Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Zdravé jedlo v Paríži. Tieto reštaurácie musíš navštíviť!

Veľakrát dostávam otázku ako sa stravujem, keď nie som práve doma. Z mnohých diskusií, ktoré s vami vediem, mi vyplýva, že mnohých pri udržateľnom zdravom životnom štýle odrádza práve otázka stravovania na cestách. Práve preto sa s vami chcem podeliť o informácie a tipy, ktoré sa vám určite zídu a pomôžu vám udržať si zdravý životný štýl kdekoľvek a kedykoľvek. Cez nový seriál Rawlicious, v ktorom budem predstavovať viaceré metropoly a miesta, kde sa dobre a zdravo najesť. Všetko otestované na vlastnej koži. Raj pre vegetariánov, veganov alebo ľudí trpiacimi rôznymi intoleranciami na vašej dovolenke. Začíname v Paríži. Nech vám chutí :-).
Typické francúzske jedlo má od zdravej kuchyne ďaleko, a predsa sa dá vybrať. Paríž som si vybrala hlavne z toho dôvodu, že je už niekoľko rokov mojim prechodným bydliskom, a zároveň atraktívnym miestom, ktoré je vyhľadávané väčšinou populácie. Ďalším dôvodom je, že Francúzsko a jeho vynikajúca kuchyňa je stále dosť neprístupná zmenám a požiadavkám „nás odlišných“ :-). Tak teda poďme na to.
fitshaker_blog_zdrave_jedlo_pariz_titulna
Bagety, foie gras, veľa druhov mäsa a syrov. Tak by som definovala typickú francúzsku kuchyňu. Teda vlastne nič z toho, čo by spadalo do mojej každodennej stravovacej rutiny :-). Avšak napriek tomu, je veľa „pouličných stánkov “ s čerstvou škálou ovocia, štiav a sušených plodov, ktoré si vždy rada zadovážim, keď sa práve presúvam z miesta na miesto a ovládne ma pocit hladu. Prípadne v nedeľu, keď je skoro všetko zavreté. V bežný nákupný deň ich nepreferujem, keďže majú o dosť vyššiu cenu ako bežné obchody.
Rawlicious Paríž – cesta po zdravých prevádzkach, ktoré vám zachutia
Moje bežné nákupy ovocia a zeleniny väčšinou smerujú na farmárske trhy v okolí bydliska, ktoré si vopred pred cestou zmapujem (vďaka Google). Preferujem vždy čerstvé, a preto nakupujem radšej v menších množstvách niekoľko x do týždňa – konkrétne adresy mojich obľúbených trhov nájdete na konci článku.
fitshaker_blog_zdrave_jedlo_pariz_ovocie
1. Obchodná sieť Naturalia a bio obchodíky
Ak sa rozhodnete pre väčší a zdravší nákup a preferujete, čo najkvalitnejšie suroviny, zvoľte obchodnú sieť NATURALIA (adresa na konci článku). Nájdete tam ovocie a zeleninu v bio kvalite a od lokálnych pestovateľov, vždy čerstvú. Ďalej širokú škálu DIA produktov, RAW sekciu a obrovskú VEGAN sekciu, ktorá určite poteší. Šťavy od výmyslu sveta, kokosovú vodu, čaje, atď. Rastlinný proteín a doplnky stravy, extrakty z rias a natural kozmetiku. Určite odporúčam navštíviť!
fitshaker_blog_zdrave_jedlo_pariz_jedlo2
Ak sa sieť Naturalia práve nenachádza vo vašom okolí, určite nájdete lokálne Bio obchodíky (adresy niekoľkých obľúbených uvádzam tiež na konci :-)).
2. Zdravé sekcie v supermarketoch
Pred pár rokmi Francúzi o Bio ani len nepočuli. Posledné dva roky sa však čoraz viac nachádzajú, dokonca, v komerčných sieťach obchodov Carefour, Monoprix, Franprix, Casino, DIA, či dokonca Lidl.  Spolu s čerstvo vytlačenými šťavami, lisovanými zastudena (väčšinou zn. Tropicana, ale má ich aj sieť Carefour) sú mojou voľbou č. 1. Taktiež majú širšiu škálu rastlinných mliek – BIO sója, mandľové, ryžové, ovsené,... a nájdete tu aj sirupy z agáve a ďalšie kvalitné BIO výrobky. Hlavne v sieti Carefour s potešením nachádzam čisté rastlinné mlieka bez priania akýchkoľvek iných umelých sladidiel alebo koncentrátov.
18612478315_a5fec0b7c4_z
3. Moje obľúbené zdravé reštaurácie a bistrá
My Kitchn
Ako prvú musím dať do pozornosti vynikajúcu veganskú kuchyňu MY KITCHN mojej dobrej kamarátky Jennifer Eric. Okrem vynikajúcich veganských pokrmov sa môžete tešiť na kávičky a čaj od výmyslu sveta a skvelé Green Smoothie. Všetko je vyrábané z čerstvých sezónnych rastlinných produktov s láskou, oddanosťou a veľkou dávkou kreativity. Garantujem vám, že všetko vymenované pocítite v podobe vynikajúceho zážitku na vlastnej koži.
Au Grain De Folie
Ak sa nachádzate v blízkosti Moulin Rouge alebo sa chystáte na výstup vidieť baziliku Sacre Cour v Montmartre, zastavte sa vo vegetaríánsko-veganskej reštaurácii s obchodíkom Au Grain De Folie. Je malá, útulná a verejnosťou veľmi obľúbená, takže si zarezervujte stôl dopredu.
fitshaker_blog_zdrave_jedlo_pariz_augrain_de_folie
42 DEGRÉS
V prípade, že chcete ochutnať pravé vynikajúce čisto RAW pochúťky, vyberte sa smerom Gare du Nord a navštívte historicky prvú RAW reštauráciu 42 DEGRÉS v Paríži – maličká, útulná a veľmi chutná :-). Otvorené majú do 22:30 a jedlo ponúkajú od 18-tej. Dovtedy vás radi ponúknu dobrým smoothie, čajíkom, zákuskom alebo raw snackom.
42
M.O.B
Reštaurácia s vegetariánskou a veganskou ponukou jedál je pekné miesto v blízkosti Seiny. Koncept je na základe „fastfoodu“ štýlu USA, takže vás asi neprekvapím, že ich špecialitou sú tzv. Veggie burgre a hranolky, ale nájdete aj freshe, smoothies, dezerty z ryžového mlieka atď. Je to trošku drahšie miesto, ale určite stojí za to vidieť.
Gentle Gourmet Cafe
Osobne mi imponuje pani Deborah Brown Pivain – zakladateľka a šéfkuchárka reštaurácie Gentle Gourmet Cafe, ktorá premenila typickú francúzsku kuchyňu na veľmi zdravú veganskú verziu. Toto miesto sa určite oplatí navštíviť, ak ste gurmán a vychutnávač. Majú vraj úžasné verzie veganskej pizze a ďalších pokrmov a ide o jedinečný veganský zážitok a pôžitok z jedla v krásnom prostredí.
gour
Sol Semilla
Posledná reštaurácia – alebo skôr kantína - ktorá má dokonca svoj vlastný internetový obchod sa volá Sol Semilla (vegan & superfood canteen) na Rue des Vinaigriers. Je to malé miestečko, ale veľmi útulné a obľúbené. Špecializuje sa skôr na šťavy, smoothies a zákusky, ale nájdete tu aj studené a teplé veganské jedlá. Majú vynikajúcu horúcu čokoládu z raw kakaa, škorice, agáve a kurkumy.. Oplatí sa vyskúšať.
sol
4. Zdravé fast-foody pre zaneprázdnených
V nákupných centrách napr. BEAUGRENELLE blízko Eifel tower či Trocadero, vyhľadávajte siete s rýchlym stravovaním EXKI. Čerstvé šťavy, zdravé polievky, šaláty a snacky či ovocie je to, čo vás tu čaká a neminie. Nech už je váš lifestyle akýkoľvek, prídete si na svoje.
Taktiež v blízkosti Concorde či Louvre na Rue Rivolli, v nákupnom centre  Le Carrousel, nájdete možnosti pre vegetariánov a veganov. V okolí Rivoli a Chatlet sa nachádza nákupné centrum Les Halles, kde okrem skvelých nákupov, môžete vyskúšať kulinárske zážitky od výmyslu sveta. Pre nás „odlišných“ je tam niekoľko BIO obchodov a reštaurácií, napr. Le Bio d'Adam et Eve, ktoré určite neobíďte– jedlá sú podávané formou „pret a manger“, a teda, ak sa ponáhľate, je to rýchla a zdravá voľba.
adm
Niekoľko zdravých stravovacích tipov, nech ste kdekoľvek
No a nakoniec mi dovoľte pár tipov ako sa správať na cestách, predísť nepríjemným skúsenostiam a udržať si zdravý životný štýl bez akéhokoľvek utrpenia.

  • Čítajte obaly – to nie sú len info na prednej strane. Zaujímajte sa o to, čo jete a dávate do svojho tela. Prečítajte si celé zloženie pokrmu – veľa krát budete prekvapení, či sú tie zaručene zdravé, nízkokalorické pokrmy bez cukru skutočne tak zdravé.

  • V komerčných sieťach voľte ovocie a zeleninu v Bio kvalite, a to hlavne pokiaľ má tenkú šupku a je komerčne pestovaná – výborný príklad sú, napr. jablká.

  • Jedzte, čo najviac jednoducho a naturálne. Preferujte ovocie a listovú zeleninu v čerstvom stave.

  • Keď vás ovládne chuť mlsať, voľte ovocie a sušené plody alebo natural oriešky, či semiačka.

  • Noste si so sebou malý prenosný mixér. Ja mam môjho pomocníka vždy po ruke. Váži cca 1 kilo a vždy je mi super pomôckou na cestách.

  • Preferujte čerstvé šťavy miesto džúsov z koncentrátov – čerstvé šťavy sú označené a vždy sa uchovávajú v chlade.

  • Dovoľte vyniknúť svojim prirodzeným  inštinktom a ovocie a zeleninu pred kúpou ovoniavajte – čo vám nevonia, to väčšinou dobré nebude.

  • Nekupujte ovocie a zeleninu bez semiačok. Výborným príkladom je dyňa – pamätajte, keď sa niečo nechce rozmnožovať, pravdepodobne má na to dôvod. Nepodceňujte múdrosť prírody.


11796316_925420867520845_3239576580679841162_n
Dúfam, že vám môj článok pomohol. Ak vám niečo v ňom chýbalo, rada sa inšpirujem v mojich budúcich príspevkoch RAWLICIOUS z ďalšieho mesta či miesta :-).
Adresy zdravých gastro zástaviek v Paríži:
 
FARMÁRSKE TRHY
Okolie Rue Rivoli
Marché Saint-Honoré
Place du Marché Saint Honoré, 1st
Streda od 12:30 do 8:30 pm a sobota od 7:00 am to 3:00 pm.
Metro: Pyramides
 
Marché "Saint-Eustache-Les Halles"
Rue Montmartre, medzi Rue Rambuteau and Rue du Jour, 1st
Štvrtok od 12:30 do 8:30 pm a sobota od 7:00 am to 3:00 pm
Metro: Châtelet-Les Halles
 
Okolie Eifelovky
Marché Saxe-Breteuil
Avenue de Saxe, 7th
Štvrtok od 7:00 am do 2:30 pm a sobota od 7:00 am do 3:00 pm
Metro: Ségur (line 10)
 
Okolie Champs Elyses alebo Madeline
Batignolles Organic Market
Terre-plein Bd des Batignolles, 8th
Sobota od 7:00 am do 3:00 pm
Metro: Rome, Place de Clichy
 
Treilhard Covered Market
1 rue Corvetto, 8th
pondelok a sobota od 8:30 am do 8:30 pm
Metro: Villiers
 
Okolie Montparnase
Brancusi Organic Market
Place Constantin Brancusi
Sobota od 9:00 am do 3:00 pm
Metro: Gaité
 
Všetky markety nájdete tu: http://goparis.about.com/od/shopping/a/Paris-food-markets.htm
 
OBCHODY SIETE NATURALIA
http://www.naturalia.fr
V Paríži ich je spolu 17. Všetky lokality si môžete jednoducho vygoogliť, tu je pár z nich:
 
Naturalia
59 Rue Saint-Antoine
Paris
 
Naturalia
41 Rue Lepic
Paris
 
Naturalia France
11 Rue Bayen
Paris
 
Naturalia France
43 Boulevard de Clichy
Paris
 
ZDRAVÉ REŠTAURÁCIE
My kitchn
http://www.mykitchn.fr
82 rue Lemercier
75017 Paris
France
Ut – ne 12 :00 do 16 :00
 
Au Grain De Folie
‪24 rue Lavieuville
75018 Paris, France
Metro Abesses
Po – pia 1š :30-15 :00 19 :30 – 22 :30
So – ne 12 :30 – 22 :30
 
42 DEGRÉS
http://42degres.com
109, rue du faubourg Poissonière
75009 Paris
Po-pia 12 :00 do  22 :30
ne Brunch od 12h do 16h
 
M.O.B
34 Quai d'Austerlitz, 75013 Paris, Francúzsko
po - so 00 :00 - 12:00 am
Ne 10:00-18:00
 
Gentle Gourmet Café
http://www.gentlegourmetcafe.com
24 Boulevard de la Bastille, 75012 Paris, Francúzsko
ut - ne 11:00-14:00 a 18:00- 22:00
 
Sol Semilla
http://www.sol-semilla.fr
23 Rue des Vinaigriers, 75010 Paris, Francúzsko
ut ne 12:00  - 16:00
ut - so 19:00 - 22:00
 
Sieť EXKI
www.exki.com
 
LOKÁLNE BIO OBCHODY
Le Bio d'Adam et Eve
http://www.lebiodadameteve.com
‪41 rue st Honore, 75001 Paris, France
po – so  11:30 - 20:00
 
BIO NATURO
213 avenue de Versailles
75016 Paris
 
L'Herboristerie du Montparnasse
38 rue du Montparnasse
75006 Paris
 
Quintessense Bio Nature
1 rue Falguière
75015 Paris
 
Votre Boutique Bio
14 avenue Félix Faure
75015 Paris
 
Ďalšie články, ktoré by ťa mohli zaujať:
7 overených tipov na rýchly a zdravý snack
Zdravé sušienky na cesty 7 x ináč
Ako sa stravovať na all-inclusive dovolenke a nepribrať
Vanda Dita Gallo
Redaktor vo Fitshaker

Dlhé roky som aktívna vyznávačka veganského/raw životného štýlu. Venujem sa prednáškam a osvete o zdravom životnom štýle, zdravej voľbe surovín. Venujem sa tiež výrobe zdravých ľahko stráviteľných a výživných verzií pochutín ako napr. Raw – živému chlebu či kelovým chipsom. Pripravujem super zelené výživné smoothies a zdravé raw verzie hlavného menu pre veganov a vitariánov. Pozorne analyzujem zelenú listovú zeleninu, bylinky a jedlé divé trávy. Verím, že moje články, početné recepty a zaujímavosti vás inšpirujú, poučia a dajú vám niečo cenné a hodnotné do života. Pretože presne to je to, čo sa vám budem snažiť odovzdať v každom jednom z nich.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.