Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

7 veci, ktoré by som rada vedela, keď som začínala s tréningom

22. Nov 2016
cviky na začiatok
Človek je tvor omylný a preto je dobré, keď sa z pochybení môžeme poučiť. Dnes už som ostrieľaná, poznám svoje telo, viem ako cvičiť efektívne ,no na začiatku, by som rada vedela týchto 7 faktov, ktoré som sa ti rozhodla spísať. Verím, že sa aspoň v jednej z nich nájde každá z nás, no nevadí. Sme tu na to, aby sme si pomohli. Príjemné čítanie.

1. Nepotrebujem jesť alebo trénovať ako Bikini Fitness

Bikini fitness modelky sú momentálne veľmi in a vnímané ako náš vzor, všetky by sme chceli tak vyzerať. Čiže je prirodzené, že si myslíme, že by sme mali jesť a trénovať ako ony. Veľa času som premrhala cvičeniami alebo dietami, čo som našla na internete alebo v časopisoch. Žiaľ väčšina z nich je stratený čas a úsilie. Bikini fitness sú na vrchole svojej profesie a ich úlohou je cvičiť a vyzerať dobre. Všetky tipy a triky, ktoré vidíš, sú naozaj užitočné, ak si na tej istej úrovni ako bikini fitness, ale ak si začiatočníčka, môže to byť pre teba skôr škodlivé. Keby som vtedy vedela, že vlastne jednoduchý, vyvážený tréning 3-4 krát týždenne, kratší než hodinu a zdravá vyvážená strava, plná čerstvých a nespracovaných potravín, ušetrila by som si tým kopec času energie a dokonca aj sĺz.

2. Viac tréningov neznamená rýchlejšie výsledky

Tiež som si myslela, že čím viac, resp tvrdšie a dlhšie budem trénovať, tým skôr získam výsledky. Dáva to zmysel, že? Žiaľ, to som ale nevedela, že v skutočnosti jednou z kľúčových vecí, ktoré naše telo potrebuje medzi tréningami je oddych (práve vtedy sa stávame silnejšími). Takže aj napriek tomu, že som trénovala každý deň a zakaždým takmer 2 hodiny, zdalo sa, že som stále slabšia a slabšia. To znamená, že namiesto napredovania som bola vlastne stále ďalej od mojich cieľov. Prílišným trénovaním veľmi pravdepodobne spomaľujeme náš pokrok a môžeme dokonca prísť k zraneniu.
ako-cvicit-s-jankou

3. Dôležitosť strečingu

Zahrievanie, schladzovanie a strečing je niečo, čomu som nikdy nevenovala dostatočnú pozornosť. Vždy som ich robila čo najrýchlejšie, lebo veď to vám nepomáha spaľovať kalórie, že? Avšak to, čo tieto aktivity robia je, že nám pomáhajú zabrániť zraneniam, a aby bolo naše telo zdravé. Žiaľ, na toto som prišla tým tvrdým spôsobom po tom, čo som mala niekoľko zranení kolena. To je dôvod, prečo zahrievanie, schladzovanie a strečing sú rovnako dôležité ako samotný tréning alebo oddych po tréningu. Pomáha to zotaviť sa po cvičení a zabraňuje zraneniam. V skutočnosti je preukázané, že strečing a schladzovanie po tréningu (ja to robím pomocou penového valca, lebo je to malý zázrak) pomáha rýchlejšie zregenerovať svalstvo a pripraviť ho na ďalší tréning.
ako-cvicit-strecing

4. Dôslednosť je tajomstvo úspechu

To platí o výžive a tréningu. Prešla som si obdobím, kedy som sa poctivo držala môjho tréningového plánu a uisťovala som sa, že každé jedlo bolo starostlivo merané a pripravené. Potom som to na nejaký čas vzdala, stratila výsledky a nakoniec o pár mesiacov začala celé od znova. Chvíľu mi trvalo, kým som si uvedomila, že je omnoho efektívnejšie, keď to nie je plán na určitú dobu, ale životný štýl. Dnes si už porcie nevážim alebo nerátam kalórie, trénujem 3 max. 4 krát týždenne a nie dlhšie ako 30 minút, ale zato s vysokou intenzitou a snažím sa jesť zdravo 80% času. Proste som dôsledná, ale nie tak prísna, aby sa to nedalo dodržiavať a moje výsledky sa dostavili omnoho rýchlejšie, a čo je ešte dôležitejšie, je to udržateľné, je to vlastne môj životný štýl.
12803054_1675134216068167_3757499640377113847_n

5. Správna forma je efektívnejšia než viac opakovaní

Spomínam si, keď som prvýkrát chcela zapôsobiť na môjho vtedy ešte priateľa, dnes už manžela, s tým, že mu ukážem, koľko dokážem urobiť klikov. Avšak namiesto toho, aby som na neho zapôsobila, on mi povedal, že som ani jeden neurobila správne a že moja technika je zlá (on bol v armáde, takže ich tam museli robiť veľa a správne). Keď som sa potom pokúsila urobiť ich správne, nemohla som urobiť poriadne ani jeden! Vtedy som sa začala sústrediť viac na správnu formu všetkých cvičení a bola som prekvapená, o koľko boli náročnejšie. To preto, lebo som zrazu používala viac svalov než pred tým, čo znamená, že môj tréning bol účinnejší. Áno, robila som menej opakovaní a musela som znížiť váhu, s ktorou som cvičila predtým, ale aj napriek tomu som dosahovala lepšie výsledky a rýchlejšie sa zdokonaľovala.

6. Doplnky stravy nie sú skratka

Už si videla tie reklamy na spaľovače tukov, ktoré sľubujú, že ak ich budeš brať, tak budeš chudnúť bez námahy? Spomínam si, koľko peňazí som na ne minula, než som si konečne uvedomila pravdu. Áno, doplnky môžu pomôcť, ale nie sú skratka, ktorá znamená, že nemusíš pravidelne cvičiť alebo jesť zdravo. 90% z tvojich výsledkov bude pochádzať z dôslednosti tvojho cvičenia a stravovania. Je to tých zvyšných 10%, s ktorými ti doplnky môžu pomôcť (to je dôvod, prečo vrcholoví športovci a kulturisti používajú toľko doplnkov). Takže sa uisti, že máš najskôr zvládnuté základy, než začneš míňať svoje peniaze na výživové doplnky.

7. Svalovica alebo bolesť svalov nie je ukazovateľom účinného cvičenia

Kedysi som sa naozaj hnevala, keď som po tréningu nebola stuhnutá a nemala na druhý deň svalovicu. Vtedy som si myslela, že stuhnuté svaly (alebo môžeme to nazvať aj svalovica alebo svalová horúčka) boli známkou toho, že môj tréning bol účinný. To, čo som nevedela je, že svalová horúčka sa dostaví, keď zmeníme tréningový program alebo začíname s novým cvičením. Takže, ak si nedávno zmenila cvičenie, tak je pravdepodobné, že budeš mať svalovicu. Čo som pochopila neskôr je, že keď už sú naše svaly “zabehnuté” je nepravdepodobné, že svalovicu dostaneme, resp. že budeme stuhnutí. Takže ak stále postupuješ a vidíš výsledky, nemusíš sa báť, ak necítiš stuhnuté svaly po docvičení.
ako cvičiť na brucho

Sústreď sa na svoj cieľ a používaj pri tom zdravý rozum. A nezabúdaj, z cvičenia máš mať najmä radosť.

Už vieš ako začať cvičiť, tak neváhaj a pusti sa do toho s Fitshakerom! Tešíme sa na teba:-)

Ďalšie zaujímavé články a cviky nájdeš aj tu:

Ako maximalizovať výkon pri tréningu?

Nauč sa správne dýchať!

Jedlo nie je strašiak aka Prečo sa ženy boja jesť? 4 kroky k oslobodeniu!

Najlepšie cviky na brucho s video návodom :-)

Jana Earl
Redaktor vo Fitshaker

Som osobný tréner a odborník na výživu certifikovaný prostredníctvom Health Sciences Academy vo Veľkej Británii. Pomáham mojím klientom dosiahnuť ich ciele prostredníctvom zdravého životného štýlu, ktorý je udržateľný, lebo ja neverím na krátkodobé diéty a rýchle "opravy". Mojím cieľom je pomôcť, čo najväčšiemu počtu ľudí, ako je to len možné, aby lepšie pochopili fitness a výživu vďaka môjmu blogu www.janaearl.com.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.