Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

10 vecí, ktoré sa stanú s tvojim telom, keď začneš jesť chia semienka

Aj ty si podľahla čaru chia semienok? V poslednej dobe sa veru tešia ohromnej popularite. Myslíš si, že ide len o módny trend a aj tieto semienka patria medzi "pseudopotraviny", ktoré zožnú chvíľkovú slávu a upadnú do zabudnutia? Že ich marketing je mocnejší ako skutočné účinky? Veruže nie. Prečítaj si tento článok a zistíš, čo všetko ti vedia ponúknuť!

Aby si v superlatívoch, ktoré sa s chia semienkami spájajú, mala prehľad, pripravili sme pre teba prehľadný zoznam na konci, ktorého budeš mať chuť zdvihnúť sa a zabehnúť si nejaké kúpiť :-).

Prečo konzumovať chia?

 

1. Skvele zasýtia

Vďaka tomu, že pri kontakte s tekutinou sa každé semienko zväčší asi desaťkrát a nadobudne gélovú konzistenciu, zaberie po skonzumovaní v žalúdku rozhodne viac miesta, ako keď si ho videla v “suchom” stave. Dokážu tak zasýtiť na dlhší čas. Okrem objemu, ktorý v tekutine naberie, zaženie aj hlad a stabilizuje hladinu cukru v krvi.

2. Bielkoviny, bielkoviny, bielkoviny

Príroda si pre teba v 3 lyžičkách chia semienok pripravila neuveriteľných 5 g bielkovín, čo je približne 10 % dennej dávky. Ak si teda vegetariánka alebo vegánka a v tvojom jedálničku sa ešte nenachádzajú, mala by si to čo najskôr napraviť.
chia-seed-699962_1280
 

3. Bojujú proti prebytočnému tuku

Chia semienka majú slušný obsah tuku. Ak si práve ich konzumáciu zavrhla, lebo z tukov priberieš, rýchle ťa presvedčíme, že sa nemáš čoho báť. Podobne, ako sú v rozprávkach dobré a zlé postavy, poznáme aj dobré a zlé tuky. A tieto semienka obsahujú iba tie dobré - omega 3 mastné kyseliny.
 

4. Na silné zuby a kosti

Už od malička nás mamičky a babičky presviedčali, že bez vápnika nebudú ani silné kosti, ani silné zúbky. A mali pravdu. Vápnik sa však nenachádza iba v mliečnych výrobkoch, ale aj v chia semienkach. Jedna porcia obsahuje 18 % dennej odporúčanej dávky vápnika. Celkom slušné na 3 lyžičky, však?
 

5. Obsahujú vlákninu. Veľa vlákniny

Aby si sa vyhla zápche a tvoje trávenie fungovalo ako má, potrebuješ vlákninu. To, ale určite vieš. Čím ťa, ale možno prekvapím, je obsah vlákniny v chia semienkach. Až jednu tretinu dennej dávky pokryješ jednou porciou. Neuveriteľných 11 g vlákniny v troch lyžičkách.
chiafron-799464_1280
 

6. Bojujú proti osteoporóze

Okrem vápnika, spevňuje kosti aj mangán. Stará sa aj o to, aby telo naplno využívalo aj ďalšie dôležité živiny, ako biotín, alebo tyamín. Porciou chia semienok zabezpečíš pre svoje telo až 30 % podiel mangánu, ktorý tvoje delo denne potrebuje. Tento vzácny obsah ocenia nielen dospievajúci a zdravo žijúci dospelí, ale i ženy, ktoré trápi osteoporóza. Neváhaj, preto chia semienka poradiť starším ženám vo svojom okolí. Určite ti za to o nejaký čas poďakujú.
 

7. Zachránia športovcov

Ak cvičíš, určite vieš, aké dôležité je chrániť tkanivá a zabezpečovať ich obnovu. Za týmto procesom stojí okrem iného aj fosfor, ktorý tkanivám pomáha, a zároveň syntetizuje bielkoviny.
 

8. Sú potenciálnym liekom pri cukrovke

Výnimočný potenciál ukrytý v chia semienkach si všimli už i vedci a lekári. V súčasnosti ich skúmajú ako možný prírodný liek proti cukrovke typu 2. Pozornosť si zaslúžili najmä vďaka schopnosti spomaliť trávenie a následne spomaliť aj nárast hladiny cukru v krvi.
fitshaker_blg_chia_titulna
 

9. Neobsahujú lepok

Výhody semienok si môžu vychutnávať bez obmedzenia takmer všetci. Po cukrovkároch sú to aj celiatici, keďže ide o prirodzene bezlepkovú potravinu.
 

10. Majú všestranné využitie aj v tvojej kuchyni

Ak nemáš rada jednotvárne potraviny, chia budeš milovať! Okrem predchádzajúcich deviatich dôvodov, je tu jeden maškrtnícky. Pri použití v kuchyni sa nemusíš obmedzovať. Pridaj ich do kaše, jogurtu, vyrob si puding, pridaj ich do muffinov, koláčikov, či celozrnného pečiva. Nemajú výraznú chuť, a preto sa nemusíš vôbec báť, že nimi niečo pokazíš. Práve naopak. Každé tvoje jedlo obohatia tak, ako by si to nedokázala žiadnou inou prírodnou surovinou. Dávaj však pozor na množstvo. Mala by si denne skonzumovať maximálne 3 lyžičky.
Ak si sa dočítala až sem bez toho, aby si bežala do obchodu, zrejme si veľmi zvedavá. Za odmenu ti ešte prezradíme, že nie sme žiadnymi objaviteľmi. Ani my vo Fitshakeri, ani Slováci, ani celé novodobé ľudstvo. Už Aztékovia a Mayovia poznali kúzlo ukryté v chia semienkach. A tí sa veru dožívali vysokého veku a určite ich nesužovala celiakia, cukrovka a žiadne podobné choroby. Zaraďovali ich dokonca medzi “povinnú výbavu” každého udatného bojovníka. Veru, už v staroveku vedeli ako sa o seba postarať :-).
fitshaker_blog_chia3
Jeden tip na skvelý chia puding nájdeš TU. Prajem ti úžasné experimentovanie s touto hodnotnou potravinou. A nezabúdaj, maximálne 3 lyžičky denne :-).
 
 
Chia semienka môžeš používať aj v receptoch, ktoré pripravíš podľa našich kníh Z fitka do kuchyne:
knihy Z fitka do kuchyne
Fotka autora
Baška Línek
Redaktor vo Fitshaker

Nepoznám nudu a stereotyp. Snažím sa vždy „bojovať na viacerých frontoch“, pričom ich spoločným znakom je pocit spokojnosti, naplnenia a lásky. Svoju nekončiacu zvedavosť prenášam do zaujímavých rozhovorov, kreativitu do zdravých alternatívnych receptov a lásku do každej činnosti, ktorú robím. Čas chcem tráviť zmysluplne a osožne pre seba aj svojich blízkych. Milujem hory, jógu, bike, bežky, dlhé prechádzky, beh, turistiku, komiksy, čítanie a najviac zo všetkého svojho manžela, rodinu a priateľov. Verím, že kúsok pozitívneho myslenia, ktoré je dôležitou súčasťou môjho života, prinesiem prostredníctvom článkov, receptov, príspevkov a správ aj do toho tvojho. :-)

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.