Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

5 x najlepšie bobuľové ovocie pre zdravie a krásu TU!

Je tu leto a s ním aj naše milované bobuľky. Všetky dozrievajú tesne po sebe, čo je úžasné, lebo príroda nám to vybavila tak, že každé ráno si môžeš namixovať do kaše, smoothie alebo jogurtu minimálne 3 druhy ovocia, pripraviť si ovocný šalátik alebo geniálne dezerty! Vieš, ale čo sa v ktorom druhu bobuľového ovocia ukrýva? Možno budeš sama prekvapená :-).

1. Maliny - úžasná zásobáreň vlákniny

Náš prominentný rebríček otvárajú maliny, ktoré zároveň nasadzujú latku veľmi vysoko. Jedna šálka týchto prekrásne voňavých plodov obsahuje horčík, draslík, fosfor, vitamín C a vitamín K, ktorý je mimoriadne dôležitý najmä pre kosti. V tejto šálke malín, ktorá má iba 64 kalórií, je ukryté množstvo vlákniny. A dokonca sa radí medzi ovocie s najvyšším obsahom vlákniny na svete!
Obsah kyseliny elagovej v malinách je porovnateľný s tým v čerešniach. A ten sa stal predmetom výskumov lekárov a vedcov, ktorí zistili, že v laboratórnych podmienkach dokázal potlačiť rast nádorov. Zničiť choré bunky dokázali bez “škôd” na tých zdravých. A to je pri liečbe tejto choroby skutočne úžasný pokrok!
Malinová šťava a malinové čaje sú už dlhé roky obľúbené pri detoxikácii, horúčke, hnačke i zápche, problémoch s trávením, ochoreniach ženských pohlavných orgánov či dokonca ako pomoc pri pôrode, ktorého priebeh môžu uľahčiť.
fitshaker-blog-bobule-maliny
 

2. Černice - ovocie mladosti

Čierne bobuľky sú, podobne ako tie vyššie uvedené, “napratané” vitamínmi C, E, K, kyselinou listovou, mangánom a vlákninou. Obsahujú tiež antokyány - významné antioxidanty. Práve vymenovaný balíček robí z černíc skvelých pomocníkov v boji so zvýšeným cholesterolom v krvi, artritídou a poruchami pamäti. Najviac vyťažíš z čerstvých alebo mrazených černíc, ktoré nie sú tepelne spracované. Môžu dokonca ochrániť tvoje oči pred ultrafialovým žiarením. Dokážu to vysokým obsahom luteínu.
A ak sa ti toho skvelého zdá na černiciach málo, prezradíme ti aj to, že ich volajú ovocím mladosti. Je to vďaka tomu, že podporujú bunkovú výmenu, ktorá zaručí sviežu, jasnú a zdravo vyzerajúcu pleť.
fitshaker-blog-bobule-cernice
 

3. Čučoriedky - neuveriteľný zdroj antioxidantov

Ani pri čučoriedkach nezačneme ničím iným ako skvelým obsahom živín. Minimum kalórií, vitamíny C, K, mangán či vláknina sú len zlomkom toho, čo sa k 80 % vody do každučkej čučoriedky vošlo. Dlhé roky sa považovali čučoriedky za plody s najvyšším obsahom antioxidantov na svete. Dnes ich síce niekoľko “superpotravín” predbehlo, avšak stále patria medzi to najobľúbenejšie, čo v tomto rebríčku nájdeš.
V čučoriedkach sa nachádzajú aj kyseliny, o ktorých bolo preukázané, že dokážu chrániť mozog, spomaľujú starnutie či omladzujú pleť. Úžasná chuť je pri týchto všetkých výhodách “len” príjemným bonusom :-).
fitshaker-blog-bobule-cucoriedky
 

4. Ríbezle - pomocník pri trávení

Tie najmenšie bobuľky v našom zozname ti rozhodne neprinesú najmenej výhod. V osviežujúcich ríbezliach, poskrývaných medzi veľkými listami kríkov v babkinej záhradke, nájdeš tajomstvo zdravého trávenia. Šálka ríbezlí obsahuje vlákninu a vitamíny, ktoré vytvárajú kombináciu vynikajúcu pre pocit nasýtenia a zároveň nezaťažia tráviaci trakt. A môže to byť ešte lepšie! Zdravé trávenie, “spokojné bruško” a krásna postava s 63 kalóriami v jednej šálke. Mňam.
fitshaker-blog-bobule-ribezle
 

5. Brusnice - prvý liek pri urologických ťažkostiach

A na záver bobuľky podobné tým predchádzajúcim. Šťavnaté, malé, červené, a predsa iné. Napriek tomu, že brusnice obsahujú skutočnú “vitamínovú smršť” v podobe vitamínov C, K, A, E, kyselín, antioxidantov, minerálov či vlákniny, sú mimoriadne cenené pre niečo iné. Snáď ani nepoznáme človeka, ktorému by pri problémoch so zápalmi, bolesťami, či inými ťažkosťami s močovým ústrojenstvom, nenapadli ako úplne prvá pomoc brusnice. Táto pocta, ktorej sa takto brusniciam dostalo, je jednoznačne zaslúžená, preukázaná výsledkami a podložená štúdiami.
Ak by sme mali pokračovať v prehliadke účinkov brusníc v rôznych podobách, spomenuli by sme úľavu pri nechutenstve, únave, hnačke, zotavovaní pri chrípke či zubnom kaze. Aj keď nevymenujeme všetky, určite nám dáš za pravdu, že sme náš zoznam zakončili vo veľkom štýle :-).
fitshaker-blog-bobule-brusnice
Leto je úžasným obdobím, ktoré nám ponúka, okrem mnohých možností na nové zážitky, aj možnosť naplno využiť to, čo nám dáva príroda a spraviť tak niečo pre naše zdravie. Výber je na tebe. Alebo skôr kombinácia. Keďže z vlastnej skúsenosti vieme, že jeden druh týchto bobuliek ti nepostačí. Dobrú chuť :-).
Ďalšie skvelé články, ktoré sa ti budú páčiť:
Nafúknuté bruško, potenie a opuchy končatín? Vieme, čo sa s tebou deje!
8 vecí, ktoré sa stanú s tvojim telom, keď budeš jesť jahody
15 najlepších byliniek, ktoré pomôžu s trávením
Fotka autora
Baška Línek
Redaktor vo Fitshaker

Nepoznám nudu a stereotyp. Snažím sa vždy „bojovať na viacerých frontoch“, pričom ich spoločným znakom je pocit spokojnosti, naplnenia a lásky. Svoju nekončiacu zvedavosť prenášam do zaujímavých rozhovorov, kreativitu do zdravých alternatívnych receptov a lásku do každej činnosti, ktorú robím. Čas chcem tráviť zmysluplne a osožne pre seba aj svojich blízkych. Milujem hory, jógu, bike, bežky, dlhé prechádzky, beh, turistiku, komiksy, čítanie a najviac zo všetkého svojho manžela, rodinu a priateľov. Verím, že kúsok pozitívneho myslenia, ktoré je dôležitou súčasťou môjho života, prinesiem prostredníctvom článkov, receptov, príspevkov a správ aj do toho tvojho. :-)

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.