Dobrý deň Evička, mohli by ste nás v krátkosti zasvätiť do pojmu ajurvéda z hľadiska stravovania?
Ajurvéda kladie v každom ročnom období dôraz na správne potraviny a tekutiny, vyberanie si cvičení a adekvátnych druhov športov a celkový denný režim v súlade s prírodou. Je prirodzené napríklad to, že v lete sa skôr zobudíme, lebo predtým, ako začne zvoniť budík stihnú nás poštekliť slnečné lúče.
Ako sa meníme počas letných dní?
Všimli ste si, že ste počas horúcich dní podráždení? Záchvaty hnevu na dennom poriadku, častejšie konflikty, ale tiež tráviace problémy, hnačky. Ako teda obnoviť rovnováhu doma aj v práci? Veľmi účinné sú činnosti, ktoré upokojujú PITTA konštitúciu, ktorá môže byť u Vás, počas letných dní, zvýšená, aj keď ste napríklad rodená VATA.
PITTA ovláda metabolizmus, a to sa prejaví už pri prvých letných dňoch. Väčšinou to tak býva, že apríl je bláznivý, potom v máji sa ani nestihneme spamätať a vychutnať si pocit v novom jarnom kostýme a lodičkách a už sú tu teplé dni. Tie nás často zaskočia, a tak nadávame na teplo, ako sme nadávali v zime na extrémy, ktoré nám pripravuje príroda z roka na rok viac.
Jednoduchosť ajurvédy spočíva v tom, že stačí málo, aby sme zabránili mnohým prejavom nerovnováhy. K prejavom zvýšenej PITTY patrí pálenie záhy, zlé trávenie, nadmerné potenie, zhoršené akné, opary, zápaly kĺbov, červené oči a čo sa týka nášho správania, musím spomenúť netrpezlivosť, intoleranciu až agresivitu a následne frustrácie a súboje na všetkých frontoch.
Ktoré potraviny si teda vyberať a akým aktivitám sa venovať?
Ak totiž pijeme príliš studené nápoje, naruší to naše trávenie a uhasí tráviaci oheň.
Podľa ajurvédy, by mala v našom jedálničku dominovať varená strava, ale v lete je oveľa viac prípustné jedenie surovej zeleniny a ovocia. Pri horúčavách konzumujeme malé porcie, aby sa telo počas trávenia nezaťažilo. Hlavnou zásadou je uprednostňovať potraviny sladkej, horkej a trpkej chuti. Minimalizovať príjem korenených jedál a potraviny slanej alebo kyslej chuti. Tá prvá skupina chutí totiž ochladzuje, tá druhá zohreje.
Medzi potraviny, ktoré majú vynikajúce ochladzujúce účinky (okrem iných pozitív) patrí sladké ovocie - melóny, čerešne, hrozno, granátové jablká alebo zelenina ako uhorka, zeler, hlávkový šalát, zelené fazuľky, koreň fenikla.
Čo sa týka mliečnych výrobkov, viac ako tie kyslé by sme mali uprednostňovať sladké. Teda mlieko namiesto jogurtu. To by ste asi nečakali, že nie jogurt v lete, však? Paradoxne jogurt je síce ochladzujúci, ale je kyslý, ťažký a zvyšuje tak produkciu hlienu a žlče. Vhodné je však ho napr. kombinovať s koreninami, hlavne s koriandrom, a tak použiť na dochutenie jedla. Ja ho teda úplne nevylučujem, len určite nie je vhodné „fičať“ celý deň na jogurtových nápojoch. Obzvlášť na tých ochutených. Tiež je vhodné vyvážiť vlastnosti jogurtu napr. kardamómom. Indovia vedia, prečo do jedál pridávajú korenia, okrem úžasných chutí to vyvažuje vlastnosti použitých surovín. Preto sa do mliečnych jedál alebo kávy pridáva napr. kardamóm.
Do denných jedál odporúčam zaradiť studené a ľahké bielkoviny ako tofu alebo fazuľa mungo. Ak jete mäso, uprednostnite biele mäso a sladkovodné ryby. Zo syrov si vyberajte mäkké, menej tučné druhy, prípadne tzv. Eggcheese - vynikajúci zdroj proteínov vyrobený z vaječných bielkov. Jednoduchá príprava, skvelé možnosti dochucovania. Výborný je aj v prípade, že si strážime líniu. Kúpite ho v bio obchodoch, ale takisto už aj v niektorých supermarketoch.
Z byliniek, ktoré sú chladivé a teda vhodné na leto spomeniem hlavne bazalku, vňať koriandra, kôpor, petržlen, fenikel, mätu.
A soľ samozrejme treba minimalizovať!
Čo často odporúčam počas letných mesiacov, je kokos a výrobky z neho, teda voda, mlieko, dužina aj kokosový cukor. Aj z tukov je práve v lete vhodný kokosový olej, na šaláty používajme napr. olivový, vhodný je aj slnečnicový.
A čo aktivity? V lete sa vyhýbajme prepracovaniu, stresu (a to hlavne v čase od 10:00 do 14:00 hodiny). Ideálna je ranná jóga s pranajámou, počas dňa ak máme tú možnosť, ideálne sú prechádzky v ochladzujúcom lesnom prostredí, taktiež večerné prechádzky, ktoré upokoja aj našu myseľ. Zo športov ajurvéda v tomto období roka odporúča bicyklovanie, plávanie, turistiku.
Ako je to s nápojmi?
Čistú vodu teda odporúčam ochutiť čerstvými bylinkami alebo ovocím, ja som si veľmi obľúbila napr. takú uhorku. Jednoducho ju nastrúham do sklenenej karafy s vodou. Alebo dám pár vetvičiek mäty a len zalievam počas dňa karafu. Na čo nedám dopustiť a zakaždým mi to pripomenie detstvo sú dostupné minerálne pramene. Pramenitá voda obohatená o množstvo cenných minerálov nenahradí žiadna značková voda v peknom plastovom obale. A hlavne hýbať sa počas horúcich letných dní pomedzi stromy, prírodu, to je to, čo chýba aj našim deťom. Výlet na nezaplatenie, všetci vyvenčení, spokojní, plní pozitívnej energie a ešte aj doplnené minerály. A to všetko zadarmo. ;-)
Čo tiež odporúčam, je vyhýbať sa komerčným detským nápojom a obľúbeným značkám typu „čím viac farieb, tým lepšie“. Vyrobte si vlastný nápoj a sami rozhodnite, čím ho napríklad osladíte. Cukor tiež zvyšuje pocit smädu. Okrem toho, telo reaguje vyplavením množstva inzulínu. A žalúdok pýta jesť. Stojí to za to?
Aj 100% ovocné šťavy je lepšie riediť vodou, ideálne pomerom 1:1. Ďalšou možnosťou sú čaje, ale lepšie ako čierne sú napr. zelené alebo bylinkové. Niektoré národy pijú teplé čaje práve v lete, pretože ich viac osviežia.
Neodporúča sa káva a ani alkohol – hlavne nie destiláty a ťažké červené vína. Občas počas letných mesiacov je vhodné napr. talianske prosseco.
V Indii je napríklad veľmi obľúbený a tradičný nápoj LASSI – jogurt zmiešaný s vodou a koreninami, prípadne ovocím. Slané LASSI sa dochucuje napr. praženou rascou alebo kurkumou. Sladké LASSI zase ovocím. Mangový, podľa mňa, nemá konkurenciu (ak je to naozaj čerstvé sladké mango), ale používa sa často aj ananás, banán, jahody.
Výbornou ochladzujúcou bylinou počas leta je aloe vera – jej šťava osvieži, schladí, dodá potrebné minerály, vitamíny, aminokyseliny či tráviace enzýmy. To isté platí aj o kokosovej vode. Je to chutný, osviežujúci a energizujúci nápoj, ktorý hydratuje a podporí výkonnosť pri fyzických aktivitách. Skúste si na ne spomenúť aj pri príprave smoothie. Telo sa Vám odmení.
Ako teda môže vyzerať taký ukážkový denný jedálny lístok?
Na raňajky je vhodnou voľbou výdatný ovocný šalát ozdobený hrozienkami a strúhaným kokosom, prípadne ovsené vločky ochutené sekanými orechami alebo mandľami a trochou javorového sirupu, ktorý je tiež vhodným sladidlom (ak máte v obľube stéviu, tiež je to vhodná alternatíva). Že nemáte radi sladké raňajky? Skúste zeleninovú omeletu s vaječným bielkom na celozrnnom toaste. Vhodné je aj avokádo – či už v sladkej alebo slanej verzii (ja využívam obidve, milujem ho).
Tu je recept na moje letné raňajky:
Ovsené vločky s ovocím a kokosovým mliekom
Čo budeme potrebovať na 2 porcie?
- 6 lyžíc ovsených vločiek (ak máte problém so surovými uvarte ich, sú potom ľahšie stráviteľné – hlavne pri VATA konštitúcii)
- ½ šálky vody
- cca 2 dlane sezónneho ovocia
- 2 lyžičky kokosového oleja
- štipku kardamómu
- ½ šálky kokosového mlieka
- kokosový cukor (voliteľné, pre tých, ktorý majú radšej sladšie raňajky)
Ako budeme postupovať?
2. Ak pridáme viac vody, vznikne nápoj, ktorý môžeme vypiť. V prípade, že je pokrm hustejší, môžeme podávať v miske.
Môj TIP: Keď potrebujem energiu, pridám do raňajok aj matcha čaj – naštartuje metabolizmus, zvýši výkon a pridá nutričnú hodnotu jedlu vďaka množstvu prospešných látok. Ďalšou alternatívou je napr. práškový zelený jačmeň alebo prášková chlorella či spirulina.
Obed je v ajurvéde považovaný za hlavné jedlo dňa, malo by byť teda najväčšie a najvýživnejšie. Ak to tak nie je, dobehne nás to vo večerných hodinách. Skúste napríklad ryžu basmati, strukoviny a ako obloha zeleninový šalát s olivovým olejom dochutený čerstvo vyžmýkanou limetkovou šťavou a koriadrom. Alebo si ako hlavné jedlo môžete dať polievku (hrášok, mrkva, zeler) a k tomu opečený toast, prípadne celozrnné cestoviny s tofu. Milujem studené verzie polievok. Nechajte sa inšpirovať napríklad polievkou TARATOR z Bulharska alebo GASPAČO zo Španielska. A vytvorte si vlastnú verziu.
Večeru potrebujeme na udržanie aktívneho metabolizmu. Nevynechávajme ju! Jednoduché jedlo, ktoré má byť o niečo menšie ako obed. Môže to byť napr. ľahká zelenina s malou porciou bielkoviny. Alebo skúste bulgur s restovanými šampiňónmi, kozí syr, avokádo. Ďalšie letné jedlo sú krátko restované fazuľky na kokose a na ozdobenie koriander.
Hlavne ženy sa ma často pýtajú na chlieb – čím ho nahradiť, ak ste sacharidový typ. Skúste napríklad indické chapati (čapatí) – je to denný chlieb miliónov Indov. Používa sa ako príloha a aj namiesto príbora. Pri jeho príprave potrebujeme okrem celozrnnej pšeničnej múky vodu, soľ a ghí maslo. Žiadne vajcia! Vynikajúca príloha k šalátom alebo polievkam. Pšeničnú múku môžete nahradiť cícerovou múkou alebo múkou z červenej šošovice – tá je ľahko stráviteľná a vhodná aj pre batoľatá.
Čo sa týka starostlivosti o telo, každá žena chce byť hlavne v lete krásna, máte aj v tejto oblasti nejaké ajurvédske tipy?
Ďalší „zázrak“, ktorý je na leto ideálny, je ružová voda. Posledné mesiace sa dostala do regálov, takže nie je problém ju zohnať tak, ako to bolo pred pár rokmi. Je vhodná do smoothies, dezertov aj na ošetrenie tváre. Príjemne ochladzuje a má veľa pozitívnych účinkov aj pri vnútornom použití. Na vonkajšie použitie je ideálne ju mať v spreji a vždy v kabelke. ;-)
Uhorka je úžasná na hydratáciu. Ráno jednoducho pár koliesok nakrájam na tenké prúžky a položím na vyčistenú pleť. Často to robím, kým ešte všetci spia. Lebo potom sa už k maskám nedostanem. :-) Pri suchej pokožke je ideálne zmiešať napr. matcha alebo rôzne íly s kokosovým olejom, pri dehydrovanej matcha čaj s nastrúhanou uhorkou, prípadne veľmi dobre pôsobí aj avokádo. Pri problémovej pokožke sa práve v lete najviac zhoršuje akné, preto skúste ajurvédsku bylinu neem (po slovensky nimba) s ružovou vodou. Pri maskách na tvár sa vždy riadim pravidlom tzv. SKIN FOOD, čiže na tvár dám len to, čo aj do pusy.
Milujem tiež ovocné pleťové masky, ale to skôr keď sme niekde v ázijskej krajine – mango alebo papája – to sú moji favoriti. Masku stačí nechať pôsobiť cca 10-15 minút. Nepotrebujem už žiadne ingrediencie, jednoducho ovocie nakrájam na tenké plátky a poukladám na vyčistenú pleť.
A ešte jeden rituál robím pravidelne počas roka a v lete vždy pred prvým slnením, ním je domáci peeling. Zmiešam kokosový cukor s olejom a bylinkami – napríklad nimba. Telový peeling odstraňuje nahromadené odumreté bunky, čistí póry a súčasne povzbudzuje cirkuláciu krvi. Je možné použiť aj soľ, napr. himalájsku, ale tú mám radšej do kúpeľa. Takže krúživými pohybmi jemne vmasírujeme pomocou rukavice z prírodného materiálu cukrovú zmes na navlhčenú pokožku. Drsnejšie miesta ako ramená, lakte, kolená a päty masírujte intenzívnejšie. Chvíľu počkáte a potom už len zmyť a ošetriť hydratačným krémom alebo mliekom. Telo bude jemné ako bábätko. :-)
Čo by ste rada odkázala našim čitateľkám na záver?
Veríme, že niektoré tipy, ktoré pochádzajú z učenia ajurvédy aplikuješ do letného obdobia aj ty. Evičke z firmy Altevita krásne ďakujeme za rozhovor a prajeme jej nádherné leto a veľa spokojných zákazníkov. :-)
Buď vnímavá a láskyplná k svojmu telu. S nami môžeš pátrať viac o strave a objavovať, aký typ pohybu ťa baví.
Ponúkame ti mnoho skvelých videí s odborníkmi o zdravom a vyváženom stravovaní a viac ako 1000 cvičebných videí s našimi trénermi.
Okrem toho pre teba pripravujeme výzvu Reštart po lete ! Poď sa pridať a vyformuj svoju postavu snov. Bude to spoločná, energiou nabitá jazda, ktorá ťa zaručene bude baviť. Už sa na teba tešíme 4. septembra ❤️!
Moje telo je to jediné, s kým musím prežiť celý život. Nie je to len klišé fráza, ale niečo, podľa čoho sa snažím žiť. Rada objavujem nové zdravé recepty, obklopujem sa pozitívnymi vecami a zbožňujem pohyb. Táto trojkombinácia je pre mňa dôvod, prečo som aj ja súčasťou Fitshakera :-)