Ako si spestriť dni s deťmi? Väčšiu časť dňa trávime vnútri a nápadov, ako sa môžeme zabaviť, nie je nikdy dosť :-). Zvlášť v tomto období, keď mnohí z nás máme deti už dlhšie doma a nechodia do školy či škôlky. Máme pre teba ďalšie tipy na aktivity so škôlkarmi alebo deťmi v prvom ročníku ZŠ 😊.
# 1: Odtláčanie farby cez vidličku
Prvou aktivitou je odtláčanie farby cez vidličku, z čoho nám vzniknú pekné tulipány. Použijeme temperové alebo plagátové farby. Potom tulipánom dokreslíme stonky a listy. Deti sa dokonale vyhrajú aj s miešaním farieb. Pozorujú, ako namiešame ružovú farbu z bielej a bordovej alebo fialovú z modrej, bielej a červenej farby.
# 2: Odtláčanie nafarbenej špongie
Ďalšou aktivitou je odtláčanie nafarbenej špongie, pričom cez jej stred stiahneme gumičku, aby sme dostali tvar motýlích krídel :-). Opäť nanášame temperové farby (bez vody alebo len s minimom vody).
# 3: Farbenie šišiek
Okrem toho môžeme nafarbiť rôzne predmety, ktoré si deti prinesú napríklad z prechádzky lesom, či už kamienky, šišky, alebo konáriky. My sme sa vyhrali na mini šiškách :-).
# 4: Výroba záložiek do knihy
Keďže máme viacero rozčítaných
detských kníh, záložky do nich pravidelne dopĺňame. Vzácne sú práve tie, ktoré spolu vyrobíme ručne. Dieťa môže na výrobu použiť farebné papiere a vystrihovať z nich farebné tvary podľa fantázie alebo využiť rôzne nálepky. Na záložku môžeme dať aj špagátik s korálkou na jeho konci, aby sa nám záložka do knihy nešmykla. Pri čítaní deti s úsmevom spomínajú na čas, keď záložku tvorili :-).
# 5: Stavebnica
Skvelá spoločenská hra plná napätia a premýšľania, ako a kde dieliky umiestniť, aby nám veža nespadla. Spoločne staviame vežu, z ktorej postupne vyťahujeme dieliky, a teda dieťa si perfektne trénuje sústredenosť a motoriku. Staviame tiež rôzne vymyslené veže, kde dávame pozor na ťažisko, aby sa veža nezrútila, skôr ako ju postavíme :-).
Zároveň môžu deti podľa fantázie budovať zoo pre zvieratká, starostlivo oddeľovať druhy zvierat podľa toho, ktoré môžu byť umiestnené spolu a ktoré musíme oddeliť, lebo by boli pre seba navzájom nebezpečné.
# 6: Hry so zápalkami
So staršími deťmi môžeme hrať rôzne hlavolamy ako napríklad „presuň dve zápalky, aby si dostal 5 štvorcov“. A s mladšími postačí, ak zo zápaliek niečo vytvoríme, deti majú krásnu fantáziu a často sa prekvapíme, čo vytvorili.
# 7: Maľovanie na cestovinu
Aby sme svojim pokladom dopriali niečo zaujímavejšie, môžeme im vybrať na tvorenie napríklad cestovinu. Z každého tvaru môžu vzniknúť iné námety. U nás mali veľký úspech mašličky, ktoré sme po vyfarbení nalepili lepiacou pištoľou na malé sponky a dcérka nimi zdobí vlasy bábikám :-).
Takisto môžeme nafarbené mašličky previazať špagátom a budeme mať ozdobu na zavesenie alebo ňou skrášlime nádobu na pastelky či fotorámik.
# 8: Lepenie listov, bahniatok, kvetov
Záleží na ročnom období, ktoré predmety sa nám práve hodia a ktoré teda deťom padnú do oka :-). Na jeseň sa dá krásne vyhrať na listoch. Sú v rôznych farbách a tvaroch, takže stačí trošku fantázie a deti si už tvoria vlastné dielka.
# 9: Vystrihované zvieratká – mini divadielko :-)
Takéto malé zvieracie hlavičky si môžete sami namaľovať, pod každou necháme prúžok, ktorý potom cez palec zalepíme ako prsteň, a divadielko sa môže začať. Ak máte k dispozícii krabicu z topánok, môžete si vytvoriť aj domček pre zvieratká alebo napríklad les :-).
# 10: Pečenie z knihy Zdraví papkáči
Veľkou zábavkou je pomáhať v kuchyni s pravým kuchynským náradím a s pravými surovinami. Miešať múku s ďalšími ingredienciami, vykrajovať z cesta tvary formičkami a ochutnávať hotové pochúťky. V knihe
Zdraví papkáči je veľa inšpirácií na recepty, medzi naše najobľúbenejšie z nej patria ovsené keksíky a
batatové keksíky.
# 11: Pokusy
Je úžasné sledovať nadšenie a zvedavosť detí pri rôznych pokusoch. Sú to pre ne výnimočné chvíle, niečo, čo nerobia každý deň. Dokážu odrátavať hodiny či minúty, kedy začneme :-). Veľmi jednoduchým pokusom je pozorovanie hustoty kvapaliny. Do pohára dáme 2 dl vody, ktorú zamiešame a pridáme pár kvapiek atramentu, deti pozorujú, ako sa robí modrá stopa. Potom môžeme do vody pridať 0,5 dl oleja. Olej sa rozdeľuje a tvorí nad vodou druhú vrstvu, premiešaním vytvára pekné guľôčky. Ďalej do pohára dáme 2 predmety rôznej váhy – kamienok (ten padne na dno) a prázdny obal z kindervajíčka (ten bude plávať na hladine).
# 12: Kreslenie kriedou
Aktivita na čas strávený vonku :-). Možností, ako sa zahrať s kriedou, je veľa. Deti môžu nakresliť hracie pole a skákať panáka alebo obkresľovať navzájom svoj vlastný tieň postavy či hračky, bicykla. Môžeme deťom nakresliť bludisko, cez ktoré budú prechádzať autíčkom, alebo ak máme k dispozícii väčší priestor, môžeme spraviť bludisko, cez ktoré prejdú kolobežkou, bicyklom.
Alebo nakreslíme na cestu prekážky, ktoré bude dieťa obchádzať a tak sa naučí ešte lepšie ovládať svoj bicykel či odrážadlo :-).
# 13: Vystrihovanie, tvorenie dielok
Vystrihovanie a tvorenie z farebného papiera je snáď náš najčastejší program v chladnom počasí. Je mnoho naozaj jednoduchých inšpirácií, podľa ktorých si detičky vyrobia svoje obľúbené zvieratká :-).
# 14: Vyrábanie oblečenia pre plyšového macka či bábiku
Pri tejto aktivite vôbec nemusíme mať šijací stroj a skúsenosti. Stačí použiť látku z vyradenej textílie, vystrihnúť a vyrobiť niečo jednoduché pre naj plyšáka u vás doma. Deťom budú žiariť oči, ak ich vzácny medvedík bude mať zrazu čiapku alebo šálik :-). Ideálne je použiť napríklad vyradené bavlnené legíny alebo tepláky a vtedy aj bez šitia dostaneme napríklad hotový nákrčník.
# 15: Farbenie štetcom
Je to zase o niečo zaujímavejšie, takže pri väčších obrázkoch sa môžu realizovať a sledovať, ako im maľba pribúda. Okrem miešania farieb si tu pekne trénujú aj úchop štetca.
# 16: Fúkacie fixky
Máte ich možno dávno odskúšané, ak nie, tiež vedia spraviť dobrú zábavu. Väčšinou sú pri nich aj rôzne šablóny, takže zase niečo nové.
# 17: Maľovanie na tvár
V poslednom období trávia mnohé detičky najviac času doma a v prírode, sú ukrátené o čas strávený s kamarátmi, dokonca aj tohtoročný maškarný ples mnohé minul. Čo tak si spraviť maškarný ples u vás doma? Nie je potrebné vyrábať špeciálny kostým, stačí vyhlásiť, že sa bude konať maškarný ples a namaľovať dieťatku na tváričku mačičku, psíka alebo pavúka či tigra. Verím, že o zábavu aj iskry v očiach budete mať doma postarané :-).
# 18: Zábavné počítanie/priraďovanie
Pomocou tvorenia zmrzlín si dieťa trénuje sčítavanie a kombinácie, ktoré môže použiť, pretože možností, pre ktoré farby zmrzliny sa dieťa rozhodne, je viacero. Pre menšie detičky môžeme namiesto čísel nakresliť rôzne vzory, a tak priradením rovnakých vzorov budú tvoriť farebné zmrzliny (napríklad priradí kvietoček na zmrzline aj na kornútku alebo srdiečko, jabĺčko...) .
# 19: Vata, farebné odtláčanie
Odtlačky rôzneho druhu a miešanie farieb je akýmsi zázračným momentom pre deti, čas sa zastaví a sú ponorené do toho farebného detského sveta. Na štipec z bielizne chytíme guľku vaty (v priemere 2 cm). Na palete alebo tanieriku si pripravíme viaceré temperové farby a namiešame ich. A potom deti odtláčajú vatu do farby a na papier. Na papieri môžu mať nakreslenú veľkú korytnačku alebo motýľa a takto cez vatu ho odtlačkami nafarbia.
# 20: Cvičenie či tanec s programom Kidshaker
Detičky sa môžu dokonale vyskákať a zabaviť pri pesničkách od Fitinky a Tonyho. Texty sú chytľavé a náučné, či už ide o zdravú stravu, alebo športovanie a lásku k pohybu :-). Okrem pesničiek, ktoré máme momentálne na stránke, pripravujeme pre detičky aj ďalšie nové.
Malú ochutnávku si môžeš pozrieť na našom YouTube.
Budem sa veľmi tešiť, ak niektoré z týchto inšpirácií využiješ aj ty, a hlavne, ak sa pri nich s deťmi dobre zabavíte. Do komentu môžeš napísať, ktoré z nich alebo aké ďalšie aktivity vám spestrili dni doma :-).
Pre viac tipov pre fitmaminky, sleduj aj náš Instagram: