17x overené tipy na knihy pre deti od 2-4 rokov, ktoré sa oplatí poznať!

Využime čas, keď sme doma, na knihy. Čítanie je jednou z TOP aktivít, ktoré nielen rozvíjajú mozog dieťaťa, ale i vzájomný vzťah rodič-dieťa. Okrem toho, čítanie zlepšuje pamäť, buduje kreativitu, rozvíja empatiu či podporuje kritické myslenie. Vyčleňme si veeeľa času na knihy a najmä vyberajme zmysluplné knižky. Zopár našich overených tipov nájdeš v tomto článku. Tak príjemné čítanie. :-)

* Vek, od kedy sú knižky pre deti vhodné je len orientačný. Každé dieťatko je jedinečné, inak sa vyvíja, zaujímajú ho rozdielne veci, tak tomu prispôsobme aj ponúkané knižky. :-)

 

Knihy pre detičky od cca 2 rokov:

# 1: Moje malé príbehy Montessori (v tejto sérii vyšli knihy Olovrant, Prechádzka, Upratovanie a Zranený vtáčik)

Všetky tvorí jednoduchý príbeh zo života dvoch dievčatiek Emy a Lindy a na jeho konci je námet na činnosť, ktorá naň nadväzuje. Vychádza z princípov Montessori pedagogiky a príbehy sú inšpirované bežným životom.

montessori

 

# 2: Potulky jarou, letom, jeseňou, zimou a nocou + Rok v lese

Veľké obrázkové leporelá sú jedny z najobľúbenejších kníh malých čitateľov. Pokojne si ich môžeš listovať s drobcom od cca 15 mesiacov. Nenájdeš v nich žiaden text, ale o to viac bude pracovať fantázia a pozorovací talent. Dieťatko si rozvíja slovnú zásobu a schopnosť sústrediť sa.

Rok v lese vykresľuje ako sa mení les a jeho zvierací obyvatelia v priebehu jednotlivých mesiacov v roku. Budú rásť s deťmi a radi sa do nich začítajú aj 4-roční škôlkári.

potulky jarou

 

# 3: Básnička ti pomôže

Známe básničky od Daniela Heviera ilustrované talentovanou Máriou Nerádovou. Detičkám pomôžu pri neobľúbenom obliekaní, zapínaní gombíkov, čistení zúbkov, kúpaní či zaspávaní. S básničkou môžu ísť i tieto činnosti o čosi ľahšie. :-)

detské knižky pre najmenších

najlepsie detske knihy

 

# 4: Rozprávkovanie pre spokojné spinkanie

Ďalšia kniha, s ktorou bude dieťatko rásť. Nájdeš v nej rozprávky pre detičky od 18 mesiacov do 5 rokov a jej hlavným poslaním je cez rozprávku pomôcť dieťatku so spánkom a zaspávaním. Autorka Lenka Medvecová Tinková je spánková terapeutka, ktorá je skutočným odborníkom na túto tému a jej terapeutické rozprávky sú ozaj čarovné.

knihy pre deti od 2 rokov


Knihy pre detičky od cca 3 rokov:

# 5: Edícia kníh o Terke (napr. Terka je chorá, Terka pomáha mame, Terka u zubára, Terka sa hnevá, Terka a bábätko…)

Príbehov o kamarátke Terke vyšlo už množstvo. Aktuálnymi novinkami sú Terka oslavuje Veľkú noc Terka pri mori. My si na nej ulietavame asi od dcérkiných 2 rokov, ale 3-ročné deti sú už naplno pripravené počuť trošku dlhší príbeh (napr. v porovnaní s Malými Montessori príbehmi). Každá knižka sa venuje inej téme a môže dieťatku pomôcť, napr. s návštevou lekára či s odchodom do školy alebo škôlky. Terky sú našou srdcovkou a zozbierali sme už takmer všetky. :-)

knižky pre deti od 3 rokov

 

# 6: Planéta Zem sa usmieva 1 a 2

Knižky o Planéte Zem pochádzajú z pera šikovnej maminy Dany Moderdovskej, ktorá krásne vysvetľuje problematiku zero waste detským čitateľom. V každej knihe je 5 príbehov rodinky Zelenkovcov (napr. o slamkách, o separovaní, o komposte, o uvedomelom nakupovaní, …). Dieťatko sa s nimi ľahko stotožní a naučí sa, ako sa k našej planéte správať zodpovedne, aby neplakala, ale sa usmievala. :-)

čítanie pre deti

 

# 7: O Evičke

Táto knižka je zase moja srdcovka a podľa mňa patrí do knižnice každej rodiny. Obsahuje 11 príbehov zo života 3-ročnej Evky a vychádza z princípov rešpektujúceho prístupu k deťom a kontaktného rodičovstva. Autorka Katarína Eliášová sa nádherne vcítila do kože dieťaťa a určite i nám rodičom otvorí oči. Pevne verím v pokračovanie. :-)

detské knižky

 

# 8: Ako žijú zvieratká

Ďalšia z kníh, ktorú si viem predstaviť v detskej knižnici. Skladá sa z dvoch častí – na jednej strane je to časť Usilovná včielka, ktorá podrobne a zároveň pútavo zobrazuje život včiel. A na tej druhej je to Lienka a jej kamaráti, ktorá zase predstavuje život iných zvieratiek, ako sú mravce, krtkovia, slimáky či motýle. Jednoducho zvieratká, ktoré nás denne obklopujú a vieme o nich tak málo. Krásne ilustrácie, prehľadné texty a veľa zaujímavého i pre rodičov.

encyklopédie pre deti

knihy pre deti od 3 rokov

 

# 9: Tu sme

Keď sa dieťa začína zaujímať o vesmír, Zem, Slnko a podobné témy, táto knižka môže byť tou prvou, ktorá mu odpovie na zvedavé otázky. Nie je bohatá na text, ale je plná trefných ilustrácií, ktoré budú fascinovať i rodičov.

tipy na knihy

 

# 10: Malý Čmeliak Cyril chce vedieť, čo je láska

Čo to znamená mať rád a čo je vlastne láska? Malý čmeliak Cyril sa rozhodne, že to zistí, i keď je to veľmi náročná úloha. Dozvedá sa, že láska má veľa podôb a my tak vieme túto emóciu priblížiť aj dieťatku, vyjadriť ju a rozprávať sa o nej.

rozprávky na čítanie pre deti

 

# 11: Moji zeleninkoví kamaráti a Moji ovocní kamaráti

Krásne básničkové knižky, ktoré môžu detičky motivovať, aby sa naučili papať ovocie a zeleninu. O každom z nich je v nich básnička doplnená milou ilustráciou. Dieťatko sa tak „skamoší“ s rôznymi druhmi zeleniny a ovocia a možno si k nim nájde ľahšie cestičku i na tanieri. :-)

detské knihy od 3 rokov

detske knizky

 

# 12: Poďme objavovať Slovensko

Veľká obrázková kniha z dielne Márie Neradovej je plná nádherných ilustrácií Slovenska. Dieťatko sa z nej učí o jednotlivých častiach našej krajiny, objavuje hrady, zámky, jaskyne či hory. Je tlačená na kartónových doskách, takže ju môžeme predstaviť i menšiemu cestovateľovi.

knižky pre deti


Knihy pre detičky od cca 4 rokov:

# 13: Miška a jej malí pacienti (vyšli 3 diely: Veterinárka z Lipovej kliniky, Nečakaní hostia a Zmoknutý pacient)

Ďalšia kniha plná príbehov, tentoraz zo života Mišky, ktorá je veterinárka a rozumie reči zvierat. Kvôli tomu, že ide o nereálny príbeh som ju zaradila pre staršie deti. Obsahuje i hutnejší text, ale je písaná mimoriadne pútavo a tie ilustráciu sú ozaj krásne. Naša dcérka si 1. diel zamilovala ihneď a už sú na ceste k nám i zvyšné dva. A teším sa na ne i ja. :-)

knihy pre deti

 

# 14: Zvieratká z abecedy

U nás sa táto knižka udomácnila už odkedy mala naša Alžbetka 2 roky, pretože vtedy začala riešiť písmenká, no odporúčaný vek je od 4 rokov. Je však len orientačný, keďže každé dieťa zaujme abeceda v inom období. Ku každému písmenku prislúcha chytľavá básnička a je ilustrovaná nádherne. Opäť raz knižka, ktorú si dieťatko obľúbi na dlhší čas.

najlepšie knihy pre deti

knihy pre najmenších

 

# 15: Jogovky

Alebo Rozprávky a cvičenia pre malých jogínov. Kniha je plná príbehov, ktoré končia nejakým ponaučením a následne cvikom, ktorý dokáže i drobec. Sú inšpirované jogovou múdrosťou a zahŕňajú metódy relaxácie, detskej meditácie či upokojenia mysle. Myslím, že je skvelá pre škôlkarov i školákov, takže opäť to nie je kniha, ktorú jedným prečítaním odložíte.

detske knihy

jogovky

 

# 16: Toto nie je džungľa

Rozprávanie o Paulínke, ktorá si nechce upratovať izbičku, a tak sa jej izba premení v noci na džungľu. Keďže je motív nereálny, patrí do knižnice starších detičiek, ktoré to vedia pochopiť. Inak je kniha písaná v slovenskom i anglickom jazyku, tak si takto môžete precvičovať i cudzí jazyk a je písaná veľmi pútavo.

knihy pre 4 ročné deti

rozprávky pre deti na čítanie

 

# 17: Stromy

Sprievodca pre každého malého milovníka prírody. Naučíme sa rozoznávať stromy, ako si vyrobiť herbár či ako vypočítať výšku a vek stromu. Radi ho využívame v parku či v lese. Už stačí len zobrať lupu a môže sa ísť na dobrodružnú výpravu. :-)

knihy pre deti

Verím, že si sa týmto článkom inšpirovala a možno niektorá z týchto kníh bude patriť i do vašej knižnice. A aké sú aktuálne obľúbené knihy u vás doma? :-)

 

Pre fitmaminky ponúkame pravidelne inšpirácie aj na našom instagrame Fitmaminka:

som mama

 

Toto sú ďalšie tipy pre vás:

Toto je mojich 20 overených tipov na aktivity pre deti na doma

Ako prepašovať zeleninu do detského jedálnička? + 2x BONUSOVÉ recepty pre deti so zeleninou

20 skvelých tipov na rozumné hračky pre deti od 1,5-3 rokov

Romana Cibulková

Článok bol pridaný dňa 03/04/2020 a zaradený do kategórie: Pre fitmaminky   |   Autor: Romana Cibulková

Komentáre