Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Vieš, že v každom z nás drieme "tučný" aj "chudý" človek a je len na nás, ktorého viac počúvame?

ako schudnem

Zažila si niekedy pocit, keď si sa rozhodla schudnúť, ale mala si pocit, akoby ti do cesty naschvál prichádzali samé prekážky? Alebo si mala nadváhu a niečo v tvojom vnútri ti hovorilo, že by si s tým mala voľačo robiť? To sú presne tie dve osoby v nás - "tučný" a "chudý".

Pozn. redakcie: Článok nechce nikoho uraziť. Má slúžiť len na zamyslenie, ktorej osobe nechávame v našom každodennom živote väčší priestor. Prosíme, vnímajte tie 2 osoby ako protipóly, ktoré každý z nás v sebe má. Sám autor si zažil aj nadváhu + 25 kg a zároveň pracuje s klientmi, takže jeho slová vychádzajú z reálnych skúseností. Neznamená to, že všetko, čo je v článku napísané platí 100 % pre každého.

Takisto slová chudý a tučný nie sú myslené doslovne a nenarážajú na váhu. Slúžia len ako metafory.

osud

V každom z nás drieme aj "tučný" človek

Práve na ceste chudnutia ťa stále otravuje ten "tučný" človek, ktorý drieme v každom jednom z nás a chce, aby si ostala s kilami navyše.
Tento človek:

  • má rád svoje pohodlie,

  • má rád, keď si môže spokojne a bohato dopriať,

  • má rád, keď si môže ľahnúť na gauč, vyložiť si nohy a len tak si spokojne hovieť,

  • nemá rád zmeny,

  • chce ostať tam, kde je, a radšej si nájde milión výhovoriek, prečo sa to nedá alebo prečo to nemá zmysel a je lepšie ostať na bode, na ktorom sa momentálne nachádza.


Je zacyklený sám do seba a namiesto toho, aby zo seba vypustil, čo ho trápi, a riešil to, všetky svoje útrapy v sebe dusí a pridáva k nim ďalšie. Svoju nespokojnosť, mrzutosť rieši jedlom, jedlo je jeho útechou. Ak má ísť na nákup, radšej pošle niekoho z rodiny, lebo jemu sa nechce ani len na 5-minútovú prechádzku do obchodu a späť. Celé to vníma ako stratu energie a  času.
Najradšej konzumuje jedlá pred televíziou alebo počítačom, prípadne s telefónom v ruke. Keď prichádza rozhodnutie, či si dať zdravé, alebo nezdravé jedlo, zvolí si nezdravé, pretože sa na všetko pozerá z krátkodobého hľadiska a povie si, že raz to neublíži. Takto sa to opakuje dokola, až si to odôvodní, že už je aj tak tučný a nič s tým nenarobí, tak si dá ešte viac.
Keď si má ísť kúpiť oblečenie, vinu zvaľuje na spoločnosti, ktoré vyrábajú oblečenie, a pripisuje chybu im, lebo strih a veľkosť preňho nie sú. Keď ide po schodoch a zadýcha sa, sťažuje sa, prečo musia byť všade schody a prečo ich je tak veľa. Pri výzve svojich blízkych, aby sa pohol vpred a urobil zmenu vo svojom živote, sa veľmi ľahko psychicky zrúti a pri postavení sa na váhu hovorí, že má ťažké kosti. Alebo je to genetika, všetci v jeho rodine sú obézni. Radšej je osamote, aby sa vyhol všetkým týmto „útokom“ − posudzovaniu, posmechom, nadávkam atď.
Akúkoľvek fyzickú alebo psychickú výzvu vníma ako nedosiahnuteľnú, a preto sa radšej stiahne do úzadia. A takto by som mohol v jeho opisovaní pokračovať, lebo ho veľmi dobre poznám. Sám som totiž zažil, aké to je, a takisto sa denne stretávam s ľuďmi trpiacimi týmto problémom.
výzva

V každom z nás drieme aj "chudý" človek

Na druhej strane v každom z nás drieme aj ten štíhly, vyšportovaný a zdravý človek. Niekedy je až prehnane aktívny :-D, má ciele, ambície posúvať sa vpred, záleží mu na kvalite života, na zdraví, chce a nakupuje si kvalitné potraviny, stráži si všetko, čo súvisí so zdravým životným štýlom, či už ide o stravu, pohyb alebo o nastavenie myslenia. Snaží sa byť stále usmiaty, pozitívny.
Na výzvy sa pozerá ako na príležitosť na rast a skúšku fyzických a psychických schopností určených na napredovanie. Keď prichádza rozhodovanie, či si dať niečo nezdravé, vždy sa prikloní k zdravej strave a všetko vníma z dlhodobého hľadiska. Vie, že ak bude častejšie voliť tú zdravšiu alternatívu, telo a zdravie sa mu odvďačia. Vďaka budovaniu zdravých návykov, disciplíne a zdolávaniu výziev mu rastie sebavedomie a má čoraz viac energie, lebo má zo seba dobrý pocit. Plánuje si tréningy, a aj keď sa občas zmenia harmonogram a plány, vždy si nájde spôsob a čas, ako si aspoň nejaký tréning urobiť.
Vyhľadáva ľudí, ktorí majú rovnaké záujmy a radi sa navzájom podporujú. Má rád samého seba, lebo sa to vďaka tejto neľahkej ceste naučil, a je vďačný za každú ťažkú skúšku, zlyhanie, lebo si uvedomuje, ako ho to zocelilo a pomohlo mu to stať sa lepšou verziou samého seba.
tréningový plán na chudnutie

Takto stručne by sme mohli zadefinovať správanie a charakteristiku obéznej, ale aj štíhlej osoby. Hoci sa to zdá neuveriteľné, každý jeden z nás má v sebe obe osoby a je len a len na nás, ktorú z nich pustíme viac do popredia, aby sa prejavila, a ktorú na druhej strane pustíme preč a nedáme jej priestor. Niekedy sú dokonca situácie, keď vyplávajú na povrch obe osoby a prichádza konflikt a boj. Je to ten moment, keď stojíme napr. pred rozhodnutím, či ísť cvičiť. Vieme, že by sme mali, ale súčasne sa nám nechce. Alebo máme na výber aj zdravé, aj nezdravé jedlo a to nezdravé vyzerá neodolateľne... :-)

Pri každej tejto situácii dávame príležitosť buď jednej, alebo druhej osobe. Rozhodnutie je vždy na nás ;-).

Ale zároveň pamätaj na to, že perfekcionizmus neprospieva nikomu a je lepšie robiť veci na 90 % správne, ako vždy od seba vyžadovať 100 % a za krátky čas vyhorieť. Inak povedané, na 10 % môžeš do svojho života vpustiť aj tučka :-D.

Ak si sa rozhodla uprednostniť "chudú" osobu v tebe, neváhaj a vyskúšaj cvičenie na doma vďaka Fitshaker.sk:

plán na chudnutie

Pozri si aj ukážky tréningov, ktoré sú vo výzve pripravené:

Posilňovacie cvičenia sú pripravené z programu SEXY BODY hlavne s trénerkou Di

Jogou ťa bude sprevádzať pravidelne trénerka Nikol

Na cvičenie TABATA sa môžeš tešiť s trénerom Matejom

Pri cvičeniach HIIT s Olinkou neostane na tebe oblečenie suché

Fotka autora
Matúš Špirko
Redaktor vo Fitshaker

Volám sa Matúš Špirko a verím, že mojím životným poslaním je pomáhať ľuďom trpiacim nadváhou a obezitou. Ľudí trénujem už viac ako 10 rokov a v tomto povolaní som sa našiel. Napĺňa ma, keď vidím, že dokážem ľudí pozitívne ovplyvniť. Chudnutie vnímam na úrovni troch oblastí a nimi sú pohyb, strava a myslenie. Chudnutie je komplexný proces, a preto chcem zmeniť vnímanie tohto procesu medzi širokou verejnosťou a uľahčiť tak ľuďom cestu k dosiahnutiu svojich cieľov.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.