Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

4 tipy, aby bola tvoja ďalšia dovolenka viac eko!

Aj ty sa zamýšľaš nad tým, ako si vychutnávať život, voľný čas a dovolenky, no s vytváraním čo najmenšej ekologickej stopy? Práve na dovolenke často nechceme nič moc riešiť, avšak, ak sa skutočne zaujímame o svoj život a život na našej planéte, nemali by sme ani v dovolenkovom móde ostávať ľahostajní.

O tom, ako sa správať ekologicky sa píše už mnoho rokov. Ja osobne nie som žiadna eko odborníčka a nejdem písať do hĺbky zemského jadra :-). Mojou motiváciou pre tieto riadky je ukážka možností eko-dovolenkovania. Ako a kde si vychutnať voľno tak, aby sme sa správali k sebe a k prostrediu čo najšetrnejším spôsobom?

# 1: Zelené hotely

Vedela si, že na svete už existujú ekohotely (nazývané aj green hotels alebo flower hotels), ktoré dôsledne dbajú na šetrné využívanie energie? V Európe ich síce nie je až tak jednoduché nájsť a väčšinu z nich nájdeš hlavne vo veľkomestách (aj u nás na Slovensku – v Bratislave a Košiciach).
Tieto hotely musia spĺňať mnoho prísnych podmienok, niektoré z nich sú, že v hoteli:

  • 50% energie by malo pochádzať z obnoviteľných zdrojov,

  • nájdeš tu energeticky účinné elektrické spotrebiče,

  • automatické vypínacie systémy svetla a tepla (teda sa nesvieti či nekúri v miestnosti, keď tam hosť práve nie je),

  • pre stravu sa uprednostňujú miestni dodávatelia potravín,

  • ekologicky sa správa aj celý personál pri zaobchádzaní s čistiacimi prostriedkami, vodou, odpadom, atď.


Mnohé z týchto hotelov sú skutočne krásne, dokonca aj luxusné, len je za tým úplne iná idea “zeleného menežmentu”. Keď začneme ako turisti podporovať práve takéto hotely, cestujeme rozumnejšie, zodpovednejšie a vnímavejšie k dobe, v ktorej žijeme.


Tip: Na Slovensku je takýmto hotelom napr. Hotel Dália v Košiciach.


eco friendly
 

# 2: Veggie hotely

V celom komplexe týchto hotelov nie je ponúkané mäso. Jedlá, ktoré tu dostaneš, sú od miestnych dodávateľov, z organicky pestovaných potravín. Často je v týchto hoteloch tiež široká ponuka možností na relax: ponúkajú tu hodiny jogy, pilatesu, relaxácie, detox, či ayurvédske masáže.
Tieto typy hotelov sú trendom najmä vo svete. Niektoré sú viac, iné menej finančne náročné. Určite nájdeš viac zahraničných stránok, túto odporúčam ja, ponúka dobrý prehľad -
sú trend najmä vo svete, niektoré viac - niektoré menej finančne náročné, nájdete viaceré zahraničné stránky, táto jedna však ponúka dobrý prehľad - www.veggie-hotels.com.
dovolenka
 

# 3: Ekofarmy

Netreba ísť vôbec ďaleko na to, aby sme si vychutnali obohacujúcu dovolenku. Ekofarmy sú často super voľba pre rodiny s deťmi. Odchod z mesta na farmu či ranč prinesie vnorenie do ticha a prírody, ale aj aktivít, ktoré sú s týmto miestom spojené. Čas je možné využiť na pomoc so starostlivosťou o zvieratká či výlet do okolitej prírody. O čisté nechemické jedlo priamo z farmy budeš mať postarané :-).
Na Slovensku aj v Čechách je takýchto ekofariem už veľké množstvo, určite niečo nájdeš aj vo svojom kraji. Ako príklad ponúknem môj obľúbený Horský Ranč pri Novej Bani, kam každý rok osobne chodím, ktorý je výborným miestom pre oddych v krásnej prírode. Alebo ranč vhodný pre rodinky s deťmi - Ranč pod Babicou.
ekofarma
 

# 4: Eko-friendly správanie

Koniec-koncov, kdekoľvek ideme, môžeme sa usilovať správať šetrne. Minimalizujeme vznik odpadu, ktorý by po nás mohol ostať, rozumne narábame so spotrebou využívanej energie a vody, pri kúpe surovín volíme lokálnych dodávateľov.
Teda ak aj sme v klasickom hoteli, nenechávame si vymieňať uterák a plachty každý jeden deň, nepoužívame výrobky určené na jedno použitie (napr.plastové poháriky, slamky, a pod.), šetrne narábame s klímou, osvetlením, nesprchujeme sa hodinu a nelejeme na seba každý deň nový sprchový šampón či telové mlieko.
veg hotel
Eko-dovolenkovanie v sebe zahŕňa pochopenie príčiny a následku, teda, že ako sa správame voči sebe, ostatným a prostrediu sa nám vracia späť. Preto, starajme sa s láskou a vnímavým porozumením.
 
Chceš si užiť dovolenku na jedničku? Nevynechávaj tréning. My vieme, že teraz v lete máš toho pohybu aj tak dosť.  No pridaj k nemu ešte cielené krátke 15-minútové cvičenie a uvidíš, aké výsledky sa dostavia:
krátke cvičenie
 
Mohlo by ťa zaujímať aj:
Ako nájsť na dovolenke balans medzi cvičením a oddychom?
8 tipov na zábavné spaľovanie kalórií na dovolenke podľa trénera Matúša
Ako sa stravovať na all-inclusive dovolenke?
Fotka autora
Andrea Peniaková
Inštruktorka vo Fitshakeri

Som inštruktorka cvičení Pilates, Mindfulness Joga a Gravid Joga v Bratislave a online (www.fb.com/cviceniaba, IG: @andrea_mindfulflow). Som tiež maminou 3-ročnej dcérky. Viesť cvičenia mi vždy dávalo veľký zmysel, pretože sú súčasťou starania sa o svoj fyzický aj duševný wellbeing. Postupom času sa stále len viac utvrdzujem, že Pilates aj Joga sú úžasné nástroje na to, ako sa cítiť vo svojom tele dobre, zdravo a vitálne. Či už je to vaše primárne cvičenie, alebo ako doplnok a podpora k ostatným športom a druhom pohybu, ktoré robíte. Teším sa na vás vo videjkách na Fitshakeri!

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.