Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Zadržiavanie vody v tele: Čo za ním stojí a ako sa ho zbaviť?

zavodnenie organizmu

Naše telo je približne až zo 60 % tvorené vodou. Tekutiny sú nielen v cievach a bunkách, ale aj v ich okolí. Voda je pre naše telo nevyhnutná, okrem toho, že tvorí naše vnútorné prostredie a udržuje rovnováhu, sa podieľa aj na chode biochemických procesov, vylučovaní, regulácii krvného tlaku, obličkových funkcií a mohli by sme menovať donekonečna.

Prečo je potom taký problém, keď niekto vodu zadržiava alebo, ako sa ľudovo povie, je zavodnený?

zadržiavanie vody v tele priznaky

Cesta vody v našom tele

Správna hydratácia je dôležitá a o dodržaní pitného režimu počúvame denne. Ako je potom možné, že voda, ktorú vypijeme, v nás môže „zostať“ a spôsobovať nám ťažkosti?

Vodné hospodárstvo je komplikovaná záležitosť a v tele sa na jeho regulácii podieľajú orgánové systémy aj hormóny.

Môžeme si to zjednodušene predstaviť asi takto: keď vodu vypijeme, prejde žalúdkom a väčšina sa vstrebe v čreve. Keď sa voda vstrebe do cirkulácie, podľa potreby sa časť pridá ku krvi, časť vstúpi do buniek a časť ostane okolo nich, všetko vždy podľa potreby. Následne, keď je voda „využitá“, sa z nášho tela vylučuje nielen močom a stolicou, ale aj potením či vydýchaním.

Ak sa tento proces z akéhokoľvek dôvodu naruší, môže sa to prejaviť zavodnením.
zadržiavanie vody v tele pred menštruáciou

Čo je osmóza?

Voda, ale aj ostatné látky sa po tele musia presúvať. Ako však napríklad taká voda vyjde von z bunky alebo, naopak, do nej vstúpi?

Takýto presun funguje prostredníctvom viacerých mechanizmov a jedným z nich je osmóza. Ide o presun maličkých molekúl cez stenu bunky, pričom hnacím motorom tohto pohybu je rozdiel v koncentrácii osmoticky aktívnych látok v bunke a v jej okolí. Komplikované, však?

Pointa je v tom, že existujú látky, ktoré majú schopnosť „ťahať“ so sebou vodu. Tieto látky voláme osmoticky aktívne. Naše telo sa snaží, aby bola koncentrácia týchto „osmoticky aktívnych“ látok vyrovnaná v bunke a v jej okolí. To sa docieli práve spomínanou schopnosťou potiahnuť vodu so sebou. Ak je koncentrácia povedzme sodíka vyššia v okolí bunky ako v jej vnútri, voda sa presunie z okolia do bunky (za sodíkom, ktorý ju ťahá), aby sa tieto koncentrácie nariedili, a teda vyrovnali. Voda dokáže cestovať cez membrány buniek najjednoduchšie, čo je aj jedným z dôvodom, prečo cestuje ona a nie ióny.

nadmerne zadrziavanie vody v tele

Zavodnená

Zadržiavanie vody sa prejavuje opuchmi na dolných končatinách, členkoch, ale pri vážnych ochoreniach vedia pekne potrápiť aj opuchnuté viečka, u mužov dokonca semenníky.

Pri ochoreniach pečene a obličiek sa zadržiavanie vody prejavuje aj retenciou tekutín v pľúcach či v brušnej dutine, to sa však zdravých ľudí netýka.

To, čo trápi väčšinu žien v súvislosti so zavodnením, je priberanie alebo neschopnosť schudnúť.

Dobrou správou však je, že ak netrpíš zdravotnými ťažkosťami, zavodneniu vieš predísť alebo sa ho zbaviť. Ako inak – správnou životosprávou.
menštruácia zadržiavanie vody v tele

Ktoré látky nás zavodňujú?

To, ktoré všetky látky a ako vedia spôsobiť nadmerné zadržiavanie vody, nebudeme bližšie rozvíjať. Táto téma je komplikovaná aj pre ľudí, ktorí ju aktívne študujú.

Pre bežného človeka je potrebné vedieť najmä to, že zavodnenie (ak sme inak zdraví) spôsobuje nadmerné množstvo soli v potrave, ale osmoticky aktívne sa správajú aj sacharidy. Okrem toho nás môže zavodniť aj hormonálna aktivita či dlhé sedenie – napríklad v lietadle.

zadržiavanie vody v tele alkohol

Ako sa zbaviť nadbytočnej vody?

Najčastejšou príčinou zadržiavania vody je nadmerné množstvo sodíka, ktoré prijímame vo forme kuchynskej soli. Ak si hovoríš, že ty predsa moc nesolíš, sodík je početne obsiahnutý aj v procesovaných potravinách, polotovaroch, ale aj v sladených nápojoch.

Zdravé množstvo soli v potrave je podľa WHO okolo 5 g/denne. Skutočný príjem občanov EÚ sa však pohybuje až na 7 – 18 g/denne.

Bohužiaľ, nie vždy máme možnosť vypočítať, koľko soli je v ktorom jedle, aj keď si ho pripravujeme sami doma.

Ako teda obmedziť soľ? Okrem toho, že doma budeme soliť menej a na dochutenie použijeme radšej bylinky, je dobré úplne vynechať polotovary a sladené nápoje.

Jedlo v reštauráciách, aj tých dobrých, by tiež nemalo byť rutinnou záležitosťou, keďže nevieme, ako bolo pripravované a koľko vecí „navyše“ sa v ňom nachádza.

zadrziavanie vody v tele pocas menstruacie

A čo cukor?

Vieš, ako odvodňujú rôzni fitnes extrémisti? No predsa vynechaním sacharidov. Ak by si zo svojho jedálnička úplne vynechala povedzme na týždeň akékoľvek sacharidy – sladkosti, pečivo, ovocie, ale aj ryžu, cestoviny, proste všetko, počas tohto týždňa by si sa síce cítila extrémne unavene, ale mohla by si stratiť pokojne aj 2 – 4 kg na váhe.

Nebol by to však tuk, ale voda a kilá by sa ti vrátili rovnako rýchlo, ako ubudli, a práve preto nie je takáto radikálna strava ani dlhodobým a ani zdravým riešením.

Čo ti teda odporúčame? Odborníci sa zhodujú na tom, že na predchádzanie zavodneniu je najlepšia pestrá a vyvážená strava obsahujúca ovocie, zeleninu, ktoré dodajú dostatok vlákniny, ak sacharidy, tak komplexné, kvalitné tuky a bielkoviny prevažne rastlinného pôvodu.

Rovnako dôležitá je hydratácia (nie, veľa vody nespôsobí, že ju tvoje telo zadrží) a vynechanie alkoholu a fajčenia. Ak navyše zaradíš aj pravidelnú pohybovú aktivitu, telo nebude mať dôvod vodu zadržiavať.

ako odstranit zadrziavanie vody v tele

Iné dôvody

Zadržiavanie vody je bežné aj pri hormonálnych zmenách a často je okrem tehotenstva s opuchnutými nohami aj súčasťou menštruácie či PMS.

Zavodnenie z hormonálnych dôvodov neovplyvníme tak jednoducho ako napríklad to, ktoré spôsobuje strava. Na zmiernenie takýchto príznakov platia rovnaké opatrenia týkajúce sa stravy a pohybu.

Ako podporíš svoju hormonálnu rovnováhu, sa dočítaš aj v našom článku o Ženských hormónoch .

Opuchy nôh poznajú aj cestovatelia či ľudia so sedavým zamestnaním. V takomto prípade pomôže používanie kompresných podkolienok či pančúch, veľa vody a polohovanie. Ak napríklad dlho letíš, skús sa párkrát poprechádzať po uličke, ponaťahovať sa alebo si dať pár drepov. Tieto tipy zaručene fungujú aj pri kancelárskej práci alebo akomkoľvek inom cestovaní!

V tieto dni máme pre teba nachystaný skvelý darček 🎁. Je ním praktický prístroj Luli Chef Mini v hodnote 129 €. Je skvelým pomocníkom pri príprave krémových polievok, raňajkových kaší alebo detských príkrmov alebo dokonca pri výrobe rastlinného mlieka a smoothie nápojov 🍜!

Pýtaš sa ako ho môžeš získať? Stačí, ak vo svojej objednávke v našom e-shope nakúpiš minimálne za 100 € a Luli Chef Mini ti bude automaticky prihodený k objednávke 😊. Zľava platí od 6. 12. 2023 do vypredania zásob 🤗.

Luli chef
Fotka autora
Bea Loffayová
Redaktorka vo Fitshakeri

Ľudské telo ma vždy fascinovalo čo bol aj jeden z dôvodov, pre ktorý som sa rozhodla stať sa lekárkou. Páči sa mi, ako sa dá prostredníctvom “ľudskej reči" vysvetliť, čo sa v našom organizme deje a dať tak možnosť všetkým, ktorí sa zaujímajú porozumieť nášmu fungovaniu. Na blogu Fitshaker sa vám tak snažím priblížiť témy týkajúce sa ženského zdravia, výživy a fungovania nášho tela, podložené štúdiami a faktami. Ak vás zaujíma konkrétna téma, budeme radi ak sa nám ozvete do redakcie.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.