobou štítnej žľazy mimoriadne neprospešný. Skús meditovať, cvičiť jogu alebo sa vyber na dlhú prechádzku do prírody.

6. Stop fajčeniu

Závislosť na nikotíne zatiaľ nikomu neprospela a pri problémoch so štítnou žľazou to platí dvojnásobne. Ak si doteraz nenabrala odvahu skončiť s fajčením, ber to ako svoju najbližšiu výzvu, ako prekonať sama seba.
Práve si sa dozvedela základné informácie o štítnej žľaze. Môžeš ich posunúť ďalej medzi tvojich známych a priateľov, o ktorých vieš, že môžu týmto ochorením trpieť. Niekedy stačí, ak má človek dobré informácie a nepodceňuje prevenciu a tým si ušetrí veľa starostí.
štítna žľaza problémy

Život s týmto ochorením prináša určité obmedzenie, no ber to pozitívne - aspoň ťa to prinúti zamyslieť sa nad spôsobom svojho života, ktorý môže byť  aj napriek tomu plnohodnotný a krásny.

Články, ktoré ťa určite zaujmú:

7 veci, ktoré by som rada vedela, keď som začínala s tréningom

Byť unavená po celý deň nie je normálne! Čo je za tým?

Nauč sa cvičiť 5 Tibeťanov – cvičenie, ktoré ti prinesie zdravie a vitalitu + VIDEO

Fotka autora
Veronika Kašická
Redaktor vo Fitshaker

Úsmev na tvári, varecha v ruke a stále nové nápady. Tak nejako by som sa charakterizovala. Baví ma vymýšľať nové, zdravé a hlavne bezlepkové recepty na ktorých si pochutí naozaj každý. To že som komunikatívna a rada sa rozprávam s ľuďmi si môžete všimnúť na rozhovoroch ktoré pravidelne pribúdajú na našom blogu. Preto ak ti chýba motivácia rýchlo si nejaký prečítaj. ????

Kategórie

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.