Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Začala si chudnúť? 5 negatívnych vecí, s ktorými sa môžeš stretnúť, ale nesmú ťa odradiť

ako chudnúť

Chudnutie je vo svojej podstate veľmi jednoduchý proces, ktorý veľmi komplikujú niektoré okolnosti a situácie. V tomto článku ti chcem ukázať, že môžeš zareagovať tak, aby si vzišla z týchto situácií ako víťazka. Sú to situácie, o ktorých nebudem písať len na teoretickej úrovni, keďže sám som si vyskúšal nadváhu a na vlastnej koži som pocítil, čo to znamená prejsť si takýmto procesom.

Hoci pôsobím ako tréner už viac ako 13 rokov, ani pre mňa to nebolo jednoduché. Nie preto, že som nevedel, čo mám robiť, to viem úplne presne, ale hlavne preto, aké nečakané situácie som zažil, ktoré ma veľmi prekvapili a musel som sa cez ne preniesť. Bol to veľký tlak na moju psychiku a veľká skúška zároveň, avšak našťastie sa mi to nakoniec podarilo a ten pravý recept na úspech chcem ponúknuť aj tebe.

S čím sa môžeš stretnúť a ako to riešiť?

# 1: Neustále hodnotenie a posudzovanie

Keďže aj v rodine mám ľudí, ktorí riešia svoju váhu/nadváhu, všimol som si toto správanie už predtým, ale nečakal som, že bude až také časté. Celé sa to začalo, keď som už mal fázu priberania za sebou a vrhol sa do chudnutia. Zakaždým, keď som si dal nejaké jedlo, moje okolie ho okamžite hodnotilo. „Toto by si už nemal, veď chudneš!“, „Prestaň sa už prežierať!“, „Ako to, že ešte ješ, veď je už sedem hodín!“

Zo všetkých, s ktorými som žil, sa zo dňa na deň stali experti na výživu a radili mi, čo áno, čo nie, kedy mám jesť, kedy nemám jesť, akú porciu mám atď. :-D Spočiatku mi bolo z toho smiešne, ale pristihol som sa aj v momente, keď som sa radšej zatvoril do špajzy, kde som si potajme dal niečo, čo viem, že odsúdili, a ja som sa týmto útokom už chcel vyhnúť a v pokoji vychutnať jedlo, ktoré tak super chutilo.

Ak ti takáto kontrola od blízkych nevadí, je to fajn, ale ak cítiš a vidíš, že je to pre teba problém, je na rade to najdôležitejšie. Sadnúť si s blízkymi a vysvetliť im, že ak im na tebe skutočne záleží a majú ťa radi, prijala by si taký a taký prístup (opíš, ako ti to bude vyhovovať a čo ti bude pomáhať). Skús ich presvedčiť o tom, že to, ako pristupovali doposiaľ, ti skôr ubližovalo. Všetko je to o komunikácii, a keď takýto rozhovor absolvuješ ešte pred začatím chudnutia, je to ešte lepšie, lebo hneď nastolíš pravidlá a hranice.

Ak ti chcú pomôcť, nech sa pokúsia dodržať tvoje zásady, a ty s väčšou ľahkosťou dodržíš zásady správnej stravy a bude sa ti chudnúť ľahšie.

ako sa zdravo stravovať a schudnúť

# 2: Útoky aj od ľudí, ktorých považuješ za svojich podporovateľov

Áno, rany pod pás som zažil aj od ľudí, na ktorých mi záleží a od ktorých by som to nikdy v živote nečakal. Už keď som mal niečo schudnuté (9 kg) a tešil som sa z toho, prišiel kamoš a povedal mi: „Matúš, vyzeráš hrozne, mal by si s tým už niečo robiť!“

Sebavedomie vám narastá, ale keď počujete túto vetu od kamaráta, hneď ste opäť na nule a to fakt, že okamžite. Ťažko sa z toho zbiera, ale postupne sa to človeku podarí, ale niektorých to totálne odradí. Netreba sa dať odradiť, takýto človek buď závidí, alebo nechce, aby sa vám darilo, alebo jednoducho vidí svet inak ako ty. Ty však najlepšie vieš, ako ti to ide a aký máš sen. Nenechaj si svoj život ovládať ostatnými.

Uvedom si tieto veci a vždy, keď zažiješ takúto situáciu, si predstav svoj sen, aké super bude, keď sa tam dopracuješ, spomeň si na svoje začiatky a porovnaj to so svojou momentálnou situáciou.

Nechaj týmto pocitom čas, nechaj ich prejsť a zase budeš v pohode, ale hlavne pokračuj v ceste, nech sa deje čokoľvek.

motivácia na chudnutie

# 3: Kontrola od okolia a tlak na tvoju osobu

Priprav sa na neustálu kontrolu a otázky typu: „Koľko si už schudla?“ A keď si ešte neschudla a povieš to, tak to len bude. „Ako to, že si nič neschudla? Tak načo toľko cvičíš a ješ tie sprostosti?“ Je to veľmi často tvrdé, sám to poznám, ľudia to nevedia pochopiť alebo nechcú. To je jedno. Je ťažké sa odpútať od ich presvedčení a svetov, keď ich máte okolo seba.

Ber to ako výzvu a uvedom si, že každý silný a pekný diamant vznikne tvrdým brúsením. Teba to obrúsi, ale zachovaj si v hlave silnú mentalitu a ber ľudí tak, že sú takí, akí sú, a ťažko sa zmenia ich názory, myšlienky a presvedčenia. Čo sa však nesmie zmeniť, je tvoje presvedčenie o tom, že to dáš, že ti to pôjde a podarí sa, o čo sa tak krvopotne snažíš.

Tým, že sa ťa neustále budú vypytovať, koľko si schudla, ako ti to ide, môžu na teba vyvíjať tlak. V takom prípade je možnosťou buď nehovoriť nikomu, že chudneš, a máš sčasti pokoj, alebo opäť blízkym vysvetliť, ako by si to chcela, aby si sa vopred vyhla zbytočným situáciám, ktoré človeka privádzajú do stavu úzkosti.

ako mam schudnut

# 4: Prešľapy, zlyhania, neúspech, pocity neschopnosti mať nad sebou kontrolu

Priprav sa aj na kopec prešľapov, ktoré síce nebudeš chcieť urobiť, ale aj tak sa budú diať. Mne sa to stalo veľakrát. Niekedy som to robil automaticky, napríklad som sa zastavil na benzínke, kúpil si energetický nápoj a až keď som ho otvoril a začal piť, uvedomil som si, že by to tak nemalo byť.

Alebo som vedel, že danú potravinu by som nemal jesť, a aj tak som si ju dal, prípadne sa mi nechcelo ísť na tréning a nešiel som, hoci som vedel, že by som mal.

Dokonca som mal niekedy pocit, že si neviem rady sám so sebou a neviem sa ovládať.Tieto veci sa dejú a ukazujú nám, že sme len ľudia. Majú nás pokoriť, ale nesmieme sa kvôli nim vzdať. Je to len lekcia, ktorá ťa má niečo naučiť. Pýtaj sa samej seba, prečo sa to deje a ako to môžeš nabudúce urobiť lepšie.

co pomaha na chudnutie

# 5: Nebude to dokonalé, podľa tvojich predstáv

Hoci si v hlave plánuješ − „prvý mesiac schudnem 4 kilá, druhý ďalšie a potom si kúpim šaty značky xy atď.“ −, nie vždy to tak ide. Pozri, ja som tréner, viem presne, ako na to, ale ani mne to nevyšlo podľa plánu, ktorým bolo schudnúť všetko, čo som pribral za 6 mesiacov. Trvalo mi to nakoniec až 8 mesiacov. Takže buď pripravená, že to nebude presne tak, ako chceš, ale očakávaj možno trošku náročnejší scenár. Počas cesty chudnutia sa ti bude kráčať ľahšie vzhľadom na to, že nemáš až také veľké oči.

ako spravne chudnut

Hoci si zažiješ všetky alebo niektoré tieto negatíva, o to viac si budeš vážiť výsledok na konci, ktorý z toho všetkého vzíde. Veľmi silno ti držím prsty, lebo verím, že budeš nakoniec úspešná a  hrdá sama na seba.

S cvičením ale aj motiváciou ti vieme pomôcť aj my. Stačí sa pridať do nášho online fitka Fitshaker.sk, cvičiť s nami a keď budeš potrebovať nakopnúť, môžeš napísať do skupiny na FB, alebo nám do správy. ;-)

niečo na chudnutie
Fotka autora
Matúš Špirko
Redaktor vo Fitshaker

Volám sa Matúš Špirko a verím, že mojím životným poslaním je pomáhať ľuďom trpiacim nadváhou a obezitou. Ľudí trénujem už viac ako 10 rokov a v tomto povolaní som sa našiel. Napĺňa ma, keď vidím, že dokážem ľudí pozitívne ovplyvniť. Chudnutie vnímam na úrovni troch oblastí a nimi sú pohyb, strava a myslenie. Chudnutie je komplexný proces, a preto chcem zmeniť vnímanie tohto procesu medzi širokou verejnosťou a uľahčiť tak ľuďom cestu k dosiahnutiu svojich cieľov.

Kategórie

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.