Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Recept na letné osvieženie: Levanduľový, ružový, lipový či bazový sirup

domáci sirup
Nakoľko je pitný režim počas leta veľmi dôležitý, chcem tento starodávny recept predať ďalším, ktorý si počas leta to veľké a potrebné množstvo čistej vody radi dochutia. Sirupy pripravujem z byliniek, ktoré rozhýbu naše spaľovanie, zregenerujú nás a dodajú nám energiu. Voňavé bylinky sú teraz všade navôkol, je to ideálny čas vybrať sa na prechádzku do prírody, či ich nazbierať vo svojej záhradke. Poď sa pozrieť, ako si pripravíš bazový sirup, sirup z levandule, lipy či ruže. :-)

Každý z nás pozná to kúzlo, ktoré v sebe nesú bylinky. Byliniek je obrovské množstvo, každá z nich má na náš organizmus iný vplyv. Niektoré nám pomáhajú pri nachladnutí, iné pri odbúravaní tuku, ďalšie sú tu pre lepší spánok.

Bazový sirup

Aké by to bolo začať leto bez domáceho bazového sirupu, ktorý si určite pamätáš z detstva? Bazový sirup v sebe nenesie len spomienky na detstvo, je v ňom ukryté i mnoho iného.
Naše staré mamy si tento sirup odkladali na zimu. Pri nachladnutí je výborným liekom, ak ho pridáme do čaju z materinej dúšky. Pomáha pri potení a odvádza z tela toxíny. Okrem jeho skvelých prínosov pre zdravie, je z neho skvelá limonáda počas horúcich letných dní.
bazovy kvet
 

Levanduľový sirup

Ako ďalšiu bylinku na prípravu sirupu som si zvolila levanduľu. Levanduľa upokojuje nervy a privodí nám pokojný spánok. Zlepšuje prietok krvi, má antibakteriálne a antiseptické účinky. Ďalšie zdravotné prínosy, ktoré nám levanduľa môže poskytnúť, je podpora imunity a lepšia funkcia pečene.
levandulove kvety
 

Lipový sirup

Isto si si všimla bzučanie včiel, ktoré každoročne zberajú z lipy peľ a odnášajú ho do svojich úľov. Je to preto, že včielky dobre vedia, ako veľmi je lipa prospešná. Lipový kvet znižuje horúčku, je účinným liekom pri prechladnutí, nádche či angíne. Obsahuje vitamín C, tlmí bolesť a potláča kŕče. Tento kvietok má silné antiseptické a hlavne detoxikačné účinky.
lipovy kvet
 

Ružový sirup

Poslednou bylinkou v tomto článku je ruža. Presne tak, tento krásny kvietok môžeme využiť na harmonizáciu nášho tela, teda jej krása a vábna vôňa môže ulahodiť aj nášmu telu, nielen očiam. Lupienky ruže v sebe nesú antioxidanty, podporujú srdcovú činnosť, trávenie a prispievajú k detoxikácii.
ružový sirup
Takže, ak si si vybrala, ktorá bylinka ti najviac vyhovuje či vonia, nech sa páči, prinášam ti recept.

Čo budeme potrebovať?

Základ ku všetkým sirupom na 1 l vody:

  • 1 bio citrón

  • 20-30 g kyseliny citrónovej (v závislosti od preferovanej kyslosti)

  • 1 kg trstinového nerafinovaného cukru (príp. medu či kokosového cukru)


Na bázový sirup:

  • 15 kvetov bazy čiernej


Na levanduľový sirup:

  • 20 stoniek levandule


Na lipový sirup:

  • potrebujeme ich toľko, koľko sa zmestí do nádoby tak, aby boli tesne pod hladinou vody


Na ružový sirup:

  • 300 g lupeňov ruží


Ako budeme postupovať?

1. Vodu si prevaríme, keď vychladne, pridáme umyté kvety a necháme odstáť do druhého dňa.
2. Na druhý deň scedíme šťavu a pridáme šťavu z citróna, kyselinu citrónovú a cukor. Miešame do rozpustenia.
3. Takto pripravený sirup nalejeme do sklenených fliaš a odložíme na chladné miesto.
 
TIP: Ak chceš, aby ti sirup dlhšie vydržal, môžeš pridať štipku kyseliny sorbovej. Ale ak to nevyhnutne nepotrebuješ, radšej ju vynechaj. ;-)
 
 
 
 
Patrícia Čeľovská
Redaktor vo Fitshaker

Od svojho detstva obľubujem varenie, pečenie a rôzne domáce práce. V mojich 15-tich rokoch som vážila dosť veľa. A vzhľadom na môj veka bola moja kondícia na veľmi nízkom bode, nehovoriac o tom, že moje zdravie na tom tiež nebolo najlepšie. V tom čase som si povedala dosť a zmenila som svoj život od základov. Všetko sa to začalo samotným prístupom k mnohým okolnostiam. Snažila som sa nebyť lenivá a mať viac pohybu. Postupne som si upravovala aj jedálniček, ktorý do dnes obsahuje viac ovocia, zeleniny, vlákniny, zdravých tukov a podobne. Takýto systém sa mi úspešne darí udržiavať už pár rokov, vlastne, nie je to o udržiavaní, je to už celé o zvyku. Počas tohto obdobia sa mi podarilo schudnúť cca 20 kilogramov. Teraz sa cítim zdravšie, veselšie a všeobecne lepšie. Robím to čo ma tak baví a to je fotografovanie a príprava rôznych jedál.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.