Simonka, kedy u vás nastal zlom, že ste si povedali – idem na to! Idem cvičiť a chudnúť! U mnohých žien je tento odrazový mostík práve po tehotenstve, bolo to tak aj u vás?
Mojich pokusov o chudnutie, či už pred, alebo aj po pôrode, bolo viac. Dcérka sa narodila v apríli 2018 a v roku 2019 som sa prihlásila do vašej novoročnej výzvy. Moja váha vtedy bola 81 kg (zapísala som si ju vo svojom profile, vtedy som si ako cieľovú váhu určila 69 kg a s týmto číslom som začínala tohtoročnú výzvu 😊).
Bohužiaľ, asi som bola málo motivovaná, a keďže po mesiaci výzvy som nevidela na sebe žiadne zmeny, cvičenie som nechala tak. Tentoraz to však bolo iné. V marci minulého roka som začala brigádovať v jednom fitnesku u nás v meste. Ponúkali tam skupinové cvičenia a jedným z nich bol aj jumping. Keďže som naň chodila aj pred tehotenstvom a veľmi ma bavil, povedala som si, že keď už to mám pod nosom a v rámci práce, budem cvičiť tiež. Tak som začala zľahka, 2-, 3-krát týždenne. No po čase mi to bolo málo a rozhodla som sa pridať ďalšie cvičenia.
Už pred výzvou ste teda mali k športu blízko. Prečo ste sa rozhodli pridať k jumpingu aj cvičko s Fitshakerom 😊?
Výzva je na konci. Ako sa vám páčila, ako by ste zhrnuli svoje pocity z posledných týždňov spoločného cvičenia s nami 😊?
Každý jeden deň som sa na vás tešila, pretože som cvičila už nie z povinnosti, ale preto, že ma cvičenie naozaj bavilo a robilo ma šťastnou. A to bol ten rozdiel oproti minulým rokom.
Dokonca som si na sebe všimla, že ak sa nejaký deň stalo, že som si nestihla náhodou odcvičiť, večer som bola nervózna a unavená. Zvykla som si predtým s dcérkou poobede pospať, no často som sa zobudila viac rozbitá, než keď som si ľahla. Tak som poobedný šlofík vymenila za cvičenie s vami. Občas sa stalo, že dcérka sa zobudila skôr, vtedy cvičila so mnou. Ak moje cvičenie prespala celé, vždy po zobudení prišla s otázkou: „Maminka, cvičila si? Ukáž mi, čo si cvičila 😊?“
A to ma tiež veľmi teší, lebo som rada, že som jej dobrým príkladom, a dúfam, že nikdy nebude musieť riešiť problémy s váhou, ako som riešila ja. S Fitshakerom, samozrejme, zostávam aj naďalej a už teraz sa teším na vašu výzvu do plaviek. Zatiaľ si dám nejakú z minuloročných, možno aj tú, ktorú som v roku 2019 vzdala 😊.
Pod vaším príspevkom sa objavila veľká diskusia aj na tému prerušovaný pôst. Vysvetlili by ste našim žienkam, ktoré napríklad nevedia, čo to je a ako to funguje?
Už veľakrát som skúšala rôzne diéty, ktoré som, samozrejme, po mesiaci vzdala, pretože sa tak nedalo fungovať dlhodobo. Istý čas som držala aj delenú stravu a áno, dá sa ňou schudnúť dosť, no nie je to pre mňa niečo, čo by som si vedela predstaviť dodržiavať celý život.
Jedného dňa som však na sociálnych sieťach natrafila na diskusiu o tzv. intermittent fasting. Žienky tam písali, ako sa s tým dá úžasne schudnúť a nemusíte sa pri tom nejako extra obmedzovať v tom, čo jete. Wau, tak to znie super! Povedala som si, že si o tom zistím viac. Hneď som gúglila, natrafila som dokonca aj na skupinu na Facebooku (je po anglicky) a ihneď som sa tam pridala.
Zistila som, že typov tohto prerušovaného pôstu je viac a každý si vie vybrať ten, ktorý mu bude najviac vyhovovať. Mne sa najviac pozdával typ 16 : 8, t. j. počas 16 hodín nejete nič, môžete piť len čistú vodu, čiernu kávu, samozrejme, žiadny cukor či mlieko, prípadne čisté bylinkové alebo neochutené čaje. Zvyšných 8 hodín máte tzv. eating window – okno, počas ktorého môžete jesť. Povedala som si, že to skúsim. A tak som sa 21. novembra ráno zobudila a začala som. K dnešnému dňu hlásim úspešne úbytok hmotnosti pomocou IF 13 kg 😊.
Musím ešte dodať, že nemám pevne stanovené časové rozpätie, počas ktorého jem. Prispôsobujem si to podľa toho, ako sa cítim, lebo niekedy mám lepšie dni, inokedy horšie (hlavne počas svojich dní). Na toto sú však super aplikácie. Jednu som si hneď stiahla a zapisujem si tam časy, kedy jem. Podľa toho si viem odsledovať aj spätne, kedy a ktoré dni som koľko hodín nejedla. Tiež si tam zapisujem váhu a klesajúce číslo na konci mesiaca ma vždy veľmi poteší 😊. IF nie je diéta, je to spôsob životného štýlu. Myslím si, že sa takto dá fungovať aj dlhodobo a to ma na tom zaujalo najviac.
Ako sa teda počas dovolených hodín stravujete? Čo u vás prevláda na tanieri 😊?
I keď väčšina ľudí tvrdí, že pri tomto spôsobe stravovania môžete jesť, čo chcete, rozhodla som sa stravu predsa len troška upraviť. Prvým bodom, samozrejme, bolo vynechanie jedenia hlúpostí pomedzi hlavné jedlá a u mňa, myslím, dosť spravilo aj zrušenie nočného vyjedania. Koľkokrát som sa pristihla, že cez deň som sa poriadne nenajedla, kdesi vonku som si s malou kúpila v pekárni pizzu do ruky alebo nejaké iné pečivo, večer som potom pred TV vyjedala čipsy, bola som schopná dať si za tým hneď aj čokoládu a podobne. Nebudem klamať, že som to všetko úplne zrušila, jasné, mám dni, keď si s manželom chceme urobiť pekný filmový večer a k tomu sa proste niečo chrumkať priam pýta! No už to nie je raz do týždňa, ale raz do mesiaca.
Na tanier mi pribudlo kopec nových surovín, ktoré som predtým v živote nejedla. Kedysi sme boli obmedzení len na klasické prílohy, ako sú ryža, zemiaky, cestoviny. Dnes už viem, že k mäsku sa výborne hodí aj kuskus so zeleninou, bulgur či pohánka. Človek má hneď pestrejší jedálniček, keď zaradí zopár „noviniek“. Predtým som si hovorila, že tofu nedám nikdy do úst. Dnes si ho kupujem pravidelne a veľmi mi chutí napr. opečený na panvici a ako prílohu si k nemu dávam zeleninový šalát. Začala som kupovať viac čerstvej zeleniny.
Klasické biele pečivo kupujem už len manželovi a dcérke. Sebe kupujem zdravšie alternatívy, napr. celozrnný ražný chlieb so slnečnicovými semienkami 😊. Keďže raňajky vynechávam, doprajem si ho medzi obedom a večerou vždy, keď mám chuť na pečivo. Samozrejme, kvôli rodine musím doma variť „normálne“ obedy, no občas sebe urobím diétnejšiu alternatívu a im klasiku. Keďže dcérka ma vidí, že jem často čerstvú zeleninu a robím si rôzne šaláty, sama si občas chodí pýtať pokrájať ľadový šalátik, rajčiny, uhorku či reďkovky, čo ma nesmierne teší.
Čo sa týka kalórií, nikdy som nebola na zapisovanie do tabuliek a ich počítanie. No nejako zdravým rozumom som sa naučila vyskladať si cez deň stravu a dodržiavanie časových okien na jedlo ma núti konečne si naplánovať, kedy a čo budem jesť. Robím si často rozpis na celý týždeň, aby sme mali pestrú stravu, a keď do nej zahrniem aj niečo menej zdravé, snažím sa to vykompenzovať zasa niečím iným 😊.
Počas výzvy ste spoznali všetkých našich skvelých trénerov. Ktorého z nich ste si obľúbili a na jeho videjká ste sa vyslovene tešili 😊?
Najviac mi prirástol k srdcu Matej 😊. Ešte pred tehotenstvom som chodila na skupinové cvičenia a jedným z nich bola aj tabata, takže tento typ tréningu som poznala a vtedy ma naozaj bavil. Videla som na sebe aj výsledky, čiže nebolo o čom, a keď som zbadala, že je v rozvrhu tabata, bola som veľmi rada 😊. Sadol mi aj ako človek, jeho vtipné hlášky počas cvičenia nemajú chybu a vždy ma nakopnú :-D.
Ale veľmi príjemne sa mi cvičilo naozaj s každým jedným trénerom, čím im zároveň chcem poďakovať za všetky skvelé videjká, ktoré s vami natočili 😊.
Váhový rozdiel je na fotkách naozaj veľký a viditeľný. Koľko kíl sa vám od začiatku chudnutia podarilo zhodiť a ako sa cítite v novom tele 😊?
Chudnúť som začínala s váhou 81 kíl. Smutné bolo, že toto bola skoro moja váha už pred samotným otehotnením, takže žiadne výhovorky typu – to mi zostalo po pôrode – u mňa neboli na mieste. Celkovo som zatiaľ schudla 20 kíl. Sama tomu ešte neverím, síce okolie mi hovorí, aby som už nechudla, mne to ešte tak nepríde. No dnes som vytiahla zo skrine jedny rifle, ktoré som ešte pred rokom mala na sebe napasované a teraz na mne úplne viseli.
Mojím cieľom už ani tak nie je schudnúť, skôr spevňovať problémové partie – u mňa to vždy boli vonkajšie stehná a boky a tie tam ja stále vidím :-D. Takže určite ešte nekončím, pracujem ďalej na sebe a užívam si svoje nové, krajšie a zdravšie JA 😊.
Ešte by som snáď mohla spomenúť, že po pôrode ma dlho trápilo vypuklé brucho a až niekedy na jeseň minulého roka som zistila, že mám diastázu brušných svalov. Samozrejme, znova som hneď všetko gúglila a zistila som si, ktoré cviky pre mňa nie sú vhodné a, naopak, čo by som mala cvičiť. Našla som si pár cvikov, ktoré som začala cvičiť začiatkom tohto roka súbežne s výzvou, a musím sa pochváliť, že diastáza sa mi stiahla 😊. Ak boli vo výzve nejaké cvičenia, ktoré neboli pre mňa vhodné, vždy som si danú sériu nahradila niečím svojím.
Podpora je naozaj dôležitá. Mali ste vo svojom okolí niekoho, kto bol vašou oporou? A na záver, akými slovami by ste podporili naše žienky, ktoré s nami po výzve pokračujú aj naďalej v cvičení 😊?
Najväčšou oporou pre mňa bol, aj vždy bude, môj manžel Juraj. I keď sa teraz priznal, že nečakal, že ma to tentoraz tak chytí, je veľmi rád a kedykoľvek mám chuť si zacvičiť, odoberie sa s dcérkou preč a nechá mi priestor, ktorý potrebujem. Keď vyťahujem zo skrine veci, ktoré som nosila ešte na začiatku nášho vzťahu, teší sa so mnou a chváli ma, aká som fešanda. S rodičmi sme sa posledné mesiace veľmi nevideli pre aktuálnu covid situáciu, a keď ma po dlhšom čase uvidel ocino, povedal mi, aká som krásna, že ma skoro nespoznal a že je na mňa veľmi pyšný. Takéto slová veľmi hrejú na duši. Mamina zasa, samozrejme, začala vyťahovať odložené veci, ktoré som u nich mala s veľkým otáznikom, či sa do nich ešte niekedy v živote vojdem, a zistili sme, že niektoré z nich sú mi dokonca už veľké. Rodičia ma vždy radi podpichovali pre moju váhu a teraz už nemajú dôvod, ale tak snáď mi to prepáčia :-D.
Ženám, ktoré s vami cvičia a napríklad ešte na sebe nezbadali požadované výsledky, odkazujem, aby sa nikdy nevzdávali! Neberte, prosím, cvičenie ako povinnosť, ale ako radosť. Ako možnosť urobiť niečo pre seba, venovať si aspoň tú polhodinku času denne, odreagovať sa, byť zdravšia. Úbytok váhy je len bonus navyše. To množstvo endorfínov, ktoré sa vyplavia pri cvičení, je na nezaplatenie. Zabudnite na výhovorky, ako sa to nedá, ako nemáte na cvičenie čas. Ja som si ho našla aj pri 3-ročnej neposednej dcérke, s ktorou sa od rána nezastavím. Cvičenie vás nabije energiou, ktorú ste doteraz možno ani nepoznali, a to naozaj stojí za to 😊! Takže cvičeniu zdar!
Na záver by som sa chcela poďakovať za to, že ste ma vôbec oslovili na tento rozhovor. V živote by mi nenapadlo, že sa takéto niečo stane práve mne. Tej, čo ju celý život okolie podpichovalo, aká je „pri tele“. Dnes už viem, že všetko je možné a dá sa to, lebo kde je vôľa, tam je cesta 😊.
Aj my ďakujeme Simonke, že sa s nami podelila o svoj príbeh a prajeme jej veľa úspechov do ďalších dní :-)!
Začni s cvičením doma ešte dnes aj ty. Dá sa to aj v lete, vyhraď si pre seba aspoň 15 minút:
Som Nika, šéfredaktorka Fitshaker blogu. Milujem turistiku, dobré jedlo, prechádzky a západy slnka pri mori. Najväčšou láskou je však pre mňa moja rodina. Ak práve nebehám za svojou dcérkou, pravdepodobne plánujem ďalší výlet do prírody s batohom plným dobrôt!