Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

“Tyčinky od tohto výrobcu nevideli zdravú výživu ani z okna” rozhovor s Martinom Chudým o müsli tyčinkách

O müsli tyčinkách si väčšina ľudí myslí, že sú veľmi zdravé. Mnoho žien ich konzumuje práve preto, že chcú krajšiu postavu, alebo nechcú pribrať. Myslia si, že sú pre nich skvelou, zdravou pochúťkou. Avšak, nie je to úplne tak. Nech sa páči, prečítajte si náš rozhovor s Martinom Chudým, s výživovým špecialistom.

Aký je tvoj názor na müsli tyčinky?
Nerád by som všetky hodil do jedného vreca a hodnotil ich, ak nevidím ich zloženie. Avšak väčšina tyčiniek, ktoré poznám, je plná cukrov, múky, sóje, rôznych prídavných látok a celkovo „mŕtvych“ surovín. Z môjho pohľadu sú to vo väčšine prípadov priemyselne vyrobené produkty, ktoré majú ďaleko k zdravej výžive.
Dajú sa kúpiť na trhu aj nejaké, ktoré spĺňajú podmienky ideálneho zloženia?
To by sme najskôr museli určiť, čo je ideálne zloženie. Pre mňa je to čo najviac čerstvých a ekologických surovín a čo najmenší obsah sacharidov, najmä v podobe cukru. Určite sa nájdu aj kvalitné müsli tyčinky a nedávno som také objavil od firmy LifeFood s názvom LifeBar.
Akú rýchlu pochúťku by si odporúčal ženám, ktoré nemajú čas si vytvoriť napríklad nejaké home made tyčinky?
Buď spomínané LifeBar tyčinky, ale potom kvalitné proteínové tyčinky. Zatiaľ asi jediná kvalitná proteínová tyčinka, ktorú poznám na našom trhu, je Wellness Bar od Kompavy. Ako rýchla pochúťka však môžu poslúžiť aj orechy, semená či nejaký smotanový jogurt alebo tučný tvaroh.
Ak si už müsli tyčinku kúpiť (lebo napríklad zomierame od hladu a nemáme na výber nič lepšie), po akej siahnuť?
Dôležité je hľadať tyčinku, ktorá obsahuje čo najmenej sacharidov a cukrov, neobsahuje múku, sóju, konzervanty, umelé sladidlá a farbivá, stužené a čiastočne stužené tuky, rastlinné oleje okrem kokosového a palmového, ktoré by mali byť aspoň nerafinované alebo ideálne extra panenské. Kvalitná müsli tyčinka by mala obsahovať dostatok zdravých tukov, bielkovín a sacharidy skôr v podobe nejakej vlákniny.
fitshaker-blog-musli-tycinky-5
Ktoré müsli tyčinky si v žiadnom prípade nedať? Poliate bielou čokoládou, mliečnou čokoládou s nejakým náhradným sladidlom, alebo konkrétne značky. Napríklad Corny, alebo čo taký Chocapic tyčinka pre deti?
Čiastočne som už odpovedal v predošlej odpovedi. Tyčinky typu Corny, Chocapic, Nesquik a prakticky všetky tyčinky od výrobcov ako Nestlé a Kraft foods, nevideli zdravú výživu ani z okna. Bodaj by sa to časom zmenilo, ale o tom pochybujem vzhľadom na politiku týchto potravinárskych korporácií.
Kedy je ten správny čas dať si nejakú takúto malú pochúťku? Môže to byť aj hneď po obede, ako alternatíva raňajok, resp. ako zdravá večera?
Tyčinka by mali slúžiť skôr ako nejaký snack medzi väčšími jedlami, ale môže nahradiť aj raňajky, alebo večeru. To záleží na kvalite tyčinky a skonzumovanom množstve.
Aký je tvoj názor na proteínové tyčinky? V supermarketoch sú už bežne dostupné proteínové tyčinky s názvom Proteín. Sú lepšie ako müsli tyčinky, alebo nie?
Viem, ktoré asi myslíš a aj keď ich zloženie sa mi zdá o niečo lepšie než u väčšiny proteínových tyčiniek, stále to má ďaleko od ideálu. Pre mňa sú number one proteínové tyčinky Wellness Bar.
Čo sa týka ceny, môžu si ich dovoliť aj ľudia, ktorí nemajú peniažky na rozhadzovanie?
Wellness Bar sú o niečo drahšie, ak cenu prepočítame na ich váhu, ale za to sú veľmi zasycujúce. Podľa mňa to však nie je len o peniazoch. Niekto sa sťažuje na ich nedostatok, ale míňa stovky eur za nepotrebnú elektroniku. Každý má právo vybrať si, začo utratí alebo kam investuje svoje peniaze. Ak si niekto zatiaľ nemôže dovoliť kupovať drahšie proteínové tyčinky, môže si vybrať aj iný snack a nemusí to mať ako výhovorku pre kúpu nekvalitných, ale zato sladkých tyčiniek.
fitshaker-blog-musli-tycinky-3-na-web
Niektorí ľudia si myslia, že v bio obchodoch sú všetky tyčinky zdravé. Aká je pravda?
Zatiaľ to tak určite nie je. BIO označenie nezaručuje výživnosť a ani čerstvosť produktu. Preto je potrebné sa pozrieť na zloženie detailnejšie a hľadať tieto dva atribúty. BIO cukor, alebo BIO biela múka či sója nemenia takmer nič k lepšiemu.
Aký je tvoj osobný vzťah k tyčinkám? Či už müsli, proteínovým, alebo iným? Máš nejaké zásoby v kuchyni, alebo nič takéto tvoje chuťové bunky nepotrebujú? 
Ja osobne nepotrebujem žiadne tyčinky a konzumujem iné druhy snackov. Vlastne ich momentálne ani nechcem, pretože konzumujem ketogenickú stravu a môj príjem sacharidov je menší než 50 g denne. Takže len jedna malá tyčinka by ma na chvíľu vykoľajila z nutričnej ketózy, keďže by mi zvýšila hladinu inzulínu. V tomto smere je však na tom celkom dobre práve Wellness Bar, ktorá má také zloženie, že veľmi nenarušuje ani ketózu. Občas si preto doprajem Wellness Bar.
Na druhej strane sa musím priznať, že pravidelne domov priateľke donesiem proteínovú tyčinku značky Inkospor, ktorú máme k dispozícii v našej kabíne (Martin je aktívny športovec - futbalista). Zloženie ich tyčiniek sa mi celkom pozdáva, inak by som ich domov nenosil. Mojím ideálnym snackom sú orechy, alebo kvalitná horká čokoláda s obsahom kakaa aspoň 85, ideálne 95 a viac percent.
Ďakujeme za rozhovor!
Zdroj fotiek: flickr.com
Otázka kládla: Lucia Méresová
Odpovedal: Martin Chudý
martin chudy fitshaker fotka
Martinovou životnou misiou je pomáhať ľuďom, ktorí sa zaujímajú o svoje zdravie a budúcnosť, získať tie správne vedomosti a vytvoriť si správne návyky a presvedčenia, prostredníctvom ktorých dosiahnu trvalé zdravie a dosiahnu svoje osobné a pracovné ciele. Je zakladateľom FB stránok „Prevezmite kontrolu nad svojim ZDRAVÍM“ a „Vytvorte si svoju vlastnú budúcnosť“, na ktorých napĺňa svoju životnú misiu...
 
http://martinchudy.blogspot.sk
https://www.facebook.com/prevezmitekontrolunadsvojimzdravim
https://www.facebook.com/uspech.martinchudy.sk
http://www.vsetkoogmo.sk
Fotka autora
Lucia Švaral
Spoluzakladateľka Fitshakera

Som inštruktorkou rôznych skupinových cvičení, trénerkou a výživovou poradkyňou. Rada trávim hodiny nielen v telocvični, ale aj na čerstvom vzduchu a v kuchyni. Prostredníctvom mojich článkov by som ťa chcela "chytiť za ruku" a ukázať ti zdravšiu a lepšiu cestičku, po ktorej môžeš ísť. Budeš sa na nej cítiť fantasticky. Sľubujem :-).

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.