Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

1 deň na prehrešok alebo Cheat deň: Áno či nie?

Už ste niekedy skúšali diétu, kde ste mali povolené jesť malé, obmedzené množstvo jedla a po niekoľkých týždňoch vás to zlomilo a začali ste maškrtiť? Tí, čo pravidelne čítajú moje články, vedia, že ja nemám rada rýchle, krátkodobé diéty. Namiesto toho, verím v zdravý, udržateľný životný štýl, ktorým môžete žiť dlhodobo. Znamená to, že jem zdravo na 100 %? Nie! Po prvé, znamenalo by to, že nemôžem mať žiadny spoločenský život. A po druhé, vyžaduje si to veľmi pevnú vôľu vylúčiť z nášho života niečo, čo máme naozaj radi. (A nakoniec, ak máte zlý deň, ste unavení alebo chorí, vaša vôľa sa zlomí a vy skončíte pri maškrtení). Tak, čo si teda myslím o "cheat" dňoch?

Čo je to "Cheat" deň?
"Cheat" deň je doba, ktorú nepočítate do svojho zdravého životného štýlu, to znamená, že môžete jesť, čo chcete. Pre niektorých ľudí môže byť "cheat" deň veľmi užitočný, pretože im umožňuje držať diétu. Tým, že ľudia majú občas "cheat" deň, tak sú schopní uspokojiť všetky chute na jedlo, ktoré obyčajne nemajú v ich strave. Pre mnoho ľudí si držanie diéty vyžaduje veľa silnej vôle. Neustále odopieranie si môže využiť všetku našu pevnú vôľu, a tým sa stáva viac pravdepodobné, že nás to zlomí. "Cheat" dni vám umožnia dobíjať silu vôle, a to často nám pomôžu udržať si zdravý jedálniček po zvyšok týždňa.
ceviche-855176_1280
Aké sú tienisté stránky "Cheat" dňa?
Hlavným problémom "cheat" dňa je to, že môže povzbudiť "záchvatové" prejedanie, keď snažíme dobehnúť všetko, čo sme si doteraz odopierali. Jesť po celý deň nezdravé jedlo môže ľahko vrátiť všetku našu ťažkú prácu nazad, čo znamená, že pokrok, ktorý sme urobili, sa tým vytratí. Týmto si tiež môžete vytvoriť nezdravý vzťah k jedlu, kedy začnete vidieť jedlo ako dobré alebo zlé, a tiež pocit viny po zjedení niektorých druhov jedál.
Aké je riešenie?
Osobne nie som obrovským zástancom "cheat" dňa. Namiesto toho radšej používam pravidlo 80/20. Takže za týždeň budem jesť zdravo na 80 % a 20 % to budú "maškrty" alebo potraviny, ktoré nie sú v mojej strave bežné. To môže znamenať, že som schopná dať si pohár vína vo večerných hodinách alebo si môžem dať kúsok babičkinho koláča, keď ku nej chodím cez víkendy. To mi umožňuje využívať niektoré z mojich obľúbených jedál, ale tiež to znamená, že to nepreháňam. Avšak, každý je iný a pre niektorých ľudí je to "cheat" deň, ktorý funguje lepšie. Ak si chcete vyskúšať "cheat" dni, moja rada je, obmedzte to na 1 "cheat" jedlo počas jedného dňa v týždni, nie na nezdravé jedlá počas celého dňa.
cupcake-279523_1920
Čo, ak to preženiem?
Ak tak urobíte a preženiete to s prejedaním sa, dôležité je, aby ste sa tým netrápili a nevzdávali to. Každý niekedy skĺzne a je to úplne prirodzené. Pokiaľ to preženiete s jedným jedlom, nepanikárte a nevzdávajte to tak, že budete pokračovať s prejedaním sa počas dňa alebo dokonca počas celého týždňa. Namiesto toho použite túto skúsenosť a zistite o sebe niečo nové. Porozmýšľajte, čo spôsobilo to, že ste to prehnali s jedením a čo môžete urobiť, aby ste tomu nabudúce zabránili. Len nezabudnite, zdravý, udržateľný životný štýl je dlhodobý cieľ a budete musieť prísť na ten najlepší spôsob, ktorý funguje pre vás a váš život.
watermelon-769147_1280
Jana Earl
Redaktor vo Fitshaker

Som osobný tréner a odborník na výživu certifikovaný prostredníctvom Health Sciences Academy vo Veľkej Británii. Pomáham mojím klientom dosiahnuť ich ciele prostredníctvom zdravého životného štýlu, ktorý je udržateľný, lebo ja neverím na krátkodobé diéty a rýchle "opravy". Mojím cieľom je pomôcť, čo najväčšiemu počtu ľudí, ako je to len možné, aby lepšie pochopili fitness a výživu vďaka môjmu blogu www.janaearl.com.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.