Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

6 potravín s nálepkou zdravé, ktoré ti môžu ublížiť! Ako ich nájdeš?

Celozrnné, nízkotučné, bio, diétne, bez cukru, organické... Toto všetko sú prívlastky, ktoré určite rada vidíš na obale a automaticky po nich siahaš s presvedčením, že sú prospešné pre tvoje zdravie a líniu. A čo ak to tak vždy nie je? Vplyvom marketingu často podliehame ilúzii, že nezdravé potraviny, plné cukru, soli a ďalších skrytých prísad, sú zdravé, prírodné a môžeme ich zjesť, koľko nám hrdlo ráči. Pozor, však na to! Nie je všetko zlato, čo sa blyští a nie každá “sugar free“ tyčinka ti pomôže schudnúť. Poďme objaviť potraviny, ktoré ani zďaleka nie sú tak zdravé, ako sa tvária!

1. Ovocné džúsy

Vyradila si Coca-colu a iné umelo sladené drinky zo svojho jedálnička? Tak to si o krôčik bližšie ku krajšej postave, ale iba vtedy, ak si ich nenahradila ovocnými džúsmi. Prívlastok “ovocný“ v nás vyvoláva falošný pocit zdravia.
Treba si však uvedomiť, že ovocné džúsy, ktoré nájdeš v supermarkete, majú, bohužiaľ, často s ovocím spoločný len názov. Môžu síce obsahovať malé množstvo skutočného ovocia, ale skôr sú iba zmesou vody, umelých dochucovadiel a cukru.
Vedela si napríklad, že klasický pomarančový džús obsahuje rovnaké množstvo cukru ako Coca Cola? Ani pitie pravých ovocných štiav nie je žiadna výhra. Odšťavením zbavíme ovocie množstva vitamínov, živín a vlákniny. Ostane iba cukor a zanedbateľné množstvo vitamínov. Je preto oveľa lepšie piť čistú vodu a čaje a namiesto pitia ovocných štiav jesť skutočné ovocie.
juice-364945_1920
 

2. Športové nápoje

Ešte chvíľu ostaneme pri drinkoch, konkrétne bude reč o športových nápojoch. Tieto nápoje boli vyvinuté pre športovcov, ktorí absolvovali náročný intenzívny tréning, počas ktorého vyčerpali svoje zásoby glykogénu. Športové nápoje preto obsahujú:

  • vodu – na doplnenie tekutín,

  • elektrolyty - na doplnenie elektrolytov (napr. sodík), ktoré boli vylúčene prostredníctvom potu,

  • cukor – na doplnenie energie po náročnom tréningu.


V prípade, že nie si vrcholová športovkyňa a neabsolvovala si veľmi intenzívny tréning, nepotrebuješ žiadne ďalšie elektrolyty a ani také obrovské množstvo cukru. Jedna fľaša Gatoradu obsahuje viac ako 30 gramov cukru. Športové drinky mnohí považujú za menšie zlo v porovnaní s inými sladenými nápojmi. Pravdou však je, že rozdiel v obsahu cukru je minimálny.
Znova sa teda dostávame k tomu, že najlepšie je pitie čistej vody, ktorá ťa dostatočne hydratuje a neobsahuje zbytočný cukor ani iné umelo pridané látky.

3. Nízkotučné a odtučnené výrobky

Vyzerá to tak, že tuk sa stal hlavným nepriateľom každého, kto chce schudnúť. Vplyvom médií a pravdepodobne aj zlou interpretáciou niektorých faktov, sme všetci dospeli k názoru, že nič horšie ako tuk v našej potrave nenájdeme. Potravinárske spoločnosti preto začali vo veľkom vyrábať “zdravé” nízkotučné alebo dokonca aj úplne odtučnené produkty.
Vieš, čo je najväčším problémom potravín, ktoré boli zbavené tuku? Že ich chuť nie je zrovna lahodná. Aby tento veľmi podstatný nedostatok odstránili, začali výrobcovia pridávať do svojich výrobkov umelé dochucovadlá, sladidlá a veľké množstvo cukru. A teraz sa na chvíľu zamysli. Je lepšie konzumovať tuky, ktoré sa v potrave nachádzajú prirodzene (a v takejto forme sú pre nás aj zdravé) alebo sa kŕmiť jedlom, ktoré je síce málo tučné, no obsahuje veľké množstvo chemikálií?
yogurt-763373_1920
 

4. Margaríny

Z detstva si pamätám moment, kedy sa u nás v chladničke namiesto klasického masla začala objavovať akási umelohmotná krabička s niečím, čo vraj bolo maslo, ale chutilo to rovnako ako krabička. Umelo. Mama mi však povedala, že je to zdravšie ako normálne maslo (a hovorili to aj v telke), tak som si postupne na tú chuť zvykla a veselo jedla chlebík s margarínom.
Až teraz si uvedomujem, že hromadné pretláčanie margarínov do našich chladničiek bolo tiež dôsledkom “nízkotučnej mánie“. Maslo je predsa plné tuku, takže ho bolo treba nahradiť niečím “zdravším“. Ako zdravšia náhrada masla to teda vyhral margarín, ktorého konzumácia prudko vzrástla, zatiaľ čo maslo ostalo zabudnuté na dne chladiacich boxov.
Možno to nepočuješ prvýkrát, ale maslo je naozaj ZDRAVŠIE ako margarín. Zatiaľ čo margarín je spracovaná, umelo vyrobená potravina plná škodlivých látok, maslo je vynikajúcim zdrojom zdravých tukov, minerálov a vitamínov A, D, E a K2, ktoré majú pozitívny vplyv na tvoje zdravie.
butter-186909_1920
 

5. Proteínové a müsli tyčinky

Proteínové tyčinky sú na jednej lodi so športovými nápojmi. Ak nie si elitný atlét, ktorý potrebuje prijať denne obrovské množstvo bielkovín, žiadne proteínové tyčinky nepotrebuješ. Neobsahujú totiž nič, čo by si nenašla aj v ostatných potravinách.
Rovnako ako športové nápoje, aj proteínove tyčinky obsahujú väčšinou veľa cukru, umelých sladidiel a iných chemikálií. Takisto müsli tyčinky, ktoré mnohí jedia ako náhradu za čokoládové tyčinky a iné sladkosti, sú často plné umelých látok, takže ich výživová hodnota sa v podstate rovná tomu, čo sme nimi chceli nahradiť. To, že sú tam ovsené vločky a oriešky, je síce fajn, ale čo z toho, keď ich hodnota je zničená pridaným cukrom a olejom? Samozrejme, existujú aj také, ktoré sú o niečo zdravšie ako väčšina, no treba veľmi pozorne čítať etikety.

6. “Zdravé“ raňajkové cereálie

Raňajkové cereálie sú propagované ako neskutočne zdravé a plné vitamínov. Bohužiaľ, jediné čoho sú plné je cukor a rafinované sacharidy. Tieto cereálie väčšinou pozostávajú z malého množstva obilnín, ktoré sú často varené v masle alebo oleji. Kupovaným raňajkovým zmesiam sa preto radšej vyhni a urob si vlastnú. Je to jednoduchšie ako si myslíš. Zmiešaj ovsené vločky, rôzne semiačka od ľanových, chia až po slnečnicové. Pridaj mandle alebo iné oriešky a zdravá zmes je na svete. Ochutiť ju môžeš škoricou alebo kokosom a nič nepokazíš, ak pridáš čerstvé ovocie. Najlepšie sú čučoriedky, maliny a černice. Overený recept na raňajkovú granolu nájdeš TU :-).
cereal-556786_1920
Moja rada na záver, ktorou sa aj ja pri výbere potravín snažím riadiť znie:
Vyhýbaj sa spracovaným a hlavne vysoko spracovaným potravinám, ktorých zloženiu nerozumieš a je dlhšie ako maturitná otázka zo slovenčiny. Kupuj hlavne potraviny v takej podobe, v akej sa nachádzajú v prírode, jednozložkové nespracované potraviny, ako ovocie, orechy, semená, strukoviny, mäso, vajíčka a ryby. Nezabúdaj, zdravie máš len jedno tak si ho váž :-).
Ďalšie články, ktoré ti odporúčame:
Chceš schudnúť už navždy? Maj v chladničke len tieto potraviny!
Je cukor legálnou drogou?
Ktoré potraviny ti škodia? Zistíš s týmto testom za pár minút!
Silvia Hadeková
Redaktor vo Fitshaker

Som inštruktorka skupinových cvičení - Bodywork, Metafit a Deepwork (v Bratislave - Retro, Astra a Academia Universum) a autorka stránky Eat.Train.Love.Jedlo, pohyb a láska sú slová, ktoré podľa mňa vystihujú to, čo nám môže zabezpečiť zdravie, silu a vitalitu, aby sme mohli viesť šťastný a plnohodnotný život. Jedlo. Jedlo do veľkej miery ovplyvňuje to, ako sa cítime a v akej sme kondícii. Je zdrojom energie, ktorú potrebujeme, ak chceme podávať požadované športové výkony, ale aj vykonávať každodenné činnosti. Pohyb. Pohyb nás nabíja pozitívnou energiou - fyzickou aj psychickou, pomáha nám zbavovať sa stresu a udržuje nás vo forme. Láska. Všetko čo robíme, by sme mali robiť s láskou. S láskou k sebe. Neubližovať svojmu telu zbytočne chemikáliami, stresom a nezdravými návykmi. Čo sa týka cvičenia, mám rada silové a dynamické cvičenia a uprednostňujem cvičenie s vlastnou váhou. Môj web www.silviahadekova.com

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.