Potraviny, ktoré jesť počas horúcich dní
Rovnako ako studená sprcha, aj potraviny nás môžu pekne schladiť. Podľa tradičnej ajurvédskej medicíny, ktorej sa aktívne venujem, poznáme “ochladzujúce” a ”otepľujúce” potraviny. V tomto článku sa teda budem venovať aktuálnej téme - čiže potravinám, ktoré naše telo ochladia, napriek tomu, že na dotyk to nepocítime.
Hovorí sa, že ochladzujúce potraviny pomáhajú odstrániť teplo a toxíny z tela, zatiaľčo tie otepľujúce zvýšia krvný obeh a dodajú tzv. “životnú energiu". Jedným z efektívnych spôsobov, ako zostať počas tropických dní “v pohode”, je jesť ovocie a zeleninu s vysokým obsahom vody. Práve na reguláciu telesnej teploty totiž potrebujeme vodu. Ak je počasie horúce, naše telo jej vylučuje oveľa viac ako inokedy, a tiež sa viac potíme.
K ovociu, ktoré nás prirodzene osvieži patrí: melón, jahody, jablká, hrušky, ríbezle, egreše, čučoriedky, či maliny. Ďalej sa môžeme v lete ochladiť i tropickými plodmi (banán, kivi, citrón, pomaranč, mandarínka, grep, ananás).
Zo zeleniny sa u nás sa v lete môžeme spoľahnúť na ochladzujúci účinok listovej zeleniny, zeleru, reďkovky, kalerábu, rôznych druhov byliniek, uhoriek, paradajok, baklažánu, cukety, čínskej kapusty, brokolice či papriky.
Dôležité je tiež, akým spôsobom jedlo pripravujeme. Počas letných mesiacov sa odporúča RAW spôsob - čiže nevariť, alebo maximálne dusiť, naparovať, blanšírovať, či variť len krátko. Vyhni sa vyprážaným, pečeným a príliš korenistým či štipľavým jedlám.
Ver alebo nie, zmrzlina a ľadové nápoje, a dokonca ani obľúbené pivo, nás na dlho neschladia. Keď totiž skonzumujeme potravinu, ktorej teplota je značne nižšia ako naša telesná teplota, bude spočiatku pôsobiť chladivo, ale, žiaľ, tento účinok je len krátkodobý. Po 15-20 minút nám bude ešte viac horúco!
Telo bude totiž fyziologicky reagovať na stratu tepla tým, že zvýši prietok krvi a začne sa zahrievať. Navyše, ľadový pokrm alebo nápoj sa neodporúča ani tesne po jedle, pretože zadusí tráviaci oheň a spomalí, až úplne zastaví, proces trávenia. Jedlo nám bude potom “stáť v žalúdku”. Skús teda radšej namiesto (vraj) osvedčených trikov “schladenia” vyskúšať iný spôsob ochladzovania. Čerstvé gazpacho, tanier uhoriek alebo moje tipy na vynikajúce letné smoothie. Tu sú!
1. Melónový smoothie s medovkou
Čo budeme potrebovať na 1-2 porcie?
- 1 žltý alebo cukrový melón, prípadne 1/2 červenej dyne,
- 15 lístkov medovky
- 250 ml vody
Ako budeme postupovať?
1. Pripravíme si cca 250 ml vody, v ktorej si na noc namočíme lístky medovky. Voda tak bude mať veľmi príjemnú sladkú chuť.
2. Nakoniec stačí už len melón (dyňu) s touto vodou vymixovať a vychutnať si chladivý nápoj plnými dúškami.
2. Jazmínový smoothie s mangom
Čo budeme potrebovať na 2 porcie?
- 400 ml vody
- hrsť kvetov jazmínu
- 1 zrelé mango
- 2 zrelé banány
- 1 cm koreňa kurkumy alebo 1/2 ČL práškovej kurkumy
Ako budeme postupovať?
1. Najľahšie si zaobstaráš sušené kvety jazmínu. Plnú hrsť kvetov na noc ponoríme do cca 400 ml vody.
2. Ráno zmes vymixujeme vo vysokorýchlostnom mixéri spolu s mangom, banánmi a kurkumou.
3. Uhorkové mojito
Čo budeme potrebovať na 2 porcie?
- 5-6 stoniek čerstvej mäty
- 1 uhorku
- 500 ml kokosovej vody
- kokosový cukor podľa chuti (nemusíme použiť)
Ako budeme postupovať?
1. Pol uhorky nakrájame na kolieska a spolu s lístkami z mäty necháme aspoň 20 minút lúhovať v 250 ml kokosovej vody. 2 stonky mäty si necháme na mixovanie.
2. Vymixujeme druhú polovicu uhorky so zvyšnými lístkami mäty.
3. Pridáme do vody s uhorkou a mätou, dochutíme cukrom a zamiešame lyžičkou.
Ďalšie letné články, ktoré ťa budú baviť:
5 x najlepšie letné limonády hotové za minútu
Prečo sú čaje fantastické aj počas leta?
Trénerka Janka radí: Takto budeš krásna a fit!
Dlhé roky som aktívna vyznávačka veganského/raw životného štýlu. Venujem sa prednáškam a osvete o zdravom životnom štýle, zdravej voľbe surovín. Venujem sa tiež výrobe zdravých ľahko stráviteľných a výživných verzií pochutín ako napr. Raw – živému chlebu či kelovým chipsom. Pripravujem super zelené výživné smoothies a zdravé raw verzie hlavného menu pre veganov a vitariánov. Pozorne analyzujem zelenú listovú zeleninu, bylinky a jedlé divé trávy. Verím, že moje články, početné recepty a zaujímavosti vás inšpirujú, poučia a dajú vám niečo cenné a hodnotné do života. Pretože presne to je to, čo sa vám budem snažiť odovzdať v každom jednom z nich.