Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Akých 6 vecí ťa vzďaľuje od úspechu v chudnutí?

úspech v chudnutí
Okrem toho, že sa veľa píše o efektívnych a správnych postupoch v chudnutí, považujem za veľmi dôležité napísať aj o dôvodoch, s ktorými sa veľmi často stýkam v procese chudnutia pri spolupráci s klientmi (hlavne ženami).
Sú to témy a body, ktoré často trápia práve ženy a nevedia si s nimi rady. Omnoho častejšie ako to, čo jesť, koľko jesť a kedy jesť, musíme riešiť práve nastavenie myslenia, pretože je to jeden z hlavných blokov, ktorý bráni v pokroku. Zažil som mnoho prípadov, kedy bola strava už nastavená, tréningy započaté, ale výsledky nikde. Až časom, keď sme sa hlbšie a intenzívnejšie začali venovať práve nastaveniu myslenia, sa začali diať veci a všetko sa pohlo smerom vpred.
Niekedy stačí zmeniť pohľad a zmení sa tvoje telo.

# 1: Nereálne ciele

Niekedy si stanovíš cieľ tak vysoko, že keď sa ti nepodarí ho splniť, začínaš rezignovať a pociťuješ dávku depresie. Poznáš ten stav? Je to aj tvoj prípad?
Vtedy je dôležité zamyslieť sa práve nad cieľom a nad tým, ako vysoko si ho stanovila. Skús z neho ubrať aspoň o polovicu a prečítaj si ho opäť. Ako to na teba pôsobí teraz? Cítiš sa lepšie? Máš pocit, že teraz je to menší tlak? Ak áno, skvelé!
Presne tak by to malo byť. Nie je kam sa ponáhľať. Ide nám o výsledok a keď ho dosiahneš s lepším pocitom a menším tlakom na seba samú, tak to bude jedno veľké víťazstvo.
najlepšie chudnutie

# 2: Zabúdaš na to, kde si bola na začiatku

Kráčame po ceste a zrazu si už prestaneme všímať tú krásu okolo nás, tie pekné obrubníky, stromy, kvety, spievajúcich vtáčikov. Akosi si na to zvykneš a odrazu je to pre teba všedné a nedávaš tomu žiadnu váhu, zmysel a pre tvoju pozornosť to nie je nič zaujímavé.
Takto to býva aj pri chudnutí. Začneš s procesom, celá nabudená sa nevieš dočkať ako sa ti bude dariť, začneš túto cestu, postupne sa meníš a prvé výsledky si všímaš, ale potom po čase spadneš do nastavenia myslenia, že to už nemá zmysel. Chceš viac a chceš rapídnejší výsledok.
Ale vieš čo ti v tom prípade stačí urobiť? Spomeň si na začiatok, kde si bola, keď si s tým všetkým začala a porovnaj si to so svojím momentálnym stavom absolútne po všetkých stránkach či už ide o kondičku alebo výzor, pocit, zdravie, nadobudnuté nové schopnosti. Porovnaj všetko! A ver mi, že sú tam pokroky.
ako mam schudnut

# 3: Vidíš sa každý deň a máš pocit, že stojíš na mieste

Prílišné sledovanie samej seba ti môže aj ublížiť. Najprv to môže byť tvoj priateľ a časom nepriateľ, ktorý ťa vidí už čoraz viac v tom zlom svetle ako v tom dobrom.
Je to ako vo vzťahu, najprv si všímame len tie pozitíva a sme v úžase z druhej osoby, ale ako čas plynie, začíname si všímať aj negatíva a niektorí dokonca skončia v tom, že premostia len do negatív a všímajú si už len tie a začne sa im nepáčiť daná osoba.
To isté platí v chudnutí, niekedy sa to so sledovaním svojich výsledkov tak veľmi preháňa, až sa človeku vlastné telo znepáči a vidí už len tie nedostatky a negatíva.
Obráť svoju pozornosť opäť na tie pekné veci, na tie pozitíva, teš sa z každej maličkosti. Nemusíš byť dokonalá na to, aby si bola šťastná.
ako spravne chudnut

# 4: Vyvíjaš na seba enormný tlak a preto sa blokuješ

Ak si na seba príliš kritická, buduješ si pred sebou čoraz väčšiu stenu, ktorú musíš pred sebou tlačiť. A čím silnejšie tlačíš, tým viac sa unavíš. Chceš stále viac a keď ti to nejde, ešte viac tlačíš a ešte viac ťa to unavuje po fyzickej, ale hlavne psychickej stránke.
Čo s tým? Uber plyn. Nemaj na seba také extrémne nároky, daj si hoci aj na týždeň pauzu, pouvažuj nad sebou, prehodnoť svoje fungovanie a nastav veci inak. Buď na seba miernejšia a sleduj čo sa stane, možno je práve toto ten správny kľúč k tomu, aby si sa uvoľnila a s tým sa uvoľnia aj výsledky a začnú sa ukazovať.
potrebujem schudnut

# 5: Nemáš v tom systém (cieľ, plán, dodržiavanie)

Niekedy je to čistý chaos. Skúsiš nejakú radu, ktorú si videla na internete, potom ti zrazu kamoška poradí niečo úplne iné a tréner zase inak. Kto sa má vyznať v tom bordeli?
Chce to jasný cieľ (ktorý je pre teba reálny a nevyvíja na teba extrémny tlak), ďalej to chce jasný a presný plán individuálne pre teba a najdôležitejšie je robiť denne tie malé kroky (podľa plánu), ktoré ťa do cieľa dovedú a nie sem a tam niečo skúsiť alebo neskúsiť. Nech to má svoj logický sled, alebo ako sa hovorí aj hlavu aj pätu.


Tip: Práve v tomto je Výzva do plaviek skvelá. Nájdeš tam zostavený harmonogram presne tak, aby si za týždeň stihla aj spaľovať tuky, aj posilňovať, aj regenerovať a aj si oddýchnuť. Všetko s top trénermi v pohodlí svojho domova.


tipy na chudnutie

# 6: Chceš to len chvíľkovo (svadba, oslava, dovolenka, trend, kamošky)

Chceš schudnúť do svadby? Alebo kvôli dovolenke? Prípadne ťa čaká nejaká oslava a chceš na nej dobre vyzerať? Alebo je chudnutie teraz trend a ty to chceš tiež skúsiť? Či ťa na to nahovorila tvoja kamoška?
OK, ale zamysli sa nad celým chudnutím práve preto, aby si zbytočne nezažila jojo efekt, pretože práve ľudia, ktorí chudnutie berú ako dočasnú záležitosť sú tí, ktorý potom ešte viac priberú a ťahajú sa v jojo kolotoči, z ktorého potom už nevedia vystúpiť a priberajú rýchlejšie.
Ak chceš schudnúť kvôli svadbe alebo akcii, rozmýšľaj nad tým ako budeš ďalej pokračovať, pretože jedine tým, že budeš ďalej cvičiť a zdravo jesť si formu udržíš.


Ako si udržať štíhlu postavu? Toto je 10 tipov od výživovej poradkyne pre teba.


Ak je to kvôli trendu alebo kamoške, ktorá s tým začala, tak uvažuj poriadne do hĺbky a pýtaj sa samej seba, či ti to stojí za to a prečo chceš schudnúť?
Ak je tento dôvod pre teba dostatočne silný a motivujúci, tak choď do toho ;-)!
účinné chudnutie

V chudnutí nebývajú kritické len stravovanie a pohyb, ale rovnako dôležité je aj nastavenie mysle. Preto sa skús zamyslieť, či niektorých z uvedených problémov netrápi aj teba a aplikuj zmenu pohľadu naň do praxe.

Držím ti prsty na tvojej ceste a prajem ti veľa úspechov! :-)

Ak si odhodlaná zmeniť svoj životný štýl, pridaj sa do našej Výzvy do plaviek 2021, kde budeme pracovať na svojom zdravšom JA. Urob to pre seba!

cviky na chudnutie doma
Fotka autora
Matúš Špirko
Redaktor vo Fitshaker

Volám sa Matúš Špirko a verím, že mojím životným poslaním je pomáhať ľuďom trpiacim nadváhou a obezitou. Ľudí trénujem už viac ako 10 rokov a v tomto povolaní som sa našiel. Napĺňa ma, keď vidím, že dokážem ľudí pozitívne ovplyvniť. Chudnutie vnímam na úrovni troch oblastí a nimi sú pohyb, strava a myslenie. Chudnutie je komplexný proces, a preto chcem zmeniť vnímanie tohto procesu medzi širokou verejnosťou a uľahčiť tak ľuďom cestu k dosiahnutiu svojich cieľov.

Kategórie

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.