Kde ťa len nájdeme a ako vlastne vyzeráš?
Cesnak medvedí obľubuje vlhké lúky a tienisté miesta v lese. Má rád pôdu bohatú na humus, občas sa ukrýva pod rôznymi krovinami, a tiež vo vyššie položených horských lesoch. Prvé lístočky sa zvyčajne objavujú s príchodom jari, ale všetko záleží od poveternostných podmienok. Objaviť sa teda môžu skôr, ale aj neskôr.Väčšinou rastie vo veľkých plochách a poznávacím znamením je prenikavá cesnaková vôňa, ktorú pravdepodobne zavetríme skôr, ako rastlinku zbadáme. Aby sme sa nespoliehali len na vôňu, tak listy sú svetlozelenej farby, lesklé (veľmi podobné listom konvalinky, ktoré sú na rozdiel od cesnakových listov prudko jedovaté!) a vyrastajú priamo z cibule, ktorá je obalená priehľadnými šupkami. Rastlinka môže dosiahnuť výšku až 30 centimetrov. Sezóna zberu mladých listov trvá približne 2 mesiace. Netreba však čakať, kým rastlinka vykvitne. Vtedy sa totiž sezóna zberu končí.
Ako a v čom nám môžeš pomôcť?
Pravidelná konzumácia alebo pitie šťavy priaznivo pôsobí na rôzne virózy, trávenie a žalúdočné problémy, vysoký krvný tlak, cholesterol, imunitný systém, bolesti hlavy, pamäť, srdcové poruchy, hormonálnu činnosť, nespavosť alebo dýchanie. Dokonca ho môžeme nazvať najúčinnejším čističom krvi, žalúdka a obličiek. Čerstvá šťava z mladých listov je tiež výborným pomocníkom nielen pri hojení malých povrchových rán, ale aj pri liečbe chronických kožných prejavov a dlhodobejších kožných problémoch.
Kde všade ťa môžeme hravo použiť?
V prvom rade treba napísať, že všetky časti rastlinky sú jedlé a ďalej využiteľné. Jej vlastnosti ju predurčujú na využitie predovšetkým v kuchyni alebo pri rôznych jarných detoxikačných a čistiacich kúrach. Pred použitím zelené listy vždy poriadne umyte studenou vodou a nechajte voľne vyschnúť. Suché listy majú menší podiel liečivých účinkov, preto sa odporúča ich nikdy nesušiť a konzumovať vždy čerstvé, prípadne si listy zamraziť (či už celé, ale nakrájané na menšie časti).
Tým z nás, ktorí sú citlivejší na žalúdok sa odporúča nakrájané listy pred konzumáciou zaliať teplým mliekom a lúhovať minimálne 2 hodiny. A až potom využiť.
V súčasnosti sa celosvetovo veľkej obľube teší tzv. pesto práve z tejto rastlinky. Príprava je jednoduchá – pripravíme ho zmixovaním mladých listov medvedieho cesnaku, vlašských alebo píniových orechov, olivového oleja, morskej soli, čierneho korenia a citrónovej šťavy. Množstvá závisia od tvojej chuti. Nami overený recept nájdeš TU.
Pár zaujímavostí na záver:
- Prvý dôkaz ľudského využitia siaha až do Mezolitického obdobia, o čom svedčia archeologické nálezy v Dánsku.
- V roku 1992 bol vyhlásený za "liečivú rastlinu roka".
- Rastlina je považovaná za škodcu mliečnych fariem. Hospodárske zvieratá nesmú byť kŕmené cesnakovými listami. To by spôsobilo výraznú zmenu chuti ich mlieka.
- Šťava z listov odpudzuje mole a zároveň slúži ako domáci dezinfekčný prostriedok „na všetko“.
A čo ty? Ako využívaš medvedí cesnak najradšej?
Fit recepty nielen z medvedieho cesnaku, ale aj kopec iných zdravých surovín nájdeš aj v našich knihách Z fitka do kuchyne špeciál I, II a III:
Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.